میکروسکوپ پروبی روبشی

شروع کار با میکروسکوپ پروبی روبشی
شروع کار با میکروسکوپ پروبی روبشی
%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A8%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%A8%D8%B4%DB%8C.pdf
1.6 MiB
154 Downloads
اطلاعات بیشتر

شرکت مهار فن ابزار نماینده شرکت DME-SPM Semilab تولیدکننده میکروسکوپ پروبی روبشی (SPM) در آلمان است.

این شرکت کتاب میکروسکوپ پروبی روبشی آزمایشگاهی نوک سوزن را نیز ترجمه و چاپ کرده است که نخستین کتاب به زبان فارسی در زمینه SPM است. لینک دانلود مقدمه کتاب میکروسکوپ

لیست مشتریان SPM:

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شریف

پژوهشگاه مواد و انرژی

پژوهشگاه بیوتکنولوژی کرج

پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران

دانشگاه اراک

دانشگاه گیلان

هم اکنون بسیاری از مراکز آزمایشگاهی و پژوهشی وزارت علوم به این دستگاه تجهیز شده است.

میکروسکوپ پروبی روبشی شاخه نوینیاز خانواده میکروسکوپ ها است که جهت مطالعه سطح مواد مختلف یا به عنوان مکمل و جایگزین میکروسکوپ ‌های نوری و الکترونی استفاده شده.

میکروسکوپ روبشی پیمایشی (SPM) شاخه ای از میکروسکوپ که تصاویر از سطوح با استفاده از یک پروب فیزیکی که به اسکن نمونه تشکیل می دهد است. SPM در سال ۱۹۸۱ با اختراع میکروسکوپ تونلی روبشی، ابزاری برای تصویربرداری از سطوح را در سطح اتمی آغاز نمود

از میکروسکوپ روبشی می توانید تصویر چند فعل و انفعالات به طور همزمان بگیرید. نحوه استفاده از این فعل و انفعالات به دست آوردن یک تصویر به طور کلی یک حالت با تصویربرداری در یک مدت زمان مشخص امکان پذیر است.

این قطعنامه تا حدودی متفاوت از روش به روش، اما برخی از تکنیک های رسیدن به یک پروب اتمی و نه موثر. این به خاطر عمدتا به دلیل دیسک پیزوالکتریک می توانید حرکات را با دقت و صحت در سطح اتمی اجرا یا بهتر است در دستور الکترونیکی. این خانواده از تکنیک را می توان “تکنیک های پیزوالکتریک” نامیده می شود. مخرج مشترک دیگر این است که داده ها به طور معمول به عنوان یک شبکه دو بعدی از نقاط اطلاعات به دست آمده، مشاهده در رنگ کاذب به عنوان یک تصویر کامپیوتر است.

آزمایشگاه میکروسکوپ پروبی روبشی

کمپانی : DME آلمان


Colon cancer cells

Colon cancer cells


 

میکروسکوپ نیروی اتمی: در این تکنیک از نیروهای واندروالس بین اتمها برای ایجاد تصویر استفاده می شود.

 

HOPG layer in air, AFM DC mode, electrical current (Conductive AFM), obtained with UHV AFM.

HOPG layer in air, AFM DC mode, electrical current (Conductive AFM), obtained with UHV AFM.


 

میکروسکوپ تونلی روبشی: در این تکنیک از پدیده ‌ی تونل ‌زنی از نمونه به اتم‌ های سوزن یا با‌لعکس استفاده می شود، جریان تونلی که با تغییر فاصله ‌ی سوزن تا نمونه تغییر می ‌کند، به عنوان سیگنال تصویرسازی استفاده می ‌شود. بر همین اساس، این تکنیک قابلیت تصویرسازی از سطوح هادی و نیمه ‌هادی را دارد.

 

Atomic steps of strontium titan oxide, step height 0.78 nm Measurement made at Institut fü elektr. Messtechnik, TU Braunschweig

Atomic steps of strontium titan oxide, step height 0.78 nm
Measurement made at Institut fü elektr. Messtechnik, TU Braunschweig


 


 

زیرشاخه ها:

 

میکروسکوپ تونلی روبشی (به انگلیسی: STM:Scanning tunneling microscope) گونه‌ای میکروسکوپ پراب روبشی است که براساس روبش سطح رسانا به‌وسیلهٔ نوک بسیار باریک (در حد چند نانومتر ) و تغییر در میزان جریان عبوری برحسب فاصله کار می‌کند. با این میکروسکوپ می‌توان نحوه آرایش اتمها در سطح شبکه را به تصویر کشید. به عبارت دیگر تصویر ایجاد شده نشان دهنده آرایش فضایی نوار رسانش فلز یا نیمه هادی است.

میکروسکوپ نیروی اتمی یا میکروسکوپ نیروی پویشی در سال ۱۹۸۶ توسط کوئِیْت، بنینگ و گربر اختراع شد.

مانند تمام میکروسکوپ‌های پراب پویشی دیگر، م.ن.ا از یک پراب (probe) تیز که بر روی سطح نمونهٔ تحت بررسی حرکت می‌کند، استفاده می‌کند.

در مورد م.ن.ا، نوکی بر روی کانتی‌لیور (اهرم) وجود دارد که در اثر نیروی بین نمونه و نوک خم می‌شود. عکس شماره ۱ طرز کار یک م.ن.ا را نشان می‌دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.