پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی دستگاهی است که با استفاده از آن می توان پساب صنعتی تولید و توسط صنایع مختلف و پساب تصفیه و را در همان صنعت استفاده مجدد تصفیه کرد و علاوه بر کاهش هزینه های مصرف آب از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری کرد.
همانطور که می دانید صنعت فاضلاب اثرات بسیار مخربی بر محیط زیست دارد. بنابراین تصفیه این نوع فاضلاب ها با روش های مختلفی انجام می شود و طراحی این روش ها نیز با توجه به نوع آلاینده ای است که در پساب های شیمیایی و صنعتی وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می باشد.
این پکیج سیستمی از بدنه فلزی، پلی اتیلن یا کامپوزیت می باشد که پسماندهای جامد و مایع تولید و توسط مجتمع های صنعتی، پالایشگاهی، پتروشیمی و همچنین بیمارستان ها، واحدهای تجاری و غیره را جمع آوری کرده و به مواد غیرخطرناک تبدیل می کند.
پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی یا شیمیایی به دلیل وجود مواد آلی و میکروارگانیسم های خطرناک در فاضلاب صنعتی یکی از ضروری ترین تجهیزات در زمینه تصفیه فاضلاب به شمار می رود.

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی چیست؟

یکی از بزرگترین دغدغه های کشورهای توسعه یافته مصرف بی رویه آب واحدهای صنعتی و همچنین ورود مواد آلاینده و خطرناک به محیط زیست است. کارخانه های صنعتی و صنعتی در حال حاضر بیشترین مصرف آب را در سراسر جهان دارند
و همچنین به همان نسبت فاضلاب عمده را تولید می کنند. واحدهای صنعتی علاوه بر آب آشامیدنی فراوان ، بروز مشکلات خشکسالی در مناطق مختلف جهان، تولید پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، تهدیدی جدید برای محیط زیست محسوب می شوند. پساب های صنعتی با توجه به نوع صنعت، روش تولید و نوع مصرف آب دارای کمیت و کیفیت متفاوت می باشند. به عنوان مثال باکتری های موجود در پساب های بیمارستانی قادر به انتشار انواع بیماری ها هستند و با نفوذ به خاک و آب های زیرزمینی خطرات بی شماری را ایجاد می کنند.

این موارد منجر به طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی به روش‌های مختلف و پیچیده‌تر است، از تصفیه فاضلاب‌های بهداشتی تا قبل از ورود به این فاضلاب‌ها، طبیعت تصفیه و آلاینده‌های خطرناک موجود در آن از بین می‌رود.

پساب های صنعتی و بیمارستانی پس از ورود به پکیج فاضلاب شیمیایی، چندین مرحله را طی می کنند و در هر مرحله بخشی از آلاینده های آنها حذف می شود . حذف آلاینده ها و مواد خطرناک تا ورود فاضلاب به طبیعت ادامه دارد مشکلی ایجاد نکند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که طراحی و ساخت سیستم ها فاضلاب به نوع فاضلاب، مواد آلی و آلاینده های موجود در آن بستگی دارد. به طوری که پکیج های تصفیه فاضلاب بیمارستانی با کارخانه های صنایع غذایی بسیار متفاوت خواهد بود.

در واقع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی این صنایع مانند کشتارگاه ها، فرآورده های پروتئینی، صنایع شیر و لبنیات از ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین پکیج ها هستند.

انواع تصفیه فاضلاب

برای طراحی انواع پکیج های تصفیه فاضلاب و نصب سیستم های تصفیه فاضلاب باید اطلاعات کافی در مورد انواع فاضلاب داشته باشیم زیرا هر نوع فاضلابی نیاز به نوع خاصی از امکانات و تجهیزات تصفیه دارد . به گفته کارشناسان، فاضلاب ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند.

فاضلاب بهداشتی یا انسانی

به فاضلاب های منازل مسکونی، واحدهای آپارتمانی و همچنین مراکز تجاری و اداری، آزمایشگاه ها، مراکز درمانی و بیمارستان ها، فاضلاب انسانی یا بهداشتی گفته می شود. این نوع فاضلاب در شیوع بسیاری از بیماری ها است.
میکروب‌ها و انواع جهش‌یافته ویروس‌ها نقش بسزایی داشته‌اند و تصفیه آن‌ها کار بزرگی است.

فاضلاب های صنعتی و شیمیایی

پساب های شیمیایی و صنعتی نوع دیگری از پساب ها هستند که از کارگاه های صنعتی، نیروگاهی، پالایشگاه های نفت و گاز، کارخانه های مواد غذایی و لبنیات و … تولید می شوند و برای تصفیه آنها از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده می شود.
فاضلاب فرآوری شده توسط این دستگاه ها اغلب توسط صنعت استفاده مجدد می شود و در نتیجه مصرف آب و انرژی را کاهش می دهد.

بر اساس تحقیقات انجام شده ذرات آلاینده شیمیایی و مواد آلی مواد خطرناک موجود در پساب های صنعتی حدود 99 درصد بیشتر از پساب های بهداشتی است ، بنابراین برای تهیه فاضلاب باکیفیت از این نوع فاضلاب ها باید هوازی کرد. و روش های بی هوازی باید به صورت ترکیبی استفاده شود.

همچنین در این فاضلاب ها باید به خاصیت خورندگی مواد بدنه توجه داشت که دارای اسیدیته زیاد و مواد آلی و شیمیایی و همچنین میکروارگانیسم های سمی در آنها زیاد است.

فاضلاب سطحی

این نوع فاضلاب ها اغلب از دید عموم پنهان بوده و نیاز به توجه ویژه ای ندارند، اما باید توجه داشت که اکثر فاضلاب های سطحی را مواد معدنی، مواد تشکیل دهنده روغن، دوده و غبار، بقایای گیاهی و لاشه حیوانات تشکیل می دهند. این فاضلاب ها اغلب به دلیل تغییر شرایط اقلیمی و جوی و همچنین به دلیل وقوع بارندگی های شدید و ذوب یخ ها ایجاد می شوند. با جاری شدن آب حاصل از باران و ذوب شدن یخ ها، کثیفی های سطح زمین مانند انواع زباله ها، اشیاء، مواد عفونی و …همراه با جریان آب حرکت می کنند.

این عوامل منجر به شروع بارندگی اسیدیته و آب شدن سریع یخ ها می شود، میزان آلودگی به میزان قابل توجهی افزایش یافته و با کاهش میزان سطح آب، آلودگی نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

به طور کلی صرف نظر از نوع پساب صنعتی تولیدی، پکیج ها و روش های مختلفی برای تصفیه فاضلاب های شیمیایی و صنعتی وجود دارد که در ادامه به توضیح کامل آنها می پردازیم.

تصفیه فیزیکی فاضلاب صنعتی

اولین قدم در تصفیه فاضلاب صنعتی حذف ذرات معلق و جامد در آب است. به این نوع حذف، حذف فیزیکی فاضلاب صنعتی می گویند. حذف و جمع آوری این ذرات به روش های مختلفی انجام خواهد شد که از جمله این روش ها می توان به جمع آوری زباله، فیلتراسیون و ترکیب شیمیایی اشاره کرد. بهترین نوع روش فیزیکی در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی ، جمع آوری زباله می باشد که شامل جمع آوری دستی زباله، جمع آوری زباله مکانیکی، جمع آوری زباله توری می باشد.

زلال‌کننده‌ها، مانند لاشخورها، شن و ماسه را تا حدود 95 درصد از بین می‌برند. البته در استفاده از زلال ساز فقط ذرات جامد با اندازه های بزرگ حذف می شوند، مواد آلی و معدنی باقی می مانند. در واقع در روش فیزیکی از نیروها و خصوصیات فیزیکی برای حذف مواد جامد استفاده می شود.

تصفیه شیمیایی فاضلاب صنعتی

روش های مختلفی برای حذف آلاینده ها از فاضلاب صنعتی وجود دارد که از جمله آنها می توان به هوادهی، انعقاد و لخته سازی، تبادل یونی و تنظیم pH اشاره کرد. روش اصلی در بین روش های مذکور افزودن مواد شیمیایی برای از بین بردن آلاینده ها می باشد و برای این منظور از چربی گیر فاضلاب نیز استفاده می شود.

در واقع مخازن و حوضچه هایی که برای افزودن مواد شیمیایی در نظر گرفته شده اند گام دوم در حذف آلاینده های صنعتی هستند. نوع ماده شیمیایی اضافه شده به این حوضچه ها به نوع آلاینده موجود در فاضلاب بستگی دارد. به عنوان مثال اگر آلاینده نفت، گازوئیل و ذرات کلوئیدی باشد، می توان با افزودن و تزریق مواد منعقد کننده شیمیایی، این مواد را از آب جدا کرد. روش‌های دیگری نیز برای حذف ذرات کلوئیدی وجود داشته است، از جمله چربی‌گیر DAF، چربی‌گیر API و چربی‌زدای CPI.

دستگاه دیگری که در فرآیند اختلاط مواد منعقد کننده استفاده می شود، زلال کننده است. با استفاده از این دستگاه مواد با سرعت بالایی با هم مخلوط شده و ته نشین شدن آن ها راحت تر می شود.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب صنعتی

تصفیه با روش های بیولوژیکی در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی یکی از مهمترین مراحل تصفیه است. دو روش پرکاربرد در صنعت تصفیه فاضلاب شامل عبور از بستر می باشد که لجن در شرایط هوازی و بی هوازی می باشد و هر یک از این شرایط دارای طرح های خاص خود بوده و نیاز به ارائه تکنولوژی متفاوتی دارد.

 • روش هوازی:

روش هوازی، نشان دهنده وجود اکسیژن برای انجام فعالیت های بیولوژیکی است. در واقع به فرآیندهای بیولوژیکی که در مجاورت اکسیژن انجام می شود هوازی می گویند و اگر از این فرآیندها برای تصفیه استفاده شود، روش ها را بیولوژیکی هوازی می نامند. نمونه هایی از روش های هوازی شامل RBC، SBR و MBR است که RBC و SBR از شناخته شده ترین این روش ها هستند.
در نظر گرفته شده اند.

 • روش بی هوازی:

اگر فرآیندهای تصفیه در غیاب اکسیژن انجام شود، به آن فرآیندهای بی هوازی گفته می شود. روش بی هوازی نیز جزئی از تصفیه بیولوژیکی فاضلاب است که صنعتی محسوب می شود. از جمله این روش ها می توان به UASB، FBR، ASBR اشاره کرد.
به طور کلی اصلی ترین تکنولوژی مورد استفاده در روش بی هوازی مربوط به روش UASB است که در آن پساب صنعتی از چندین لایه لجن دانه ای عبور کرده و سپس در واکنش با مواد آلی و میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب بیوگاز تولید می کنند.
بیوگاز از قسمت بالایی خارج می شود که نشان دهنده حذف آلاینده های خطرناک از فاضلاب است. روش UASB به روش پتویی نیز معروف است که اغلب در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی موجود است و در صنایع غذایی و نساجی کاربرد دارد.
مکان هایی که از پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده می شود.

کاربرد پکیج های شیمیایی تصفیه فاضلاب

پکیج های شیمیایی تصفیه فاضلاب به دلیل صرفه جویی در هزینه و انرژی بسیار در صنایع اهمیت زیادی دارند. اگر فلزات سنگین موجود در این پساب ها وارد طبیعت شوند، خطر بزرگی برای سلامت انسان و سایر موجودات زنده خواهند داشت. این دستگاه های تصفیه در بسیاری از مکان ها و صنایع از جمله موارد زیر استفاده می شود.

 • صنایع مرتبط با کاغذ و مقوا
 • صنایع نفت و پتروشیمی
 • صنایع غذایی صنایع آهن و معادن
 • فولادسازی کارخانه های شیر و لبنیات کارخانه های نساجی کارخانجات تولید مواد شوینده و بهداشتی کارخانه های تولید دارو کارخانه های تولید فرآورده های گوشتی کارواش

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

برای طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی باید دقت فراوان و فاکتورها و استانداردهای مختلفی در نظر گر شود. از جمله مواردی که در طراحی این پکیج ها تاثیرگذار است می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نوع فاضلاب
 • نوع آلاینده
 • فلزات سنگین در فاضلاب
 • فاضلاب روغنی
 • سطح BOD
 • مقدار COD
 • مقدار TOC و FOG
 • منطقه فعالیت کارخانه و صنعت
 • دما و PH
 • مقدار فاضلاب تولید در دوره های زمانی معین
 • مواد مورد استفاده در ساخت قطعات و اجزای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی یا شیمیایی

قطعات مختلفی برای ساخت این نوع پکیج های تصفیه فاضلاب طراحی که شامل مخزن، زباله جمع کن مکانیکی، سیستم های لجن گیری، الکتروموتورها، تابلوهای برق، لوله ها و اتصالات می باشد. پروفیل های فلزی کربن استیل اغلب برای ساخت بدنه مخازن استفاده می شود زیرا بدنه مخزن بیشترین تماس را با مواد زائد شیمیایی دارد. پوشش های اپوکسی به کار رفته در طراحی این مخازن باعث تا در برابر خوردگی بسیار مقاوم باشند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که ظرفیت مخزن و میزان فاضلاب تولیدی می تواند در انتخاب متریال مخزن در زمان طراحی موثر باشد. به طوری که در اکثر پکیج های فیلتراسیون کوچک برای ساخت بدنه مخزن پکیج از فایبرگلاس استفاده می شود.

واحدهای پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی دارای قطعات و سیستم هایی است که پکیج کلی و کارایی، کاربردها و استحکام آن را ایجاد می کند. لازم به ذکر است که نمی توان به تمامی جزئیات این نوع پکیج ها اشاره کرد، اما قطعات و واحدهای مهم پکیج های تصفیه فاضلاب شیمیایی به شرح زیر می باشد.

 • واحد جمع آوری و دانه بندی زباله در تصفیه خانه فاضلاب
 • تنظیم جریان ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و سیستم متعادل کننده ایستگاه
 • تنظیم و پمپاژ یکنواخت فاضلاب ورودی به پکیج
 • واحد کنترل و تنظیم PH آب و فاضلاب واحد
 • تشخیص بیولوژیکی و شناسایی کاربری روش هوازی یا بی هوازی
 • سیستم هوادهی اصلی که با کمک سیستم های دمنده و دیفیوزر کار می کند.
 • مخزن لازم برای ته نشینی توده های بیولوژیکی
 • واحد ذخیره سازی، دپو و هاضم جرم لجن
 • راه اندازی دستگاه کلریناتور و ازن مولد برای ضد عفونی فاضلاب از مواد شیمیایی و میکروارگانیسم ها
 • بخش مربوط به کلرزنی پساب
 • هاضم مربوط به لجن تولید فاضلاب

تجهیزات پکیج تصفیه فاضلاب

 • سیستم دمنده مورد استفاده در پمپ های هوادهی پمپ های لجن
 • ژنراتور ازن یا پمپ تزریق برای ضدعفونی
 • تابلو برق برای کنترل انواع سیستم های الکتریکی
 • پمپ های گریز از مرکز برای فیلتراسیون در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
 • فیلتر شنی برای تصفیه فیزیکی
 • فیلتر کربن و فیلتر پرس

ظرفیت و ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

تعیین میزان پساب تولیدی و همچنین ظرفیت و ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی یا شیمیایی یکی از اطلاعات مهم در زمینه خرید این نوع پکیج ها می باشد. ظرفیت دستگاه تصفیه فاضلاب به نوع استفاده و لیتر آب مصرفی در طول روز متفاوت خواهد بود. به طور کلی هر چه میزان مصرف آب در یک مکان به دلیل وجود زمینه های اقلیمی و فرهنگی، میزان فضای سبز، امکانات شهری، سطح بهداشت و ایمنی، تعداد واحدهای مسکونی، صنایع کاری و … بیشتر باشد. در نتیجه تولید فاضلاب نیز بیشتر است. خواهد بود.

این مورد امکان طراحی ظرفیت مناسب برای پکیج های تصفیه فاضلاب شیمیایی و صنعتی را نیاز کاربر میسر می سازد. از جمله عوامل مهم در تعیین ظرفیت و ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • حجم ورودی و تخلیه فاضلاب
 • میزان فاضلاب مورد استفاده مجدد در صنعت
 • توجه به شاخص های کیفی مختلف مانند BOD5 و COD
 • تشخیص و تجزیه و تحلیل کیفیت فاضلاب های صنعتی، شیمیایی و بهداشتی
 • تعیین راندمان کاری پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی

همچنین لازم به ذکر است که برخی از انواع دستگاه های تصفیه فاضلاب شیمیایی و صنعتی قابلیت افزایش حجم مخزن خود را دارند و با صرف هزینه ای ناچیز می توان مخزن دستگاه را تغییر داد. اگر ظرفیت مخزن و ابعاد آن برای فاضلاب مصارف صنعتی، مجتمع و شهری کافی نباشد، خسارات زیادی به پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی وارد می شود که گاهاً قابل جبران نیست.

انواع پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی از نظر ساختار

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با جنس بدنه کامپوزیت و فایبرگلاس

برخی از انواع دستگاه های تصفیه فاضلاب صنعتی با استفاده از مواد کامپوزیت، الیاف، فایبرگلاس و رزین صنعتی ساخته می شوند. این نوع پکیج های تصفیه فاضلاب در اندازه ها و ظرفیت های مختلف مخزن تولید می شود و قابلیت تغییر حجم مخزن را نیز دارد .

برجسته ترین بخش برای استفاده از مواد کامپوزیت و فایبرگلاس در بخش، مخزن بسته بندی است. همچنین در برخی از پالایشگاه های کوچک از فایبرگلاس برای پوشش از بدنه مخزن استفاده می کنند.

پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی از مواد پلی اتیلن

با توجه به ظرفیت و حجم صنعت در تولید فاضلاب، از انواع لوله های پلی اتیلن با قطرهای 2 تا 3 متر استفاده می شود. در واقع هر چه حجم و ظرفیت کاربری صنعتی و مسکونی تولید فاضلاب بیشتری داشته باشد از لوله های با قطر بزرگتر معمولاً 3 متر استفاده می شود همچنین اگر در یک صنعت فضای کافی برای قرار دادن پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی وجود داشته باشد در صورت عدم وجود صنعت، این دستگاه به عنوان دفن قابل نصب می باشد.

درب این استفاده از مواد پلی اتیلن و کامپوزیت بر خلاف مواد فلزی است، برای ساخت مخزن کاملا مناسب است، زیرا بدنه فلزی مخزن به مرور زمان زنگ می زند و خورده می شود و این نوع مخزن قادر به تحمل آن نیست. بارهای مرده خاک آخرین نکته در این زمینه هزینه نصب و راه اندازی پکیج ها می باشد که تصفیه فاضلاب پلی اتیلن بسیار مقرون به صرفه و مقرون به صرفه خواهد بود.

دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی با بدنه فلزی

این نوع پکیج ها با توجه به نوع نیاز صنایع مورد استفاده و همچنین تصمیم نهایی صاحب صنعت و کارخانجات تولیدی، گرفته شده و ضخامت ورق فلزی کف بدنه نیز مشخص می شود. اغلب برای ساخت این نوع بسته بندی ها از ورق های استیل مشکی استفاده می شود.

سازه های بتنی در دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی

با توجه به نیاز صاحبان صنایع و سایر کارخانه های تولیدی، برای ایجاد ظرفیت های بیشتر از حد معمول برای پکیج های تصفیه فاضلاب شیمیایی و صنعتی باید از زیرساخت ها و انواع سازه های بتنی استفاده شود. استفاده از این سازه ها و زیرساخت های بتنی به این دلیل است که طراحی سیستم های تصفیه فاضلاب با کیفیت بالا و همچنین ساخت سیستم های هوادهی در ابعاد بزرگ، با استفاده از انواع مصالح فلزی، کامپوزیت، فایبرگلاس و پلی اتیلن امکان پذیر نیست و بازدهی کار را به همراه دارد. بسته ممکن است تا حد زیادی کاهش یابد.

همچنین استفاده از این نوع مواد (فلز، کامپوزیت، پلی اتیلن) ​​محدودیت های زیادی در مونتاژ و جابجایی قطعات ایجاد می کند. البته باید در نظر داشت که اگر حجم فاضلاب ورودی بیش از 2000 متر مکعب طول باشد، تصفیه خانه بتن برای پکیج شود.

استفاده از مواد کامپوزیت در پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

گاهی اوقات می توان پکیج های تصفیه فاضلاب با حجم ورودی بالا ساخت. او از ترکیب کامپوزیت، پلی اتیلن و سازه های فلزی استفاده کرد و با هماهنگی اینها از مواد با هم برای هدف خاصی استفاده کرد. با طراحی مدولار قابل انجام است و پکیج های قابل حمل تولید کرده و همچنین امکان ایجاد شوک هیدرولیکی برای اپراتورها نیز ایجاد خواهد شد.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

قبل از هر توضیحی به مواردی که بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی تاثیر می گذارد در زیر اشاره می شود.

 • نوع استفاده از صنعت و فاضلاب
 • موارد منحصر به فرد در فرآیند تولید فاضلاب صنعتی
 • دبی و حجم فاضلاب ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
 • جنس بدنه پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و شیمیایی
 • ابعاد و ظرفیت مخزن دستگاه
 • نوع لوله و اتصالات
 • شرایط محیطی و اقلیمی محل پکیج
 • تصفیه فاضلاب
 • سیستم ها و واحدهای مختلف مورد استفاده در طراحی
 • درصد تصفیه فاضلاب
 • کیفیت و کمیت پساب خروجی از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
 • فاضلاب های شیمیایی و صنعتی

البته لازم به ذکر است که قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی هر چقدر هم که صنعت بزرگ باشد حتما باید از شرکت معتبر خریداری شود این پکیج ها از شرکت های نامعتبر و بی کیفیت می باشد، هیچ پشتیبانی خاصی از آن ندارد. مشتریان و می تواند تمام هزینه های پرداخت برای آنها را از بین ببرد.
همچنین فرآیند تصفیه و مصرف آب در واحد تولیدی با مشکلات اساسی مواجه خواهد بود.

عوامل موثر بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

برای تعیین دقیق تر قیمت پکیج های تصفیه فاضلاب شیمیایی باید به جزئیات، نوع قطعات و واحدها و همچنین شرایط محیطی و اقلیمی نصب دستگاه توجه کافی داشت. البته تولیدکنندگان این ها با توجه به تمامی شرایط ذکر قیمت محصولات خود را تعیین می کنند.

جنس بدنه دستگاه تصفیه

بدنه دستگاه می تواند فلزی، کامپوزیت یا پلی اتیلن باشد که در تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب مواد بدنه برای صنایعی که از این نوع پکیج ها استفاده می کنند اهمیت دارد زیرا این بدنه به عنوان پوششی برای محافظت از سایر قطعات و سیستم های الکترونیکی و مکانیکی عمل می کند. نکته دیگری که می تواند در انتخاب متریال بدنه موثر باشد میزان فضای موجود در محیط است.

 • شرایط آب و هوایی:

یکی دیگر از مواردی که به طور مستقیم بر قیمت و همچنین نوع جنس بدنه تاثیر می گذارد، شرایط آب و هوایی است. ایران دارای چهار اقلیم مختلف است و بر اساس این نوع اقلیم، در هر منطقه از نوع خاصی از پکیج استفاده خواهد شد. در اقلیم های گرم و خشک ایران مانند نواحی مرکزی، کرمان، اصفهان، شیراز و غیره، تشعشعات شدید و گرم باعث می شود. که از ماده ای برای ساخت و استفاده شود که در برابر نور خورشید و گرما و کمترین مقدار مقاوم باشد. آسیب به سیستم های داخلی منتقل می شود.
در اقلیم های سرد و خشک مانند اردبیل، کردستان، آذربایجان شرقی و غربی و… مشکل اصلی یخ زدگی فاضلاب و قطعات است. در این راستا باید از مواد مناسب برای پوشاندن بدن استفا شود تا تا حد امکان از بروز چنین حوادثی جلوگیری شود.

آب و هوای معتدل و مرطوب ایران مانند نواحی شمالی رطوبت هوا زیاد است که باعث خوردگی و زنگ زدگی زیادی خواهد شد. در نتیجه باید از پوشش بدنه مقاوم در برابر رطوبت و آب استفاده شود.

نوع فاضلاب ورودی به پکیج تصفیه

یکی دیگر از عواملی که در طراحی دستگاه، نحوه عملکرد آن و همچنین تعیین کننده قیمت پکیج موثر است، نوع فاضلاب ورودی است. به طور کلی فاضلاب های ورودی به چهار دسته عمده فاضلاب صنعتی، فاضلاب انسانی، فاضلاب بهداشتی و فاضلاب شهری ترکیبی تقسیم می شوند. برای تصفیه و فرآوری یک فاضلاب با کیفیت از هر نوع فاضلابی باید از سیستم و پکیج متناسب با نوع فاضلاب استفاده شود.

 • دبی و حجم فاضلاب ورودی به پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی:

در واقع مهمترین عامل در تعیین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی ، حجم فاضلاب ورودی است. هر چه حجم ورودی فاضلاب بیشتر باشد، طراحی مخازن پکیج فاضلاب و فاضلاب باید با حجم بیشتری انجام شود. بهتر است تولیدکنندگان این نوع پکیج ها مخازنی برای دریافت فاضلاب تا 1500 متر مکعب طراحی و اجرا کنند.
انواع سیستم های مورد استفاده در تصفیه فاضلاب: سیستم های مورد استفاده در طراحی و ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب شیمیایی و صنعتی در تعیین قیمت این پکیج ها موثر است. از جمله این سیستم ها می توان به کیفیت و برند ماژول، قطعات و اتصالات، دمنده های هوادهی، سیستم هوادهی، پمپ انتقال فاضلاب، فرآیندهای مکانیکی برای تهیه فاضلاب و … اشاره کرد.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینجا کلیک نمایید.

مزایا و ویژگی های پکیج تصفیه فلضلاب صنعتی

ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به ویژگی های پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی، خرید این نوع پکیج می تواند مزایای زیادی برای صاحبان صنایع و کارخانجات داشته باشد. در واقع با وجود تکنولوژی برتر و قطعات متعدد در آنها، این نوع از مزایای فراوان برای محیط‌های صنعتی و علاوه بر محیط‌زیست همراه است از جمله مهم‌ترین ویژگی‌هایی که مزیت ایجاد می‌کند به شرح زیر است. اولین و مهم ترین ویژگی این دستگاه ها حفظ محیط زیست و کاهش چشمگیر میزان آسیب به طبیعت است. طرح های مختلف پکیج تصفیه فاضلاب شیمیایی می تواند با توجه به میزان و نوع آلاینده و مواد آلی موجود در فاضلاب، آن را تصفیه و فاضلاب تولید کند.
سرعت بسیار بالای تهیه این پکیج ها تولید فاضلاب مرغوب از دیگر ویژگی های انواع پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی می باشد. با بهره برداری مداوم از فناوری هوادهی در پکیج ها، بوی نامطبوع تولید در حین کار به حداقل می رسد و محیط کارگاه بوی نامطبوعی ندارد.
نصب و راه اندازی انواع پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی با سرعت بسیار بالایی تولید می شود. قطعات و بدنه دستگاه های آماد سازی و تصفیه فاضلاب فاضلاب از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. کلیه قطعات، لوله ها و اتصالات موجود در این پکیج ها در برابر عوامل جوی مانند رطوبت، تشعشع و غیره و همچنین ضربه مقاوم هستند و در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند. برای نصب اکثر این نوع دستگاه ها، بدون نیاز زیرساخت های عمرانی گسترده و خاص نیستند و به راحتی نصب می شوند. این پکیج ها به طور کامل نصب و فناوری های موجود در آن ها به گونه ای طراحی شد که نیازی به تهیه سیستم های اضافی نباشد و هزینه ای اضافه نشود.
از دیگر ویژگی های این نوع پکیج های تصفیه باید به هزینه های نگهداری آنها اشاره کرد که کمترین مقدار را شامل می شود. البته بهتر است پکیج ها به صورت دوره ای بررسی شوند و موارد نگهداری برای آنها رعایت شود.

سوالات متداول

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی تاسیسات تصفیه از پیش ساخته ای هستند که برای تصفیه فاضلاب در جوامع کوچک یا در خصوصیات فردی استفاده می شوند.

منظور از تصفیه پسماندهای صنعتی چیست؟

تصفیه فاضلاب صنعتی فرآیندهایی را توصیف می کند که برای تصفیه فاضلاب تولید توسط صنایع به عنوان یک محصول جانبی نامطلوب استفاده می شود. پس از تصفیه، پساب صنعتی تصفیه (یا پساب) ممکن است دوباره مورد استفاده قرار گیرد یا به فاضلاب بهداشتی یا آب های سطحی در محیط رها شود.

فاضلاب صنعتی شامل چه مواردی می شود؟

این فاضلاب می تواند حاوی غلظت بالایی از مواد جامد محلول (نمک)، رادیونوکلئیدهای طبیعی و فلزات و همچنین سایر آلاینده های مورد استفاده در حفاری و تکمیل چاه باشد.

سیستم تصفیه آب صنعتی چیست؟

یک سیستم تصفیه آب صنعتی، آب را تصفیه می کند، بنابراین برای استفاده معین، چه برای مصرف، چه برای تولید و یا حتی دفع مناسب تر است. هر سیستم نیاز تسهیلات متفاوت خواهد بود و بسیاری از فناوری‌های سازنده این سیستم‌ها می‌توانند مشابه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *