پمپ ایرلیفت Air Lift pump

پمپ ایرلیفت Air Lift pump

پمپ ایرلیفت Air Lift pump یکی از ساده ترین تجهیزات در زمینه تصفیه فاضلاب و هوادهی استخرهای آبزی پروری است. با کمک فشار هوا سعی در انتقال سیال به بالای حوضچه ها دارد. این پمپ های ایرلیفت یا پمپ های هوا بر این اساس طراحی می شوند که وجود حباب های هوا در سیال باعث کاهش چگالی آنها و در نهایت حرکت آنها به سمت بالا می شود.
شرکت مهار فن ابزار، تولید کننده پمپ های حمل و نقل هوایی و سایر تصفیه آب تجهیزات این گروه از محصولات را با رعایت استانداردهای مختلف طراحی و تولید می کند.

"</p

پمپ ایرلیفت چیست؟

پمپ ایرلیفت Air Lift pump پمپی با قدرت مکش کم است که از دو لوله بسیار ساده تشکیل می گردد.
از یک لوله هوای فشرده توسط کمپرسور یا دمنده به پایین ترین نقطه حوض یا تصفیه خانه یا استخر و در لوله بعدی قطرات آب یا فاضلاب همراه با هوا به سمت بالا حرکت می کند. این نوع پمپ در واقع با حرکت هوا به داخل فاضلاب و سیال موجود در حوضچه ها، چگالی سیال را کاهش می دهد. و به راحتی به بالاترین سطح حوض می رسد.

نحوه کار پمپ بالابر هوا

برای درک بهتر و آشنایی بیشتر با پمپ ایرلیفت Air Lift pump، بهتر است ابتدا نحوه عملکرد این نوع پمپ را شرح داده و هر یک از مراحلی که طی می شود را معرفی کنید. عملکرد پمپ ایرلیفت به شرح زیر است:

هوا توسط یک کمپرسور یا دمنده فشرده می شود و در لوله ای با ارتفاع مورد نظر حوض یا استخر به پایین منتقل می شود.
ورود هوا به سیال یا فاضلاب حباب های متعددی ایجاد می کند که چگالی سیال را کاهش داده و از طریق لوله دوم پمپ به سمت بالا حرکت می کند.
به دلیل هوادهی و حباب زدن در فاضلاب و انتقال آن به بالا، ذرات جامد رسوب شده در کف نیز ممکن است به سمت بالا حرکت کنند. موضوع بسیار مهم در هوادهی یا انتقال رسوبات توسط این پمپ عدم استفاده از انرژی مکانیکی یا الکترونیکی است که مزیت بزرگی برای آن محسوب می شود.

انواع پمپ هوا

پمپ ایرلیفت Air Lift pump به دلیل ساختار ساده خود دارای قدرت مکش پایین و سرعت انتقال سیال پایین به سمت بالا هستند. بنابراین انواع مختلفی از این پمپ طراحی شده است. نوع رایج آن را در قسمت اول متن معرفی کردیم و نحوه عملکرد آن را توضیح دادیم. به منظور بهبود و افزایش راندمان دستگاه تغییراتی در ساختار آن ایجاد شد و نوع دیگری به نام پمپ بشکه کش آبفشان طراحی و تولید شد.

پمپ آبفشان چیست؟

به منظور بهبود قدرت مکش و انتقال جریان هوا و سیال به سمت بالا به استخرهای ته نشینی یا حوضچه های آبزی پروری، تغییراتی در ساختار پمپ های پمپ هوای معمولی ایجاد شد. پمپ آبفشان در واقع بهبود پمپ های قدیمی است که در ساختار کلی آنها علاوه بر لوله های انتقال هوا، نوعی لوله نیز تامین کننده هوا محسوب می شود. این لوله در نهایت باعث ایجاد سیال و هوا در لوله انتقال حباب های بزرگتر می شود. تشکیل حباب های بزرگتر و وجود آنها در فاضلاب یا آب حوضچه ها و منبع مایع به شدت بر کاهش چگالی تأثیر می گذارد.
در نتیجه سرعت انتقال آنها به بالاترین سطح حوض افزایش می یابد.

"</p

قیمت پمپ هواپیما

قیمت پمپ ایرلیفت Air Lift pump مانند سایر تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب با عوامل مختلفی تعیین می شود و به همین دلیل تنوع این پمپ ها زیاد است. جنس بدنه لوله، ارتفاع و اندازه لوله، نوع پمپ و کمپرسور و … از جمله عواملی هستند که بر قیمت پمپ ایرلیفت تاثیر می گذارند. برای استعلام قیمت پمپ ایر لیفت کافیست از طریق راه های ارتباطی ذکر و در پایین صفحه با کارشناسان مجرب مهار فن ابزار تماس بگیرید.

طراحی پمپ هوایی

در طراحی پمپ ایرلیفت Air Lift pump باید چندین موضوع بسیار مهم را در نظر گرفت تا بازدهی این دسته از تجهیزات افزایش یابد. یکی از موارد مهم در طراحی پمپ بالابر هوا ارتفاع و طول لوله ها می باشد. لوله انتقال هوا باید در ارتفاع حوض و منبع مایع در نظر گیرد تا هوادهی و انتقال سیال از پایین ترین نقطه انجام شود. علاوه بر این لازم است مواد لوله ها با توجه به مواد آلی موجود در فاضلاب تعیین شود تا از خوردگی و پوسیدگی جلوگیری شود. فولاد ضد زنگ و فایبرگلاس، چدن و ​​کامپوزیت از جمله موادی هستند که با توجه به شرایط فاضلاب و محیط نصب و استفاده از پمپ ایر لیفت می توان آنها را انتخاب کرد.

ساخت پمپ ایرلیفت

شرکت مهار فن ابزار به عنوان قدیمی ترین تولید کننده تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب، در فعالیت های خود اقدام به طراحی و ساخت دوزینگ پمپ های ایرلیفت نموده است. لازم به ذکر است که در فرآیند ساخت پمپ ایرلیفت شرایط محیطی و تصفیه خانه در نظر گیرند.
استانداردهای مورد نیاز توسط تیم توسعه و تحقیقات و گروهی از مهندسین حرفه ای تعیین و در نهایت طراحی انجام می شود. برای اطلاع از ویژگی های هر یک از محصولات این مجموعه، کارشناسان آمادگی دارند تا قبل از خرید پمپ ایرلیفت، مشاوره های لازم را ارائه دهند.

سوالات متداول :

پمپ ایرلیفت Air Lift pump چیست؟

پمپ ایرلیفت Air Lift pump که به آن پمپ ماموت نیز می گویند، از افزایش اکسیژن دریافتی در آب تحت فشار استفاده می کند. در عین حال، هوای بالارونده برای بلند کردن – و بنابراین به گردش درآوردن – آب استفاده می شود. این باعث می شود پمپ ماموت برای هوادهی و گردش حجم زیادی آب مناسب باشد.

تفاوت پمپ ایرلیفت Air Lift pump و پمپ جت چیست؟

پمپ های ایرلیفت روی هوا کار می کنند و در لوله های عمودی قرار می گیرند که چگالی مخلوط سیال را کاهش داده و آن را بلند می کند. پمپ های جت (یا پمپ های جت آموزشی) از یک جت، اغلب از بخار برای ایجاد فشار کم استفاده می کنند. این فشار کمتر، سیال مورد نظر را می کشد و آن را به ناحیه ای با فشار بالاتر می راند.

مکانیزم پمپ بالابر چیست؟

قطعات پمپ ایرلیفت Air Lift pump | اصل کار پمپ ایرلیفت :
در پمپ ایرلیفت Air Lift pump، هوای فشرده با آب مخلوط می شود. می دانیم که چگالی آب بسیار بیشتر از چگالی هوا است. با شناوری، هوایی که چگالی کمتری نسبت به مایع دارد، به سرعت بالا می رود. با فشار سیال، مایع وارد جریان هوای صعودی می شود و در همان جهت هوا حرکت می کند.

پمپ ایرلیفت Air Lift pump در کجا استفاده می شود؟

پمپ های حمل و نقل هوایی به طور گسترده ای در آبزی پروری برای پمپاژ، گردش و هوادهی آب در سیستم های بسته، چرخشی و حوضچه ها استفاده می شود. کاربردهای دیگر شامل لایروبی، باستان شناسی زیر آب، عملیات نجات و جمع آوری نمونه های علمی است.

"</p

کاربرد پمپ ایر لیفت

دلایل استفاده از پمپ های هوا  یا پمپ ایرلیفت Air Lift pump به قدری متنوع است که در برخی موارد ممکن است برای انتقال لجن ته نشین و در حوضچه های ته نشینی یا هوادهی استخرهای آبزی پروری استفاده شود. توجه به این نکته بسیار مهم است که اگر از این پمپ برای انتقال لجن و رسوب از کف حوضچه ها استفاده می کنید، لازم است قطر لوله های انتقال سیال را به اندازه کافی بزرگ در نظر بگیرید.

مزایای پمپ ایر لیفت

استفاده و خرید پمپ ایرلیفت Air Lift pump در زمینه تصفیه آب و فاضلاب بسیار زیاد است که دلیل اصلی محبوبیت زیاد آن مزایای بی شمار این تجهیزات است که برخی از آنها عبارتند از:

 • فرآیند آسان طراحی، تولید و ساخت
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • قابلیت طراحی سفارشی با توجه به شرایط استفاده از پمپ ایر لیفت
 • عدم نیاز به انرژی مکانیکی و الکترونیکی
 • وزن سبک و حمل و نقل آسان
 • قابلیت انتقال رسوب در کف حوضچه ها در اندازه های مختلف
 • عدم تماس پمپ با سیال موجود در حوض و افزایش طول عمر دستگاه

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید اینجا کلیک نمایید.

"</p

معایب پمپ های ایرلیفت

با وجود مزایای فراوان این نوع پمپ باد ، پمپ ایرلیفت Air Lift pump، محدودیت هایی در استفاده از آنها وجود دارد، به عبارت دیگر مانند سایر تجهیزات دارای معایبی است که برخی از آنها عبارتند از:

 • قدرت مکش پایین
 • راندمان ناکافی در استخرهای مرتفع
 • نرخ جریان محدود
 • انتقال زیاد هوا در سیال داخل استخر و کاهش کیفیت آن برای استفاده در حوضچه های تصفیه فاضلاب بی هوازی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *