9 چیز شگفت انگیز که موتور دیزل را خراب می کند

9 چیز شگفت انگیز که موتور دیزل را خراب می کند
9 چیز شگفت انگیز که موتور دیزل را خراب می کند, دیزل ژنراتور

می توان گفت که کیفیت موتورهای دیزلی در چند سال گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است. موتورهای دیزلی امروزی بسیار قابل اعتمادتر از قبل هستند. با این حال، بسیاری از چیزها می توانند آنها را خراب کنند، که عمدتاً ناشی از غفلت یا خطای انسانی است.

در اینجا 9 چیز شگفت انگیز وجود دارد که موتور دیزل را خراب می کند:

 1. آب در سوخت دیزل
 2. استفاده از سوخت خارج از مشخصات فنی
 3. استفاده از روغن روان کننده قدیمی
 4. نصب قطعات فرتر مارکت ضعیف
 5. بیکاری بیش از حد
 6. عدم نگهداری.
 7. استفاده از فیلتر هوای کثیف
 8. استفاده از سوخت قدیمی
 9. استفاده از بنزین در موتور دیزل

برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی آسیب دیدن این موارد به موتورهای دیزل و نکاتی در مورد اجتناب از این مشکلات به ادامه مطلب مراجعه کنید.

1. آب در سوخت دیزل

آب در گازوئیل شایع ترین علت خرابی انژکتور است. آب از چگالش ناشی از نوسانات دما، درپوش‌های پرکننده نامناسب، یا غوطه‌ور شدن دریچه مخزن در آب پس از عبور از یک جریان حاصل می‌شود، که فقط به چند مورد اشاره می‌کنیم ( ).

آب در یک موتور دیزل می تواند مشکلات متعددی ایجاد کند، از جمله:

 • موتور دیزل ممکن است متوقف شود یا روشن نشود.
 • خوردگی شروع می شود و به سرعت به انژکتورها آسیب می رساند.
 • آب به اجزای الکتریکی موتور نفوذ می کند و باعث اختلال در عملکرد آنها می شود.
 • مایع قرمز رنگ ضد زنگ در خطوط تزریق، فیلترهای سوخت را مسدود می کند.
 • سوخت ژلاتینی می شود و لجن غلیظی تشکیل می دهد.
 • میعان می تواند قطعات فلزی را خورده و به پمپ فشار بالا آسیب برساند.

نکته حرفه ای: برای حذف آب از سیستم سوخت، یک جداکننده آب اضافه کنید.

در اینجا یک آموزش عالی در مورد نحوه نصب جداکننده آب سوخت روی ماشین شما آورده شده است:

نحوه نصب فیلتر جداکننده آب سوخت

همچنین، اگر قصد دارید گازوئیل را برای مدت طولانی ذخیره کنید، حتماً در هر بار پر کردن از یک بیوسید یا افزودنی ضد آب استفاده کنید. اگر برای مدتی آن را روشن نکرده اید، قبل از روشن کردن موتور، مقداری در باک بریزید.

2. استفاده از سوخت خارج از مشخصات

سوختی که مطابق با استانداردها نباشد می تواند مشکلات قابل توجهی در موتور ایجاد کند. به عنوان مثال، خوردگی و آسیب پیستون در صورت استفاده از گازوئیل حاوی گوگرد یا آب بیش از حد رخ می دهد.

اگر روغنکاری (لغزی) کافی در سوخت به دلیل شاخص ستان پایین وجود نداشته باشد، در نهایت پس از طی حدود 5000 مایل (8046.72 کیلومتر) به سیلندرها و پیستون ها آسیب خواهید رساند ( ).

اگر از دیزل بدون سرب استفاده می کنید (که در مورد بیودیزل صدق می کند) یا اگر حاوی اتانول باشد، انژکتورها و خطوط سوخت ممکن است مسدود شوند.

نکته: برای جلوگیری از این مشکلات، مطمئن شوید که سوخت با ASTM D975 مطابقت دارد . اگر سوخت را از یک تامین کننده فله خریداری می کنید، مطمئن شوید که انجمن بنزین به آنها اجازه می دهد.

3. استفاده از Old Lube Oil

روغن روغنی بیش از یک سال می تواند به پمپ تزریق سوخت به دلیل فشار زیادی که در معرض آن قرار دارد آسیب برساند. علاوه بر این، روغنی که برای مدت طولانی در موتور دیزل مانده است به لجن تبدیل می‌شود که می‌تواند دریچه‌ها و گالری‌های روغن را مسدود کند ().

علاوه بر این، اگر روغن در معرض نوسانات دمایی بیش از حد قرار گرفته باشد، می تواند باعث ایجاد مشکل در سیستم تزریق سوخت شود.

نکته دیگر، اگر موتور شما دارای یک پمپ روغن مکانیکی با فشار بالا است (برخلاف پمپ الکترونیکی) و روغن روغن را هر دو سال یا 30000 مایل یا 48280.32 کیلومتر (هر کدام که زودتر بیاید) تعویض نکنید، پس به یاتاقان های میل بادامک موتور، شفت ها و پمپ روغن آسیب می رساند.

نکته حرفه ای: برای جلوگیری از تبدیل روغن روان به لجن در طول زمان، از روغن موتور 10W-40 یا 15W-40 سازگار با دیزل با طبقه بندی سرویس API CI-4/SL یا بهتر استفاده کنید. اگر با بیودیزل کار می کنید، بهتر است از محصولی استفاده کنید که برای بیودیزل طراحی شده است ().

4. استفاده از قطعات پایین تر پس از فروش

بسیاری از قطعات پس از فروش می توانند عملکرد موتور شما را افزایش دهند، اما اگر کیفیت پایین تری داشته باشند، ممکن است به موتور شما آسیب برسانند.

نمونه‌هایی از قطعات با کیفیت پایین عبارتند از شمع‌ها، فیلترهای هوا، پمپ‌های سوخت پرفشار، نازل‌های تزریق و سوپاپ‌ها.

به عنوان مثال، اگر در موتور دیزل خود یک شمع تابش معیوب داشته باشید، به دلیل فشارهای زیاد داخل محفظه احتراق، به سرعت خراب می شود.

نکته حرفه ای: قبل از خرید هر قطعه پس از فروش، کمی تحقیق کنید و مطمئن شوید که یک سازنده معتبر آن را ساخته است. همچنین، به قطعاتی بچسبید که مطابق با استانداردهای OEM یا فراتر از آن هستند تا در قسمت ایمن قرار گیرند.

5. بیکاری بیش از حد

بر اساس گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، خاموشی موتور با پیامدهای منفی متعددی همراه است، از ضایعات سوخت گرفته تا آلودگی و فرسودگی موتور ( ).

اگر موتور شما یک دیزل چهار چرخه است، باید اجازه دهید قبل از رانندگی گرم شود. انجام این کار تضمین می کند که تمام قطعات موتور در حال حرکت هستند و راه اندازی خودرو را بسیار آسان تر می کند.

علاوه بر این، گرم کردن گازوئیل خود قبل از راه‌اندازی آن، به حل کردن هرگونه تراکم ممکن در خطوط سوخت آن کمک می‌کند. اگر آب زیادی در آن وجود داشته باشد، به دلیل فشار بیش از حد، خطر آسیب رساندن به انژکتور یا فیلتر خود را دارید.

برای جلوگیری از خرابی موتور دیزل خود، آن را حداکثر تا سه دقیقه در حالت آرام قرار دهید. همچنین، برای جلوگیری از افزایش فشار بیش از حد، از بی‌حرکتی در چراغ‌های توقف یا انتظار در صف درایو پرهیز کنید.

6. عدم نگهداری

اگر به اندازه کافی روغن و روغن را تعویض نکنید، یا به نیازهای تعمیر و نگهداری خودرو خود (مانند بررسی سطح مایع خنک کننده، فشار باد لاستیک و غیره) توجه نکنید، به شدت به موتور دیزل خود آسیب خواهید رساند.

نکته حرفه ای: برای جلوگیری از مشکلات، برنامه سرویس خودروی خود را دنبال کنید. اگر نمی دانید چیست، به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید یا برای پیدا کردن آن به مکانیک مراجعه کنید. همچنین، از قطعات با کیفیت بالا که استانداردهای OEM را برآورده می‌کنند یا فراتر می‌برند، استفاده کنید.

7. استفاده از فیلتر هوای کثیف

به گفته موسسه مک نالی، فیلتر هوای کثیف می تواند به شدت به موتور شما آسیب برساند.

قدرت و راندمان موتور را کاهش می‌دهد و در عین حال آلایندگی را افزایش می‌دهد و در نتیجه مصرف سوخت ضعیف و تعمیرات مکرر (که معمولاً هزینه بیشتری نسبت به تعمیر و نگهداری معمول دارد) می‌شود. فیلتر هوای کثیف حتی می تواند با گرم شدن بیش از حد به دیزل شما آسیب برساند.

نکته: برای جلوگیری از بروز مشکل در موتور خود، فیلتر هوا را مرتباً تعویض کنید. برنامه خدمات شما باید به شما بگوید که چه زمانی باید این کار را انجام دهید، اما به طور کلی، اکثر آنها توصیه می کنند آن را هر 15000 مایل (24140.16) یا سالانه تغییر دهید. اگر اغلب در شرایط گرد و غبار رانندگی می کنید، آن را بیشتر تعویض کنید.

8. استفاده از سوخت قدیمی

اگر از افزودنی تثبیت کننده سوخت در سوخت ذخیره شده استفاده نکنید یا اجازه دهید سطح سوخت بدون سوخت گیری پایین بیاید، خطر آسیب رساندن به انژکتورهای خود را افزایش می دهید. غفلت از تازه کردن مخزن سوخت می تواند بر سایر اجزای سیستم تزریق به دلیل آلودگی آب (که برای هیچ موتوری سالم نیست) تأثیر بگذارد.

نکته حرفه ای: برای تازه و تمیز نگه داشتن سوخت خود تا زمانی که آماده استفاده از آن شوید، قبل از ذخیره سازی دیزل خود یک افزودنی تثبیت کننده سوخت اضافه کنید. در این مورد، من این تثبیت کننده سوخت STA-BIL را توصیه می کنم (لینک به آمازون). می تواند گازوئیل را تا 12 ماه تازه نگه دارد و همچنین سیستم سوخت خودروی شما را تمیز و روغن کاری می کند.

9. استفاده از بنزین در موتور دیزل

قرار دادن بنزین در موتور دیزلی خطر آسیب دیدن موتور شما را به همراه دارد.

قابل ذکر است که گاز فاقد خاصیت روان کنندگی دیزل است و ممکن است باعث دود زیاد موتور و فرسودگی سریعتر از حد معمول شود. انجام این کار حتی می تواند به رینگ های پیستون موتور و رینگ های تراکم آن آسیب برساند.

نکته حرفه ای: برای جلوگیری از این مشکل، مطمئن شوید که وقتی موتور دیزلی دارید با گازوئیل سوخت می کنید. همچنین، اگر گازوئیل خود را برای مدت طولانی نگهداری می کنید، از یک افزودنی سوخت سازگار با دیزل برای تمیز کردن انژکتورها و حذف آب از مخزن بنزین خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *