راهنمای خرید ژنراتور

استفاده مداوم و یا فقط اضطراری

معمولا دیزل ژنراتور مخصوصا قبل تحریم گارانتی خوبی داشت. همچنین برای برق اضطراری طول گارانتی و وارانتی افزایش می یافت. همچنین دیزل ژنراتور های کارگاهی گزینه های موتور برق فراوان است. ژنراتور های کارگاهی با ژنراتور های اضطراری تفاوت های فراوانی دارد. ژنراتور کارگاهی قیمت بیشتری دارد.

IVECO Diesel Generator set for stand by application 400 kVAراهنمای خرید ژنراتور, دیزل ژنراتورراهنمای خرید ژنراتور, دیزل ژنراتورراهنمای خرید ژنراتور, دیزل ژنراتور

انتخاب دیزل ژنراتور بر اساس نوع سوخت

بیشتر ژنراتور های در حال استفاده، از نظر تعدادی بنزینی هستند. علت آن دسترسی آسان به بنزین در ایران است.

دیزل ژنراتور مقرون به صرفه است زیرا دیزل از بنزین ارزان تر بوده همچنین بازده دیزل بیشتر است. همچنین دیزل ژنراتور به شمع و کاربراتور نیاز ندارد. حذف کاربراتور و سادگی موتور دیزلی و مزایای دیگر موجب میشود در سایز های بزرگتر به سراغ موتور بنزینی نرویم

ژنراتور پروپان

میتوانیم ژنراتور بنزینی را به پروپانی تغییر دهیم. این سوخت آلایندگی کمتری نسبت به بنزین دارد اما کار سوخت رسانی را سخت تر میکند

ژنراتور شارژی

  • ژنراتورهای شارژی بصورت سولار شارژ میشود و در ایران که تابش شدید خورشید فراهم است بسیار مناسب هستند
  • این ژنراتور ها ساکت بوده و آلایندگی هم ندارد
  • اما قیمت آنها بسیار بالاست. همچنین فرایند شارژ زمانبر است
  • قوت این نوع ژنراتون در حد 2 کیلو وات است که بسیار پایینتر از انواع دیگر است

 

 

مخزن سوخت

هرقدر مخزن سوخت بزرگ تر باشد، موتور برق مدت زمان بیشتری در بین دو سوخت گیری کار می کند. این یک امر بدیهی است. اکثر ژنراتورها دارای مخزن سوختی هستند که به آنها اجازه ۷ تا ۹ ساعت کار با ۵۰ درصد توان را می دهد. اگر توان مصرفی شما کمتر باشد مدت زمان بیشتری کار خواهد کرد و اگر بیشتر باشد بالعکس. اگر مجبور به انتخاب اندازه مخزن باشید، احتمالا مخزن بزرگتر بهتر است، فقط بدانید که در صورت پر بودن مخزن، وزن موتور برق بیشتر خواهد بود.

 

مخازن پلاستیکی نیز وجود دارد. برتری این مخازن در عدم وجود مشکل خوردگی است. البته جنس مخزن، گزینه بسیار مهمی نمی باشد.

 

استارت

اگر شما کشیدن هندل فنری موتور برق را دوست دارید، استارت الکتریکی را فراموش کنید. اما اگر می توانید پول بیشتری خرج کنید، موتور برق های با استارت های الکتریکی فوق العاده اند. در زمان خرید ژنراتور سیار، خواهید دید که در اکثر آنها همچون خودرو، برای استارت از باطری سربی استفاده شده است. البته گزینه لیتیوم یون هم در بازار وجود دارد.

 

فقط در هنگام استفاده از شارژ بودن باطری مطمئن شوید. اکثر ژنراتورها با اتصال طولانی مدت به شارژر باطری استارت، مشکلی ندارند. در این صورت استارت در کار بعدی عمل خواهد نمود.

 

آلودگی صوتی

در ژنراتورهای کوچک امکان طراحی بی صدا وجود دارد. بعضی از این ژنراتورها صدایی ضعیف تر از یک مکالمه طبیعی بین دو شخص دارند. اگر شما مکانی را برای پیک نیک انتخاب می کنید که اجازه استفاده از موتور برق را به شما می دهد، همسایگان شما بخاطر اینکه موتور برق شما کم صدا است، قدردان خواهند بود.

 

اما وقتی که وارد کلاس ۴۰۰۰ وات و یا بالاتر می شوید، گزینه کم صدایی، زیاد وجود ندارد. فقط در ارتباط با نوع سوخت، ژنراتور دیزلی صدای بیشتری نسبت به ژنراتور بنزینی تولید می کند.

 

سیستم تزریق سوخت الکترونیکی (EFI)

سیستم تزریق سوخت الکترونیکی (EFI) یک ویژگی عالی برای موتور برق است. چرا که نیاز به کاربراتور را مرتفع نموده و این برای کسانی که علاقه زیادی به سرویس نگهداری کاربراتور ندارند یک مزیت محسوب میشود. البته چیزهای فراوان دیگری نیز وجود دارد که در صورت عدم انجام سرویس، از کار می افتند، اما یک کاربراتور گرفته، دیگر جزو آنها نخواهد بود. همچنین با وجود این سیستم، ژنراتور شما در هوای سرد راحت تر استارت می خورد.

 

کیت چرخ

موتور برق ها سنگین وزن اند، اما همه آنها کیت چرخ را ندارند. در هنگام خرید بعضی از این ژنراتورها، کیت چرخ ها را باید جداگانه بخرید.

پس در هنگام کشیدن کارت بانکی در صندوق، از این موضوع مطمئن شوید.

نصب کیت چرخ ها روی ژنراتور کاری بسیار ساده بوده و با ابزارهای معمولی ظرف چند دقیقه قابل انجام است.

فقط شاید به کمک دوست نیاز باشد و یا مجبور شوید ژنراتور را به لبه باربند وانت خود بکشید تا محل بستن چرخ ها در دسترس شما قرار گیرد.

میله های حمل بالاکش

اگر شما در حال خرید یک موتور برق برای کار تجاری یا صنعتی هستید، ممکن است گاهی اوقات لازم شود ژنراتور را به سطحی مرتفع تر منتقل کنید.

ژنراتوری که دارای میله های حمل بالاکش است، دارای مزیتی بزرگی است که سبب صرفه جویی در زمان شما می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *