پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی موضوع مقاله امروز ما است. اساسا پکیج های مورد استفاده جهت تصفیه فاضلاب بیمارستانی از پلی اتیلن و آهن پیش ساخته می باشد که قادر به انجام عملیات تصفیه فاضلاب مطابق با استانداردهای زیست محیطی می باشد. پکیج های تصفیه فاضلاب بیمارستانی دارای مخزن بزرگی هستند که دارای یونیت های مختلفی از جمله واحد جمع آوری پسماند، مخزن متعادل کننده، مخزن بی هوازی، مخزن هوادهی، استخر ته نشینی، کلرزنی و … می باشد.
فاضلاب تولید شده از بیمارستان ها حاوی بقایای داروها، پاتوژن ها، معرف های شیمیایی، رادیونوکلئید و سایر مواد مضر است. خصوصیات، کمیت و روش های انتقال فاضلاب نه تنها در بین کشورها بلکه در داخل کشور نیز متفاوت است. برخی از مواد خطرناک فاضلاب بیمارستانی (HWWs) ممکن است وضعیت نظارتی داشته باشند و باید بر این اساس تصفیه شوند، در حالی که برخی دیگر دارای خصوصیاتی شبیه به فاضلاب خانگی هستند.
در سطح جهانی، دستورالعمل هایی برای درمان این HWW وجود دارد.
 اما ادبیات نشان داده است که قوانین دارای خلأهای مختلفی در اجرا هستند. این فصل به تشریح وضعیت فعلی مدیریت و مدیریت HWW ها در اطراف قطب های صنعتی بزرگ جهان در دو دسته توسعه یافته (ایالات متحده، انگلستان و اروپا) و در حال توسعه (هند، چین، ایران، و بنگلادش) کشورها. متون و دستورالعمل های مختلفی از این کشورها ارجاع شده است که عمدتاً سناریوهای مختلف درمان و وضعیت پوشش دستورالعمل های مدیریت HWW را برجسته می کند.

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

پکیج تصفیه فاضلاب 

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی، بهداشتی و انسانی به دلیل تاثیر منفی مواد آلی و آلاینده های موجود در فاضلاب بر محیط زیست و شیوع بیماری های عفونی از اهمیت بالایی برخوردار است. به طوری که یکی از تجهیزات اصلی تصفیه فاضلاب می باشددر محیط های مسکونی، کمپ ها و محیط های اداری و … گروه صنعتی هفت یکی از با سابقه ترین شرکت ها در زمینه طراحی، تولید و ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی می باشد که با استفاده از آخرین فناوری روز پروژه های متعددی در این زمینه ارائه کرده است.
در استانداردهای جهانی و بین المللی در ادامه راهنمای جامعی در مورد مشخصات پکیج پیش ساخته تصفیه فاضلاب بهداشتی، استانداردهای مورد استفاده در اجرای این پروژه ها و قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی ارائه خواهیم داد.

فاضلاب بیمارستانی چیست؟

در سال های اخیر، تمایل روزافزونی به استفاده از تصفیه خانه های پیش ساخته آب و فاضلاب در قالب بسته های قابل حمل به ویژه برای جوامع کوچک مانند مناطق روستایی، اردوگاه ها، سایت های کارگاهی و واحدهای نظامی وجود داشته است. با تولید تصفیه خانه های پیش  ساخته پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی در قالب واحدهای آماده، علاوه بر کاهش چشمگیر هزینه ها و زمان مورد نیاز، امکان حمل و جابجایی آنها در قالب کانتینرهای استاندارد وجود دارد
.استفاده از این واحدهای پیش ساخته به عنوان راه حلی مقرون به صرفه و ایمن در تصفیه فاضلاب جوامع کوچک و رفع مشکلات زیست محیطی واحدهای آلاینده شهری و صنعتی توصیه می شود.
دلیل اصلی طراحی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی جلوگیری از شیوع انواع بیماری های عفونی و ورود مواد آلی مضر به محیط زیست در مکان هایی است که به شبکه های فاضلاب مرکزی متصل نیستند. به عنوان مثال در واحدهای بیمارستانی یا اردوگاه های نظامی و امدادی و حتی مجتمع های مسکونی می توان از این تجهیزات برای تصفیه فاضلاب های انسانی و بهداشتی استفاده کرد. پساب های آلوده و بیماری زا پس از هدایت به سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی و طی مراحل مختلف تصفیه به پساب شفاف، بی بو و معلق بدون
مواد جامد، پس از ضدعفونی با ترکیبات کلر یا ازن مطابق با استانداردهای زیست محیطی قابل دفع و دفع می شوند. آب های زیرزمینی یا استفاده در آبیاری دوره ای فضای سبز.

روش تصفیه فاضلاب بیمارستانی 

وجود مواد آلی، باکتری ها و مواد شوینده و… در پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی ،فاضلاب محیط های مسکونی و اداری باعث ایجاد دو نوع فاضلاب می شود. آب خاکستری آبی است که از فرآیند شستشو ایجاد می شود و فاضلاب آب توالت است. این دو گروه هر کدام ویژگی های خاصی دارند و آلاینده های موجود در آنها متفاوت است. ترکیب این دو گروه در نهایت منجر به ایجاد فاضلاب های انسانی و بهداشتی می شود که نفوذ آنها به داخل زمین منشأ بسیاری از بیماری های عفونی و مشکلات زیست محیطی است. از این رو در طراحی و تولید پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی، مجموعه ای از روش ها برای حذف انواع آلاینده ها از پساب در نظر گرفته شده است. از جمله روش های مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصفیه فیزیکی فاضلاب بهداشتی

یکی از اولین قدم ها در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی استفاده از روش های فیزیکی برای حذف آلاینده ها می باشد. مجموعه فعالیت های انجام و در این مرحله جمع آوری زباله و حذف مواد جامد در فاضلاب می باشد. در این مرحله مواد آلی و آلاینده های شیمیایی را نمی توان حذف کرد.

تصفیه شیمیایی فاضلاب انسانی

برای از بین بردن بسیاری از آلایند های موجود در فاضلاب و پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی، لازم است مواد شیمیایی مختلفی به فاضلاب تزریق شود. به عنوان مثال در این مرحله کلرزنی، تزریق گاز ازن، هوادهی و شفاف سازی با مواد مختلف انجام می شود. یکی از مهمترین کارهایی که در این مرحله اتفاق می افتد

.حذف ذرات کلوئیدی با تزریق مواد منعقد کننده است که تاثیر زیادی در شفاف سازی آب خواهد داشت.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

همانطور که گفتند محصولات پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی و فاضلاب گروه صنعتی هفت در محیط های مختلف صنعتی، نظامی و مسکونی است. دلیل اصلی مزایا و ویژگی های مثبت و منحصربفردی است که در این گروه از تصفیه فاضلاب بهداشتی این گروه است. مهمترین مزایای استفاده از این پکیج عبارتند از:

 • · شامل کارایی لازم در تصفیه فاضلاب های مختلف بر اساس طراحی مناسب آن
 • · دارا بودن کلیه واحدها و سیستم های مورد نیاز برای درمان و عدم نیاز به هیچ گونه لوازم جانبی برای انجام عملیات درمانی
 • · اشغال فضای کم و امکان تغییر ابعاد بر اساس شرایط محل نصب
 • · قابلیت حمل از کارگاه تولیدی تا محل نصب پکیج
 • · سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی
 • · قابلیت ارتقا به دلیل تغییر شرایط محیطی و تصفیه خانه
 • · مصرف کم انرژی
 • · نیاز به فضای کمی (به دلیل طراحی خاص)

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان 

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی تولید و با توجه به شرایط محل نصب دارای چندین ویژگی می باشد. بنابراین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی یکسان نبوده و بر اساس ظرفیت مخازن، قابلیت ها، مواد مصرفی در بخش های مختلف و …

تعیین می شود. برای استعلام قیمت پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و انسانی می توانید از راه های ارتباطی با کارشناسان فروش مهار فن ابزار در تماس بگیرید.

 

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی 

فاضلاب تولید و در محیط های مختلف از نظر مواد آلی و آلاینده های موجود در آنها کاملاً متفاوت است. در نتیجه نیاز به درمان آنها در برخی محیط ها ضروری و تنها راه پیشگیری از آسیب به انسان و محیط زیست است. پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی بیشتر در مواقعی استفاده می شود که امکان اتصال به فاضلاب شهری مرکزی وجود ندارد و نوع آلاینده های موجود در آنها کاملا مضر است. بر این اساس، کاربرد اصلی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی و بهداشتی عبارت است از:

 • · اردوگاه های نظامی و آموزشی
 • · شهرک های مسکونی که به فاضلاب مرکزی دسترسی ندارند
 • · بیمارستان ها و کلینیک های درمانی پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی
 • · کارخانه های صنعتی بزرگ در نزدیکی رودخانه ها و دریاچه ها
 • · مراکز تفریحی، هتل ها، فرودگاه ها، پایانه های مسافرتی و غیره

مشخصات بدنه پلی اتیلن برای تصفیه فاضلاب

 • عمر طولانی بدنه های پلی اتیلن در تماس طولانی مدت با فاضلاب
 • دفن شدن در زمین و اشغال نکردن فضا و تولید بوی کمتر
 • عدم خوردگی و رسوب این اجسام در تماس با فاضلاب زیرا فاضلاب بیمارستانی عموما اسیدی است.
 • وزن کمتر از فلز و فشار کمتر بر روی زمین در هنگام بارگیری فاضلاب
 • قیمت پایین تر از بست های فلزی

مشخصات بدنه فلزی برای تصفیه فاضلاب

 • امکان تولید آن در کارگاه و سپس نصب در محل
 • قیمت ساخت بالا نسبت به پلی اتیلن
 • کاربر پسند بودن و سهولت کارکرد و عملکرد و نگهداری صحیح سیستم
 • امکان خوردگی و رسوب در داخل پکیج به دلیل اسیدی بودن فاضلاب بیمارستانی

تعمیر و نگهداری پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستان

پس از تهیه، تامین و نصب سیستم تصفیه پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی، تعمیر و نگهداری و بهره برداری از این سیستم و بهره برداری و نگهداری تصفیه خانه طبق استانداردهای لازم انجام شود در غیر این صورت مشکل ایجاد می کند. اصول نگهداری سیستم تصفیه فاضلاب که شامل موارد زیر می باشد:

 • بازرسی و نمای روزانه سطح مخازن پکیج فاضلاب
 • تمیز کردن روزانه زباله
 • رفع عیوب احتمالی لجن
 • تجهیزات الکتروموتور را در فواصل زمانی مشخص روغن کاری یا روغن کاری کنید
 • برنامه فیلتر شنی باید از نظر زمان شستشوی معکوس بررسی شود.
 • آچار تجهیزات مکانیکی
 • بازدید روزانه از پکیج دمنده، پمپ و تابلو برق
 • پمپ های شناور را بررسی کنید
 • دمنده ها باید هر 2 ساعت یکبار چک شوند.
 • امکان نشتی پکیج و همچنین روغن کاری دمنده ها را بررسی کنید
 • اندازه گیری کیفیت فاضلاب ورودی و خروجی
 • اندازه گیری جریان ورودی و خروجی به تصفیه خانه
 • مواد شناور روی حوضچه های هوادهی و ته نشینی مانند سرنگ یا … باید به محض بازدید جمع آوری شوند.

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

سوالات متداول

تصفیه فاضلاب بسته بندی شده چیست؟

کارخانه های بسته بندی تاسیسات تصفیه از پیش ساخته شده ای هستند که برای تصفیه فاضلاب و پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی در جوامع کوچک یا در خصوصیات فردی استفاده می شوند.

فرآیند STP در بیمارستان ها چگونه است؟

STP برای بیمارستان، پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی شامل هوادهی توسط دیفیوزر هوا برای افزایش اکسیژن محلول و کاهش BOD در پساب، ته نشینی توده زیستی در ته نشین کننده لوله، فیلتراسیون و فیلتر کربن فعال فاضلاب از طریق فیلترهای شنی تحت فشار و فیلترهای کربن فعال و در نهایت کلرزنی فاضلاب

سه نوع تصفیه فاضلاب کدامند؟

سه مرحله اصلی فرآیند تصفیه فاضلاب و پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی وجود دارد که به درستی به عنوان تصفیه آب اولیه، ثانویه و سوم شناخته می شود. در برخی از کاربردها به تصفیه پیشرفته تری نیاز است که به عنوان تصفیه آب چهارتایی شناخته می شود.

هدف از تصفیه فاضلاب بیمارستانی 

بیمارستان ها نقش مهمی در رفاه بشر و سایر پیشرفت های تحقیقات پزشکی دارند. واحدها/خدمات مختلف بیمارستان ها با توجه به فعالیت هایی که در داخل بیمارستان ها انجام می شود به حجم زیادی آب نیاز دارند و مقدار زیادی فاضلاب تولید می کنند. کمیت و همچنین ویژگی های فاضلاب بیمارستانی (HWW) تحت تأثیر اندازه (تعداد و نوع بخش ها/واحدها) و خدمات ارائه (آشپزخانه، خشکشویی و تهویه مطبوع)، سیاست های مدیریتی و آگاهی مؤسسه است. یک بیمارستان در کشورهای توسعه یافته روزانه 400 تا 1200 لیتر فاضلاب در هر تخت تولید می کند در حالی که برای کشورهای در حال توسعه این مقدار 200 تا 400 لیتر در هر نفر در روز در مقایسه با 100 تا 400 لیتر در هر نفر در روز فاضلاب خانگی است. 
به طور کلی، ویژگی‌های فاضلاب تولید و از بیمارستان‌ها مشابه فاضلاب خانگی است، اما نسبتی از HWW حاوی آلاینده‌های سمی/غیرقابل تجزیه/عفونی است. پساب های بیمارستانی حاوی انواع زیادی از مواد مورد استفاده برای اهداف پزشکی، آزمایشگاهی، تحقیقاتی و همچنین شامل فضولات بیماران می باشد.
این آلاینده های آلی/غیر آلی نامحلول/محلول دارای اثرات سمی نامطلوبی برای انسان و همچنین آبزیان حتی در غلظت های بسیار کم هستند و به عنوان مواد فعال بیولوژیکی گویند. این پساب‌ها همچنین حامل میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا مانند ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها، تک یاخته‌ها و کرم‌ها هستند که از طریق بازآرایی ژنوم در میکروارگانیسم‌های ذاتی فشار سازگاری سریع با این شرایط نوسانی را القا می‌کنند . این تبادل ژن باعث ایجاد یک ویژگی مقاومت در پاتوژن ها می شود.

در کشورهای در حال توسعه، پساب‌های بیمارستانی اغلب به سیستم‌های فاضلاب شهری تخلیه می‌شوند و به طور مکرر بدون هیچ گونه تصفیه‌ای با هدف کاهش خطرات بهداشت عمومی در بدنه‌های آبی تخلیه می‌شوند . با توجه به تنوع آلاینده ها، که سمیت ذاتی پساب های بیمارستانی می تواند 5 تا 15 برابر بیشتر از پساب شهری و همچنین مهار بالقوه لجن فعال تصفیه خانه های فاضلاب باشد.

فاضلاب بیمارستانی چیست و چرا باید آن را تصفیه کرد؟

به طور کلی، فاضلاب به عنوان ترکیب زباله های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی موجود در فاضلاب تعریف می شود. پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی و فاضلابی است که در مقادیر نسبتاً بزرگتر از کلیه واحدهای بیمارستان ها مانند اورژانس و کمک های اولیه، اتاق عمل، درمان دارویی، آی سی یو، آزمایشگاه های شیمیایی و بیولوژیکی، رادیولوژی، غذاخوری ها و فعالیت های خشکشویی و غیره تولید می شود. 
. فاضلاب از اجزای مختلف بالقوه خطرناکی تشکیل که با آلود کردن آب های سطحی و زیرزمینی خطرات زیادی را برای انسان و محیط زیست ایجاد می کند. از این رو تصفیه فاضلاب بیمارستانی بسیار مورد نیاز است. 
هدف اصلی تصفیه خانه فاضلاب بیمارستانی تصفیه فاضلاب ورودی تولید و توسط بیمارستان ها و بخش های مراقبت های بهداشتی قبل از انتشار مستقیم آن در محیط طبیعی است. فاضلاب بیمارستانی ممکن است اثرات نامطلوبی بر محیط زیست و سلامت انسان داشته باشد. بنابراین مدیریت صحیح فاضلاب در هر بیمارستانی پیش نیاز است.

مشخصات فاضلاب بیمارستانی

فاضلاب بیمارستان های مختلف شامل:

 •  پاتوژن های میکروبی و باکتری ها و ویروس های مضر
 •  داروها و متابولیت های آن
 •  ایزوتوپ های رادیواکتیو
 •  مواد شیمیایی خطرناک، فلزات سنگین
 •  بقایای داروها

در صورت نیاز به کسب اطلاعات و قیمت می توانید اینجا کلیک نمایید.

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

مراحل تصفیه فاضلاب بیمارستان

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی و تصفیه خانه فاضلاب فشرد یا بست بندی و برای بیمارستان ها در یک سری مراحل انجام می شود. فرآیندهای تصفیه مرسوم مربوط به حذف ناخالصی ها از پساب در زیر ذکر می شود.

 •  مرحله مقدماتی یا پیش تصفیه: به عنوان اولین مرحله، فرآیند تصفیه اولیه در اکثر تصفیه خانه های فاضلاب (STP) ضروری است. اقلامی مانند چوب‌ها، کهنه‌ها و دیگر زباله‌های بزرگ و جامدات معدنی سنگین موجود در هتل را از طریق صفحه‌نمایش بارها حذف می‌کند. حذف این مواد از تجهیزات کارخانه در برابر آسیب محافظت می کند. ذرات معدنی ته نشین را شن نامیدند که با استفاده از محفظه شن حذف می شود.
 • مرحله درمان اولیه: این مرحله دوم در سیستم تصفیه فاضلاب است. جداسازی فیزیکی مواد جامد و گریس از فاضلاب در این مرحله انجام می شود. اکنون، آب برای چند ساعت به داخل فیلتر اولیه یا زلال‌کننده‌ها جریان می‌یابد تا ذرات جامد بنشینند و ذرات سبک‌تر به سمت بالا شناور شوند و از مخزن خارج شوند. جامد ته نشین و به نام لجن اولیه یا پساب اولیه حاوی حدود 60 تا 70 درصد مواد جامد است. فاضلاب نیمه تصفیه اکنون در مرحله تصفیه بعدی قرار می گیرد.
 • مرحله درمان ثانویه: این یک فرآیند تصفیه بیولوژیکی است که مواد معدنی محلول موجود به صورت محلول و کلوئیدی را از فاضلاب حذف می کند. در اینجا از باکتری ها برای تبدیل مواد آلی کلوئیدی و محلول استفاده می شود. اکنون فاضلاب نیمه تصفیه و از مخزن اولیه به مخزن هوادهی جریان می یابد و هوا از طریق دمنده هوا برای تامین اکسیژن برای میکروب ها تامین می شود. هنگامی که فاضلاب وارد زلال‌کننده ثانویه می‌شود، در آنجا مواد جامد ته نشین می‌شوند که به آن لجن ثانویه می‌گویند و بخشی از آن برای فرآیند لجن فعال بازیافت می‌شود و باقیمانده با لجن اولیه مخلوط می‌شود که به مخزن هضم لجن فرستاد و سپس دفع می‌شود. این مرحله حدود 90 درصد مواد جامد معدنی را حذف می کند.

فرآیند تصفیه فاضلاب بیمارستان

 •  مرحله درمان سوم یا پیشرفته: این آخرین مرحله در اکثر STP ها است. این مرحله جامدات معلق و مواد آلی را که در تصفیه ثانویه حذف نشده اند، حذف می کند. میکروارگانیسم های بیماری زا که در طی فرآیند تصفیه بیولوژیکی حذف نشده اند با فرآیندی به نام ضد عفونی حذف می شوند. به شرایط فاضلاب (pH، شفافیت و غیر) می توان از چندین ماده ضد عفونی کرد. با استفاده از مواد ضدعفونی کننده فیزیکی یا شیمیایی مانند کلر، اشعه ماوراء بنفش، ازن و غیره به دست می آید. اکنون فاضلاب ضد عفونی و برای دفع یا استفاده مجدد مناسب است.

پکیج تصفیه فاضلاب بیمارستانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *