اتصال کوتاه ناگهانی مجموعه دیزل ژنراتور 500 کیلوواتی

اتصال کوتاه ناگهانی مجموعه دیزل ژنراتور 500 کیلوواتی

وقتی از مجموعه دیزل ژنراتور استفاده می کنیم، شاید یک مشکل اتصال کوتاه ناگهانی وجود داشته باشد، آیا می دانید چگونه با این مشکل برخورد کنید؟ امروز سازنده Starlight با شما به اشتراک می گذارد.

از آنجایی که مدار مغناطیسی و مقاومت مغناطیسی برای محور مستقیم ژنراتور سنکرون با محور متغیر متفاوت است، استاتور و روتور در حرکت نسبی هستند، بنابراین ضریب اندوکتانس متقابل و ضریب خود القایی استاتور و روتور ثابت نیستند. تجزیه و تحلیل و حل آن با استفاده از معادلات دیفرانسیل دشوار است، بر اساس اصل بقای شار در حلقه بسته ابررسانا، توضیح از مفهوم فیزیکی، و استخراج جریان اتصال کوتاه در هر سیم پیچ زمانی که اتصال کوتاه ناگهانی رخ می دهد.

اتصال کوتاه ناگهانی مجموعه دیزل ژنراتور 500 کیلوواتی, دیزل ژنراتور

ویژگی های اتصال کوتاه ناگهانی برای دیزل ژنراتورها

1. در مورد اتصال کوتاه حالت پایدار، جریان اتصال کوتاه حالت پایدار به دلیل راکتانس سنکرون زیاد زیاد نیست، در حالی که در مورد اتصال کوتاه ناگهانی، جریان اتصال کوتاه ناگهانی زیاد است زیرا راکتانس فوق گذرا محدود کننده جریان آن بسیار کوچک است و شامل مولفه DC است. مقدار پیک جریان اتصال کوتاه ناگهانی می تواند به بیش از ده برابر جریان نامی برسد.

2. با ظهور این جریان ضربه ای، سیم پیچ موتور الکتریکی تحت تأثیر نیروی الکترومغناطیسی ضربه ای بزرگ قرار می گیرد که ممکن است باعث تغییر شکل سیم پیچ و یا حتی آسیب دیدن عایق سیم پیچ شود.

3. در فرآیند اتصال کوتاه ناگهانی، موتور الکتریکی تحت تأثیر گشتاور اتصال کوتاه قوی قرار می گیرد که می تواند باعث لرزش شود.

4. اضافه ولتاژ در سیم پیچ استاتور و روتور موتورها رخ می دهد.

ویژگی های پدیده های فیزیکی در ژنراتورها در هنگام اتصال کوتاه ناگهانی

1. هنگامی که در اتصال کوتاه حالت پایدار، جریان آرمیچر ثابت است، و پتانسیل مغناطیسی آرمیچر مربوطه یک میدان مغناطیسی دوار با دامنه ثابت است که با سرعت سنکرون می چرخد، بنابراین، نیروی الکتروموتور را القا نمی کند و جریانی را در سیم پیچ روتور ایجاد نمی کند. از رابطه فعلی، معادل حالت مدار باز ترانسفورماتور است.

2. هنگامی که اتصال کوتاه به طور ناگهانی رخ می دهد، مقدار جریان آرمیچر تغییر می کند، و مقدار متناظر میدان مغناطیسی آرمیچر تغییر می کند. بنابراین، ترانسفورماتور بین استاتور و روتور می تواند پتانسیل و جریان را در سیم پیچ روتور القا کند و سپس بر تغییر جریان در سیم پیچ استاتور تأثیر بگذارد. از نظر رابطه الکترومغناطیسی معادل حالت اتصال کوتاه ناگهانی ترانسفورماتور است.

چه ضرری دارد؟ اتصال کوتاه ناگهانی مجموعه دیزل ژنراتور

1. هنگامی که دیزل ژنراتور به طور ناگهانی اتصال کوتاه پیدا می کند، انتهای سیم پیچ ژنراتور به شدت تحت تاثیر نیروی الکترودینامیکی قرار می گیرد، که ممکن است باعث تغییر شکل انتهای سیم پیچ یا حتی آسیب به عایق شود.

2. اضافه ولتاژ در سیم پیچ استاتور و روتور دیزل ژنراتور برای عایق ژنراتور مضر است. جریان ضربه ای قوی در سیم پیچ استاتور، همراه با اضافه ولتاژ، ممکن است منجر به خرابی پیوندهای عایق ضعیف شود.

3. ژنراتورهای دیزل ممکن است لرزش شدید ایجاد کنند که ممکن است باعث ایجاد فشار مکانیکی قوی و مخرب بر روی برخی از اجزای ساختاری شود.

4. اتصال کوتاه ناگهانی در سمت ثانویه به ترانسفورماتور آسیب می رساند.

هنگامی که سمت ثانویه ترانسفورماتور به طور ناگهانی اتصال کوتاه می شود، یک جریان اتصال کوتاه عظیم در سیم پیچ ایجاد می شود که مقدار آن می تواند به 20-30 برابر جریان نامی برسد. آسیب ترانسفورماتور در جریان بسیار زیاد به شرح زیر است:

1. تحت عمل جریان اتصال کوتاه عظیم، نیروی الکترومغناطیسی عظیمی در سیم پیچ تولید می شود که مقدار آن می تواند به 400-900 برابر نیروی الکترومغناطیسی نامی برسد که استحکام مکانیکی سیم پیچ را از بین می برد.

2. جریان اتصال کوتاه زیاد سیم پیچ را گرم می کند، دمای بالایی تولید می کند و ممکن است سیم پیچ را بسوزاند.

بنابراین، ترانسفورماتور باید دارای دستگاه حفاظت اتصال کوتاه قابل اعتماد باشد تا ترانسفورماتور بتواند به طور ایمن و عادی کار کند.

اگر پدیده اتصال کوتاه در مجموعه های دیزلی رخ دهد ، می توان اقدامات مربوطه را انجام داد.

1. پس از بررسی فیوز مشخص شد که فیوز سوخته است. پدیده سوختن قطعات در جعبه کنترل مشاهده شد. در حین بررسی مشخص شد که لوله دو مرحله ای با جریان محدود سوخته است.

2. شش دیود یکسو کننده با یک مولتی متر اندازه گیری شد و هیچ گونه ناهنجاری از نتایج آزمایش یافت نشد.

3. پس از تعویض دیود محدود کننده جریان و فیوز، موتور دیزل را راه اندازی کنید، زمانی که سرعت نامی به دست آمد، ژنراتور برق تولید نمی کند.

تمام خطاهای بالا نشان می دهد که ممکن است خطا ناشی از کم بودن ولتاژ مغناطیسی باقیمانده در داخل محرک باشد (در فرآیند تولید برق عادی، اتصال کوتاه ناگهانی تجهیزات الکتریکی و یک گلوله آتش بزرگ منجر به ناپدید شدن باقیمانده مغناطیسی می شود. ولتاژ داخل محرک).

4. پس از شارژ محرک با باتری، موتور دیزل را با سرعت نامی روشن کنید و ژنراتور شروع به تولید برق می کند و نیازهای مورد نیاز را برآورده می کند.

اتصال کوتاه ناگهانی یک مشکل جدی برای مجموعه های دیزل ژنراتور است، ما باید به موقع با آن مقابله کنیم تا بتواند عمر مفید دیزل ژنراتور را طولانی تر کند. اگر سوالی در مورد ژنراتور دارید یا نیاز به خرید دیزل ژنراتور دارید، سازنده ژنراتور برق Starlight همیشه از شما پشتیبانی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *