زایلین

زایلین چیست؟

زایلین جزئی از سیالات حفاری محسوب می شود که یک مولکول هیدروکربن آروماتیک حاوی یک حلقه بنزن با دو زنجیره جانبی متیل، با فرمول C6H4(CH3)2. زایلن یک حلال عالی به خصوص برای جامدات معطر مانند مواد آسفالتی است. به عنوان حلال و امولسیون شکن در عملیات ورکشور برای تمیز کردن مخازن استفاده می شود. در آزمایش گل حفاری، یک مخلوط 50/50 زایلین/ایزوپروپانول (IPA) برای شکستن امولسیون‌های گل روغن قبل از تیتراسیون برای اندازگیری قلیاییت، کلرید و کلسیم بود. با این حال، مخلوط زایلن با یک ماده واحد، پروپیلن گلیکول نرمال پروپیل اتر (PNP)، برای شکستن امولسیون های گل روغن جایگزین است.

زایلین

 

فروش زایلین

زایلین که در ترکیبات آلی فرار (VOC’s) قرار دارد، به عنوان یکی از مواد شیمیایی سمی است که در طی عملیات نفت و گاز به محیط زیست رها می شود تا رسوبات آلی مانند آسفالتین را حذف کند. به طور معمول، خیساندن چاه توسط زایلن برای برداشتن شاخه های آلی در سیستم تولید نفت انجام می شود. با این حال، زایلین اثرات مضر و تهدید مستمری را برای پرسنل صحرایی و محیط زیست از طریق ذخیره سازی و برگشت جریان آن به گودال زباله تحمیل کرد. این مقاله فرآیند و تجهیزات تحریک چاه نفت را نشان می‌دهد و چالش‌های محیطی زایلن را بررسی می‌کند.

MSDS زایلن

زایلین در سیالات حفاری مبتنی بر آب به طور گسترده در مرحله اکتشاف و تولید نفت استفاده می شود. پس از این مرحله، باقیمانده حاوی چندین ترکیب بالقوه آلاینده، به ویژه هیدروکربن ها است. این زباله ها برای تصفیه در محل های دفن زباله صنعتی دفع می شوند و در نتیجه هزینه های عملیاتی صنعتی را افزایش می دهند. ترکیبی از روغن باقیمانده از ضایعات سیال حفاری مبتنی بر آب.
پارامترهای مربوطه دما، نیروی گریز از مرکز و استفاده از پلیمرهای مصنوعی و طبیعی بود. نتایج نشان داد که افزایش نیروی گریز از مرکز و دما برای جداسازی فاز روغن ضروری است. استفاده از پلیمرها با حذف کامل روغن از باقیمانده، در حدود 20 درصد حجم در برابر، کارایی را بهبود بخشید. خصوصیات روغن بازیافتی آن را به عنوان روغن سبک با چگالی در دمای 20 درجه سانتیگراد 0.7997 g·cm -3 طبقه بندی کرد.
 
زایلین
 

ساختار شیمیایی زایلین

زایلین ، ترکیبات BTEX «برخی از ترکیبات آلی فرار هستند که در مشتقات نفتی از جمله بنزین یافت می‌شوند. تولوئن، اتیل بنزن و زایلن اثرات مضری بر سیستم عصبی مرکزی بدن انسان دارند.
ترکیبات BTEX (به دلیل) آلودگی خاک و آب های زیرزمینی بدنام هستند. آلودگی معمولاً در نزدیکی سایت‌های تولید نفت و گاز طبیعی، جایگاه‌های بنزین و سایر مناطق با مخازن ذخیره‌سازی زیرزمینی یا بالای زمینی حاوی بنزین یا سایر فرآورده‌های مرتبط با نفت رخ می‌دهد.

BTEX ترکیبات طبیعی در نفت خام هستند. آنها در فرآوری فرآورده های نفتی تصفیه و همچنین در تولید واسطه های شیمیایی و محصولات مصرفی ایجاد و استفاده می شوند.
زایلین یک هیدروکربن معطر است که به طور گسترده در خطوط لوله سطحی، لوله های پایین چاه و به ویژه عملیات تمیز کردن نزدیک چاه استفاده می شود زیرا سایر روش های تمیز کردن مانند گرما، پخش کننده ها، پیگینگ یا ضایعات نمی توانند مواد آلی (آسفالتین یا پارافین) را حذف کنند. زایلن در اشکال ایزومری ارتوکسیلن، متاکسیلن و پاراکسیلن وجود دارد که به همه آنها زایلن می گویند.

زایلین ها سمی هستند و تحت قانون هوای پاک تنظیم می شوند. قرار گرفتن در معرض می تواند منجر به افسردگی سیستم عصبی مرکزی شود. تحریک ریه؛ تحریک چشم، بینی و گلو؛ و آسیب های کبدی و کلیوی. در حالی که زایلن، بر خلاف بنزن، برای ایجاد سرطان در انسان شناخته نشده است، شرکت های شیمیایی علاقه مند به جایگزینی زایلن هستند. تغییر به سمت مواد شیمیایی سازگار با محیط زیست تا حد زیادی ناشی از نگرانی و آگاهی عمومی است.

کاتالوگ زایلین

دریافت کاتالوگ زایلین 

کاربرد زایلین

 • عملیات تحریک چاه جهت حذف رسوبات آلی
 • استفاده از زایلین جهت حلال در صنعت چاپ
 • چرم سازی
 • صنعت لاستیک سازی
 • جهت ساخت حمام یخ خشک
 •  در دندانپزشکی
 • پردازش عکس
 • در تولید نیمه هادی ها
 • روان کننده
 • سنتز مواد شیمیایی آلی
 • رقیق کننده رنگ
 • در سوخت و مواد افزودنی سوخت

یکی از وظایف زایلین در سیال حفاری حذف قلمه های ایجاد و در حین حفاری چاه است. سیالات حفاری بر اساس ترکیب خود به سیالات مبتنی بر آب (WBF) و سیالات غیر آبی (NAFs) طبقه بندی می شوند. منشاء پایه آلی سیال، NAF ها را می توان به دو کلاس مختلف طبقه بندی کرد. وقتی فرمول‌های شیمیایی پایه آلی هستند، اینها به عنوان سیال حفاری مصنوعی طبقه‌بندی می‌شوند، در حالی که اگر پایه آلی مشتقات نفتی باشد، به عنوان پایه نفتی طبقه‌بندی می‌شوند.

زایلین  در سیالات حفاری مصنوعی امولسیونی هستند که در آنها آب و سایر مواد شیمیایی در یک فاز آلی پراکند می شوند. امولسیون ها سیستم های پراکند ای هستند که از یک فاز آبی و یک فاز آلی در حضور یک امولسیفایر تشکیل شد. آنها بر اساس سازماندهی فازهای پراکنده و پیوسته در مخلوط طبقه بندی می شوند. در مرحله اول، اگر فاز آلی در فاز آبی پراکنده شود، سیستم به عنوان امولسیون روغن/آب (O/W) نامیده می شود. با این حال، اگر فاز آبی در فاز آلی پراکنده شود، سیستم امولسیون آب/روغن (W/O) یا امولسیون معکوس نامیده می‌شود.

در فرمولاسیون سیالات مصنوعی، انواع مختلفی از ترکیبات آلی را می توان به عنوان فاز پیوسته استفاده کرد، مانند الفین های داخلی و خطی، آلفا الفین ها، n-پارافین ها، ایزوپارافین ها، اترها، استرهای متیل یا اتیل و استرهای با زنجیره بلند. چنین سیالاتی بیشتر از روغن های معدنی و دیزلی زیست تخریب پذیرتر هستند (IOGP (انجمن بین المللی تولیدکنندگان گاز نفت.

توزیع اندازه قطرات (DSD) امولسیون، یکی دیگر از جنبه های مهم سیالات حفاری، تحت تأثیر چهار عامل اصلی است که عبارتند از: شرایط مورد استفاده در هم زدن. کسر حجمی فازهای آبی و آلی؛ نوع و غلظت امولسیفایر مورد استفاده؛ و ویسکوزیته مخلوط.

کاربرد ارتو زایلن

 • قادر به تولید انیدرید فتالیک
 • پیش ساز مهم در استرهای فتالات به عنوان نرم کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

زایلین

انواع کاربرد متا زایلن

 •  از این ماده شیمیایی به عنوان پیش ساز مشتقات اسیدایزوفتالیک در رزین های آلکیدی استفاده می گردد.

کاربرد پارا زایلن

 • امکان تولید لباس های پلی استری
 • تولید بطری های پلاستیکی پلی اتیلن ترفتالات و (PET)
 •  پیش ساز ترفتالیک اسید و دی متیل ترفتالات است

مزایای زایلین

زایلین و تولوئن حلال‌های مؤثری هستند که توانایی حل کردن پارافین‌ها و آسفالتین‌ها را دارند. پارافین ها از مواد خام مومی با کاهش دما خارج می شوند و آسفالتین ها با افت فشار می ریزند. هر دو به لجنی که در چاه‌های نفت قدیمی‌تر انباشته می‌شود کمک می‌کنند و باید به صورت دوره‌ای حل، معلق و از چاه خارج شوند تا اجازه دهند بدون مانع به جریان خود ادامه دهند.
زایلین و تولوئن همچنین در تیمارهای اسیدی کردن برای حذف مواد آلی از سطوح کربناته مفید هستند تا اسید بتواند به سرعت واکنش بهتری دست یابد. از همین حلال ها در تمیز کردن خطوط لوله و مخازن نیز استفاده می شود.

حجم زایلین BTEX مورد استفاده در عملیات میدان نفتی خیره کننده است. بر اساس برخی برآوردها، بیش از 250 میلیون پوند در سال زایلین در ایالات متحده مصرف می شود. غرب تگزاس به تنهایی سالانه 35 میلیون پوند یا بیشتر زایلن مصرف می کند. در حدود هفت پوند در هر گالن، این بیش از 5 میلیون گالن در آن منطقه است. این پس از آن است که دو اپراتور فعال به دلیل نگرانی های زیست محیطی و هزینه های حمل و نقل ریلی، استفاده از زایلن را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند.

تولید زایلین

امروزه تقاضای جهانی برای استفاده از زایلین در مصارف خانگی و کشاورزی رو به افزایش و روز افزون است و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
از همین رو افزایش تقاضای این ماده شیمیایی سبب تا تولید زایلین رو به افزایش باشد و به یک چالش مهم جهانی تبدیل شود.
تا اینجا فکر میکنیم که به اهمیت سنتز زایلین، این زایلین ها به صورت صنعتی از متیلاسیون تولوئن و بنزن به دست می آیند. همچنین این زایلین ها به عنوان بخش مهمی از آروماتیک های BTX محسوب و از طریق فرآیندهایی همچون اصلاح کاتالیزوری (ریفرمینگ کاتالیستی) و کربنیزه کردن زغال سنگ تولید و عرضه می شوند.

زایلین

اثرات زایلین بر سلامتی

مسائل بهداشتی و زیست محیطی پیرامون حلال های نفتی معطر حاوی ترکیبات زایلین  BTEX به خوبی است. عباراتی مانند سرطان زا، جهش زا، تراتوژن (خطر تولیدمثل)، تخریب لایه لایه لایه لایه اوزون، آلاینده خطرناک هوا، نقطه اشتعال پایین، آلاینده آب آشامیدنی که توسط سازمان حفاظت محیط زیست تنظیم می شود و غیره، همگی با این حلال ها مرتبط هستند.

مونوگراف آژانس بین المللی تحقیقات سرطان و مطالعات سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که حلال های حاوی BTEX مواد مشکوک سرطان زا، سمی برای اسکلت، ایجاد کم خونی و کاهش گلبول های سفید خون هستند. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت می تواند باعث سرطان خون و افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها شود. همچنین می تواند باعث سقط جنین در زنان باردار شود.

کاتالوگ زایلین: 

دریافت کاتالوگ زایلین 

قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض زایلین

نتایج مطالعات حیوانی نشان می دهد که مقادیر زیاد زایلین و تولوئن می تواند باعث تغییراتی در کبد و اثرات مضر بر کلیه ها، ریه ها، قلب و سیستم عصبی شود. قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض غلظت های بسیار بالای زایلن باعث مرگ حیوانات و همچنین اسپاسم عضلانی می شود. مشکلات هماهنگی؛ از دست دادن شنوایی؛ و تغییرات در رفتار، وزن اندام ها و فعالیت آنزیم. حیواناتی که در معرض زایلن روی پوست خود قرار گرفتند، دچار تحریک و التهاب شدند.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض زایلین

قرار گرفتن طولانی مدت حیوانات در معرض غلظت های پایین زایلین و تولوئن به خوبی مورد مطالعه است، اما برخی اطلاعات وجود دارد که می تواند اثرات مضری برای کلیه ها (با قرار گرفتن در معرض دهان) یا سیستم عصبی (با استنشاق) ایجاد کند.

مطالعات حیوانی نشان می دهد که زایلین جذب و توسط مادر می تواند از جفت عبور کرده و به جنین برسد. اگر سطح زایلن به اندازه ای بالا باشد که برای مادر سمی باشد، حیوانات متولد نشده ممکن است کاهش وزن بدن و کانی سازی استخوان را به تاخیر بیاندازند. برخی از مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که نوزادانی که در دوران بارداری در معرض زایلن قرار گرفته‌اند، در هماهنگی حرکتی و توانایی جهت‌یابی خود در محیط اطرافشان مشکل دارند.

برای محافظت از مردم در برابر اثرات مضر بالقوه زایلین ، EPA آن را تحت قانون فاز دوم قانون آب آشامیدنی ایمن در سال 1992 تنظیم می کند.

زایلین

مقررات زیست محیطی

مقررات زیست محیطی در مورد استفاده از حلال های معطر سمی مانند زایلین و تولوئن به طور فزاینده ای محدود می شود. با این حال، هر زمان که با رسوبات آلی مواجه می‌شویم، برای دستیابی به یک تکمیل یا کار موفقیت‌آمیز همچنان به یک حلال مؤثر نیاز است. واضح است که جایگزینی مناسب برای محیط زیست برای حلال های معطر مورد نیاز است. ترپن ها یک منبع تجدیدپذیر هستند که از محصولات گیاهی مانند پوست پرتقال و شیره صمغی کاج به دست می آید. آنها برای سال ها در بسیاری از صنایع در کاربردهای متنوع مورد استفاده قرار دارد. در مقایسه با حلال های معطر، ترپن ها حلالیت خوبی دارند و زیست تخریب پذیر هستند، سمیت کمتری دارند و کمتر قابل اشتعال هستند.

 

جنبه زیست محیطی نکته مهمی است که باید در استفاده از سیالات حفاری مصنوعی مورد توجه قرار گیرد. برای ترکیب پایداری زیست‌محیطی و توسعه صنعت نفت و گاز، مقررات بر اساس ویژگی‌های محلی از جایی که فعالیت‌های اکتشاف چاه‌های نفت انجام می‌شود، مانند گیاهان و جانوران ایجاد می‌شود. بنابراین، خواص سیالات حفاری باید به معیارهای زیست محیطی زباله که توسط مقامات محلی تعیین است دست یابد.

به منظور کاهش اثرات زیست محیطی، یک سیال حفاری مصنوعی که به طور گسترده در برزیل استفاده می شود، فرموله است. در سال 2014، موسسه محیط زیست و منابع طبیعی برزیل (IBAMA) استفاده از الفین را به عنوان پایه آلی برای سیالات حفاری مصنوعی تعیین کرد. به این ترتیب، الفین جایگزین پارافین n ، که زیست تخریب پذیری کمتری دارد، در فرمولاسیون این نوع مایع حفاری شد.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و قیمت می توانید اینجا کلیک نمایید.

سوالات متداول

حلال زایلین برای چه مواردی استفاده می شود؟

در درجه اول به عنوان حلال (مایع که می تواند مواد دیگر را حل کند) در صنایع چاپ، لاستیک و چرم استفاده می شود. همراه با دیگر حلال ها، زایلین نیز به طور گسترده به عنوان یک عامل تمیز کننده، رقیق کننده رنگ و در لاک ها استفاده می شود.

زایلین در صنعت نفت چیست؟

زایلین یک هیدروکربن معطر است که به طور طبیعی در نفت و قطران زغال سنگ وجود دارد و جزء دود حاصل از اکثر منابع احتراق است. در ایالات متحده، زایلن عمدتاً با استفاده از اصلاح کاتالیزوری نفت (تقریباً 95٪) تولید می شود.

تصفیه چاه نفت زایلن چیست؟

در حین کار تحریک، زایلن به داخل چاه تزریق می‌شود تا عملکردهای خاصی مانند انحلال و حذف رسوبات آلی در چاه‌ها و تشکیل تشکیلات را انجام دهد. بخشی از زایلن تزریق شده با آب یا هیدروکربن های تولید شده در هنگام برگشت چاه به سطح برمی گردد.

زایلین از چه چیزی ساخته شده است؟

زایلین یک هیدروکربن معطر است که به طور طبیعی در نفت و قطران زغال سنگ وجود دارد و جزء دود حاصل از اکثر منابع احتراق است. در ایالات متحده، زایلن عمدتاً با استفاده از اصلاح کاتالیزوری نفت (تقریباً 95٪) تولید می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *