اسید سولفامیک

اسید سولفامیک چیست؟

اسید سولفامیک یک جامد کریستالی سفید رنگ است که رطوبت و پایداری ندارد. در اسید یک عامل بسیار کارآمد برای رسوب زدایی است. برای تمیز کردن تعدادی از لوازم خانگی و تجهیزات صنعتی استفاده می شود. اسید به عنوان یک عامل تمیز کننده اسیدی، معمولاً برای سرامیک ها و فلزات استفاده می شود. در اسید سولفامیک یک اسید ایمن و قدرتمند است که برای کاربردهای رسوب زدایی و تمیز کردن اسید مناسب است.

اسید سولفامیک که به نام اسید سولفوریک آمیدو نیز نامیده می شود، یک جامد کریستالی سفید رنگ است که رطوبت و پایداری ندارد. محلول در فرمامید و آب و کمی محلول در اسید سولفوریک غلیظ، متانول، استون و اتر است. این به صورت تجاری از اسید سولفوریک و اوره دود تولید می شود و به عنوان یک اسید معدنی قوی طبقه بندی می شود. اسید با محلول آبی رقیق برای مدت طولانی تری در دمای اتاق پایدار است. با این حال، هیدرولیز سریع در دماهای بالا ایجاد می شود. اسید در مقایسه با سایر اسیدهای قوی مانند اسید کلریدریک به فلزات کمتر خورنده است. از آنجایی که اسید  ظرفیت انحلال پذیری در مقیاس را حفظ می کند، برای حذف رسوب از برج های خنک کننده، بویلرها، کویل ها، کندانسورها ایده آل در نظر گرفته می شود.

اسید سولفامیک که با نام‌های اسید آمیدوسولفونیک، اسید آمیدوسولفوریک، اسید آمینوسولفونیک و اسید سولفامیدیک نیز شناخته می‌شود، یک ترکیب مولکولی با فرمول H3NSO3 است. این ترکیب بی رنگ و محلول در آب کاربردهای زیادی پیدا می کند. اسید در دمای 205 درجه سانتیگراد ذوب می شود قبل از اینکه در دماهای بالاتر به آب، تری اکسید گوگرد، دی اکسید گوگرد و نیتروژن تجزیه شود.

فروش اسید سولفامیک

اسید سولفامیک به عنوان یک عامل تمیز کننده اسیدی، گاهی اوقات خالص یا به عنوان جزئی از مخلوط های اختصاصی، به طور معمول برای فلزات و سرامیک ها استفاده می شود. اسید اغلب برای از بین بردن زنگ و رسوب آهک استفاده می شود و جایگزین اسید هیدروکلریک فرار و تحریک کننده تر می شود که ارزان تر است. این اسید اغلب جزء مواد رسوب زدای خانگی است، به عنوان مثال، ژل ضخیم Lime-A-Way حاوی حداکثر 8٪ اسید سولفامیک و دارای pH 2.0-2.2 یا مواد شوینده ای است که برای حذف رسوب آهک استفاده می شود. در مقایسه با اکثر اسیدهای معدنی قوی رایج، اسید دارای خواص رسوب زدایی آب مطلوب، فراریت کم و سمیت کم است.
اسید سولفامیک نمک های محلول در آب کلسیم و آهن آهن را تشکیل می دهد. اسید به دلیل ایمنی ذاتی آن در مصارف خانگی به اسید هیدروکلریک ارجحیت دارد. اگر به اشتباه با محصولات مبتنی بر هیپوکلریت مانند سفید کننده مخلوط شود، اسید گاز کلر تشکیل نمی دهد، در حالی که رایج ترین اسیدها این کار را انجام می دهند. واکنش با آمونیاک، نمک تولید می کند، همانطور که در بخش بالا نشان داده شده است.

مزایای اسید سولفامیک

اسید سولفامیک در تمیز کردن صنعتی لبنیات و تجهیزات آبجوسازی نیز کاربرد دارد. اگرچه اسید نسبت به اسید هیدروکلریک خورنده کمتری در نظر گرفته می شود، اما بازدارنده های خوردگی اغلب به پاک کننده های تجاری که اسید جزء آنهاست اضافه می شود. اسید را می توان برای رسوب زدایی قهوه خانگی و دستگاه های اسپرسوساز و در پاک کننده های دندان مصنوعی استفاده کرد. اسید سولفامیک در تمیز کردن صنعتی لبنیات و تجهیزات آبجوسازی نیز کاربرد دارد. اگرچه اسید نسبت به اسید هیدروکلریک خورنده کمتری در نظر گرفته می شود، اما بازدارنده های خوردگی اغلب به پاک کننده های تجاری که استئاریک اسید جزء آنهاست اضافه می شود.
اسید را می توان برای رسوب زدایی قهوه خانگی و دستگاه های اسپرسوساز و در پاک کننده های دندان مصنوعی استفاده کرد. اسید در تمیز کردن صنعتی لبنیات و تجهیزات آبجوسازی نیز کاربرد دارد. اگرچه اسید سولفامیک نسبت به اسید هیدروکلریک خورنده کمتری در نظر گرفته می شود، اما بازدارنده های خوردگی اغلب به پاک کننده های تجاری که اسید جزء آنهاست اضافه می شود. اسید را می توان برای رسوب زدایی قهوه خانگی و دستگاه های اسپرسوساز و در پاک کننده های دندان مصنوعی استفاده کرد.

کاربرد اسید سولفامیک

از آنجایی که اسید سولفامیک یک عامل بسیار کارآمد برای رسوب زدایی است، برای تمیز کردن تعدادی از لوازم خانگی و تجهیزات صنعتی استفاده می شود. برای تمیز کردن مبدل های حرارتی، بویلرها، کندانسورها، رسوب زدایی توالت ها، ژاکت ها و کویل ها، شکوفا کردن سایر رسوبات معدنی، حذف دوغاب اضافی روی کاشی ها و غیره استفاده می شود. به حذف رسوبات پروتئینی، رسوبات آب سخت، سنگ آبجو و شیر، مس کمک می کند. خوردگی و زنگ سبک. برخی دیگر از کاربردهای اسید سولفامیک در زیر ذکر شده است.

 •  رسوب زدا، زنگ زدا و پاک کننده.
 •  رسوب زدا و پاک کننده تجهیزات لبنی مانند اواپراتور شیر، خط لوله شیردوش ها.
 •  رسوب زدا و پاک کننده برای تجهیزات آبجوسازی مانند خمره ها، خطوط لوله و غیره
 •  کاتالیزور برای فرآیند استریفیکاسیون.
 •  در تولید رنگ و رنگدانه استفاده می شود
 •  به عنوان علف کش استفاده می شود.
 •  موثر در برابر پا و دهان.
 •  به عنوان یک عنصر در قرص های دندان مصنوعی استفاده می شود.
 •  مواد تشکیل دهنده در رسانه های اطفاء حریق.
 •  منعقد کننده رزین های اوره فرمالدئید
 •  سنتز اکسید نیتروژن با واکنش با اسید نیتریک.
 •  تثبیت کننده کلرید در صنعت خمیر و کاغذ.

اسید سولفامیک به عنوان یک پاک کننده

طبق بررسی تحلیلگر Research Dive ، اسید سولفامیک به عنوان یک عامل تمیز کننده اسیدی، معمولاً برای سرامیک ها و فلزات استفاده می شود. در چند سال گذشته اسید جایگزین اسید کلریدریک به عنوان پاک کننده زنگ است. در خانه ها، اغلب به عنوان یک عامل رسوب زدایی در پاک کننده های توالت و مواد شوینده برای از بین بردن رسوب آهک یافت می شود. مقایسه با سایر اسیدهای معدنی قوی و رایج، اسید دارای سمیت کم، فراریت کم و خواص رسوب زدایی آب است. نمک های محلول در آب آهن فریک و کلسیم را تشکیل می دهد.

اسید سولفامیک ایمنی ذاتی را فراهم می کند و از این رو برای مصارف خانگی بر هیدروکلریک می شود. برخلاف رایج ترین اسیدها، اسید در صورت مخلوط شدن نامعتبر با محصولات مبتنی بر هیپوکلریت، گاز کلر را تشکیل نمی دهد.

سوالات متداول

اسید سولفامیک برای چه مواردی استفاده می شود؟

سولفامیک اسید یک جامد بی بو، سفید، کریستالی (ماسه مانند) است. در تمیز کردن فلز و سرامیک، تولید رنگ، برای تثبیت کلر در استخرهای شنا، در آبکاری الکتریکی و به عنوان یک عامل سفید کننده استفاده می شود.

آیا اسید سولفامیک همان اسید سولفوریک است؟

اسید سولفامیک یک اسید تک باز، معدنی، خشک، مونوآمید اسید سولفوریک است که به شکل کریستالی تولید می شود. اسید در دمای اتاق بسیار پایدار است. محلول های آبی به عنوان اسیدهای قوی مشابه اسید هیدروکلریک و اسید سولفوریک رتبه بندی می شوند.

آیا اسید سولفامیک همان اسید کلریدریک است؟

نسبت به اسید هیدروکلریک کمتر فرار، خورنده و تحریک کننده است. این باعث می شود که جایگزینی رایج – هرچند گران تر – برای اسیدهای خشن تر باشد. با این حال، اسید مورد استفاده برای رسوب زدایی صنعتی مشکلات خاص خود را دارد.

اسید سولفامیک از چه چیزی ساخته شده است؟

اسید سولفامیک ساده ترین اسید است که از یک اتم سولفور تشکیل شده است که به طور کووالانسی با پیوندهای منفرد به گروه های هیدروکسی و آمینه و با پیوندهای دوگانه به دو اتم اکسیژن متصل می شود.

 

کاربرد های صنعتی اسید سولفامیک

سولفامات‌ها در طراحی انواع مختلفی از عوامل درمانی مانند نوکلئوتید/نوکلئوزید HIV، آنتی‌بیوتیک‌ها، مهارکننده‌های پروتئاز HIV (PIs)، داروهای کاهش وزن، داروهای ضدصرع و داروهای ضد سرطان استفاده شده‌اند. از اسید سولفامیک به عنوان تثبیت کننده کلر در برج های خنک کننده و استخرها نیز استفاده می شود. کاربردهای صنعتی سولفامیک اسید به شرح زیر است:

صنعت کاغذ و خمیر کاغذ

اسید سولفامیک از تخریب پالپ به دلیل دما در مرحله هیدروکلراید و کلر زنی جلوگیری می کند. این اجازه می دهد تا در دمای بالا و pH پایین تر بدون افت قدرت سفید شود.

صنعت رنگ و رنگدانه

اسید سولفامیک مازاد نیتریدهایی را که در واکنش های دیازوتیزاسیون در طی ساخت رنگدانه ها و مواد رنگی استفاده می شود، خارج می کند. این اسید همچنین می‌تواند نیتریدها را در صورت وجود در آب فرآوری حذف کند.

اسید سولفامیک یک ترکیب شیمیایی بی بو، بی رنگ، محلول در آب و غیر فرار با فرمول شیمیایی H3NO3S است. محلول های اسید نسبت به سایر اسیدهای معدنی کمتر خورنده فلزات هستند. محلول های آبی آن در دمای اتاق پایدار هستند، اما هیدرولیز سریع با افزایش دما اتفاق می افتد. اسید سولفامیک اسید بسیار قوی است. قدرت آن این است که اسید با اسید هیدروکلریک و اسید نیتریک قابل مقایسه است.
اسید در آب در دمای 20 درجه سانتیگراد، 21.5 گرم در 100 گرم حل می شود. اسید یک عامل پاک کننده در فرآیندهای شیردوشی، آبجو، شیر، کارخانه های قند و کارخانه های کاغذ است. این اسید سولفامیک به عنوان پاک کننده و به عنوان پاک کننده رسوب استفاده می شود. اسید برای از بین بردن رسوبات آهک استفاده می شود. برای ترشی فلز استفاده می شود. اسید در فرآیندهای گالوانیزه و الکترو پالایشگاه استفاده می شود. اسید  در فرآیندهای سولفاتاسیون و سولفاتاسیون استفاده می شود. این اسید به عنوان ماده اولیه برای تولید شیرین کننده مصنوعی استفاده می شود. اسید در حذف دیازوتیزاسیون نیتریت در تولید رنگدانه و مواد رنگزا استفاده می شود.
اسید سولفامیک به عنوان کاتالیزور در فرآیندهای استریفیکاسیون استفاده می شود. در اسید به عنوان تنظیم کننده pH برای رنگرزی و سایر سیستم ها استفاده می شود. اسید بیشتر در مواد پاک کننده ای که برای تمیز کردن سطوحی مانند سرامیک و فلز استفاده می شود، یافت می شود.

نتیجه

اسید سولفامیک یک اسید ایمن و قدرتمند است که برای کاربردهای رسوب زدایی و تمیز کردن اسید مناسب است. یکی از رایج ترین کاربردهای اسید برای رسوب زدایی کویل های گرمایش و ظروف گرم در محل نگهداری مواد غذایی به دلیل توانایی آن در حل سریع رسوبات سختی بدون بو یا بخارهای نامطلوب است. از این رو، اسید به عنوان محبوب ترین، ایمن ترین اسید در صنایع مختلف prominent می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *