استئاریک اسید

اسید استئاریک چیست؟

استئاریک اسید یک اسید چرب با زنجیره بلند است. در انواع منابع طبیعی از جمله کره شی و روغن نارگیل وجود دارد. محصولات حاوی اسید استئاریک ممکن است برای پوست مفید باشند.
مطالعات متعدد نشان داده است که محصولات حاوی استئاریک ممکن است برای پوست فرد مفید باشد. برخی از منابع طبیعی که حاوی اسید هستند، مانند روغن نارگیل و کره شی ، دارای خواص مرطوب کنندگی و ضد التهابی هستند.
با این حال، افراد باید از مصرف استئاریک اسید به تنهایی خودداری کنند. ممکن تحریک کرده است پوست فرد را و مشکلات سلامتی دیگری ایجاد کند. علاوه بر این، افراد باید از آلرژی و حساسیت خود به مواد مختلف مراقبت از پوست آگاه باشند. محصولات حاوی اسید استئاریک ممکن است برای استفاده همه به عنوان بخشی از روتین مراقبت از پوست مناسب نباشد .
این مقاله اسید استئاریک را با جزئیات بیشتری از جمله فواید آن و عوارض جانبی احتمالی که ممکن است ایجاد کند، مورد بحث قرار می‌دهد. همچنین توضیح می دهد که چگونه یک فرد می تواند از محصولات حاوی اسید به طور ایمن استفاده کند.
کتابخانه ملی پزشکی (NLM) استئاریک را به عنوان یک اسید چرب اشباع با زنجیره بلند تعریف می کند. زنجیره بلند شبیه به دمی است که از 18 اتم کربن تشکیل شده است. اسید های چرب چربی ها را تشکیل می دهند .

فروش استئاریک اسید

استئاریک اسید در انواع چربی های حیوانی و گیاهی وجود دارد. به عنوان مثال، استئاریک یک جزء مهم در کره شی است. اطراف را تشکیل می دهد 2% منبع قابل اعتماد روغن نارگیل و در روغن دانه گلرنگ وجود دارد .
کره شی و روغن نارگیل از اجزای محبوب در محصولات مراقبت از پوست مانند کرم ها و مرطوب کننده ها هستند. برخی از افراد ترجیح می دهند از کره شیا یا روغن نارگیل خالص در مراقبت از پوست خود استفاده کنند.

تولید این ماده شامل هیدرولیز چربی ها و روغن های حیوانی و گیاهی معمولی و به دنبال آن تجزیه (تقطیر یا کریستالیزاسیون) اسیدهای چرب حاصل می باشد. روش های پرس، اسیدهای چرب غیراشباع مایع را از اسیدهای چرب اشباع جامد جدا می کند.

ماده ای که در لوازم آرایشی استفاده می شود معمولاً تحت دو یا سه فرآیند فشار دادن قرار می گیرد و در نتیجه غلظت های متفاوتی به دست می آید. اسید ها درجه آرایشی و بهداشتی اغلب مخلوطی از اسیدهای چرب بسته به نوع تولید و منبع آنها هستند (اغلب با اسید پالمتیک ترکیب می شوند). درجات مختلفی از این ماده به صورت تجاری موجود است.

کرم حاوی اسید استئاریک

برخی تحقیقات نشان داده اند که کرم های حاوی دوکوسانول و استئاریک اسید می توانند به ضایعات پوستی در موش کمک کنند. دوکوسانول یک درمان موضعی برای دوره های مکرر تبخال ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است . محققان این ضایعات پوستی را با استفاده از یک ماده تحریک کننده روی شکم موش ها ایجاد کردند.
هنگامی که محققان ضایعات را با کرم ها درمان کردند، کاهش قابل توجهی در پیشرفت و شدت ضایعات مشاهده شد. کرم ها باعث می شوند پوست کمتر قرمز و زخمی به نظر برسد.
با این حال، توجه به این نکته مهم است که مطالعات حیوانی دارای محدودیت‌هایی است و یافته‌های آنها ممکن است در مورد انسان صدق نکند.

ساختار و خواص استئاریک اسید

اسید استریکC 18 H 36 O 2
وزن مولکولی اسید استئاریک284.484 گرم در مول
چگالی اسید0.9408 گرم در سانتی متر 3
نقطه ذوب اسید استئاریک69.3 درجه سانتی گراد
نقطه جوش استئاریک361 درجه سانتی گراد

تاثیر اسید استئاریک بر روی پوست حساس

مطالعه 2018 منبع مورد اعتماد بررسی کرد که چگونه استفاده از یک مرطوب کننده حاوی کره شی و روغن نارگیل بر روی پوست 35 زن تأثیر می گذارد. افراد این گروه 18 تا 60 ساله بودند و همگی پوست حساسی داشتند.
در طی 21 روز، شرکت کنندگان دو بار در روز از مرطوب کننده به صورت و بدن خود استفاده کردند. هیچ یک از آنها هیچ گونه عوارض جانبی طولانی مدت را گزارش نکردند. با این حال، یک نفر برای چند لحظه احساس خفیف و خارش کرد.

ذکر این نکته ضروری است که این مطالعه دارای محدودیت های متعددی است. اولاً حجم نمونه آن بسیار کوچک بود. علاوه بر این، مرطوب کننده حاوی اجزای دیگری به جز کره شی و روغن نارگیل بود. این بدان معناست که ممکن است برای اطمینان از ایمن بودن کره شی و روغن نارگیل برای پوست های حساس به تحقیقات قطعی بیشتری نیاز باشد.

کاربرد استئاریک اسید

 • اسید استئاریک به عنوان یک عامل روان کننده استفاده می شود.
 • به عنوان افزودنی غذایی استفاده می شود.
 • در تولید مواد شوینده استفاده می شود.
 • به طور گسترده ای در لوازم آرایشی، صابون و شامپو استفاده می شود.
 • در تولید مواد دارویی استفاده می شود.
 • در ساخت عایق ها استفاده می شود.
 • مورد استفاده در صنعت مواد غذایی.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی اسید استئاریک

 • غلظت ایمن

غلظت بی خطر استئاریک اسید در محصولات موضعی به فرمول خاص و استفاده مورد نظر بستگی دارد. این ماده برای استفاده در لوازم آرایشی بی خطر تلقی می شود، اما پیروی از دستورالعمل های سازنده و مشورت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی در صورت وجود نگرانی ضروری است.

 • تحریک پوست

برخی از افراد ممکن است در هنگام استفاده از محصولات حاوی این ماده در غلظت های بیش از 70 درصد، سوزش پوست، مانند قرمزی یا خارش را تجربه کنند. این واکنش ها معمولاً خفیف هستند و پس از قطع استفاده از محصول فروکش می کنند.

 • سوزش و آسیب چشم

اسید استئاریک در صورت تماس مستقیم با چشم می تواند باعث تحریک یا آسیب چشم شود. اجتناب از استفاده از محصولات حاوی این ماده در نزدیکی ناحیه چشم و شستشوی کامل دست ها پس از دست زدن به چنین محصولاتی بسیار مهم است.

 • آلرژی زایی و تحریک تنفسی

برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک به استئاریک اسید داشته باشند که منجر به علائمی مانند قرمزی، خارش یا بثورات پوستی می شود. این واکنش ها معمولاً در عرض چند روز تا یک هفته پس از قطع مصرف محصول حاوی ماده از بین می روند. اگر سابقه آلرژی یا حساسیت پوستی دارید، قبل از استفاده از محصولات حاوی استئاریک با یک متخصص پوست مشورت کنید و روی ناحیه کوچکی از پوست آزمایش پچ انجام دهید.

MSDS و نگهداری اسید استئاریک

اگرچه استفاده از اسید استئاریک به شکل روغن نارگیل یا کره شیا ممکن است بی خطر باشد، اما این موضوع در مورد اسید خالص صادق نیست. طبق NLM ، شکل خالص این ماده شیمیایی ممکن است باعث موارد زیر شود:

علاوه بر این، مواد طبیعی حاوی اسید ممکن است برای همه مناسب نباشد.
به عنوان مثال، الف مطالعه 2021 منبع مورد اعتماد بیان می کند که نارگیل رایج ترین آلرژن غذایی در محصولات مراقبت از پوست تجاری است. برخی از افراد ممکن است از طریق تماس پوستی نسبت به نارگیل واکنش آلرژیک داشته باشند. بنابراین افرادی که به نارگیل حساسیت دارند باید از محصولات مراقبت از پوست حاوی محصولات روغن نارگیل اجتناب کنند.
اگر افراد نگران آلرژی هستند، ممکن است با پزشک یا متخصص پوست مشورت کنند.

نحوه استفاده از اسید استئاریک

هنگام استفاده از محصول حاوی استئاریک اسید، فرد باید دستورالعمل های سازنده را دنبال کند.
افراد همچنین باید آزمایش پچ قبل از استفاده از محصولات حاوی استئاریک برای اولین بار، انجام دهند. تست پچ باید به نشان دادن حساسیت یا حساسیت فرد به محصول کمک کند.

انواع استئاریک اسید

 • استئاریک اسید رابر گرید
 • استئاریک اسید کاسمتیک یا گرید آرایشی و بهداشتی

ایمنی زیست محیطی و پایداری اسید استئاریک

 • زیست تخریب پذیری

استئاریک اسید به آسانی زیست تخریب پذیر در نظر گرفته می شود، به این معنی که می تواند نسبتاً سریع در محیط تجزیه شود. میکروارگانیسم‌هایی مانند باکتری‌ها نقش مهمی در تجزیه این ماده به ترکیبات ساده‌تر و در نهایت تبدیل آن به دی اکسید کربن، آب و سایر عناصر طبیعی دارند. این فرآیند به کاهش پتانسیل اسید چرب برای انباشته شدن در محیط کمک می کند و در نتیجه تاثیرات اکولوژیکی آن را محدود می کند.

 • ایمنی آبزیان

اگرچه این ماده زیست تخریب پذیر است، اما اگر به مقدار زیاد در بدنه های آبی منتشر شود، می تواند برای آبزیان مضر باشد. غلظت بالای اسید استئاریک ممکن است باعث کاهش اکسیژن در آب شود که منجر به اثرات نامطلوب بر روی ماهی ها و سایر موجودات آبزی می شود. با این حال، با توجه به ماهیت زیست تخریب پذیر و حلالیت محدود آن در آب، خطر آسیب طولانی مدت این ماده به آبزیان زمانی که در مقادیر کنترل شده آزاد شود، نسبتا کم است.

 • مصرف انرژی و پایداری

تولید این ماده در درجه اول به استخراج آن از چربی های گیاهی یا حیوانی از طریق فرآیندهایی مانند هیدرولیز و به دنبال آن روش های خالص سازی و جداسازی متکی است. در حالی که این فرآیندها ممکن است انرژی مصرف کنند، در مقایسه با تولید مواد شیمیایی مصنوعی، انرژی نسبتاً کارآمدی دارند.

علاوه بر این، منبع این ماده از منابع تجدیدپذیر مانند روغن نارگیل یا روغن نخل، آن را به گزینه ای پایدارتر از جایگزین های غیر قابل تجدید و مشتق از نفت تبدیل می کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که کشت روغن پالم، منبع قابل توجهی از مواد تشکیل دهنده، نگرانی های زیست محیطی را به دلیل جنگل زدایی و تخریب زیستگاه ها برانگیخته است. اطمینان از استفاده از روغن پالم پایدار برای به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی تولید اسید استئاریک حیاتی است.پ

مزایای اسید استئاریک

خواه به دنبال حفظ رطوبت یا پاکسازی پوست خود باشید، می‌توانید استئاریک اسید را در ملزومات مراقبت شخصی ما با انرژی گیاهی، مانند شستشوی بدن طبیعی یا شامپو و نرم‌کننده طبیعی، کشف کنید. فواید این ماده همه کاره را در برخی از فرمول‌های مؤثر و ملایم Puracy و dieselgen که سخت‌ترین کثیفی‌ها را از بین می‌برند، در عین حال برای حساس‌ترین پوست‌ها بی‌خطر هستند، تجربه کنید.

در نتیجه:

استئاریک اسید جزء رایج محصولات مراقبت از پوست است. برای بسیاری از افراد، استفاده از محصولات حاوی اسید راهی ایمن و موثر برای درمان انواع مشکلات پوستی است.
با این حال، استفاده از اسید خالص می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد. علاوه بر این، محصولات حاوی اسید استئاریک ممکن است برای افراد مبتلا به آلرژی های خاص نامناسب باشد.

 

سوالات متداول

اسید استئاریک برای چه مواردی استفاده می شود؟

اسید استئاریک عمدتاً در تولید مواد شوینده، صابون و لوازم آرایشی مانند شامپو و محصولات کرم اصلاح استفاده می شود. همچنین به اشیایی مانند قطعات صابون، شمع ها، پاستل های روغنی و آب نبات های سخت کمک می کند تا شکل خود را حفظ کنند.

آیا اسید استئاریک برای شما خوب است یا بد؟

اسید استئاریک یک چربی اشباع سالم در نظر گرفته می شود و به نظر نمی رسد خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. این موضوع حتی در یک مطالعه 40 روزه در افرادی که مصرف استئاریک تا 11 درصد از کل کالری دریافتی آنها را تشکیل می داد صادق است.

آیا اسید استئاریک برای پوست شما مفید است؟

محصولات حاوی اسید استئاریک ممکن است برای پوست مفید باشند. مطالعات متعدد نشان داده است که محصولات حاوی استئاریک ممکن است برای پوست فرد مفید باشد. برخی از منابع طبیعی که حاوی اسید هستند، مانند روغن نارگیل و کره شی، خواص مرطوب کنندگی و ضد التهابی دارند.

چه محصولاتی از اسید استئاریک استفاده می کنند؟

موارد مصرف استئاریک عبارتند از:
ساخت صابون و پاک کننده (یکی از رایج ترین روش های استفاده از آن در سراسر جهان)
بهبود کارایی و بافت پاک کننده ها، لوسیون ها و محصولات مراقبت از پوست/مو، از جمله شامپو و نرم کننده.
ساخت لوازم آرایشی/آرایشی.
تثبیت بافت کرم ها و روان کننده های اصلاح.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *