مواد شیمیایی بویلر

مواد شیمیایی بویلر چیست؟

مواد شیمیایی بویلر، تهویه و تصفیه آب تغذیه دیگ بخار برای سه هدف تبادل حرارتی مداوم، حفاظت بخار با کیفیت و حفاظت در برابر خوردگی است. دیگ‌ها برای گرم کردن سیالات طراحی شده‌اند و سپس سیال تبخیر شده یا گرم شده از دیگ خارج می‌شود و برای گرمایش و فرآیندهای مختلف صنعتی مانند بهداشت و پخت و پز استفاده می‌شود. برخی از صنایع عمده ای که از دیگ بخار استفاده می کنند، صنایع دارویی، نساجی، فولاد و صنایع شیمیایی هستند.

مواد شیمیایی بویلر

چه مواد شیمیایی در دیگ بخار استفاده می شود؟

دیگ های بخار شما یک سرمایه گذاری مهم – و پس انداز بالقوه – برای ساختمان شما هستند. آنها، مانند هر سیستم اسب کاری دیگری، نیاز به مراقبت و توجه دارند تا بتوانند مطابق با انتظارات عمل کنند. دیگ های بخار از خواص طبیعی یک منبع به طور گسترده در دسترس بهره می برند: آب. این در اصل باید قبوض آب و برق شما را کاهش دهد. با این حال، برخی از ترکیبات شیمیایی آب ممکن است در واقع باعث آسیب بیشتر از فایده، خوردگی، پوسته پوسته شدن و به خطر انداختن سرمایه گذاری شما شود.
مواد شیمیایی بویلر برای بویلرها به دو دسته تقسیم می شوند. بویلرها به دو گروه شیمیایی دیگ بخار و دیگ آب گرم تقسیم می شوند.

  • مواد شیمیایی بویلر دیگ بخار – حذف کننده های اکسیژن، آمین ها، فسفات ها، پلیمرها و سازندگان قلیایی برخی از مواد شیمیایی مورد استفاده در دیگ های بخار هستند.
  •  اکسیژن‌گیرها – رایج‌ترین نوع آن، 38 درصد اکسیژن‌گیر با pH 4 یا کمتر است. راه حل های دیگر عبارتند از کاتالیزور کبالت و همچنین تقویت کننده های قلیایی. این مخلوط ها معمولاً رقت های 50 درصدی با سطوح pH 7 و 10 هستند. این مخلوط ها نیاز به منبع قلیایی را از بین می برند .
  •  قلیایی سازهای بویلر – محبوب ترین محصولات قلیایی دیگ بخار پتاسیم یا هیدروکسید سدیم هستند. فروش بیشتر در محلول های 25 درصد و 50 درصد.
  •  از آمین های خنثی کننده به عنوان ترکیبات خنثی کننده یاد می شود. دی اتیل آمینو اتانول، سیکلوهگزیل آمین و مورفولین، این ترکیبات به صورت تک جزء یا چند مخلوط در نسبت های مختلف رقت در دسترس هستند.
  •  فسفات ها و پلیمرها در یک ترکیب برای جلوگیری از مقیاس
  •  دیگ های آب گرم – مخلوطی از نیتریت سدیم مقرون به صرفه ترین ماده شیمیایی، برای استفاده است.

مشکلات در دیگ بخار آب و شیمی مناسب برای دیگ های بخار

  • مقیاس یا خوردگی

اگر در کمربند برفی زندگی می‌کنید، احتمالاً به دیدن اتومبیل‌هایی با لکه‌های زنگ‌زده روی درزهای پنجره، درها و پانل‌های راک در جاده عادت کرده‌اید. این نه تنها جذاب نیست، بلکه باعث از بین رفتن صدا و یکپارچگی ساختاری خودروی ضربه شده نیز می شود. بسیاری از مشکلات مشابه با آن ماشین قراضه می توانند بر سیستم آب شما تأثیر بگذارند.

مشکلات در دیگ بخار آب و شیمی مناسب برای دیگ های بخار

  • مقیاس یا خوردگی

اگر در کمربند برفی زندگی می‌کنید، احتمالاً به دیدن اتومبیل‌هایی با لکه‌های زنگ‌زده روی درزهای پنجره، درها و پانل‌های راک در جاده عادت کرده‌اید. این نه تنها جذاب نیست، بلکه باعث از بین رفتن صدا و یکپارچگی ساختاری خودروی ضربه شده نیز می شود. بسیاری از مشکلات مشابه با آن ماشین قراضه می توانند بر سیستم آب شما تأثیر بگذارند.

