کندانسور سردخانه

کندانسور سردخانه

کندانسور سردخانه هوایی یا هوا خنک

در کندانسور هوایی حرارت مبرد به هوای محیط انتقال می‌یابد. اگر جریان هوایی که از روی کویل‌ها عبور می‌کند به صورت طبیعی باشد به آن کندانسور جریان طبیعی گویند. اگر مثل فن اجباری باشد به آن جریان اجباری می‌گویند. کندانسور جریان طبیعی همیشه به صورت عمودی قرار می گیرد. از این رو به منظور افزایش انتقال حرارت یکسری پره میله‌ای به لوله ها جوش می‌شود . کاربرد کندانسور جریان طبیعی بیشتر در سیستم برودتی ظرفیت پایین مانند یخچال های کوچک است. در کندانسور جریان اجباری از یک یا چند فن به منظور افزایش جریان هوا استفاده می‌شود. نوع فن سردخانه به دلیل حجم قابل توجه هوای مورد نیاز از نوع پروانه ای می‌باشد.

به دلیل ضریب انتقال حرارتی کم سمت گاز، در قسمت خارجی لوله‌ها از پره‌ها استفاده می‌شود. جریان هوا می‌تواند به صورت افقی یا عمودی باشد. اکثرا ازبالا به پایین است. از آنجایی که جریان ثقلی مایع تقطیر شده در کندانسور به سمت پایین خواهد بود، بنابراین ورود مبرد در کندانسور‌های هوایی از بالا و خروج آن از پایین است.

معمول‌ترین ماده مورد استفاده در ساخت این کندانسور‌ها، ترکیب پره آلومینیومی با لوله مسی برای مبرد های هالوکربن است. برای مبرد آمونیاکی لوله استیل یا آلومینیومی استفاده می‌شود. کاربرد کندانسور هوا خنک در سردخانه و تونل انجماد و … از ظرفیت‌های پایین چند کیلو وات تا ظرفیت‌های بالا تا چند صد کیلووات را پوشش می‌دهد.
کنترل ظرفیت کندانسورهای هوا خنک جریان اجباری با تنظیم دبی هوا صورت می‌گیرد. در واقع فشار تقطیر کنترل می‌شود. که به وسیله کنترل دور فن و یا خاموش و روشن کردن فن‌ها انجام می‌شود.

چگونه یخچال کار می کند – آموزش اولیه

آیا تا به حال فکر کرده اید که یخچال شما چگونه کار می کند؟ ویدیو را تماشا کنید یا در زیر بخوانید تا اصول تبرید را بیاموزید، با اجزای اصلی یخچال آشنا شوید و بفهمید که وقتی مبرد در سراسر سیستم یخچال حرکت می کند چه اتفاقی می افتد.

کاری که یخچال انجام می دهد

برای تازه نگه داشتن غذا، باید دمای پایینی در محیط اطراف نگه داشت تا سرعت تولید مثل باکتری های مضر کاهش یابد. یخچال برای انتقال گرما از داخل به بیرون کار می کند، به همین دلیل است که اگر دست خود را در قسمت پشت یخچال نزدیک لوله های فلزی قرار دهید احساس گرما می کند – در مدت کوتاهی متوجه خواهید شد که چگونه کار می کند.

اجزای اصلی یخچال چیست؟

کندانسور سردخانه
کمپرسور

کمپرسور «قلب» یک یخچال است. مبرد را در سراسر سیستم به گردش در می آورد و به قسمت گرم مدار فشار می آورد و مبرد را داغ می کند. این شبیه زمانی است که هوا را به داخل لوله دوچرخه پمپاژ می کنید – در حین فشرده کردن هوا می توانید افزایش گرما را در پمپ احساس کنید.

کندانسور سردخانه
کندانسور

کندانسور در پشت یخچال قرار دارد و احتمالاً گرد و غبار زیادی دارد. در داخل، مبرد خنک می شود و متراکم می شود، به این معنی که از یک گاز دوباره به مایع تبدیل می شود.

کندانسور سردخانه
اواپراتور

اواپراتور در داخل یخچال قرار دارد و قسمتی است که باعث سرد شدن وسایل داخل یخچال می شود. همانطور که مبرد از طریق تبخیر از مایع به گاز تبدیل می شود، اطراف آن را خنک می کند و محیط مناسبی برای نگهداری مواد غذایی ایجاد می کند.

کندانسور سردخانه
لوله مویین

لوله مویرگی یک قطعه لوله نازک است که به عنوان یک دستگاه انبساط عمل می کند. مبرد مایع از طریق لوله مویین هدایت می شود و به محیط کم فشار اواپراتور اسپری می شود.

کندانسور سردخانه
ترموستات

ترموستات با نظارت بر دما و سپس روشن و خاموش کردن کمپرسور فرآیند خنک سازی را کنترل می کند. هنگامی که حسگر حس می کند که داخل یخچال به اندازه کافی سرد است، کمپرسور را خاموش می کند. اگر گرمای بیش از حد را حس کند، کمپرسور را روشن می کند و دوباره فرآیند خنک سازی را آغاز می کند.

کندانسور سردخانه

نحوه عملکرد سیستم یخچال

یخچال ها به این ترتیب کار می کنند که باعث می شوند مبرد در گردش در داخل آنها از مایع به گاز تبدیل شود. این فرآیند که تبخیر نامیده می شود، ناحیه اطراف را خنک می کند و اثر مورد نظر را ایجاد می کند. شما می توانید این فرآیند را با مصرف مقداری الکل و ریختن یک یا دو قطره روی پوست خود آزمایش کنید. همانطور که تبخیر می شود، باید احساس سرما کنید – همان اصل اساسی به ما ذخیره غذای ایمن را می دهد.

برای شروع فرآیند تبخیر و تبدیل مبرد از مایع به گاز، فشار وارده بر مبرد باید از طریق خروجی به نام لوله مویین کاهش یابد. این اثر مشابه چیزی است که هنگام استفاده از یک محصول آئروسل مانند اسپری مو اتفاق می افتد. محتویات قوطی آئروسل سمت فشار/مایع، خروجی لوله مویین و فضای باز اواپراتور است. هنگامی که محتویات را در فضای باز با فشار پایین رها می کنید، از مایع به گاز تبدیل می شود.

برای روشن نگه داشتن یخچال، باید بتوانید مبرد گازی را به حالت مایع خود برگردانید، بنابراین گاز باید دوباره به فشار و دمای بالاتر فشرده شود. این همان جایی است که کمپرسور وارد می شود. همانطور که قبلاً ذکر شد، کمپرسور اثر مشابه پمپ دوچرخه را ارائه می دهد. هنگام پمپاژ و فشرده سازی هوا می توانید افزایش گرما را در پمپ احساس کنید.

هنگامی که کمپرسور کار خود را انجام داد، گاز باید تحت فشار بالا و داغ باشد. باید در کندانسور که در پشت یخچال نصب شده است خنک شود تا محتویات آن توسط هوای محیط خنک شود. هنگامی که گاز در داخل کندانسور خنک می شود (هنوز تحت فشار بالا)، دوباره به مایع تبدیل می شود.

سپس، مبرد مایع به اواپراتور باز می گردد، جایی که فرآیند از نو شروع می شود.

 

کندانسور آبی یا آب خنک

 • حرارت را به آب انتقال می دهد
 • در مدل ساده به صورت دو لوله هم مرکز است (کندانسور دو لوله‌ای ) برای ظرفیت‌های پایین
 • جریان آب و مبرد به صورت خلاف جهت همدیگر حرکت می‌کنند تا بتوان حداکثر مقدار سابکولینگ را ایجاد کرد.
 • در ظرفیت های بالاتر مرسوم‌ترین نوع کندانسور آب خنک، کندانسور پوسته و لوله است.
 • نحوه انتقال حرارت به این صورت است که آب در داخل لوله و مبرد در پوسته جریان دارد. معمولا اختلاف دمای تقطیر با دمای آب ورودی کندانسور در کندانسور‌های آب خنک حدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد و اختلاف دمای آب ورودی با خروجی کندانسور حدود ۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
 • در یکسری از موارد آب مورد نیاز برای خنک کردن کندانسور از منابعی مانند رودخانه، دریا یا چاه استفاده می‌شود. البته می بایست شرایط زیست محیطی را در نظر گرفت. ولی در روال عادی می بایست از وسیله ای به نام برج خنک کننده برای خنک‌کاری آبی در کندانسور استفاده کرد.
  برج خنک‌کننده دستگاهی است که در آن با تماس مستقیم آب گرم و هوای محیط ، دمای آب کاهش یافته و مجدد در کندانسور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کندانسور تبخیری

 • کندانسور تبخیری را این‌طور می توان در نظر گرفت که همان کندانسور هوایی است.
 • با این تفاوت که بر روی لوله‌های آن آب پاشیده شده است.
 • نحوه عملکرد کندانسور تبخیری به این صورت است که هوای محیط از روی لوله‌های حاوی مبرد عبور داده می‌شود.
 • همزمان یک پمپ آب را از مخزنی که در پایین کندانسور قرار دارد
 • بر روی لوله ها می‌پاشد و همزمان شدن آب و هوا حرارت بیشتری را از سیال می گیرد.
 • کاربرد کندانسور تبخیری معمولا در سیستم‌هایی است که از مبرد آمونیاک استفاده می‌کنند و دمای خروجی مبرد از کمپرسور بالاست .

فن کندانسور سردخانه

 • فن کندانسور سردخانه‌ها اعم از بالای صفر و زیر صفر و تونل انجماد عمدتا از نوع مکنده آکسیال می‌باشد
 • در اواپراتور و کندانسور همیشه فن از روی کویل‌ها هوا را می‌مکد و هوا را روی کویل فوت نمی‌کند
 • ویژگی فن آکسیال سردخانه این است که پرتاب باد مستقیم دارد. جابجایی هوا در آن بالا می‌باشد
 • رعایت یک نکته در مورد فن آکسیال الزامی می‌باشد
 • و آن این است که این فن‌ها اختلاف فشار در پشت و جلو فن را نمی‌پذیرند
 • در صورت بروز اختلاف فشار میزان هوادهی فن کاهش می‌یابد