جوهر نمک (هیدروکلریک اسید)

جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) یکی از محصولات صنایع شیمیایی است. اسید کلریدریک مخلوطی از کلرید هیدروژن در آب است. بسیار خورنده است. اسید کلرید ریک به عنوان محصول جانبی تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) استفاده می شود.
اسید کلریدریک یک ماده معدنی است که در گروه اسیدها قرار دارد.

یکی از محصولات عمده صنایع شیمیایی، جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) است. تهیه این اسید مشابه تهیه اسید نیتریک است. اسید کلریدیک مخلوطی از کلرید هیدروژن در آب است. این ماده بسیار خورنده و اسید معدنی قوی است و به همین دلیل در صنعت نیز کاربردهای زیادی دارد. تولید مقادیر زیاد این اسید معمولاً وابسته به تولید سایر مواد صنعتی و شیمیایی است. اسید کلریدریک به عنوان یک محصول جانبی تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) بایوساید تولید می شود.
اسید خورنده است، بخار و رطوبت این ماده می تواند باعث تحریک شدید چشم شود.
ممکن است در اثر تماس با پوست باعث سوختگی و تحریک پوست شود. در دماهای بالا و در مجاورت گاز قابل اشتعال است، امکان انفجار وجود ندارد تأثیر منفی بر زندگی حیوانات دارد.

جوهر نمک (هیدروکلریک اسید)

جوهر نمک یا اسید کلریدریک چیست؟

 جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) یا HCL که با نام های دیگری مانند تیرک و همچنین نمک اسید و اسید کلریدریک نیز شناخته می شود، یک ماده اسیدی بی رنگ است و قدرت خورندگی بسیار بالایی دارد و گزینه ای بسیار کاربردی برای جرم گیری محسوب می شود.
در جوهر نمک علاوه بر اثراتی که در حذف رسوبات از سطوح و تأسیسات مختلف دارد، برای تولید مواد پلاستیکی PVC و همچنین مواد منعقد کننده در صنایع مختلف استفاده می شود. طبق اسناد موجود، برای اولین بار اسید کلریدریک یا جوهر نمک در قرن شانزدهم توسط آندریاس لیباویوس تهیه شد که از حرارت دادن نمک در بوته چینی به دست آمد.

PH جوهر نمک چقدر است؟

با توجه به استاندارد ها PH جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) بین 0 تا 2 است، به عبارت دیگر می توان گفت PH جوهر نمک کمتر از 2 است.

هیدروکلریک اسید 37% محلول شفاف، بی رنگ و با بوی بسیار تند هیدروژن کلرید HCl در آب است. این یک اسید معدنی بسیار خورنده و قوی با کاربردهای صنعتی فراوان است. این ماده به طور طبیعی در اسید معده یافت می شود. PH این اسید بین 0 تا 2 می باشد و گزینه بسیار کاربردی برای کشف جرم محسوب می شود.
از اسانس نمک در تصفیه آب استخرها و همچنین جرمگیری کاشی و سرامیک و کف و دیوارهای آن استفاده می شود. این مواد به دلیل خورندگی زیاد باید به مقدار بسیار کم و به نسبت 1 تا 100 لیتر آب مصرف شوند در غیر این صورت منجر به سیاه شدن لکه و از بین رفتن لعاب کاشی و سرامیک می شود.

نحوه تولید و فرمول ساخت جوهر نمک

روش های زیادی برای تهیه اسید کلریدریک یا اسانس نمک وجود دارد که از جمله متداول ترین آن ها می توان به نمک خوراکی اشاره نمود.
البته در روش های تولید اسید کلریدریک در صنعت از کلرید هیدروژن و آب استفاده می شود و در نهایت خروجی آن اسید 38 درصد خالص است، اگر برای تولید این اسید از نمک معمولی و اسید سولفوریک استفاده شود، شاهد واکنش های زیر خواهیم بود:

NaCl + H2SO4 ——> HCl + NaHSO4

NaCl+H2NaHSO4———-> HCl + Na2SO4

در این روش علاوه بر نمک و اسید سولفوریک، می توان از خمیر نیترات استفاده نمود که حرارت دادن آن ضروری است.

 کاربرد جوهر نمک یا هیدروکلریک اسید

این محلول در تولید انواع مواد شیمیایی، محصولات غذایی، شستشو و اسید شویی سایر فلزات، فولاد زدایی و شستشوی کاشی و سرامیک کاربرد دارد. همچنین کاربردهای مختلفی در صنعت داروسازی دارد. نام های مترادف این ماده عبارتند از کلرید هیدروژن، اسید کلریدریک، جوهر نمک.

 • ترشی و لکه بری فولاد
 • تنظیم PH لجن حفاری چاه های نفت
 • جداسازی دیگ بخار نیروگاه ها
 • نرم کننده های آب
 • کاهش رزین های تبادل یونی و فیلتراسیون
 • تولید قند معکوس
 • تولید انواع کلر فلزی
 • بازیافت فلزات
 • تولید دی اکسید کلر
 • هیدرومتالورژی فرآیندها
 • تنظیم PH فاضلاب و غیره

تفاوت جوهر نمک با وایتکس چیست؟

یکی از رایج ترین اشتباهات این است که اکثر مردم وایتکس و جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) را یکی می دانند. این دو ماده شیمیایی که هر دو خاصیت پاک کنندگی بالایی دارند، از نظر نوع ترکیبات متفاوت هستند.
وایتکس که در واقع به نوعی هیپوکلریت سدیم محسوب می شود از سدیم و کلر تشکیل و به عنوان یک ماده قلیایی مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که اسید کلریدریک PH کمتر از 2 دارد و یک اسید بسیار قوی با خاصیت خورندگی بالا محسوب می شود.
به همین دلیل جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) روی سطوح فلزی، کاشی و سرامیک لکه های سیاه ایجاد می کند اما وایتکس چنین خاصیتی ندارد. لازم به ذکر است که ترکیب این دو ماده بسیار خطرناک است.

تفاوت بین رسوب زدا و جوهر نمک چیست؟

تفاوت اسانس نمک و رسوب زدا تا حد زیادی به نوع مصرف و استفاده از آنها و همچنین قدرت اسیدی این دو محلول مربوط می شود.
جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) یا اسید هیدروکسید ماده ای با قدرت اسیدی بسیار بالا در محدوده 0 تا 20 است که بیشتر در صنعت استفاده می شود. از این مواد برای حذف رسوبات قوی و تصفیه استفاده می شود.
در عین حال، رسوب‌بر ها استحکام اسیدی ضعیف‌تری دارند و بیشتر برای پولیش و از بین بردن لکه‌های کاشی و سرامیک استفاده می‌شوند.

جوهر نمک (هیدروکلریک اسید)

کاربرد جوهر نمک یا هیدروکلریک اسید در استخر

از اسانس نمک در تصفیه آب استخرها و همچنین جرمگیری کاشی و سرامیک و کف و دیوارهای آن استفاده می شود. این مواد به دلیل خورندگی زیاد باید به مقدار بسیار کم و به نسبت 1 تا 100 لیتر آب مصرف شوند در غیر این صورت منجر به سیاه شدن لکه و از بین رفتن لعاب کاشی و سرامیک می شود.

همچنین لازم به ذکر است که پس از استفاده از کلر مایع یا پودر کلر در استخرها، مقدار pH ممکن است با تغییراتی مواجه شود که در صورت عدم کنترل، منجر به بیماری های پوستی می شود. در شرایطی که قلیائیت آب پس از کلرزنی افزایش می یابد، با تزریق مقدار کمی جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) می توان مقدار PH را در حد استاندارد تنظیم کرد.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینجا کلیک نمایید.

قیمت جوهر نمک

قیمت جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) با توجه به درجه خلوص آن و همچنین برند سازنده و کیفیت آنها تعیین می شود. با توجه به نوسانات بازار و قیمت مواد شیمیایی پیشنهاد می کنیم برای استعلام قیمت اسید کلریدریک با کارشناسان مجرب مهار فن ابزار تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول 

جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) چیست؟

کلرید سدیم (NaCl) زمانی تشکیل می شود که اسید کلریدریک توسط جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) خنثی شود. اگر آب تبخیر شود فقط نمک باقی می ماند. همانطور که قبلا ذکر شد، سوزش سر دل زمانی ایجاد می شود که بافت (پروتئین) پوشش مری در اثر رفلاکس اسید معده دناتوره شود.

جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) برای چه مواردی استفاده می شود؟

اسید کلریدریک در تولید باتری، لامپ فوتو فلاش و آتش بازی استفاده می شود. همچنین در فرآوری چرم، ساخت و ساز، اسیدی کردن چاه نفت و تولید محصولات ژلاتینی استفاده می شود.

آیا نمک ها همان اسید کلریدریک است؟

جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) یک محلول شفاف، بی رنگ و بسیار تند از کلر هیدروژن در آب است. همچنین به عنوان نمک و اسید موریاتیک نیز شناخته می شود.

آیا HCl هم نمک است؟

در شیمی، هیدروکلراید یک نمک اسیدی است که از واکنش اسید کلریدریک با یک باز آلی (مثلاً یک آمین) به دست می‌آید یا به‌عنوان حاصل شده در نظر گرفته می‌شود. نام جایگزین کلر هیدرات است که از فرانسوی گرفته شده است.

خرید جوهر نمک

درجه خالص بودن جوهر نمک (هیدروکلریک اسید) از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و با توجه به کاربرد آن از گزینه های مختلفی استفاده می شود، برای مثال خرید جوهر نمکی که برای محیط های صنعتی استفاده می شود می تواند درجه خلوص بالایی در حدود 37 درصد دارد و برای مصارف خانگی حدود 10 تا 12 درصد استفاده می گردد، کارشناسان فروش مهار فن ابزار قبل از خرید اسید کلریدریک به مشتریان مشاوره رایگان خواهند داد و می توانید بهترین نمونه را با توجه به فعالیت خود خریداری نمایید.

جوهر نمک (هیدروکلریک اسید)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *