متیل استات
خانه » متیل استات

متیل استات

متیل استات  Methyl acetate

متیل استات Methyl acetate یا متیل اتانوئات یا متیل استر اسید استیک یک نوع از مایعات خنثی و بدون رنگ و با بویی مثل استر هستند که  در ایران با میزان خلوص 85 درصد به تولید می رسند نحوه تشکیل C3H6O2 بدین صورت است که متانول به همراه استیک اسید واکنش می دهند و بعد از عمل تقطیر C3H6O2 تولید می شود .

ویژگی های متیل استات Methyl acetate به لحاظ شیمیایی و فیزیکی :

متیل استات Methyl acetate ها محلول در آب هستند و نسبت به حلال های آلی هم مقدار حلالیت زیادی دارند . C3H6O2 طبیعی در میوه هایی مانند سیب و موز موجود هستند . متیل استات های برای مواد نیتروسلولز، سلولز استات، اترهای سلولز ، سلولوئید ، پلی وینیل استات ، مقدار هایی از رزین ها که شامل اکریلیک ها ، وینیل ها ، اپوکسی ها ، اورتان ها ، پلی استرها ، فنولیک ها ، پلاستی سایزرها و حتی روغن وچربی ها نیز حلال مناسبی می باشد . البته باید توجه کرد ممکن است یکسری از مواد هم درC3H6O2 حل نشوند مثل قیر ، لاستیک و … . فرمول شیمیایی متیل استات به صورت C3H6O2  است ، به صورت مایع بی رنگ معطر هست و دارای جرم مولی 74.079 g·mol−1 می باشد .

روش تولیدC3H6O2 به چه صورت است ؟

بیشترین روشی که برای تولید C3H6O2 در تجارت انجام می گیرد به طور خلاصه استفاده از دو ترکیب استریفیکیشن متانول و اسید استیک در کنار یک اسید قوی می باشد .

CH۳COOH+CH۳OH->CH۳COOCH۳+H۲O

کاربرد های متیل استات چیست ؟

از C3H6O2 در صنایع بیشماری استفاده می شود مثلا از متیل استات ها در پوشش ها و چسب پلی اورتان ، به جهت حلال مصرف می شود . C3H6O2 در تولید رنگ ها ، سیستم سوخت ، پاک کننده ها ، الکترولیت باتری ، جوهر پرینتر و … استفاده می شوند . از C3H6O2 به عنوان یک نوع حلال در رنگ ها و فیلم های بازیافتی در تولید چسب های سلولوئید استفاده می شود . همینطور برای پاکسازی آزمایشگاه ها ، رقیق کردن رنگ ، از بین بردن لاک روی ناخن ها ، حلال عطر ها و رنگ های رزینی ، در لوازم آرایشی ، در پاک کردن سطوح استفاده شود .

خطرات احتمالی و مضرات متیل استات ها چیست ؟

هنگام کار با C3H6O2 ها باید این نکته را در نظر داشت که این ماده پر کاربرد به شدت اشتعال پذیر است باید بدانید در دمای منفی ده درجه سانتی گراد متیل استات ها خود به خود شعله ور می شوند و جالب است که بدانید برای خاموش کردن آتش ناشی از متیل استات ها تنها آب کافی نمی باشد و حتما باید از دی اکسید کربن برای از بین بردن آتش سوزی نیز استفاده کرد . از مواد شیمیایی خشک مانند نیترو متان و نیترواتان هم نباید استفاده شود . در هنگام آتش سوزی ظروفی کهC3H6O2 دارند باید از محل دور شوند . توجه داشته باشید در هنگام استفاده از این ماده خواب آلود نباشید و توجه کافی به نکات استفاده از این ماده را داشته باشید .

 

 

متیل استات

متیل استات

 

 

 

 

برچسب‌ها: