دستگاه رطوبت زدا

دستگاه رطوبت زدا چیست؟

دستگاه رطوبت زدا در بسیاری از صنایعی که نیاز به کنترل رطوبت نسبی در فرآیندهای خنک کننده خود دارند، نقش بسیار مهمی دارد.
همانطور که می دانید مولکول های هوا از عناصر شیمیایی مختلفی تشکیل می شود. از جمله خواص آنها قابلیت حفظ آب است. این درصد آب باید با چندین فرآیند کنترل شود که در آن چرخه خنک کننده صنعتی دخالت می کند.
هر مولکول هوا می تواند به حداکثر نقطه اشباع برسد که بیانگر حداکثر مقدار آبی است که می تواند داشته باشد.
بیش از حد یا کمبود آب در هر مولکول هوا می تواند در حفظ مواد غذایی یا ترکیب شیمیایی هر محصول یا ماده، به اینکه اتاق سرد، آزمایشگاه و غیره باشد، تداخل ایجاد کند.
به عبارت دیگر، حفظ کنترل های خاص میزان آب موجود در هوا ضروری است. مفهوم رطوبت نسبی برای اندازه گیری مقدار آب مورد نیاز در هوا استفاده می شود.
رطوبت نسبی به صورت درصد بیان می شود و روشی برای اندازه گیری آب در محیط است.
حفظ درصد رطوبت نسبی در نقطه ایده آل برای حفاظت از محصولات، هدف رطوبت گیرهای صنعتی است.

دستگاه رطوبت زدا

انواع دستگاه رطوبت زدا

اساساً سه نوع اصلی رطوبت‌گیر صنعتی وجود دارد: رطوبت‌گیرهای مبرد (کمپرسور)، مبرد کم دانه (LGR) و رطوبت‌گیرهای خشک‌کننده. برای پرش به یک نوع خاص می توانید از لینک های زیر استفاده کنید.

رطوبت گیرها ابزاری ضروری برای مشاغل هستند. بر اساس تحقیقات گراند ویو، ارزش بازار دستگاه های رطوبت گیر در سال 2021 به 2.91 میلیارد دلار رسید و پیش بینی ها برای رشد مستمر بود.

دستگاه رطوبت زدا چگونه کار می کند؟

وظیفه یک رطوبت گیر صنعتی حذف رطوبت اضافی از هوا برای حفظ رطوبت نسبی بهینه در یک ساختمان صنعتی است. اساساً، این رطوبت‌گیرها با کشیدن هوای گرم و قرار دادن آن روی مجموعه‌ای از کویل‌ها کار می‌کنند. با حرکت هوا بر روی کویل ها که در واقع توسط یک مبرد مانند کویل های کولر گازی خنک می شوند، رطوبت از هوا خارج می شود، جمع می شود و تخلیه می شود. رطوبت گیرهای صنعتی مشابه همتایان مسکونی خود کار می کنند. با این حال، آنها قدرتمندتر هستند، بنابراین می توانند ساختمان های بزرگتر و رطوبت بیشتری را اداره کنند.

رطوبت گیر صنعتی چیست؟

رطوبت گیرهای صنعتی برای انواع مختلفی از کاربردها استفاده می شود. در یک سناریوی اضطراری پس از سیل، آنها می توانند به حذف رطوبت اضافی برای جلوگیری از رشد کپک و محدود کردن آسیب آب کمک کنند. در یک کارخانه فرآوری مواد غذایی، می توان از آنها برای حذف رطوبت اضافی که به طور بالقوه می تواند غذاها را آلوده کند، استفاده کرد. و بله، رطوبت گیرهای صنعتی در کاربردهای نقاشی برای فضاهای وسیع استفاده می شود. چند نوع مختلف رطوبت گیر وجود دارد که رطوبت هوا را از بین می برد. رطوبت‌گیرهای خشک‌کننده، ماده خشک‌کننده را در معرض هوا قرار می‌دهند که رطوبت را جذب می‌کند. رطوبت گیرهای پمپ میعانات نفت و گاز از یک سیم پیچ سرد یا سطح سرد دیگری برای متراکم کردن آب از هوا استفاده می کنند.

دستگاه رطوبت زدا

رطوبت گیر صنعتی و کاربردهای رنگ آمیزی

فرض کنید به یک کسب و کار شغلی محول می شود که در آن باید مقدار قابل توجهی از کفپوش بتنی و دیوارهای بتنی رنگ آمیزی شود. می توان از رطوبت گیر برای کنترل آب و هوا پکیج تصفیه فاضلاب استفاده کرد و سطحی را برای رنگ آمیزی آماده کرد. هنگامی که رطوبت بیش از حد در هوا وجود دارد، می تواند باعث حباب شدن رنگ و ترک خوردن آن شود، که به این معنی است که مجبور خواهید بود آن را دوباره رنگ کنید. در یک منطقه پر رفت و آمد، برنامه ریزی برای این کار می تواند بسیار سخت باشد.

علاوه بر آن، رطوبت‌گیرهای صنعتی برای اطمینان از چسباندن مناسب رنگ به بتن استفاده می‌شود. رطوبت، دوباره، می تواند از این اتفاق جلوگیری کند. رطوبت‌گیرهای صنعتی به شرکت‌ها اجازه می‌دهند تقریباً در هر نوع آب‌وهوای رنگ‌آمیزی کنند و می‌توانند به کسب‌وکارها کمک کنند تا طبق برنامه و بودجه خود باقی بمانند، زیرا رنگ را سریع‌تر خشک می‌کنند و خطر بروز مشکل را کاهش می‌دهند. در سناریوهایی که تونل بتنی یا روگذر بزرگراه رنگ می شود، سرعت و کارایی بسیار مهم است.

مزایای رطوبت گیر صنعتی

 • بهبود/تنظیم کیفیت محصول:  با حفظ دما و رطوبت مناسب در طول فرآیند تولید، می توانید از رکود و/یا از دست دادن محصول جلوگیری کنید و کیفیت محصول خود را به طور قابل توجهی بهبود بخشید، به عنوان مثال با جلوگیری از ذوب شدن/چسبیدن مواد و محصولات رطوبت گیر.
 • جلوگیری از چگالش:  محصولات باز باید از تراکم محافظت شوند. تراکم همچنین می تواند به تجهیزات آسیب برساند. خطر چگالش به ویژه در فضاهای خنک یا در فضاهایی با سطح رطوبت بالا (در نتیجه فرآیندهای تولید) زیاد است. یک دستگاه رطوبت گیر صنعتی می تواند این مشکلات را حل کند.
 • جلوگیری از رشد قارچ ها و باکتری ها:  خشک کردن هوا بهترین راه برای جلوگیری از رشد قارچ ها و باکتری ها در مکان هایی است که گرم، رطوبت بالایی دارند و دارای تهویه بد هستند.
 • جلوگیری از خوردگی:  خوردگی اغلب باعث خطرات سلامتی (مانند فروریختن سازه های پشتیبانی) و همچنین هزینه های بالا می شود. در سراسر جهان، در هر ثانیه حدود 5 تن فولاد در اثر خوردگی از بین می رود. هوا خشک کن های صنعتی می توانند از خوردگی فلزات در نقاط آسیب پذیر مانند پل ها و توربین ها جلوگیری کرده و دوام مواد را بهبود بخشند.

دستگاه رطوبت زدا

رطوبت سازهای مبرد

این نوع رطوبت‌گیر صنعتی از کمپرسور و مبرد استفاده می‌کند که هوای مرطوب را روی کویل اواپراتور سرد می‌کشد تا آب موجود در هوا را متراکم کند. سیم پیچ کندانسور هوای خشک شده را دوباره گرم می کند و آن را به داخل اتاق باز می کند. این ماشین‌ها به نوعی سیستم تخلیه نیاز دارند تا رطوبت متراکم (میعانات) را از بین ببرد.

بسیاری از آنها نیز قابل حمل و روی هم هستند و جابه‌جایی یا حمل و نقل آن‌ها را در مواقع ضروری آسان می‌کنند. رطوبت‌گیرهای مبرد صنعتی در اندازه‌های مختلفی برای قرار دادن فضاهای کوچک و مناطق بزرگی که نیاز به کنترل مداوم رطوبت دارند، وجود دارند.

 • فضاهای خزیدن
 • اتاق‌های رشد داخلی و فضاهای کشاورزی عمودی
 • انبار و نگهداری تجهیزات
 • استخرهای سرپوشیده، از جمله اتاق های استخر درمانی
 • ترمیم آسیب آب

بسیاری از رطوبت گیرهای مبرد همچنین دارای یک پمپ میعانات داخلی هستند که برای انتقال میعانات به صورت عمودی به منطقه زهکشی مفید است. رطوبت‌گیرهای کوئست مخصوصاً برای برنامه‌های رشد داخلی مناسب هستند و زمانی که فضای کف محدود است، می‌توان آنها را با استفاده از کیت آویز در بالای سر نصب کرد.
رطوبت‌گیرهایی که قابل انباشته شدن هستند یا می‌توان آن‌ها را با زنجیر به هم متصل کرد، برای کارهای بزرگ‌تر که در آن به بیش از یک واحد نیاز است، ایده‌آل هستند.

دستگاه رطوبت زدا

رطوبت گیرهای مبرد کم دانه

این ماشین‌ها مشابه مدل‌های مبرد معمولی عمل می‌کنند، اما از یک مبرد مخصوص کم دانه به‌علاوه یک فرآیند داخلی خنک‌کننده مضاعف استفاده می‌کنند که هوا را از قبل خنک می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد در دماهای پایین‌تر (معمولاً تا ۳۳ درجه فارنهایت) کار کنند. این همچنین به رطوبت‌گیرهای LGR اجازه می‌دهد تا به حذف آب کمتر از 55 دانه در پوند (GPP) و حتی کمتر از 40 GPP، بست به مدل، ادامه دهید، که منجر به راندمان عملیاتی بالاتر می شود. این واحدها همچنین نیاز به تخلیه میعانات دارند.

رطوبت گیرهای صنعتی با مبرد کم دانه (LGR) بهترین انتخاب برای استفاده در پروژه های بازسازی آسیب آب هستند. اینها به عنوان مدل های مستقل یا واحدهای قابل حمل، با یا بدون پمپ های کندانس داخلی و اندازه برای فضاهای مختلف در دسترس هستند.

 • ترمیم آسیب آب
 • پروژه های مرمت چوب
 • پروژه های بزرگ خشک کردن ساختمانی
 • خشک کردن مواد متراکم

به دنبال مدل‌های LGR باشید که دارای قابلیت‌های Wi-Fi یا بلوتوث برای سهولت کنترل در محل و کنترل از راه دور نقاط تنظیم رطوبت‌گیر، مشکلات نگهداری و ساعات کاری هستند. رطوبت‌گیرهای Dri-Eaz LGR دارای Wi-Fi و بلوتوث هستند که با فناوری Command Hub برای ثبت و ردیابی داده‌ها در چندین واحد و محل کار فعال هستند.

دستگاه رطوبت زدا

رطوبت گیرهای خشک کن

این رطوبت گیرها که قادر به عملکرد موثر در دماهای زیر صفر هستند، از چرخ خشک کن سیلیکا ژل و فرآیند جذب برای حذف آب از هوای ورودی استفاده می کنند. مقداری هوا حفظ می‌شود، گرم می‌شود و برای بازسازی چرخ به آرامی استفاده می‌شود، سپس دوباره به هوا رها می‌شود. در این نوع از مبرد استفاده نمی شود و میعانات جمع آوری نمی شود یا نیاز به تخلیه دارد.

از آنجایی که رطوبت‌گیرهای خشک‌کننده از فرآیند متفاوتی برای حذف رطوبت از هوا بدون استفاده از مبرد استفاده می‌کنند، می‌توانند به طور موثر در دماهای زیر صفر و محیط‌های متخاصم رطوبت‌گیری کنند. آنها همچنین قادر به دستیابی به رطوبت نسبی بسیار پایین – کمتر از 35٪ RH ارزشمند برای محیط‌هایی هستند که به کیفیت هوای خشک بالا نیاز دارند.

 • قایق سواری و محیط های دریایی
 • صنعت کاغذ و چاپ
 • امکانات ذخیره سازی و بست بندی
 • داروسازی
 • امکانات نگهداری و بایگانی
 • بست بندی و فرآوری مواد غذایی

این ماشین‌های همه‌کاره معمولاً کوچک‌تر و سبک‌تر از مدل‌های مبرد هستند، که باعث می‌شود به راحتی قابل حمل باشند و بتوانند در فضاهای تنگ مانند اتاق‌های ذخیره‌سازی الکترونیکی و قایق‌ها قرار بگیرند. رطوبت‌گیرهای خشک‌کننده Ecor Pro دارای ساختاری از جنس استنلس استیل با اندازه‌هایی هستند که می‌توانند به طور موثر فضاهای 500 تا 3500 فوت مربع را رطوبت‌زدایی کنند.

رطوبت گیر صنایع غذایی و صنعتی

در پردازش و نگهداری محصولات حساس، نه تنها باید نگران دما، بلکه در مورد رطوبت هوای اطراف نیز بود. یک دستگاه رطوبت گیر صنعتی این نگرانی را از بین می برد. خشک کن های هوا ما راه حل مشکل (رطوبت) شما هستند، خواه در مورد خشک نگه داشتن کل فضا، خشک نگه داشتن بخش خاصی از فرآیند تولید یا خشک نگه داشتن مصالح ساختمانی باشد.

سوالات متداول

چه نوع رطوبت گیر صنعتی است؟

اساساً سه نوع اصلی دستگاه رطوبت زدا وجود دارد: رطوبت‌گیرهای مبرد (کمپرسور)، مبرد کم دانه (LGR) و رطوبت‌گیرهای خشک‌کننده.

سه نوع رطوبت گیر کدامند؟

سه نوع اصلی دستگاه رطوبت زدا عبارتند از – خنک کننده، خشک کننده و کل خانه. هر کدام روش متفاوتی برای جمع آوری رطوبت دارند که در زیر توضیح داده شده است و دانستن تفاوت به شما کمک می کند تصمیم بگیرید به کدام یک نیاز دارید.

آیا رطوبت گیرهای صنعتی خوب هستند؟

دستگاه رطوبت زدا تجاری در کاهش سطح رطوبت در یک فضای داخلی موثر هستند. اجتناب از سطوح بالای رطوبت، کیفیت هوا را بهبود می بخشد.

دو نوع رطوبت گیر کدامند؟

دو نوع اصلی دستگاه رطوبت زدا  عبارتند از: مبرد و خشک‌کننده. تفاوت رطوبت‌دهنده‌های مبرد و خشک‌کننده در روشی است که با آن رطوبت را از هوای اطراف حذف می‌کنند.

 

دستگاه رطوبت زدا

تجهیزات مورد استفاده در فرآیند رطوبت زدایی

هدف از تجهیزات دستگاه رطوبت زدا صنعتی حذف مولکول های آب در محیط است: مکانیسم های کنترلی که در آن آب از هوا استخراج می شود.
از نظر فناوری، برخی از گزینه‌ها به نوع سیستمی که باید نصب شود بستگی دارد، اما چالش اصلی یافتن تجهیزات مناسبی است که کمترین میزان انرژی را مصرف کند.
به طور متوسط، تجهیزات دستگاه رطوبت زدا می تواند دو برابر هزینه کل تجهیزات تبرید باشد.
این امر به این دلیل است که برای دستگاه رطوبت زدا باید یک فرآیند تراکم انجام داد، یعنی آب را از محیط به حالت مایع تبدیل کرد که نیاز به سطوح انرژی بالایی دارد.

این ها تجهیزاتی هستند که بیشترین استفاده را در صنعت دارند:

 گرمایش مقاومتی

سیستمی که هنوز در برخی از سیستم‌های تبرید استفاده می‌شود شامل استفاده از مقاومت‌های فلزات مختلف یا مواد دیگر است که اجازه می‌دهد هوا گرم شود و در نتیجه رطوبت را از دست بدهد.
موارد فوق منجر به مصرف انرژی بالا می شود، زیرا هوای گرم برای دستیابی به دستگاه رطوبت زدا محیط، لزوماً باید دوباره خنک شود.

سینک رطوبت یا سیفون رطوبت

از یک واحد تبرید کامل با اجزای اصلی اواپراتور، کندانسور و کمپرسور تشکیل است.
در این سیستم هوا با اواپراتور خنک می شود و سپس متراکم می شود و به صورت هوای خشک وارد محیط می شود. سیستمی که اغلب برای ساختمان های شرکتی یا دفاتر استفاده می شود.

 چرخ آنتالپی یا خشک کننده

این یک روش موثر است که ربع قرن پیش توسط شرکت سوئدی DST ایجاد شد. اجزای آن از الیافی به نام سیلیکاژل ساخت است که به مولکول های آب اجازه می دهد در هوا به دام افتاده و با تراکم از بین بروند.
این سیستم این مزیت را دارد که نیاز به سرمایه گذاری انرژی زیادی ندارد، زیرا برای ایجاد حرکت چرخ فقط به یک موتور الکتریکی نیاز دارد که رطوبت را در چرخش خود جذب کرده و آن را از بین ببرد.
به همین ترتیب، این سیستم رطوبت گیر هیچ محدودیت دمایی ندارد و حتی در دماهای پایین نیز رطوبت را از بین می برد.
روش آنتالپی کاربردهای مسکونی و صنعتی دارد.

رطوبت زدایی صنعتی و کاربردهای رطوبت نسبی

صنایع مختلفی که در فرآیندهای خود به کنترل رطوبت نسبی نیاز دارند از سیستم های رطوبت گیر استفاده می کنند. نمونه ای از آنها عبارتند از:

در صنایع غذایی، کنترل رطوبت نسبی امری اساسی است

یک سیستم کنترل رطوبت نسبی نامناسب می تواند باعث تلفات در انبار میوه ها و سبزیجات شود. از یک طرف، رطوبت بیش از حد فرآیند رسیدن را تسریع می کند و محیط بسیار خشک نیز برای طعم و بافت بسیاری از غذاها مضر است.
در فرآورده های گوشتی، رطوبت تجزیه مولکول ها را تسریع می کند، در حالی که فقدان آب در هوا، مواد غذایی با منشاء حیوانی آب می شوند.
برای ذخیره سازی بذر، دستگاه رطوبت زدا نقش مهمی ایفا می کند، زیرا می دانیم که محیطی که بیش از حد مرطوب باشد، یکپارچگی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد.

در استخرهای سرپوشیده یا مناطق اسکیت روی یخ.

در آب و هوای بسیار سرد که از آن برای نصب استخرهای سرپوشیده یا ماسه با پیست یخ استفاده می شود، رطوبت داخلی می تواند بالا باشد و حتی به حد اشباع برسد.
حتی اگر درجه حرارت بالا نباشد، محیط به عنوان مرطوب تلقی می شود. این ثابت می کند که رطوبت نسبی پدیده انحصاری مکان هایی با دمای بالا نیست، بلکه یک مکان سرد نیز می تواند رطوبت نسبی بالایی داشته باشد.
در این موارد استفاده از رطوبت گیرهای صنعتی به حفظ سطوح مناسب رطوبت کمک می کند.

رطوبت زدایی در صنعت داروسازی برای تهیه و نگهداری دارو

بسیاری از داروها نیاز به رطوبت نسبی ثابت تحت کنترل دقیق دارند. نمونه ای از این مواد جوشان هستند که به آب واکنش نشان می دهند، بنابراین رطوبت بیش از حد می تواند ماده این نوع دارو را تغییر دهد.

در بیمارستان ها برای جلوگیری از عفونت

در مواجهه با تنوع قابل توجهی از باکتری ها که به لطف مقدار آب موجود در هوای یک مرکز بهداشتی زنده می مانند، حفظ رطوبت نسبی که شرایط استریل مناسب را فراهم می کند، مهم است.

اگر روی پروژه ای کار می کنید و نیاز به مشاوره و پشتیبانی تخصصی دارید، در تماس با مهار فن ابزار دریغ نکنید، کارشناسان فروش و مشاوران ما آماده پشتیبانی مورد نیاز شما هستند.

دستگاه رطوبت زدا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *