نکات تعمیر و نگهداری سیستم روغنکاری و سیستم سوخت دیزل ژنست

نکات تعمیر و نگهداری سیستم روغنکاری و سیستم سوخت دیزل ژنست

سیستم روانکاری

معرفی روغن روان کننده

عملکرد اصلی روغن روانکار کاهش اصطکاک و سایش با ایجاد یک لایه روغن محافظ طولانی مدت بین قطعات متحرک موتور دیزل است. همچنین از خوردگی در سطح هر جزء جلوگیری می کند. سیلندرها و بلبرینگ های دمای بالا به شدت به فیلم روغن وابسته هستند. روغن روان کننده همچنین اثر خنک کنندگی بسیار مهمی روی بسیاری از اجزای ژنراتور دارد.

برای روغن موتور دیزل، لطفاً از انواع مختلف مشخصات که در جدول زیر توضیح داده شده است استفاده کنید. برای جزئیات به اطلاعات تصادفی موتور دیزل مراجعه کنید. (SAE شاخص دما/ویسکوزیته انجمن مهندسین خودرو آمریکا است، مانند 15W/40 و غیره: API نشان دهنده سیستم کیفیت روانکار موسسه نفت آمریکا است)

جنست سطح ویسکوزیته سطح کیفیت
PERSON SAE 15W-40 APICG بالاتر از سطح
پرکینز
کامینز APICF بالاتر از سطح
VOLVO APICG بالاتر از سطح

توجه به روغن روان کننده

آ. برای جلوگیری از پاشیدن روغن روان کننده به بیرون، وقتی درب روغن روغن کاری باز است، موتور دیزل را روشن یا کار نکنید.

ب استفاده از روغن روانکاری که مشخصات فوق را برآورده نمی کند منجر به از دست دادن عملیات و قابلیت اطمینان ضعیف می شود.

ج. اگر موتور دیزل از نوع نامناسب یا روانکار درجه کیفیت استفاده می کند، خدمات گارانتی نامعتبر خواهد بود، باید از مشخصات مختلف، مارک های مختلف روغن روان کننده استفاده مخلوط اجتناب شود.

روغن روانکار و فیلتر روغن را تعویض کنید

I. روغن روان کننده داغ به راحتی باعث ایجاد جوش می شود. لطفا از تماس روغن داغ و پوست خودداری کنید. برای اطمینان از اینکه روغن روانکار بین پایین ترین و بالاترین سطح روغن قرار دارد، روان کننده اضافه کنید. حتماً دوره توصیه شده تعویض روانکار را دنبال کنید. هنگام تعویض روغن روانکاری، حتما فیلتر روغن را همزمان تعویض کنید.

نکات تعمیر و نگهداری سیستم روغنکاری و سیستم سوخت دیزل ژنست, دیزل ژنراتور

II. مراحل تعویض

آ. پلاگین پیچ پایین را بردارید، روغن روان کننده را تخلیه کنید، پلاگین پیچ پایینی را نصب کنید و فیلتر را بردارید.

ب هنگام نصب فیلتر جدید، صندلی نصب فیلتر را تمیز کنید تا از ورود کثیفی به موتور جلوگیری شود.

ج. موتور را پس از کار کردن تا دمای کار خاموش کنید.

د فیلتر جدید را با روغن روان کننده پر کنید، مقداری روغن به واشر بمالید و با دست فیلتر را به موتور پیچ کنید تا واشر به پایه برسد و سپس آن را سفت کنید.

ه. روان کننده را به سطح مناسب اضافه کنید.

f. مجموعه ژنراتور را راه اندازی کنید، بررسی کنید که آیا فشار روان کننده نرمال است یا خیر، نشتی در اطراف فیلتر را بررسی کنید.

سیستم سوخت

سیستم سوخت ژنراتور استاندارد شامل: مخزن سوخت، پمپ تامین سوخت، فیلتر سوخت، پمپ روغن دستی، پمپ تزریق سوخت، نازل تزریق سوخت و خط لوله نفت مربوطه می باشد.

فقط از سوخت هایی استفاده می شود که کیفیت مشخص شده در استانداردهای زیر را داشته باشند. هنگام سوخت گیری و عملکرد سیستم سوخت رسانی باید تمیز نگه داشته شود. هنگام کار بر روی سیستم سوخت، باید تأیید شود که موتور خنک شده است. پاشیدن سوخت روی سطح داغ یا قطعات الکتریکی ممکن است باعث آتش سوزی شود.

مشخصات سوخت

ترکیب روغن دیزل تأثیر بسیار مهمی بر عملکرد و عمر مفید و اجزای انتشار موتور دیزل دارد. برای به دست آوردن توان مشخص شده، مصرف سوخت و استانداردهای انتشار مشخص شده توسط اداره حفاظت محیط زیست محلی، فقط باید از سوخت سبک تمیز که مطابق با استانداردهای بین المللی و ملی باشد استفاده شود.

روغن دیزل سبک برای سوخت موتورهای دیزلی با سرعت بالای 1000r/min استفاده می شود. استاندارد فعلی محصولات روغن دیزل سبک استاندارد GB252-2000 “روغن دیزل سبک” است. درجه روغن دیزل بر اساس نقطه انجماد گازوئیل است. مشتریان باید درجه دیزل مناسب را با توجه به دمای محل کار انتخاب کنند. (جدول 5.2 را ببینید)

حداقل دمای محیط (درجه سانتیگراد) گرید دیزل سبک حداقل دمای محیط (درجه سانتیگراد) گرید دیزل سبک
> 4 0# -14~-29 -35#
> -5 -10# -29~-44 -50#
-5~-14 -20#

توجهات

آ. سوخت توصیه شده در دفترچه راهنمای عملیات باید استفاده شود. برای موتورهای دیزلی، استفاده از سوخت بی کیفیت می تواند باعث چسبیدن میله کنترل و چرخش موتور با سرعت بیش از حد شود که در نتیجه آسیب به مجموعه ژنراتور یا حتی صدمات جدی شخصی وارد می شود. سوخت پایین همچنین چرخه تعمیر و نگهداری را کوتاه می کند، هزینه های تعمیر و نگهداری را افزایش می دهد و طول عمر عادی مجموعه ژن را کاهش می دهد.

ب هنگام افزودن سوخت معمولاً خطر آتش سوزی و انفجار وجود دارد. هنگام سوخت گیری سیگار نکشید.

ج. اجازه ندهید روغن کوره از مخزن سوخت سرریز شود. پوشش مخزن سوخت باید به طور ایمن آب بندی شود.

د آب موجود در سوخت می تواند باعث خوردگی قطعات فلزی در سیستم سوخت شود و به راحتی می تواند باعث رشد قارچ ها و میکروارگانیسم ها در مخزن شود که می تواند فیلتر را مسدود کند. هنگامی که محتوای آب سوخت نسبتاً زیاد است، توصیه می شود که کاربر یک جداکننده آب و روغن برای ژنراتور نصب کند. اطمینان حاصل کنید که سوخت ورودی به بدن عاری از آب یا سایر ناخالصی ها باشد. تمامی مدل های یونیت های متوسط ​​و بالا با توجه به نیاز کاربران می توانند به جداکننده های روغن و آب مجهز شوند. جداکننده‌های روغن و آب در هنگام خروج واحد از کارخانه، بخشی از پیکربندی استاندارد نیستند. هنگامی که کاربران نیاز به سفارش دارند، باید به طور جداگانه ذکر شود.

نکات تعمیر و نگهداری سیستم روغنکاری و سیستم سوخت دیزل ژنست, دیزل ژنراتور

فیلتر بنزین را تعویض کنید

آ. آن را تمیز نگه دارید و اجازه ندهید هیچ آلودگی وارد سیستم سوخت شود.

ب به منظور جلوگیری از پاشش سوخت روی سطح داغ و ایجاد آتش سوزی، تعویض فیلتر بنزین باید تحت شرایط دستگاه خنک کننده انجام شود.

ج. فیلتر را بردارید و کمی روغن به واشر فیلتر جدید بمالید. فیلتر را با دست پیچ کنید تا واشر با صندلی تماس پیدا کند. سپس دوباره سفت کنید، بیشتر پیچ نکنید و هوا را از سیستم سوخت خارج کنید .

د دستگاه را راه اندازی کنید و نشتی را بررسی کنید.

پمپ تزریق سوخت

آ. پمپ تزریق سوخت توسط یک مکانیزم انتقال دنده زمان بندی در موتور دیزل به حرکت در می آید. هنگامی که دایره پایه یک زاویه میل لنگ خاص بالا می رود، تنظیم پمپ با یک متر بالابر اندازه گیری می شود.

ب پمپ های تزریق سوخت مورد استفاده در مجموعه های دیزل ژنراتور متوسط ​​و بالا از نظر کیفیت برتر و از نظر عملکرد قابل اعتماد هستند که می تواند استفاده عادی طولانی مدت کاربران را تضمین کند.

نازل پاشش سوخت

آ. توزیع برابر روغن سوخت برای احتراق و احتراق قابل اعتماد.

ب روغن مازوت را مستقیماً به محفظه احتراق تزریق کنید و مخلوطی بهینه از نفت کوره و هوا فراهم کنید. فشار تزریق را می توان از قبل توسط فنر تنظیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *