چرا موتور دیزل پس از داغ شدن قدرت خود را از دست می دهد؟

چرا موتور دیزل پس از داغ شدن قدرت خود را از دست می دهد؟, دیزل ژنراتور

وقتی یک موتور دیزلی قدرت خود را از دست می دهد، می تواند ناامید کننده باشد، به خصوص زمانی که در میانه کار هستید. با این حال، درک موضوع می تواند راه طولانی را برای رفع مشکل کمک کند.

یک موتور دیزل زمانی که داغ است قدرت خود را از دست می دهد زیرا انرژی حاصل از سوخت به جای تامین انرژی موتور به سمت گرم کردن موتور می رود. مشکلات خاص زیادی وجود دارد که می تواند باعث این امر شود، از جمله گرفتگی فیلترهای سوخت یا لوله های اگزوز، فیلترهای هوا کثیف، شمع های کثیف یا فشرده سازی ضعیف.

اگر موتور دیزلی دارید که پس از داغ شدن، قدرت خود را از دست داده است، برای اطلاعات بیشتر در مورد علت این اتفاق، نحوه تشخیص آن و کارهایی که می توانید انجام دهید، به ادامه مطلب مراجعه کنید.

چه چیزی باعث می شود که موتور دیزل در هنگام گرما از بین برود؟

اگر می‌پرسید چه چیزی می‌تواند باعث داغ شدن موتور دیزلی شود، واقعاً به فرآیند احتراق مربوط می‌شود. احتراق چیزی است که انرژی سوخت را آزاد می کند تا بتواند ماشین ( منبع ) را تغذیه کند. در حالت ایده آل، سوخت قرار است به طور کامل به دی اکسید کربن و آب تبدیل شود، اما این چیزی نیست که معمولا اتفاق می افتد.

معمولاً انرژی آزاد شده توسط فرآیند احتراق وجود دارد که به کار مفید تبدیل نمی شود. در واقع، طبق قانون دوم ترمودینامیک، تنها کسری از این انرژی می تواند به کار واقعی ( منبع ) تبدیل شود.

اگر انرژی احتراق به کار مکانیکی تبدیل نشود، که در این مورد به این معنی است که برای تامین انرژی موتور از آن استفاده نمی شود، معمولاً به عنوان گرما ( منبع ) آزاد می شود. این معمولاً به صورت انتقال حرارت از طریق سطوح محفظه احتراق یا گازهای خروجی داغ که در محیط آزاد می شوند ظاهر می شود.

همچنین کارهایی وجود دارد که باید برای غلبه بر موانع درون سیستم مانند اصطکاک بین سطوح لغزنده و عملکرد اجزای کمکی مانند پمپ های روغن و خنک کننده استفاده شود.

با این حال، گرما توسط فرآیندی که در موتور احتراق داخلی رخ می دهد ایجاد می شود. هنگامی که موتور در حال کار است، هوا و سوخت مخلوط می شوند تا یک مخلوط قابل احتراق ایجاد شود. هنگامی که این مخلوط مشتعل می شود، موتور را نیرو می دهد، اما انرژی را به صورت گرما نیز آزاد می کند. این همان چیزی است که موتور را داغ می کند ( منبع ).

اگر راندمان سیستم بسیار پایین باشد، انرژی بیش از حد صرف گرم کردن موتور به جای تامین انرژی خودرو می شود. این یکی از دلایل قابل تصور است که چرا خودرو هنگام داغ شدن بیش از حد موتور، قدرت خود را از دست می دهد. زمانی که مقدار زیادی از آن به عنوان گرما از دست می رود، انرژی کافی برای تامین انرژی موتور وجود ندارد.

چه مشکلاتی می تواند باعث از دست دادن قدرت موتور شما شود؟

اگرچه می‌دانید که راندمان ضعیف سوخت معمولاً باعث از دست دادن قدرت موتور شما می‌شود، چندین دلیل بالقوه برای راندمان ضعیف وجود دارد ( منبع ). آنها به شرح زیر است:

  • گرفتگی فیلتر بنزین . فیلتر بنزین ناخالصی ها را از گاز خارج می کند تا به داخل موتور نرود. اگر فیلتر بنزین مسدود شده باشد، آلاینده ها از موتور خارج نمی شوند که می تواند باعث از بین رفتن قدرت آن شود.
  • گرفتگی لوله اگزوز . سیستم اگزوز که از مبدل کاتالیزوری و صدا خفه کن تشکیل شده است، میزان آلودگی ناشی از دود اگزوز را به حداقل می رساند. اگر لوله گرفتگی داشته باشد، باعث کاهش قدرت موتور می شود.
  • فیلتر هوای کثیف . هوای بیرون از فیلتر عبور می کند تا آلاینده ها را از موتور دور نگه دارد. اگر کثیف باشد، هوایی که وارد موتور می شود در تولید برق اختلال ایجاد می کند، زیرا نیرو توسط ترکیبی از سوخت و هوا تولید می شود.
  • شمع های کثیف . اگر شمع ها رسوبات کربنی داشته باشند، ممکن است نتوانند به درستی شلیک کنند و منجر به از دست دادن برق شوند.
  • فشرده سازی ضعیف برای اینکه یک موتور خوب کار کند نیاز به فشرده سازی سیلندر خوب دارد. اگر این را نداشته باشد، قدرت خود را از دست می دهد.

اگر موتور شما در حال از دست دادن قدرت است، چند چیز وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید:

  • روغن را مرتباً عوض کنید . اگر روغن را به طور منظم نگهداری نکنید، می تواند باقیمانده های ناخواسته ایجاد کند و در حرکت در موتور شما با مشکل بیشتری مواجه شود. همچنین برای حرکت دادن روغن موتور به قدرت بیشتری نیاز دارد.
  • از سوخت با کیفیت بالاتر استفاده کنید . سوخت با کیفیت بالا کمتر احتمال دارد که آلوده شود.
  • فیلترهای خود را حفظ کنید . مهم است که فیلترهای سوخت و هوا را در مواقع لزوم تمیز و تعویض کنید.
  • یک حرفه ای را درگیر کنید. اگر نمی دانید مشکل چیست، بهتر است به جای اینکه خودتان آن را حل کنید، از یک متخصص کمک بگیرید.

چگونه می توانید بگویید که موتور بیش از حد گرم شده است؟

چندین علامت رایج از گرم شدن بیش از حد موتور وجود دارد. اینها معمولاً روش هایی هستند که می توانید تشخیص دهید که موتور خیلی داغ است، زیرا اکثر مردم واقعاً دمای موتور را به صورت دستی بررسی نمی کنند.

کار ایمن در صورت مشاهده هر یک از این علائم این است که بلافاصله موتور را خاموش کنید. شما علت دقیق این مشکل را نمی دانید، بنابراین بهتر است در امان باشید و صبر کنید تا موتور کاملاً خنک شود. اگر موتور را روشن بگذارید، ممکن است آسیب را تشدید کنید.

اگر موتور بیش از حد گرم شود، به این معنی است که راندمان سوخت بسیار پایین است یا اینکه سیستم خنک کننده قادر به انتقال، جذب یا دفع گرما نیست. هر یک از اینها می تواند باعث از دست دادن قدرت موتور شود. این کمک می کند تا در مورد مسائل خاصی که می تواند نشان دهنده وجود این مشکل باشد بیشتر بدانید.

مایع خنک کننده نشت می کند

در بیشتر مواقع، هنگامی که موتور دیزل بیش از حد گرم می شود، نشت مایع خنک کننده وجود دارد. این مشکل را می توان به راحتی تشخیص داد، زیرا می توانید سطح مایع خنک کننده پایین یا حباب های بیش از حد را در مایع خنک کننده مشاهده کنید. این ممکن است به دلیل مشکلات مربوط به انبساط اجزای موتور به دلیل گرمای بیش از حد اتفاق بیفتد.

اگر قطعه ای مانند سرسیلندر به این شکل منبسط شود، واشر دیگر نمی تواند عملکرد خود را انجام دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، باید وسیله نقلیه خود را به یک متخصص ببرید تا مشکل را برطرف کند.

آسیب به فن خنک کننده

اگر فن خنک کننده خراب شود، موتور می تواند خیلی سریع داغ شود. این اغلب در نتیجه مشکلات الکتریکی است، به این معنی که شما می توانید آن را توسط یک متخصص تعمیر کنید.

انژکتورهای دیزل مسدود شده

نشتی یا گرفتگی در انژکتور دیزل شما نیز می تواند باعث گرم شدن بیش از حد شود. هنگامی که انژکتور سوخت را به درستی آزاد نمی کند، موتور کار اضافی برای جبران بیش از حد انجام می دهد که باعث گرم شدن بیش از حد آن می شود. اگر متوجه شدید که این مشکل است، نباید به تنهایی با این مشکل مقابله کنید، زیرا سیستم های تزریق دیزل بسیار پیچیده هستند. آنها به بهترین وجه توسط متخصصان تزریق دیزل مدیریت می شوند.

ترموستات خراب

برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور، ترموستات بسیار مهم است. دارای دریچه ای است که می تواند برای تنظیم دمای موتور باز و بسته شود. اگر ترموستات شما کار نمی کند، نمی تواند تعیین کند که موتور شما چه زمانی بیش از حد گرم می شود، به این معنی که در این شرایط نمی تواند کاری برای تنظیم دما انجام دهد.

مشکل در شیلنگ رادیاتور

اگر رادیاتور به درستی کار نمی کند، این می تواند علت داغ شدن بیش از حد موتورهای دیزلی نیز باشد. اگر شیلنگ رادیاتور بشکند یا فرو بریزد، مایع خنک کننده نمی تواند بدون نشتی به موتور رفت و آمد کند.

سر سیلندر و واشر بیش از حد گرم شده و آسیب دیده است

اگر موتور بیش از حد گرم شود، می تواند باعث گرم شدن بیش از حد سرسیلندر نیز شود. این می تواند منجر به له شدن واشر سر سیلندر توسط سرسیلندر و محدود شدن جریان مایع خنک کننده به سیلندرها شود. این می تواند به سر سیلندر آسیب برساند و باعث نشت مایع خنک کننده از واشر سر به داخل سیلندرها شود.

پیستون های متورم و بلبرینگ های آسیب دیده

هنگامی که موتور بیش از حد گرم می شود، پیستون ها نیز می توانند منبسط شوند تا جایی که فضای زیادی اشغال کنند. سپس، آنها می توانند روی سیلندرها خراشیده شوند و به پیستون ها و سیلندرها آسیب وارد کنند. موتور بیش از حد داغ نیز می تواند باعث آسیب به یاتاقان ها و میل لنگ شود.

چرا موتور دیزل پس از داغ شدن قدرت خود را از دست می دهد؟, دیزل ژنراتور چرا موتور دیزل پس از داغ شدن قدرت خود را از دست می دهد؟, دیزل ژنراتور چرا موتور دیزل پس از داغ شدن قدرت خود را از دست می دهد؟, دیزل ژنراتور چرا موتور دیزل پس از داغ شدن قدرت خود را از دست می دهد؟, دیزل ژنراتور Doosan

نتیجه

اگر موتور دیزل شما در حال از دست دادن قدرت و داغ شدن است، این نشان دهنده مشکل در راندمان سوخت یا سیستم خنک کننده شما است. چندین دلیل بالقوه مختلف برای این مشکلات بزرگتر وجود دارد، بنابراین کاری که شما باید انجام دهید بستگی به قسمت خاصی از وسیله نقلیه شما دارد که دچار مشکل شده است.

ممکن است مجبور شوید نوع سوخت مصرفی خود را تغییر دهید یا بخشی از سیستم را تعمیر یا تعویض کنید. در اکثر مواقع، مشکل قابل رفع خواهد بود، بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که موتور را خاموش کنید، مشکل را تشخیص دهید و اقدام مناسب را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *