خانه » پژوهش » آنالیز پایداری پراکندگی امولسیون

آنالیز پایداری پراکندگی امولسیون

سیستم تجزیه و تحلیل پایداری پراکندگی MS MultiScan یک دستگاه اندازه گیری جمع و جور و همه کاره برای ثبات نوری و تحلیل پیری انواع پراکندگی های چند فاز ، به ویژه تعلیق ها و امولسیون ها است. در ادامه خواهید آموخت که پراکندگی ها چیست و مکانیسم های ممکن برای بی ثبات سازی وجود دارد و همچنین چگونگی تجزیه و تحلیل پایداری پراکندگی می تواند این فرایندها را در MS 20 ارزیابی کند.

پراکندگی مخلوط های چند فاز متشکل از موادی هستند که در یکدیگر نامحلول هستند. یک مرحله فاز مداوم است که در آن ذرات کوچک فاز دیگر پراکنده می شوند. سیستم تعلیق شامل یک فاز مداوم مایع است و ذرات جامد پراکنده می شوند. در امولسیون ذرات پراکنده قطرات کوچکی از مایع دیگر هستند و کف از یک فاز مداوم مایع و حباب های گازی پراکنده تشکیل شده است.

پراکندگی ها در زندگی روزمره در بسیاری از محصولات مختلف ، اعم از سس سالاد و کوکتل در بخش مواد غذایی ، امولسیون و کرم در محصولات آرایشی و دارویی گرفته تا مواد تمیز کننده چند مرحله ، رنگ امولسیون یا دوغاب مهر و موم در صنعت ساختمان مشاهده می شود. چند مثال برای همه این محصولات ، پایداری پراکندگی یک عامل بسیار مهم است که باید در طول تولید محصول مورد تجزیه و تحلیل و بهینه سازی قرار گیرد.

همانطور که مشهور است ، آبجو با مقدار الکل ، دستور العمل و طعم متفاوت است. با این حال ، یک ناظر آگاه همچنین ممکن است متوجه رفتار پراکندگی مختلف شود زیرا مارک هایی وجود دارند که دارای سرهای کف کوچکتر یا بزرگتر با حباب های گازی کوچکتر یا بزرگتر هستند که برای یک دوره طولانی تر یا کوتاه تر پایدار هستند. در آبجو بدون فیلتر ، ذرات معلق که در طول زمان مسئول رسوب کدورت ذاتی هستند. و هرکسی که از نزدیک به یک آبجو معروف ایرلندی نگاهی بیندازد ، یادآوری می کند که حباب های گازی به جای آن که طبق معمول بالا بروند ، در شیشه رسوب می کنند. این اثر در اثر ترکیب منحصر به فرد شکل شیشه ای مجزا و مخلوط نیتروژن و دی اکسید کربن ایجاد می شود.

با گذشت زمان فرآیندهای بی ثبات سازی در پراکندگی ها اتفاق می افتد: ذرات پراکنده به دلیل گرانش می توانند رسوب یا کرم ایجاد کنند. علاوه بر این ، جداسازی فاز به دلیل تنش سطحی رخ می دهد: ذرات پراکنده خوشه ای یا ادغام شده به منظور به حداقل رساندن ناحیه بین سطحی خود را به مرحله مداوم اطراف می دهند.

تجزیه و تحلیل پایداری پراکندگی با استفاده از یک روش اندازه گیری نوری: با دو منبع نوری و یک آشکارساز ، نوری که توسط نمونه پراکندگی منتقل می شود و پراکنده می شود. شدت انتقال و بازگشت به بستگی مستقیم به تعداد ، اندازه و نوع ذرات پراکنده بستگی دارد. از این رو شدت نور تغییر می کند در حالی که پراکندگی پایدار می شود و به عنوان مثال ذرات از مسیر نوری به دلیل رسوب ناپدید می شوند یا به دلیل خوشه بندی بزرگتر می شوند. تجزیه و تحلیل پایداری با اندازه گیری دوباره و دوباره نمونه برای مدت زمان آزمایش خاص ، این تغییرات را دنبال می کند. در طول اندازه گیری ، طول کل نمونه اسکن می شود ، از این رو تغییرات محلی در نمونه نیز شناسایی می شوند.

آنالیز پایداری پراکندگی امولسیون

دستگاه اندازه گیری پایداری پراکندگی امولسیون و سوسپانسیون