مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM)

مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) یا رسوب گیری عبارت است از تجمع مواد ناخواسته مانند پروتئین ها، ارگانیسم ها و مولکول های معدنی در زیرساخت های دریایی مانند پیلون ها، قایق ها یا لوله ها به دلیل قرار گرفتن در معرض محیط.
با تجمع رسوب، می تواند اثرات نامطلوب زیادی داشته باشد. از جمله افزایش درگ، کاهش حداکثر سرعت کشتی و افزایش مصرف سوخت، تضعیف تکیه گاه های سکوهای نفتی و کاهش عملکرد بسیاری از سنسورها.
در این بررسی، تاریخچه و پیشرفت اخیر تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی که برای مهار رسوب به کار می‌روند. از جمله سیستم‌های سنتی ضد رسوب زیست‌کشی، سیستم‌های بیومیمیکری، میکروبافت و سیستم‌های اجزای طبیعی، سیستم‌های ابرآبگریز، آب‌دوست یا آمفی‌فیلیک، سیستم‌های ترکیبی و پاک‌سازی فعال برجسته می‌شوند. سیستم های. این بررسی ملاحظات مهمی را برجست می کند، مانند در نظر گرفتن اثراتی که استراتژی های ضد رسوب و مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) بر روی مکانیسم سنجش توسط سنسورها دارند. 
 مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM)    

مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) چیست؟

آب های مورد استفاده در محیط های صنعتی و آشامیدنی علیرغم تصفیه آب به روش های مختلف حاوی مقادیر زیادی سدیم، کلسیم، منیزیم و مانند آن هستند. این مواد شیمیایی در اثر حرارت دادن به تدریج به کریستال تبدیل می شوند. و بر روی دیواره سیستم های گرمایشی مانند مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) می کنند. ایجاد لایه های رسوب بر روی لوله ها و بویلرها نه تنها باعث کاهش راندمان آنها می شود، بلکه باعث خوردگی و ایجاد سوراخ های کوچک می شود. مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) به مواد شیمیایی که بر پایه فسفات ها تولید می شوند و به طرق مختلف اثرات املاح قابل ته نشینی را کاهش می دهند.

از مهمترین دلایل استفاده از مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • تشکیل لایه های رسوبی بر روی دیواره و لوله های دیگ باعث کاهش تبادل دما و نیاز به گرمایش بیشتر برای پایدار ماندن عملکرد دیگ می شود. به همین دلیل طول عمر لوله ها و تاسیسات شبکه کاهش می یابد.
 • کاهش تبادل دما در لوله های دارای رسوبات باعث افزایش مصرف انرژی برای گرمایش و افزایش دمای دیگ می شود.
 • اکسیژن موجود در آب منجر به خوردگی سطوح فلزی می شود و رسوبات چسبید به لوله ها و دیوار های دیگ منجر به سوراخ هایی در آنها می شود که احتمال انفجار و ترکیدن را افزایش می دهد.
 • عدم استفاده از رسوب زدا دیگ بخار منجر به گرفتگی دریچه های ورودی و خروجی و مسیرهای انتقال آب می شود.

مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM)

انواع مواد ضد رسوب بخار DM

با توجه به اثرات منفی رسوبات و همچنین اکسیژن موجود در آب، انواع مختلفی از مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) وجود دارد که می توان آنها را در گروه های زیر طبقه بندی کرد:

جذب کننده های اکسیژن در آب به منظور کاهش اثر خوردگی در دیگ های بخار و دیگ های بخار.
مواد ضد رسوب بایوساید که باعث تغییر شکل کریستال ها و جلوگیری از چسبیدن آنها به یکدیگر و تشکیل رسوب می شود.
موادی که رسوبات تشکیل و روی لوله ها و دیواره دیگ را حل کرده و جدا می کنند.
رسوب زدا و تنظیم کننده سطح PH بویلر و دیگ بخار.

نحوه عملکرد ضد رسوب دیگ بخار DM

همانطور که گویند مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) انواع مختلفی دارند که هر کدام به طرق مختلف سعی در کاهش یا از بین بردن اثرات املاح موجود در آب و رسوبات ایجاد در دیگ دارند. به طور کلی عملکرد این مواد به سه صورت خواهد بود که عبارتند از:

لخته شدن املاح و ذرات معلق در آب و ته نشین شدن آنها در کف دیگ و استخراج لجن ایجاد می گردد.
گروهی دیگر از این مواد منعقد کننده به تدریج رسوبات ایجاد روی لوله و دیگ را به شکل متخلخل تبدیل کرده و جدا می کنند.
با تنظیم pH آب در اندازه استاندارد از خوردگی سطوح جلوگیری می شود.
از انواع دیگر این مواد می توان به جاذب های اکسیژن اشاره کرد. این مواد اثرات منفی اکسیژن موجود در آب را کاهش می دهند که منجر به خوردگی سطح می شود.

مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM)

کاربرد مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM)

این مواد به روش های مختلفی مانند حذف اکسیژن در آب، لخت سازی ذرات معلق در آب و شکستن کریستال های رسوب و برای افزایش کارایی دیگ ها و بویلرها و جلوگیری از هدر رفتن انرژی عمل می کنند.

 • دیگ های فشار کم و متوسط.
 • بویلرهای خاص فشار قوی.
 • دیگ های صنایع غذایی.

راه های افزایش کارایی مواد ضد رسوب DM

علیرغم کارایی مناسب این مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) در حذف رسوبات ایجاد در دیگ های بخار و همچنین جلوگیری از ته نشین شدن این تجهیزات، شرایط محیطی، دما، PH و … می تواند بر کارایی آنها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال تنظیم نکردن PH آب در حد استاندارد یکی از مواردی است که تاثیر زیادی در کارایی مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) در دیگ دارد. در بهترین حالت PH باید روی 10 تنظیم شود تا رسوب زدایی به بهترین نحو انجام شود.

همچنین لازم به ذکر است که قبل از تزریق مواد ضد رسوب دیگ دیگ باید مقدار کلسیم آب را کاهش داد زیرا تا حد زیادی اثر این عوامل را از بین می برد. طبق یک استاندارد، مواد ضد رسوب فقط برای آب مقطری که کلسیم ندارد استفاده می شود.
یکی دیگر از موارد بسیار مهم برای افزایش راندمان و کارایی این مواد، میزان DM ضد رسوب دیگ است. این مقدار بر اساس فاکتورهای مختلفی اندازه گیری می شود و در اکثر موارد در هر متر مکعب 4 لیتر از این ماده استفاده می شود.

مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM)

اندازه گیری رسانایی آب دیگ بخار

وقتی اصطلاح آب دیگ بخار و مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) را می شنوید، این به هر آبی اشاره دارد که در یک دیگ بخار یا پمپ ها و لوله های اطراف دیگ قرار دارد و هدف اصلی آن تبخیر شدن به بخار است . آب دیگ بخار در بسیاری از صنایع مختلف برای کاربردهایی مانند گرمایش، استریلیزاسیون و رطوبت استفاده می شود. این صنایع شامل صنایع فلزکاری، برق، تولیدی و کشاورزی است.

یک مشکل رایج که در آب دیگ بخار، مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) یافت می شود. وجود رسانایی بالا است که به توانایی آب برای هدایت جریان الکتریکی اشاره دارد. کنترل رسانایی آب یک جزء ضروری برای اطمینان از عملکرد صحیح دیگ است.
یک مسئله کلیدی با رسانایی بالا در آب دیگ این است که ممکن است. مسائل عملیاتی مانند رسوب گیری رخ دهد که تجمع مواد جامد در دیگ بخار است. هنگامی که این اتفاق می افتد، دیگ بخار کارایی کمتری پیدا می کند و مصرف سوخت واحد را افزایش می دهد. سطوح رسانایی بالا همچنین خطر آلود شدن آب دیگ را افزایش می دهد که می تواند بسیار خطرناک باشد.

معایب مواد ضد رسوب دیگ بخار

اگر زمانی رسانایی در مواد ضد رسوب دیگ بخار به سطح بالاتری از آنچه که تصور می شود رسید. ممکن است بخواهید به دنبال به دست آوردن تصفیه آب دیگ باشید تا به طور موثر سطوح رسانایی را کاهش و دیگ خود را فعال دارید.
اگر فرآیند کسب و کار شما شامل سیستمی است که توسط دیگ گرم می شود، بسیار مهم است. که اقدامات لازم را برای اندازه گیری رسانایی آب دیگ موجود در داخل واحد انجام دهید.
به دلیل اهمیت این که هدایت آب به درستی مدیریت شود، نمی توانید آب را اندازه گیری نکنید. اگر می‌خواهید در حال حاضر و در آینده به طور موثر رسانایی آب دیگ را اندازه‌گیری کنید، باید بدانید که این اندازه‌گیری چگونه کار می‌کند. و در حین اندازه‌گیری آب باید به دنبال چه چیزی باشید.

مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM)

قیمت مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM)

قیمت مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) بر اساس نوع و مشخصات این مواد و درجه خلوص آنها تعیین می شود. با توجه به تنوع بالای این مواد و تفاوت در خصوصیات هر یک می توانید برای استعلام قیمت با کارشناسان مجرب مهار فن ابزار تماس حاصل نمایید.

مزایای مواد ضد رسوب دیگ بخار

 • در طیف وسیعی از سختی آب تغذیه موثر است.
 • درمان های غیر خورنده
 • کارکرد آسان.
 • انتقال حرارت و تمیز کردن سطوح را ترویج می کند.

خرید مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM)

مهار فن ابزار یکی از بزرگترین تیم های فعال در زمینه تامین مواد شیمیایی و پکیج های تصفیه می باشد. که انواع مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM) را به صورت عمده به فروش می رساند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های هر یک از این مواد prominent می توانید قبل از خرید مواد ضد رسوب دیگ بخار می توانید با کارشناسان مجرب مهار فن ابزار تماس حاصل نمایید.

مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *