کربنات کلسیم CaCO3

 کربنات کلسیم CaCO3

کربنات کلسیم :

ترکیب شیمیایی کربنات کلسیم با فرمول شیمیایی CaCO3 موجود در سنگ ها ، مواد معدنی کلسیت و آراگونیت است و در ترکیبات مروارید و پوسته تخم مرغ و پوسته بیرونی موجودات دریایی موجود می باشند . کربنات کلسیم ها به شکل پودر سفید با ذرات ریز و بدون بو هستند غیر محلول در آب هستند و نگه داری آنها در دمای معمولی محیط میسر است . با حرارت دادن به کربنات کلسیم ها آنها را می توان به اکسید کلسیم مبدل نمود .

کلسیم :

خود کلسیم یکی از مواد مهمی هست که نقش بسیاری در بدن ما دارد به طور مثال کلسیم از سلامت دندان ها و استخوان و … پشتیبانی می کند و در غذا های روزانه ما هم وجود دارد کمبود کلسیم می تواند عواقب جبران نا پذیری برای بدن ایجاد کند که معمولا پزشکان متخصص از ترکیبات کربنات کلسیم برای جبران کمبود کلسیم نیز استفاده می کنند .

منشا کربنات کلسیم کجاست ؟

هنگام استخراج از منبع های طبیعی و یا با واکنش آهک زنده و آب ؛ کربنات کلسیم ها تولید می شوند .

کاربرد های کربنات کلسیم :

کربنات کلسیم در ساخت و ساز ساختمان ها جهت ماده ی اولیه و مهم تولید مصالح ساختمانی کاربرد فراوانی دارد همینطور به جهت پاک سازی و تصفیه آهن از سنگ آهن در کوره انفجاری ، آب بندی در فعالیت های نفتی ، گرفتن درز در چاه های حفاری شده ، تنظیم کردن اسیدیته PH آب استخر ها و فولاد سازی ، تصفیه قند و شکر ، ساختمان سازی ، صنعت گاز ، پتروشیمی ، تولید کاغذ و … کاربردی است .

 

انواع کلسیم کربنات ها :

کربنات کلسیم معدنی GCC :

سنگ کلسیم کربنات که از پوسته زمین استخراج میشود به صورت سنگ معدن در معادن به فراوانی پیدا می شود کربنات کلسیم معدنی Ground Calcium Carbonate  با توجه به انواع مولکولی و ساختار فیزیکی هم موارد مختلفی دارد مثل گچ ، سنگ آهک ، سنگ مرمر ، تراورتن ودولومیت . همچنین کربنات کلسیم GCC را می توان در آسیاب های کوبشی و بالمیل هم خرد کرده و در صنعت ها و مشاغل زیادی از آن استفاده کنند . این کلسیم کربنات ها در واقع یک منبع مفید با قیمت مناسب برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن دام ها هم می باشد.

 کربنات کلسیم CaCO3

کربنات کلسیم رسوبی PCC :

این نوع از کربنات کلسیم ها از پوسته زمین خارج نمی شوند بلکه به شکل دستساز تولید بشر درآزمایشکاه ساخته می شود . روش تولید این کربنات کلسیم هم کاملا ساده و کاملا برعکس تجزیه سنگ کربنات کلسیم است . این نوع از کربنات کلسیم خالص است و مشابه آن در طبیعت به سختی پیدا می شود . این نوع کلسیم کربنات رسوبی خالص که مواد مضر و زیان آور برای بدن انسان ها داخلش ندارد را در داروهایی که برای انسان ها تجویز می کنند ، مصرف می کنند. البته این را هم بگویم تولید نمونه آزمایشگاهی کلسیم کربنات رسوبی هزینه های بسیار سنگینی دارد و بسیار هم کمیاب هستند .

 کربنات کلسیم CaCO3