  • ملاحظات ضد خوردگی

کار با یک مهندس مکانیک و یک متخصص تصفیه آب قبل از تصمیم گیری در مورد روش ضد خوردگی که استفاده می کنید – خواه پوشش، جریان تحت تأثیر یا فلزات قربانی باشد – تضمین می کند که فعالیت های ضد خوردگی شما مانع عملکرد تجهیزات نمی شود.
جدای از این مقررات ضد خوردگی، باید از مواد شیمیایی بویلر فوق الذکر به نحو مناسبی استفاده کرد و مهمتر از همه، دیگ های بخار باید به طور منظم و دقیق از نظر نگهداری و سرویس منظم بررسی شوند.

مواد شیمیایی بویلر

مواد شیمیایی تصفیه بویلر

اکسیژن زدایی

جاذب های اکسیژن به طور خاص برای کاهش میزان اکسیژن و اکسیدهای محلول در آب طراحی شده اند. اگر از حسگر DO و مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) استفاده می‌کنید و سطوح بالایی از اکسیژن محلول را در آب دیگ خود پیدا می‌کنید، هوازدای‌کننده‌هایی مانند هیدرازین و سولفیت سدیم می‌توانند به طور موثری DO و اکسیدها را کاهش دهند و در نتیجه آب خالص‌تری داشته باشند. هواگیرها معمولاً سطوح مختلف فلزی را غیرفعال می کنند که به جلوگیری از زنگ زدگی و سایر مشکلات کمک می کند.

مولد قلیائیت

ژنراتورهای قلیایی به طور خاص برای افزایش pH آبی که در آن استفاده می شود طراحی شده اند. برای دیگ های بخار، حفظ pH بالا برای جلوگیری از خوردگی، به حداقل رساندن میزان آبکاری سیلیس در دیگ های بخار فشار قوی و حفظ راندمان مناسب دیگ مهم است. اگر آب خوراک شما قلیائیت بالایی دارد، تقویت کننده قلیایی همیشه لازم نیست، اما اگر آب دیگ شما خیلی اسیدی شد، باید از تقویت کننده قلیایی استفاده کنید.
تنها کاری که برای تعیین PH آب دیگ باید انجام دهید این است که آن را با یک سنسور pH آزمایش کنید. اگر PH بیش از حد پایین بیاید، قلیایی ساز به شما کمک می کند تا قلیایی بودن آب را افزایش دهید. هنگامی که قلیاییت آب تغذیه دیگ بخار را افزایش می دهید، می توانید خطوط تغذیه و چاه های داغ را از خوردگی اسیدی محافظت کنید. مقدار این ماده شیمیایی که شما به آن نیاز دارید بستگی به میزان pH آب تغذیه پایین دارد.

رایج ترین محلول های قلیایی برای آب دیگ بخار شامل هیدروکسید سدیم و هیدروکسید پتاسیم است. شما معمولا می توانید این محصولات را در غلظت های 25% یا 50% خریداری کنید. اگر نیاز به افزایش قابل توجه قلیایی بودن آب خوراک خود دارید، محلول 50 درصد ممکن است موثرترین انتخاب شما باشد. برخی از شوینده های قلیایی دارای پلیمرهای تهویه کننده لجن هستند که می تواند به ویژه برای کاربردهای دمای بالا مفید باشد.

آمین ها

آمین ها مواد شیمیایی بویلر خنثی کننده ای هستند که از خوردگی لوله های میعانات گازی روی بویلرها جلوگیری می کنند. میعانات حاصل از دیگ های بخار می تواند به لوله ها بسیار خورنده باشد که می تواند به دیگ شما آسیب برساند و باعث شود که برای رفع مشکل تعمیرات گران قیمت انجام دهید. سه آمین خنثی کننده ای که می توانید برای اهداف تصفیه آب دیگ به دست آورید عبارتند از مورفولین، دی اتیل آمینو اتانول و سیکلوهگزیلامین. در حالی که این آمین های خنثی کننده را می توان به عنوان یک جزء خریداری کرد، اکثر محلول ها با این سه جزء مخلوط می شوند.

هنگامی که این آمین ها در آب دیگ قرار می گیرند، pH میعانات را افزایش می دهند که پتانسیل خوردگی را تا حد زیادی کاهش می دهد. به خوبی شناخته شده است که pH پایین در لوله های میعانات می تواند منجر به خوردگی قابل توجهی شود که می تواند منجر به نشت میعانات و نشت بخار شود. هنگامی که این ماده شیمیایی به آب موجود در دیگ شما اعمال می شود، قابلیت اطمینان، تمیزی و محافظت بیشتری از دیگ به دست خواهید آورد. در حالی که لوله کشی میعانات اصلی ترین مورد نگرانی است، این ماده شیمیایی از تمام سیستم های میعانات محافظت می کند. برای تعیین اینکه آیا این ماده شیمیایی مورد نیاز است، توصیه می شود که میعانات برگشتی را با یک سنسور pH آزمایش کنید .

مواد شیمیایی بویلر

بازدارنده های مقیاس

بازدارنده های رسوب برای افزایش خواص پراکندگی هر محصول تهویه مورد استفاده در آب دیگ استفاده می شوند. این بازدارنده های رسوب معمولاً از مخلوطی از پلیمرها و فسفات ها تشکیل اند. این آنتی اسکالانت ها را می توان به عنوان مواد شیمیایی بویلر طبیعی یا مصنوعی استفاده کرد. رایج ترین پلیمرهای طبیعی شامل تانن ها و لیگنین سولفونات ها هستند، در حالی که پلیمرهای مصنوعی موجود برای استفاده شما شامل پلی استایرن سولفونات ها و کوپلیمرهای استر مالئیک اسید است.

این مواد شیمیایی بویلر به عنوان نرم کننده عمل می کنند تا رسوب در دیگ را به حداقل برسانند. جرم گیری می تواند یک مشکل بزرگ برای بویلرها باشد زیرا باعث کاهش قابل توجه راندمان دیگ می شود. هنگامی که ناخالصی های سخت تری مانند نمک های منیزیم و کلسیم در آب دیگ شروع به افزایش می کنند، در نهایت غلیظ می شوند، به این معنی که می توانند به لوله ها و سایر سطوح دیگ بچسبند.

رایج ترین آلاینده های آب تغذیه که می توانند منجر به تشکیل رسوب شوند عبارتند از منیزیم، آلومینیوم، کلسیم، آهن و سیلیس. اگر به زودی از شر رسوب خلاص نشوید، ابتدا بازده دیگ شما را کاهش می دهد. در نهایت، لوله های آسیب دیده ممکن است پاره شوند یا بیش از حد گرم شوند. پمپ های دوز برقی معمولاً برای افزودن بازدارنده های رسوب استفاده می شوند. پمپ های اندازه گیری دیافراگمی مکانیکی برای جریان زیاد مواد شیمیایی بویلر مناسب تر هستند. مقدار بازدارنده رسوبی که در آب دیگ خود استفاده می کنید به سختی آب و میزان رسوب تشکیل بستگی دارد. توصیه می شود هنگام تصفیه آب با آنها از کیت تست سختی برای تعیین اثربخشی این آنتی اسکال ها استفاده کنید.

تصفیه بیرونی و داخلی آب دیگ

تصفیه آب دیگ به دو نوع تصفیه خارجی و تصفیه داخلی تقسیم می شود. با تصفیه خارجی، هنگامی که آب از دیگ خارج می شود، ناخالصی ها کاهش می یابد یا به طور کامل از آب حذف می شود. اگر میزان ناخالصی های آب تغذیه بسیار زیاد باشد ممکن است به دیگ آسیب برساند و توصیه می شود از روش تصفیه خارجی استفاده کنید. پس از حذف آب خوراک، تصفیه و گاز زدایی می شود. همچنین می توان آن را با تبخیر پیش تصفیه کرد، که مقداری بخار خالص تولید می کند که می تواند متراکم شود و در فرآیند تصفیه استفاده شود. این روش تصفیه آب را نرم می کند، سیلیس و قلیائیت را کاهش می دهد، مواد معلق را از بین می برد و اکسیژن را کاهش می دهد. با این حال، این فرآیند می تواند زمان بر باشد و اغلب غیر ضروری است.

در مورد تصفیه داخلی آب دیگ، این فرآیند نیاز به تهویه ناخالصی های موجود در آب دارد، به این معنی که آب با مواد شیمیایی بویلر نرم کننده مانند فسفات سدیم و خاکستر سودا نرم می شود. هدف اصلی تصفیه داخلی کاهش صحیح سختی، لجن و حذف اکسیژن از آب تغذیه است. تنها مرحله ای که در فرآیند درمان داخلی وجود دارد، تعیین نوع نرم کننده ای است که می خواهید استفاده کنید. اگر نیاز به کاهش رسوب دارید، نرم کننده هایی که وارد آب دیگ می کنید با ترکیبات منیزیم و کلسیم موجود در آب واکنش نشان می دهند. با ترکیب مناسب، ناخالصی های ناخواسته باید نرم و حل شوند.
اگر هدف اصلی شما تنظیم لجن است، می توانید از پراکندگی یا انعقاد استفاده کنید. سطح لجن در آب تغذیه بالا باشد، انعقاد می تواند با تشکیل ذرات بزرگی که به راحتی حذف می شوند، کمک کند. اگر لجن در سطح نسبتاً پایینی باشد، پراکندگی لجن را می شکند و آن را از طریق آب دیگ پخش می کند. در بیشتر موارد، درمان داخلی باید تنها چیزی باشد که برای تصفیه آب دیگ نیاز دارید.

مواد شیمیایی بویلر

چرا باید آب دیگ خود را تصفیه کنید؟

تصفیه آب دیگ مهم است زیرا ناخالصی های موجود در آب می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند و اگر آب را تصفیه نکنید، این امر باعث هدر رفتن هزینه تعمیرات تجهیزات می شود. اگر آب دیگ خود را تصفیه نکنید، مشکلات زیادی ممکن است رخ دهد. یک چیز، افزایش سطح ناخالصی در آب در نهایت منجر به تشکیل رسوب در دیگ می شود. از آنجایی که رسوب مقاومت حرارتی را افزایش می دهد، دیگ شما به طور خودکار کارایی کمتری خواهد داشت. خود لوله ها ممکن است در نهایت بیش از حد گرم شوند یا به طور کامل پاره شوند که هزینه تعمیرات زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.

در حالی که رسوب رایج‌ترین مشکل در دیگ‌ها است، خوردگی قطعات داخل دیگ نیز طبیعی است که می‌تواند کارایی دیگ شما را نیز کاهش دهد. هنگامی که خوردگی شروع می شود، دیگ شما شروع به از دست دادن کیفیت می کند، که این احتمال را افزایش می دهد. که زودتر از آنچه انتظار می رود نیاز به تعویض دیگ خود داشته باشید. اگر از دیگ خود برای اهداف تولید مواد غذایی استفاده می کنید، اگر می خواهید مطمئن شوید که غذای شما عاری از ناخالصی های مضر است، تصفیه آب ضروری است. سرعت تصفیه آب در دیگ به هدفی که از دیگ بخار استفاده می کنید بستگی دارد. در حالی که امکان تصفیه روزانه آب وجود دارد، باید حداقل هفته ای یک بار آب را تصفیه کنید.

نگهداری آب دیگ با کیفیت بالا

آب دیگ با کیفیت بالا برای عمر دیگ شما مهم است و به شما امکان می دهد از خوردگی و سایر مشکلات جلوگیری کنید. جرم گیری به تنهایی می تواند منجر به خرابی لوله، گرم شدن بیش از حد و از دست دادن کارایی شود که فقط پول شما را هدر می دهد. مهم نیست در چه صنعتی کار می کنید، کیفیت پایین آب می تواند مستقیماً بر فرآیندهای اساسی شرکت شما تأثیر بگذارد. اگر دیگ مناسب را نیز خریداری کنید، سیستمی بسیار قابل اعتماد، نسبتاً مقرون به صرفه و کارآمد و مؤثر برای رفع نیازهای تأسیسات خود دریافت خواهید کرد.

شما می توانید انواع مختلفی از دیگ ها را انتخاب کنید که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اگر به تجهیزات یا منابعی نیاز دارید که می تواند به شما در آزمایش آب دیگ بخار و حفظ تصفیه مناسب آب دیگ کمک کند. امروز با مهار فن ابزار تماس بگیرید تا در مورد خدمات و محصولاتی که ما ارائه می دهیم بیشتر بدانید.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و همچنین قیمت ها می توانید اینجا کلیک نمایید.

مواد شیمیایی بویلر

 نتیجه گیری

ما طیف گسترده ای از فرمول های تصفیه را برای طیف گسترده ای از شرایط شیمیایی آب و شرایط دیگ ارائه می دهیم که اکثر آنها در داخل خانه ترکیب می شوند. ما با شما همکاری خواهیم کرد تا ترکیبی بهینه را برای نیازهای خاص خود بیابید و از رسوب و زنگ زدگی بکاهید و در عین حال از آب و مواد شیمیایی بویلر صرفه جویی کنید.
پس از تعیین روش تصفیه بهینه، به شما در تعیین نرخ تغذیه شیمیایی مناسب برای حفظ یک ترکیب شیمیایی آب کمک خواهیم کرد.
یک متخصص Netsol به طور منظم از سایت شما بازدید می کند تا کیفیت آب را آزمایش کند. عملکرد را گزارش کند و هر گونه مشکل بالقوه ای را که می تواند بر نتایج شما تأثیر بگذارد شناسایی کند. بخشی از تفاوت Netsol این است که چگونه با هر یک از مشتریان خود رفتار می کنیم – ارائه مشاوره تخصصی و خدمات سریع برای اطمینان از اینکه دیگ بخار شما به بهترین عملکرد خود ادامه می دهد.

هنگامی که هواگیرهای شیمیایی را وارد آب دیگ می‌کنید، می‌توانید هر گونه اکسیژن باقیمانده را از آب تغذیه حذف کنید و از دیگ در برابر واکنش‌های شیمیایی مضر محافظت کنید و خوردگی مخزن آب تغذیه و خط برگشت را کاهش دهید. که مواد شیمیایی تانن و مواد شیمیایی بویلر سولفیتی در هوازدایی موثر هستند. اگر تصمیم به استفاده از سولفیت سدیم دارید، این هواگیر به سرعت عمل می کند و به ویژه برای کاربردهای فشار کم مناسب است. در مورد تانن ها، این ماده شیمیایی اکسیژن را از آب خارج می کند و همچنین یک لایه مقاوم در برابر خوردگی در اطراف فولاد دیگ تشکیل می دهد.
دوز دقیق هواکشی که باید در دیگ خود استفاده کنید بستگی به نوع هواگیر مورد استفاده شما و جفت شدن دیگ بخار با بخاری گاز زدایی دارد. برای مقاصد آزمایشی، همیشه باید 20 ppm هواگیر را در آب تغذیه دیگ نگه دارید. اگر می خواهید از خوردگی دیگ خود اطمینان حاصل کنید، به شدت توصیه می شود که از دستگاه هواگیر استفاده کنید.

سوالات متداول

برای تمیز کردن دیگ از چه مواد شیمیایی استفاده می شود؟

ChemWorld QCID-HSS یک محلول بسیار غلیظ از اسید هیدروکلریک است که به طور ویژه برای به حداقل رساندن حمله اسیدی و/یا خوردگی استرس کلریدی فولاد ضد زنگ مهار است. این محصول در از بین بردن رسوبات و رسوبات اکسید فلزی از بویلرها، خنک کنند ها و تجهیزات فرآیند موثر است.

چرا بویلرها به مواد شیمیایی نیاز دارند؟

با توجه به افزودن آب آرایشی/تغذیه ای که هوادهی است دیگ ها به یک افزودنی شیمیایی برای بستن یا خنثی کردن مولکول های اکسیژن آزاد نیاز دارند.

مواد شیمیایی دیگ بخار را چگونه محاسبه می کنید؟

این لجن به صورت معلق در آب دیگ باقی می ماند و سپس از طریق دمش از دیگ خارج می شود به غیر از TSP، فسفات دی سدیم (Na2HPO4) و مونوسدیم فسفات (NaH2PO4) در دیگ برای دوز استفاده می شود. بنابراین در هر ساعت باید دوز (0.35 x 100 x 1000) / 1000 = 35 گرم TSP را در درام بخار مصرف کنیم.

مواد شیمیایی بویلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *