کلرید آهن (کلروفریک)

کلرید آهن (کلروفریک) چیست؟

کلرید آهن که کلرید آهن (III) نیز نامیده می شود یک ترکیب شیمیایی کالایی در مقیاس صنعتی است که با فرمول FeCl3 و با آهن در حالت اکسیداسیون +3 است. رنگ کلرید آهن (کلروفریک) با توجه به نور عبوری و زاویه دید سبز تیره تا قهوه ای است. مایع فریک کلرید از ترکیب کلر و آهن یا مشتقات آن (اسید کلرید) تولید می شود.

کلروفریک یا کلرید آهن با نام شیمیایی FeCl3 یکی از منعقد کننده های بسیار قوی است که خاصیت اسیدی دارد و قدرت خورندگی بسیار بالایی دارد. این ترکیبات بنز الکونیوم کلرید در صنایع مختلفی مانند استخراج فلزات، داروسازی، رنگرزی، کاغذسازی، حذف آرسنیک و همچنین تصفیه آب و فاضلاب کاربرد دارند. کلرید آهن با نام های مختلفی از جمله کلرید آهن، کلرید آهن، کلرید آهن، تری کلرید آهن، فروکلرید، کلرید آهن، کلرید آهن پودری و کلروفریک مایع شناخته می شود.

کلرید آهن (کلروفریک) یکی از ترکیبات معدنی مورد استفاده در صنایع مختلف است.
از جمله تصفیه آب و فاضلاب است که از واکنش آهن و کلر در گرما تولید می شود. فرمول شیمیایی این ترکیب معدنی FeCl3 است و به صورت پودر، مایع و جامد در صنایع مختلف استفاده می شود. راحتی امن؛ ارائه دهنده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی کامل کلروفریک می پردازد و به مواردی مانند مشخصات فیزیکی و شیمیایی، روش تولید، کاربری و قیمت و موارد مهم در خرید و فروش کلرید آهن صنعتی و آزمایشگاهی 6 و 3 اشاره خواهد کرد داشته است.

کلرید آهن (کلروفریک)

کاربردهای کلرید آهن (کلروفریک)

کلرید آهن (کلروفریک) یا FeCl3 و پلی آلومینیوم کلراید به عنوان منعقد کننده و رسوب اصلی در تصفیه آب صنعتی و شهری استفاده می شود. فریک کلرید در تصفیه خانه های آب و فاضلاب برای حذف فلزات سنگین، بوی نامطبوع H2S، کلرید آهن (کلروفریک) نیز برای کاهش حذف روغن ها، مواد آلی و فسفات های معدنی استفاده می شود. یکی از کاربردهای دیگر کلروفرم استفاده در صنعت چاپ و استریلیزاسیون است.

کاربرد کلرید آهن (کلروفریک) در تصفیه آب و فاضلاب

با توجه به اینکه در تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی نگرانی های زیادی در خصوص وجود ذرات معلق ریز عبوری از فیلترها وجود دارد، به همین دلیل استفاده از مواد منعقد کننده بایو ساید در تصفیه آب و فاضلاب زیاد است. از جمله منعقد کننده های مورد استفاده در این زمینه می توان به کلرید آهن اشاره کرد. این ترکیبات پس از ورود به آب با یون هیدروکسید واکنش می دهند. در نتیجه این واکنش هیدروکسید آهن III که یک منعقد کننده قوی است تشکیل می شود. در نهایت این ترکیب باعث می شود که ذرات کلوئیدی و معلق موجود در فاضلاب به هم متصل شده و به تدریج در کف حوضچه تصفیه بنشینند. با استفاده از این کلرید آهن می توان مقدار بسیار زیادی گل را در مخازن تصفیه آب ته نشین کرد و منجر به افزایش کیفیت آب خروجی از تصفیه خانه شد.

کلرید آهن (کلروفریک)

انواع کلرید آهن

اسید کلرید آهن (کلروفریک) را می توان بر اساس شکل ظاهری به گروه های مختلفی تقسیم کرد که عبارتند از:

پودر کلرید آهن

وی با اشاره به اینکه مهمترین ویژگی کلرید آهن (کلروفریک) پودری عدم وجود آب در آن و توانایی بسیار بالای آن در جذب رطوبت است، خاطرنشان کرد: رنگ این ترکیبات معدنی شیمیایی به صورت پودر قهوه ای است و با جذب رطوبت به رنگ نارنجی در می آید.

کلروفرم مایع

نوع دیگری از این کلروفریک به صورت محلول و مایع بوده و رنگ آنها قهوه ای سیر است. غلظت کلرید آهن در این محلول حدود 37 تا 43 درجه جرمی است و بوی اسیدی تند و غیر قابل اشتعالی دارد. همچنین لازم به ذکر است که در غلظت های بسیار بالا این ترکیبات دارای شش مولکول آب بوده و فرمول شیمیایی آنها (FeCl3.6H2O) می باشد. کلرید آهن با غلظت بالا را کریستال 6 آب می نامند زیرا از شش مولکول آب تشکیل شده و به رنگ زرد است.

نحوه تولید کلروفرم

در فرآیند تولید کلرید آهن (کلروفریک) از کلر خشک و آهن استفاده می شود و برای انجام واکنش بین این دو به دمای بسیار بالایی در حدود 600 درجه سانتیگراد نیاز است. کلر و آهن با هم واکنش می دهند و در اثر حرارت زیاد، در نهایت آهن اکسید شده و به کلرید آهن تبدیل می شود. در نهایت، کلرید آهن II با کلر موجود در محیط به کلرید آهن III واکنش می دهد.

علاوه بر روش فوق، این ترکیب را می توان از واکنش اسید کلریدریک با آهن نیز تهیه کرد. در این حالت آهن در واکنش با اسید هیدروکلریک اکسید شده و سپس با کلر واکنش داده و به کلروفریک تبدیل می شود. همانطور که گفته شد در نتیجه این واکنش ها و با توجه به میزان حرارت و شرایط محیطی، ترکیب به صورت پودر، کریستال و مایع به دست خواهد آمد.

کلرید آهن (کلروفریک)

خواص فیزیکی و شیمیایی کلرید آهن (کلروفریک)

قبل از خرید کلرید آهن (کلروفریک) لازم است از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن آگاهی کافی داشته باشید تا بتوانید با توجه به هدف، نوع مناسب را انتخاب کنید. به طور خلاصه، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی کلروفرم را می توان به صورت زیر بیان کرد:

کلرید آهن (کلروفریک) بسیار اسیدی است و بوی تند دارد. به دلیل استحکام اسیدی بالا و خورندگی بالا، در استفاده از آن باید اصول ایمنی رعایت شود.
کلرید آهن خشک که به صورت پودر است در دمای صفر درجه سانتی گراد در آب حل می شود و در دمای 306 درجه سانتی گراد به نقطه جوش می رسد.
کریستال فریک کلرید یا 6 آبه در دمای 20 درجه سانتیگراد در آب حل می شود و در دمای 37 درجه سانتیگراد به نقطه جوش می رسد.
حلالیت fecl3 در آب به دمای آن بستگی دارد. بنابراین در 100 سی سی آب با دمای 0 درجه سانتیگراد، حلالیت آنها 74.4 گرم است. این مقدار برای آب در نقطه جوش به 537.7 گرم افزایش می یابد.
خاصیت انعقادی FeCl3 بسیار بالاست و به همین دلیل در تصفیه فاضلاب کاربرد دارد.

معایب و خطرات کلرید آهن

از مهم ترین خطرات کلرید آهن (کلروفریک) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از این مواد بدون دستکش منجر به سوختگی شدید پوست می شود.
تماس این مواد با چشم فوق العاده مضر است و باعث تحریک و کاهش بینایی و حتی نابینایی می شود. بلافاصله پس از تماس با چشم، باید چند دقیقه آن را بشویید.
ورود کلرید آهن به دستگاه گوارش خطرناک و مضر است. اگر این موارد وارد معده و دستگاه گوارش شوند، مسمومیت شدید ایجاد می شود و باید سریعا به مرکز درمانی مراجعه کنید.

کلرید آهن (کلروفریک)

قیمت کلرید آهن (کلروفریک)

قیمت کلرید آهن (کلروفریک) با توجه به عوامل متعددی از جمله درجه خلوص آنها و همچنین پودری یا مایع و کریستالی بودن ترکیب متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال قیمت کلروفریک با درجه خلوص 20 نسبت به ترکیب با درجه خلوص 40 ارزانتر است.
برای استعلام قیمت می توانید با کارشناسان مهار فن ابزار تماس بگیرید.

فروش کلرید آهن صنعتی و آزمایشگاهی

محصولات ارائه و توسط این مجموعه شامل 6 نوع آبی و 3 نوع کلرید آهن (کلروفریک) صنعتی و آزمایشگاهی می باشد و به صورت کلی و جزئی به فروش می رسد. با توجه به تفاوت در انواع مختلف این مواد، پیشنهاد می کنیم قبل از خرید کلرید آهن آزمایشگاهی و صنعتی با کارشناسان فروش مهار فن ابزار تماس حاصل فرمایید.

خرید کلرید آهن (کلروفریک)

مهار فن ابزار به عنوان یکی از بزرگترین تیم های فعال در زمینه تجهیزات و مواد شیمیایی مورد نیاز در تصفیه آب و فاضلاب فعالیت می کند. کارشناسان مهار فن ابزار برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی ها و خلوص محصولات این مجموعه مشاوره رایگان قبل از خرید کلرید آهن (کلروفریک)، زئولیت و Debem … ارائه می دهند.

کلرید آهن (کلروفریک)

کلرید آهن (FeCl3) چیست؟

کلرید آهن یک کریستال تیره رنگ با حالت اکسیداسیون آهن +3 است. به آن کلرید آهن (III) یا مولیزیت نیز می گویند. این یک موجود هماهنگ کننده آهن است که به عنوان یک قابض و اسید لوئیس عمل می کند. فرمول شیمیایی فریک کلرید FeCl3 است.

آیا کلرید آهن یک کلر است؟

این یک ماده شیمیایی با فرمول مولکولی FeCl3 است. بنابراین، ترکیب FeCl3 از آهن (III) و کلر ساخته شده است.

عملکرد کلرید آهن چیست؟

برای تصفیه فاضلاب، ضایعات صنعتی، تصفیه آب، به عنوان عامل اچ برای حکاکی تخته های مدار و در ساخت سایر مواد شیمیایی استفاده می شود. کریستال های هیدروسکوپی سیاه تا قهوه ای.

چرا FeCl2 تبدیل به FeCl3 می شود؟

FeCl3 تقریباً دو برابر FeCl2 نسبت به عناصر، Fe+Cl2 پایدار است، بنابراین سیستم می‌تواند انرژی الکترون‌های موجود در سیستم را با تنظیم مجدد به این روش، به‌طور چشمگیری کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *