عملکرد معکوس برق و حفاظت از دیزل ژنراتور

عملکرد معکوس برق و حفاظت از دیزل ژنراتور

در اصل، دیزل ژنراتورها می توانند با قدرت معکوس کار کنند. اما در واقع وقتی برق معکوس کار می‌کند، ژنراتور به موتوری تبدیل می‌شود که نه تنها نمی‌تواند برق بفرستد، بلکه خودش را مصرف می‌کند و از برق شبکه استفاده می‌کند. کارکرد طولانی مدت برق معکوس ممکن است باعث فرسودگی سیم پیچ شود. بنابراین به طور کلی اجازه کارکرد معکوس ژنراتور برای مدت طولانی مجاز نیست.

دلیل قدرت معکوس دیزل ژنراتورها

ژنراتورها را نمی توان در لحظه بسته شدن به طور کامل همگام کرد، زیرا ولتاژ نمی تواند کاملاً یکنواخت باشد یا فرکانس زاویه فاز را نمی توان به طور کامل همگام کرد و ممکن است نوساناتی در شبکه برق وجود داشته باشد، برق کمی را از شبکه جذب می کند. یعنی یک پدیده برق معکوس موقت وجود دارد، اما به زودی وقتی بار در زمان تاخیر تنظیمات حفاظت از توان معکوس بالا می‌آید، توان معکوس ناپدید می‌شود. اما اگر بار خیلی کند باشد، احتمالاً پدیده قدرت معکوس را گسترش می دهد و باعث خاموش شدن دیزل ژنراتور می شود.

احتمال دیگر این است که افت یا ناپدید شدن ناگهانی فشار روغن یا سایر ایرادات باعث بسته شدن نادرست شیر ​​اصلی شود و در این زمان حفاظت دقیق و امتناع از کارکرد منجر به قطع نشدن کلید ترمینال ژنراتور می شود که قطعا منجر به این امر خواهد شد. برای معکوس کردن عمل قدرت

عملکرد معکوس برق و حفاظت از دیزل ژنراتور, دیزل ژنراتور

در حال حاضر، دو مجموعه از دستگاه‌های حفاظت از توان معکوس مستقل به طور کلی بر روی ژنراتورهای بزرگ نصب می‌شوند، به این معنی که برنامه خاموش کردن توان معکوس و حفاظت برق معکوس برق ساده، برای محدود کردن توان معکوس ژنراتورها، که معمولاً از حدود 10٪ از فعال نامی تجاوز نمی کند. قدرت.

حفاظت از توان معکوس ژنراتور، همچنین به عنوان حفاظت از جهت قدرت شناخته می شود، هنگامی که ژنراتور به نظر می رسد قدرت معکوس (قدرت خارجی به ژنراتور اشاره می کند، یعنی ژنراتور به شرایط کار موتور تبدیل می شود)، قطع کننده مدار عمل حفاظت از توان معکوس قطع می شود. سیگنال های ولتاژ سه فاز و جریان دو فاز باید جمع آوری شوند.

به طور کلی، جهت برق ژنراتور باید از ژنراتور به سمت شینه باشد، اما زمانی که ژنراتور تحریک خود را از دست می دهد یا به دلایل دیگر، ژنراتور ممکن است به عملکرد موتور تبدیل شود، یعنی برای جذب توان فعال از سیستم. . این توان معکوس است. هنگامی که توان معکوس به مقدار معینی می رسد، عمل حفاظتی ژنراتور یا سیگنال دهی یا خاموش شدن است.

عملکرد معکوس برق و حفاظت از دیزل ژنراتور, دیزل ژنراتور

Doosan

ویژگی های عمل حفاظت از توان معکوس

1. جریان استاتور از مقدار نرمال فراتر می رود و نشانگر آمپرمتر به شدت مسدود می شود.

2. نشانگر ولت متر استاتور به سرعت نوسان می کند.

3. نشانگر قدرت سنج فعال در کل صفحه کلید می چرخد.

4. نشانگر آمپرمتر روتور نوسان سریع نزدیک به مقدار نرمال.

5. ژنراتور یک سوت ساطع می کند و تغییر سوت با فرکانس نوسان نشانگر ابزار مطابقت دارد.

6. ابزارهای دیگر ژنراتورهای موازی نیز بر این اساس نوسان می کنند.

مشخص نیست که ژنراتور قبل از خاموش شدن چه مقدار نیرو جذب می کند. مقدار تنظیم دستگاه حفاظتی که معمولاً یک مقدار درجه دوم است تعیین می شود.

تنظیم پدیده توان معکوس ناشی از فرکانس

اگر فرکانس دو مجموعه دیزل ژنراتور متفاوت و اختلاف بزرگتر باشد، ابزار (آمپر متر، قدرت سنج) مقدار را نشان می دهد، جریان مجموعه دیزل ژنراتور با سرعت بالاتر مقدار مثبت را نشان می دهد، متر قدرت نیز مقدار توان مثبت را نشان می دهد. در غیر این صورت مقدار جریان و ولتاژ منفی است.

در این زمان، ژنراتور سرعت (فرکانس) یکی از دیزل ژنراتور را تنظیم می کند، با توجه به نشانگر کنتور برق، نشانگر کنتور برق را روی صفر تنظیم می کند. نشانگر توان دو واحد هر دو را صفر کنید تا سرعت چرخش (فرکانس) دو واحد اساساً یکسان باشد. با این حال، هنگامی که آمپرمتر هنوز نشانگر را دارد، این توان معکوس ناشی از اختلاف ولتاژ است.

تنظیم پدیده توان معکوس ناشی از اختلاف ولتاژ

هنگامی که نشانگر قدرت سنج هر دو واحد صفر است، و آمپرمتر همچنان نشانگر جریان (یعنی نشانگر معکوس مثبت) را دارد، دکمه تنظیم ولتاژ یکی از مجموعه های تولید کننده را می توان تنظیم کرد. با توجه به نشانگر کنتور فعلی و ضریب قدرت برای تنظیم. نشان‌دهنده کنتور فعلی را روی صفر تنظیم کنید، پس از آن که متر جریان هیچ نشانه‌ای ندارد، در این زمان، با توجه به نشان‌دهنده ضریب توان سنج برای تنظیم ضریب توان به تاخیر بیش از 0.5. به طور کلی می توان آن را تا حدود 0.8 تنظیم کرد که بهترین حالت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *