نشت بند گاز خشک

نشت بند گاز خشک چیست؟

نشت بند گاز خشک بیش از 85 درصد از کمپرسورهای گاز گریز از مرکز که امروزه تولید می شوند مجهز به آب بند گاز خشک هستند. مهر و موم های گاز خشک اساساً مهر و موم های صورت مکانیکی هستند که از یک حلقه جفت گیری تشکیل است که می چرخد و یک حلقه اولیه که ثابت است.
مهر و موم های گاز خشک مهر و موم های مکانیکی هستند. اما از مواد شیمیایی و عملکردهای دیگری استفاده می کنند تا فرآیندی را آلوده نکنند. این مهر و موم ها معمولاً در محیط های کاری سخت مانند اکتشاف نفت و گاز، استخراج و پالایش، صنایع پتروشیمی، انتقال گاز و فرآوری های شیمیایی استفاده می شوند.

نشت بند گاز خشک

مهر و موم های گاز خشک چیست؟

مهر و موم های گاز خشک  عموماً مهر و موم های صورت خشک بدون تماس هستند و عمدتاً در کاربردهای با سرعت بالا استفاده می شوند. کمپرسورها در شبکه های انتقال و توزیع گاز طبیعی یک مثال رایج است که در آن از آب بند گاز خشک به طور معمول استفاده می شود.

مشکل یک نشت بند گاز خشک مکانیکی تماس معمولی یا آب بند “مرط” خطر گرم شدن بیش از حد درزگیر در سرعت بالا است، به خصوص اگر سرعت بالا با فشار بالا ترکیب شود. یک کاربرد معمولی 6500 دور در دقیقه 70 بار برای یک آب بند مرطوب بسیار دشوار است.
در چنین فاکتورهای pv بالا، یک آب بند مکانیکی باید نشت مجاز بیشتری از سیال مانع Plan 54 داشته باشد تا از گرم شدن بیش از حد و خرابی جلوگیری کند.
روغنی که معمولاً نشت می کند به مخزن روغن هدایت می شود، اما ممکن است همه آن جمع آوری نشود. مقداری از مایع مانع وارد فرآیند (از طریق کمپرسور و خط لوله) می شود و گاز منتقل را آلوده می کند.

نشت بند گاز خشک

اصول کارکرد نشت بند گاز خشک

برخلاف سیل‌های مکانیکی «مرطوب»، در نشت بند گاز خشک هیچ تماسی بین وجه‌ها وجود ندارد، بنابراین گرمای بیش از حد یا در واقع هیچ گونه گرمای اصطکاکی رخ نمی‌دهد. یک شکاف بسیار کوچک وجود دارد که وجه های چرخشی و ثابت را از هم جدا می کند. چگونه اتفاق می افتد؟ وجه یا وجه های چرخشی دارای شیارهای کم عمق و اغلب مارپیچی هستند که گاز را می گیرند و تحت اثر فشار ایجاد شده، وجه ها یکی در مقابل دیگری بلند می شوند. در یک سد دوگانه گاز، اغلب نیتروژن، نیز وارد فرآیند می شود. بیشتر اوقات مشکلی ایجاد نمی کند و سپس از آب بندی های دوبل استفاده می شود. اگر نیتروژن اجازه ورود به فرآیند را نداشته باشد، از مهر و موم های گاز پشت سر هم یا سه گانه استفاده می شود.

صحبت از استفاده در پمپ ها، نشت بند گاز خشک یا مهر و موم های غیر تماسی (یا ترکیبی از تماس با سطوح مرطوب و غیر تماسی). برای پمپ ها هنوز یک لوکس محسوب می شود، در حالی که آب بندی شفت های کمپرسور گریز از مرکز با مهر و موم های گاز خشک صنعتی به استاندارد صنعت تبدیل شده است.

نشت بند گاز خشک (DGS) اساساً مهر و موم های صورت مکانیکی هستند که از یک حلقه جفت (چرخش) و یک حلقه اولیه (ایستا) تشکیل شده اند. در حین کار، شیارها در حلقه جفت‌گیری، نیروی دینامیکی سیال ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود حلقه اولیه از حلقه جفت‌گیری جدا شود، بنابراین، یک “شکاف در حال اجرا” بین دو حلقه ایجاد می‌شود. شکاف در حال اجرا بسته به نوع مهر و موم از 3 تا 10 میکرون متغیر است.

یک گاز آب بندی به سیل تزریق می شود و سیال کاری را برای شکاف جاری و آب بندی بین جو یا سیستم فلر و گاز فرآیند داخلی کمپرسور فراهم می کند.

 • نشت بند اولیه گاز خشک: جلوگیری از نشت گاز کار از قسمت داخلی دستگاه.
 • نشت بند گاز خشک ثانویه: پشتیبان گیری از اولین مهر و موم گاز خشک.

نشت بند گاز خشک

کاربرد آب بندی گاز خشک

آب بندی گاز خشک به طور گسترده ای استفاده می شود

 • کمپرسور برای خطوط لوله
 • برنامه های کاربردی خارج از ساحل
 • پالایشگاه های نفت
 • پتروشیمی و ژنراتور
 • کارخانه های فرآوری گاز

نحوه عملکرد نشت بند گاز خشک

فشار هیدرودینامیکی – شیارهای کوچکی که در وجه گاز حلقه چرخان بین سطوح آب بند بریده می شوند. فشار کافی برای غلبه بر کشش فنری که چهره ها را به هم نگه می دارد ایجاد می کند.
گاز در این فضای تنگ ریخته می شود و آن را مجبور می کند به سمت بیرون سرریز کند و در شکاف بین وجه ها سرریز شود و آنها را از هم جدا کند.
نشت بند گاز خشک با ایجاد فشار هیدرودینامیکی که توسط شیارهای کوچک در سطح حلقه چرخان ایجاد می شود. که گاز را به داخل مهر و موم می کشد و دو سطح را از هم جدا می کند، جلوگیری می کند.
از آنجایی که فضای بین نشت بند گاز خشک کمتر از موی انسان است. گاز آب بندی مورد استفاده باید کاملا خشک و عاری از شن، گرد و غبار یا رطوبت باشد. بنابراین از یک منبع خارجی گاز آب بندی برای اطمینان از تمیزی استفاده می شود.
سیستم آب بندی پشت سر هم به گونه ای طراحی است که پس از خرابی آب بند اولیه. دستگاه را می توان با استفاده از محفظه ای که توسط مهر و موم ثانویه ارائه می شود بدون انتشار خطرناک گاز در اتمسفر، خاموش کرد.
اگرچه این نشت بند گاز خشک می توانند سطوح بالایی از ارتعاش را بدون آسیب تحمل کنند. چرخش معکوس شفت در سرعت های بالا به آب بند ها آسیب می زند زیرا آنها قادر به ایجاد فشار هیدرودینامیکی مورد نیاز برای جدا کردن سطوح آب بندی نیستند.

گاز سیل

عرضه گاز بافر فیلتر به داخل حفره بین نشت بند گاز خشک اولیه و هزارتوی درونی تزریق می شود. این منبع گاز از لابیرنت داخلی به داخل کمپرسور نشت می کند و این اطمینان را ایجاد می کند که حفره عاری از مایعات یا ذرات است. که می تواند به مهر و موم گاز آسیب برساند. گاز منبع همچنین از کاسه نمد گاز اولیه نشت می کند، به داخل حفره بین آب بند گاز اولیه و ثانویه که به یک سیستم هواکش یا فلر تایید و هدایت می شود.

نشت بند گاز خشک

مهرهای هزارتویی

نشت بند گاز خشک لابیرنت همراه با مهر و موم های گاز خشک به منظور محدود کردن نشتی بین محفظه های اطراف مهر و موم استفاده می شود. مهر و موم دخمه پرپیچ و خم مانند یک پیچ و خم عمل می کند و مسیری عذاب آور ایجاد می کند که مایع برای فرار باید از آن عبور کند.

روغن روان کننده از یاتاقان های کمپرسور با استفاده از یک مهر و موم ساده هزارتویی عرضه و با گاز جداسازی برای ایجاد مانع در برابر مهاجرت روغن روان کننده از ورود به مهر و موم گاز خشک جلوگیری می کند. مهر و موم های لابیرنت یک نوع مهر و موم “غیر تماسی” با فاصله های بسیار ظریف هستند. با استفاده از سیستم بریدگی و شیار، فشار کم کم شکسته می شود تا نشتی به حداقل برسد.

تعادل فشار

رانش ایجاد و توسط تخلیه فشار بالا که روتور کمپرسور را به سمت مکش عقب می راند. با ایجاد رانش مخالف با استفاده از یک درام تعادل لغو می شود.

این سیستم متعادل کننده فشار همچنین به این معنی است که نشت بند گاز خشک های کمپرسور فقط در معرض فشار مکش هستند!

گاز اولیه

گاز اولیه در جلوی آب بند تزریق می شود تا جریان مثبت ایجاد شود. برای اطمینان از خشک و تمیز بودن گاز ورودی به آب بند، کاملاً عاری از خاک، گرد و غبار و رطوبت استفاده می شود.

گاز ثانویه

گاز ثانویه نیتروژنی است که برای تامین یک منبع گاز تمیز برای وجوه آب بندی ثانویه استفاده می شود. 2 مهر و موم توسط هزارتوی دیگری از هم جدا می شوند و گاز نشتی به یک دریچه جوی در مکانی امن (بالای ساختمان) هدایت می شود.

نشت بند گاز خشک

گاز جداسازی

گاز جداسازی نیتروژنی است که برای جلوگیری از نشت روغن از محفظه یاتاقان مجاور به داخل سیستم آب بندی گاز خشک استفاده می شود.

طرح کنترل معمولی برای آب بندی گاز خشک

یک کنترل کننده فشار دیفرانسیل ثابت را بالاتر از فشار مکش نگه می دارد، در حالی که جریان به هر آب بندی نیز برای بررسی یکپارچگی مهر و موم نظارت می شود.

سوالات متداول

نشت بند گاز خشک چیست؟

سیل‌های خشک سیستم‌های آب‌بندی ثبت‌شده‌ای هستند که عملکرد آنها از نظر فنی با سیل‌های مکانیکی متفاوت است، زیرا سطح تماسی ندارند که نیاز به روغن کاری داشته باشد یا ممکن است در اثر ارتعاش بشکند.

چرا از نشت بند گاز خشک استفاده کنیم؟

درزگیرهای گاز خشک از نشت بند گاز خشک جداکننده در سمت یاتاقان مهر و موم به عنوان مانع استفاده می کنند. هدف از آب بند مانع جلوگیری از مهاجرت روغن روان کننده در امتداد شفت و درزگیر گاز خشک است. این آب بندی همچنین از نشت گاز از کاسه نمد گاز خشک به داخل حفره یاتاقان جلوگیری می کند.

تفاوت بین نشت بند گاز مرطوب و سیل گاز خشک چیست؟

سیل های خشک به کنسول گاز، واحد فیلتراسیون، کنترل ها و ابزارهای نظارتی نیاز دارند، در حالی که آب بندی های مرطوب به پمپ های روغن سیل، خنک کننده های فن، واحد گاز زدایی و کنترل نیاز دارند.

تفاوت بین نشت بند گاز مکانیکی و سیل گاز خشک چیست؟

مهر و موم های مکانیکی می توانند آب بند های مرطوب با استفاده از روغن برای خنک سازی و روانکاری سطوح جفت شونده یا مهر و موم های گاز خشک با استفاده از گاز بی اثر و اثر یاتاقان برای جداسازی بین سطوح جفت گیر در حین کار.

نشت بند گاز خشک

دریچه گاز را آب بندی کنید

 • سیستم دریچه تحت فشار معکوس با دور زدن جریان از طریق یک روزنه محدود نگه داشته می شود. یک مسیر ثانویه با ترکیدن یک دیسک پار و برای تخلیه ایمن جریان های بالاتر ناشی از خرابی آب بندی باز می شود.
 • یک فرستنده فشار دیفرانسیل فشار بین منبع آب بندی و دریچه فشار کم را کنترل می کند. هنگامی که سیل سالم است، این dP زیاد است، این dP بالا به عنوان اجازه شروع برای کمپرسور استفاده می شود. هنگامی که آب بندی از کار می افتد، dP کم می شود و شروع به کار کمپرسور می کند.
 • علاوه بر این، فشار را در خط دریچه، بالادست دهانه اندازه گیری می کنیم. در صورت خرابی آب بندی، به دلیل افزایش جریان به فلر، این فشار زیاد می شود. از این زنگ فشار قوی برای خاموش کردن کمپرسور نیز استفاده می شود.

فیلترهای گاز آب بندی

بسیار مهم است که گاز آب بند تمیز و خشک باشد. یک فیلتر خوب 2 میکرونی با یک عنصر آماد به کار برای تغییر نصب است.
یک سیستم توالی حلقه هوشمند برای جلوگیری از عملکرد نادرست دریچه های فیلتر استفاده می شود.

انواع آب بند گاز خشک

سیل‌های گاز خشک عمدتاً در چهار نوع پیکربندی شده‌اند.

 • نشت بند گاز خشک DGS Single seal: این مهر و موم ها باید در جایی استفاده شوند که نشت محصول به اتمسفر به عنوان ایمن تشخیص شود. مثال: کمپرسورهای نیتروژن یا CO2.
 • نشت بند گاز خشک سر هم DGS: در مواردی که نشت گاز فرآیند کوچک محصول مجاز است. مثال: در کمپرسورهای خط لوله گاز.
 • نشت بند گاز خشک پشت سر هم DGS با هزارتوی میانی: این مهر و موم ها باید در مواردی استفاده شوند. که نشت محصول به اتمسفر و همچنین نشت گاز بافر به محصول مجاز باشد. به عنوان مثال: در کمپرسورهای H2، اتیلن یا پروپیلن.
 •  مهر و موم دوبل DGS: این مهر و موم ها باید در مواردی استفاده شوند که نشت محصول به اتمسفر مجاز نباشد. با این حال، نشت گاز بافر به گاز محصول قابل قبول است. مثال: کمپرسورهای پتروشیمی.
 • نشت بند گاز خشک در سمت جو به عنوان یک مهر و موم ایمنی عمل می کند. مهر و موم پشت سر هم بیشتر در خدمات گاز فرآیند عمدتاً در کاربردهای گازهای پرفشار و/یا خطرناک استفاده می شود.

نشت بند گاز خشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *