خانه » صنعت » بلوئر

بلوئر

کاربرد بلوئر صنعتی

 • مزایای و نیاز به استفاده از این دستگاه ها به جایی رسیده است که از کاربرد بلوئر در صنایع میتوان به گستره وسیع مواردی چون اسید سازی ها ، پتروشیمی ها ، تصفیه خانه ها ، هوادهی استخر های آبزیان ، صنایع کاغذ و مقوا ، صنایع کاشی و سرامیک ، نفت ، گاز ، نساجی ، سم پاشی ، معادن ، صنایع چوب و انواعی از مصارف مهم و گوناگون دیگر اشاره کرد.
  بازرگانی صنعت کار نیز با در نظر گرفتن این نیاز ، طیف گسترده ای از انواع بلوئر های صنعتی در مدل های بلوئر ساید چنل و بلوئر روتس را در بالاترین سطح کیفیتی مطابق با سفارش شما خریداران عزیز عرضه کرده است.
 • بلوئر سه لوپ دمنده ( Roots Blower )
 • در صنایعی چون دارو سازی ، صنایع غذایی ، بیمارستان ها و موارد دیگری پیوسته تلاش میشود تا از سیستم هایی استفاده شود که در عین کارایی بالا کمترین میزان تولید آلایندگی و سایر آلودگی های ناشی از موادی مثل روغن ها را داشته باشند.
  پیگیری و پیشرفت های موجود در حوزه پمپ هوادهی و بلوئر ها منجر به تولید نوعی از این دستگاه ها به نام بلوئر سه لوپ یا بلوئر روتس شده است. این سیستم خاص از فن آوریی در بخش مکانیکی خود برخوردار میباشد که به موجب آن ، عملکرد مفید دستگاه را در غیاب روغن مهیا کرده است.
 • در بررسی فنی این بلوئر سه لوپ میتوان متوجه شد که سیستم عملکرد این دستگاه دو محوره میباشد ، به این معنی که با دوران دو محور با غلطک متحرک ( روتور ) که دارای دو یا سه پره ( سه لوپ ) بدون لقی بالا میباشد را به حرکت انداخته و بدون تماس با یکدیگر دوران میکنند. در نتیجه ی این دوران یک خلاء نسبی ایجاد میشود که به موجب آن هوا از دهانه به میان روتور و بدنه مکیده شده و محبوس میشود. سپس با انتقال به ناحیه دهش ، به خارج از سیستم دمیده میشود.
 • عدم تماس قطعات با یک دیگر باعث شده تا نیازی به روان کاری با روغن در این بلوئر نباشد ، همچنین خنک کاری نیز به وسیله مکانیسم های دیگری چون تبادل حرارت با محیط صورت میگیرد که این موارد موجب شده تا این بلوئر جزء دسته پمپ های oill free و خشک قرار بگیرد.
  به این ترتیب استفاده از بلوئر روتس در مقایسه با دستگاه هایی که از روغن برای آب بندی کردن ، روان کاری و خنک کاری استفاده میکند چه از دیدگاه زیست محیطی و چه از دیدگاه مخارجی ، مناسب و مقرون به صرفه ترمیباشد.
 • بلوئر روتس گستره حجمی هوای وسیعی را دارد و در فشار حداکثری تا 1.5 بار تولید میشوند . همچنین این پمپ هوادهی توانی از چند متر مکعب الی چند صد هزار متر مکعب در ساعت را ایجاد میکند.
  این دستگاه به دلیل سیستم کاری جا به جایی مثبت آن ، هوادهی عمقی را به خوبی انجام داده و میتواند به عنوان مکانیزمی جهت انتقال هوا نیز به کار برده شود.

انواع بلوئر هوادهی

 • این بلوئر های هوادهی در چندین نوع سیستم حرکتی طراحی شده اند که هر یک در دامنه خاصی به کار برده میشوند :
 • بلوئر سانتریفیوژی : همانطور که از نام آن پیداست در این مدل بلوئر حرکت سریع پره های ساخته شده به صورت خمیده رو به جلو ، عقب و رادیکال با استفاده از نیروی گریز از مرکز موجب ایجاد سرعت در هوا یا گاز مورد نظر میشود. بلوئر سانتریفیوژی میتواند در حالت دمنده یا مکنده کارایی داشته باشد و همچنین به صورت چند سرعته یا همان سرعت متغیر باشد.
 • بلوئر جا به جایی مثبت : بلوئر هایی از نوع جا به جایی مثبت براساس روش های مکانیکی و کاهش حجم منطقه با استفاده از پیستون ، اسکرو و.. فشار گاز را افزایش میدهند.
 • به طور تخصصی و دقیق تر بلوئر صنعتی و هوادهی به چهار دسته ی زیر تقسیم بندی میشوند :

پمپ بلوئر روتس ( Roots Blower )

 • پمپ روتس یکی از انواع بلوئر صنعتی میباشد که دارای کاربرد بیشتری نسبت به باقی بلوئر های هوادهی است.
 • از این دستگاه میتوان در جهت دمندگی ( بلوئر ) و مکندگی ( وکیوم ) استفاده کرد که وکیوم بالا با ترکیب دو پمپ روتس ایجاد میشود.

پمپ بلوئر ساید چنل ( Side Channel Blower )

مدل ساید چنل نیز همچون روتس میتواند عمل دمیدن ( بلوئر ) و مکش ( وکیوم ) را با تولید توربولانس و عمل گردابی توسط پروانه ها و فواصل متغیر بین تیغه ها به انجام برساند.

بلوئر فن ( Fan Blower )

همانطور میدانید عمل یک فن تنها بر اساس دمیدن هوا و عبور آن از داخل سیستم پروانه هایی که توسط روتور به حرکت و دوران در می آیند ، میباشد. نیروی لازم برای عملکرد مفید فن عموما به وسیله موتور الکتریکی تامین میشود و در نهایت حجم هوای گسترده در فشار پایین را تولید میکنند.

بلوئر پیچی ( Screw Blower )

پمپ هوادهی اسکرو نیز نوعی بلوئر صنعتی است که مانند دو مدل اول توانایی هر دو قابلیت مکش و دهش را دارد. این دستگاه دو محوره میباشد و فشار گاز در آن از طریق دوران دو پیچ صورت میگیرد. با توجه به نوع ساختار و توان بلوئر پیچی آن را در فشرده سازی در فشار بسیار بالا مورد استفاده قرار میدهند.

شبیه سازی هوای فشرده در روتس بلوئر

بلوئر صنعتی روتس دمبلی

بلوئر صنعتی دمبلی

بلوئر روتس صنعتی

بلوئر دمنده صنعتی