بنتونیت

بنتونیت چیست؟

اصطلاح بنتونیت برای اولین بار برای خاک رس یافت شده در حدود سال 1890 در توف کرتاسه بالایی نزدیک فورت بنتون، مونتانا استفاده شد. ماده اصلی تشکیل دهنده که عامل تعیین کننده در خواص خاک رس است، کانی رسی مونت موریلونیت است. این به نوبه خود، نام خود را از یک کانسار در Montmorillon، در جنوب فرانسه گرفته است.

بنتونیت یا مواد کاهنده مقاومت زمین یک خاک رس است که اغلب از تغییر خاکستر آتشفشانی ایجاد می شود و عمدتاً از کانی های اسمکتیت، معمولاً مونتموریلونیت تشکیل شده است. سایر کانی های گروه اسمکتیت عبارتند از: هکتوریت، ساپونیت، بیدلیت و نونترونیت. اسمکتیت ها کانی های رسی هستند، یعنی از کریستال های منفرد تشکیل شده اند که بیشتر آنها کمتر از 2μm هستند. بلورهای اسمکتیت خود کانی های رسی سه لایه هستند. آنها از دو لایه چهار وجهی و یک لایه هشت وجهی تشکیل شده اند.
در لایه‌های چهار وجهی مونتموریلونیت متشکل از [SiO4] – چهار وجهی‌ها لایه هشت‌وجهی [M(O5,OH)] را در بر می‌گیرند (M = و عمدتا Al، Mg، اما Fe نیز اغلب یافت می‌شود). لایه های سیلیکات دارای بار منفی اندکی هستند که توسط یون های قابل تبادل در ناحیه بین کریستالی جبران می شود.

بنتونیت خاک رس چیست؟

بار آنقدر ضعیف است که کاتیون ها (به شکل طبیعی، عمدتاً یون های Ca2+، Mg2+ یا Na+) می توانند با پوسته هیدرات خود در این ناحیه جذب شوند.
میزان هیدراتاسیون باعث ایجاد تورم بین بلوری می شود. بنتونیت ها بسته به ماهیت پیدایش خود، علاوه بر مونت موریلونیت، حاوی انواع کانی های جانبی نیز هستند. این کانی ها ممکن است شامل کوارتز، فلدسپات، کلسیت و گچ باشد. وجود این مواد معدنی می تواند بر ارزش صنعتی یک کانسار تأثیر بگذارد و بسته به کاربرد، ارزش آن را کاهش یا افزایش دهد. بنتونیت خواص کلوئیدی قوی دارد و حجم آن در تماس با آب چندین برابر افزایش می یابد و مایعی ژلاتینی و چسبناک ایجاد می کند. خواص ویژه بنتونیت (هیدراتاسیون، تورم، جذب آب، ویسکوزیته، تیکسوتروپی) آن را به ماده ای ارزشمند برای طیف وسیعی از مصارف و کاربردها تبدیل می کند.

بنتونیت حفاری

بنتونیت به عنوان ماده اتصال دهنده در تهیه ماسه قالب گیری برای تولید آهن، فولاد و ریخته گری غیر آهنی استفاده می شود. خواص منحصر به فرد بنتونیت قالب های شن و ماسه سبز را با جریان پذیری خوب، تراکم پذیری و پایداری حرارتی برای تولید قطعات ریخته گری با کیفیت بالا ایجاد می کند.

گندله سازی

بنتونیت به عنوان ماده اتصال دهنده در تولید گلوله های سنگ آهن استفاده می شود. از طریق این فرآیند، ریزه‌های سنگ آهن به گلوله‌های کروی تبدیل می‌شوند که به عنوان ماده خوراک در کوره‌های بلند برای تولید آهن خام یا در تولید آهن احیای مستقیم (DRI) مناسب هستند.

ساخت و ساز و مهندسی عمران: بنتونیت در کاربردهای مهندسی عمران به طور سنتی به عنوان یک عامل تیکسوتروپیک، نگهدارنده و روان کننده در دیوارهای دیافراگم و پایه ها، در تونل زنی، در حفاری جهت افقی و لوله جک استفاده می شود. بنتونیت به دلیل ویسکوزیته و پلاستیسیته در سیمان پرتلند و ملات نیز کاربرد دارد.

بازارهای زیست محیطی: خواص جذب/جذب بنتونیت برای تصفیه فاضلاب بسیار مفید است. دستورالعمل‌های زیست‌محیطی رایج خاک‌هایی با نفوذپذیری کم را توصیه می‌کنند که به طور طبیعی باید حاوی بنتونیت باشند، به عنوان یک ماده آب‌بندی در ساخت و بازسازی محل‌های دفن زباله برای اطمینان از حفاظت از آب‌های زیرزمینی در برابر آلاینده‌ها. بنتونیت لایه محافظ فعال آسترهای رسی ژئوسنتتیک است.

حفاری

یکی دیگر از کاربردهای مرسوم بنتونیت به عنوان یک ماده تشکیل دهنده گل برای حفاری چاه های نفت و آب است. نقش آن عمدتاً مهر و موم کردن دیوارهای گمانه، حذف برش های مته و روانکاری سر برش است.

روغن‌ها/بازارهای غذایی: بنتونیت در حذف ناخالصی‌ها در روغن‌ها استفاده می‌شود، جایی که خواص جذبی آن در فرآوری روغن‌ها و چربی‌های خوراکی (روغن سویا/پالم/کانولا) بسیار مهم است. در نوشیدنی هایی مانند آبجو، شراب و آب معدنی و در محصولاتی مانند شکر یا عسل، بنتونیت به عنوان یک عامل شفاف کننده استفاده می شود.

بنتونیت کشاورزی

بنتونیت به عنوان مکمل خوراک دام، به عنوان کمک پلت سازی در تولید گلوله های خوراک دام و همچنین کمک جریان پذیری برای مواد تشکیل دهنده غذای تلفیقی مانند کنجاله سویا استفاده می شود. همچنین به عنوان مبدل یونی برای بهبود و تهویه خاک استفاده می شود. هنگامی که تحت درمان حرارتی قرار می گیرد، می توان از آن به عنوان یک حامل سرامیکی متخلخل برای علف کش ها و آفت کش های مختلف استفاده کرد.

داروها

بازارهای آرایشی و بهداشتی: بنتونیت به عنوان پرکننده در داروها استفاده می شود و به دلیل عملکردهای جذب/جذب، امکان تشکیل خمیر را فراهم می کند. چنین کاربردهایی عبارتند از کرم های محافظ صنعتی، لوسیون کالامین، کمپرس مرطوب و ضد تحریکات برای اگزما. در پزشکی از بنتونیت به عنوان پادزهر در مسمومیت با فلزات سنگین استفاده می شود. محصولات مراقبت شخصی مانند بسته های گلی، رنگ آفتاب سوختگی، پودرهای نوزاد و صورت، و کرم های صورت ممکن است همگی حاوی بنتونیت باشند.

مواد شوینده

شوینده‌های لباس‌شویی و پاک‌کننده‌های دستی/صابون‌های مایع به منظور از بین بردن ناخالصی‌های موجود در حلال‌ها و نرم کردن پارچه‌ها، متکی به بنتونیت هستند.

رنگ‌ها

رنگ‌ها و براق‌کننده‌ها: بنتونیت و ارگان‌رس‌ها به دلیل خاصیت تیکسوتروپیک به عنوان یک عامل غلیظ کننده و/یا عامل تعلیق در لاک‌ها و در رنگ‌های آب و حلال عمل می‌کنند. خاصیت جذب آن برای تکمیل پارچه های رنگرزی نیلی و در رنگ ها (لاک برای رنگ ها و کاغذ دیواری ها) قدردانی می شود.

کاغذ

بنتونیت برای تولید کاغذ بسیار مهم است، جایی که از آن در کنترل گام استفاده می‌شود، یعنی جذب رزین‌های چوبی که تمایل به مسدود کردن ماشین‌ها و بهبود کارایی تبدیل خمیر به کاغذ و همچنین بهبود کیفیت کاغذ دارند. بنتونیت همچنین خواص مفیدی برای جوهر زدایی برای بازیافت کاغذ ارائه می دهد. علاوه بر این، بنتونیت فعال شده با اسید به عنوان جزء فعال در ساخت کاغذ کپی بدون کربن استفاده می شود.

کاتالیزور

کاتالیزورهای خاک رس اصلاح شده شیمیایی در طیف وسیعی از وظایف کاربرد دارند که در آن کاتالیز اسیدی یک مکانیسم کلیدی است. به ویژه، آنها در فرآیندهای آلکیلاسیون برای تولید مواد افزودنی سوخت استفاده می شوند.
Na-montmorillonite به عنوان رس متورم شناخته می شود، در حالی که Ca-montmorillonite به عنوان خاک رس با تورم کمتر شناخته می شود.
معمولاً از هوازدگی خاکستر آتشفشانی در آب دریا شکل می‌گیرد، که شیشه‌های آتشفشانی موجود در خاکستر را به مواد معدنی رسی تبدیل می‌کند. بسترهای بنتونیت سفید یا آبی کم رنگ یا سبز در نوردهی های تازه هستند، به رنگ کرم تبدیل می شوند و با کاهش بیشتر نوردهی به زرد، قرمز یا قهوه ای تبدیل می شوند.

انواع بنتونیت

در زمین شناسی، اصطلاح بنتونیت به نوعی سنگ رسی که بیشتر از مونت موریلونیت است. از طریق دگرگونی خاکستر آتشفشانی یا توف ، طور معمول در یک محیط دریایی این منجر به یک سنگ بسیار نرم و متخلخل می‌شود که ممکن است حاوی کریستال‌های باقی‌مانده از مواد معدنی مقاوم‌تر باشد و در لمس صابون یا چرب به نظر می‌رسد. با این حال، در تجارت، اصطلاح بنتونیت به طور کلی برای اشاره به هر خاک رس متورم شده ای که عمدتاً از اسمکتیت باشد، استفاده می شود که شامل مونت موریلونیت نیز می شود.
انواع مختلف بنتونیت هر کدام بر اساس کاتیون غالب مربوطه نامگذاری شده اند. برای اهداف صنعتی، دو دسته اصلی بنتونیت شناخته شده است: بنتونیت سدیم و کلسیم. بنتونیت سدیم ارزشمندتر است اما بنتونیت کلسیمی رایج تر است.  در چینه شناسی و تفروکرونولوژی ، بسترهای خاکستر ریزش کاملاً دگرگون (شیشه های آتشفشانی هوازده) معمولاً به عنوان بنتونیت K نامیده می شوند که گونه غالب رسی ایلیت باشد.

بنتونیت سدیم

بنتونیت سدیم وقتی خیس می شود منبسط می شود و چندین برابر جرم در آب جذب می کند. عالی کلوئیدی خواص اغلب در گل حفاری چاه های نفت و گاز و گمانه ها برای بررسی های ژئوتکنیکی و زیست محیطی استفاده می شود. خاصیت تورم نیز باعث می شود بنتونیت سدیم به عنوان یک درزگیر مفید باشد، زیرا سدی با نفوذپذیری کم خود آب بندی می کند. پایه محل های دفن زباله . بنتونیت همچنین بخشی از مواد پس‌پوش مورد استفاده در پروژه آزمایشی جداسازی زباله است . تغییرات سطحی مختلف به بنتونیت سدیم برخی از رئولوژیکی یا آب بندی را در کاربردهای ژئومحیطی، به عنوان مثال، افزودن پلیمرها بهبود می بخشد.

بنتونیت سدیم را می توان با گوگرد کود دانه . اینها به اکسیداسیون آهسته گوگرد به سولفات ، یک ماده مغذی مهم گیاه، اجازه می دهند و سطح سولفات را در خاک شسته شده با بارندگی بیشتر از گوگرد پودری خالص یا گچ می کنند. پدهای گوگرد/بنتونیت با کودهای آلی اضافه شده برای کشاورزی ارگانیک استفاده شده است.

بنتونیت کلسیم

بنتونیت کلسیم یک جاذب یون‌ها در محلول، و همچنین چربی‌ها و روغن‌ها است. این ماده اصلی فعال زمین فولر است که احتمالاً یکی از اولین پاک کننده های صنعتی است.

بنتونیت کلسیم ممکن است به بنتونیت سدیم تبدیل شود (به آن سودمندسازی سدیم یا فعال سازی سدیم گفته می شود) تا بسیاری از خواص بنتونیت سدیم را با تبادل یونی نشان دهد. همانطور که معمولاً انجام می شود، این به معنای افزودن 5 تا 10 درصد از نمک سدیم محلول مانند کربنات سدیم به بنتونیت مرطوب است، به خوبی مخلوط می شود و زمان می دهد تا تبادل یونی انجام شود و آب کلسیم مبادله شده را حذف کند. برخی از خواص، مانند ویسکوزیته و از دست دادن مایع سوسپانسیون‌ها، بنتونیت کلسیم سودمند با سدیم (یا بنتونیت فعال شده با سدیم) ممکن است به طور کامل با بنتونیت سدیم طبیعی برابر نباشد. برای مثال، کربنات‌های کلسیم باقی‌مانده (که در صورت حذف ناکافی کاتیون‌های مبادله‌شده تشکیل می‌شوند) ممکن است منجر به عملکرد ضعیف بنتونیت در آسترهای ژئوسنتتیک شود.

بنتونیت پتاسیم

بنتونیت پتاسیم که به نام بنتونیت پتاس یا K-بنتونیت نیز شناخته می شود، یک خاک رس ایلیتیک غنی از پتاسیم است که از تغییر خاک رس اسمکتیک به وجود می آید. [9] Illite یک TOT که در آن ورقه‌ها با یون‌های پتاسیم بسیار قوی‌تر متصل می‌شوند و بنابراین یک خاک رس متورم نیست و کاربردهای صنعتی کمی دارد.

خواص بنتونیت

خواص بنتونیت که در کاربردهای مهندسی عمران فوق الذکر قابل توجه است، ویسکوزیته، مقدار تسلیم، تیکسوتروپی، قابلیت گچکاری و پلاستیسیته است. بنابراین، تنها بنتونیت‌های سدیم طبیعی و بنتونیت‌های کلسیمی (منیزیمی) مبادله شده با سدیم برای این منظور مناسب هستند.
کاربرد اصلی بنتونیت در گل حفاری و به عنوان چسب، تصفیه کننده، جاذب و حامل کودها یا آفت کش ها می باشد. در حدود سال 1990، تقریباً نیمی از تولید بنتونیت ایالات متحده به عنوان گل حفاری استفاده می شد. کاربردهای جزئی شامل پرکننده، درزگیر و کاتالیزور در پالایش نفت است. بنتونیت کلسیمی گاهی اوقات به عنوان زمین فولر به بازار عرضه می شود که کاربردهای آن با سایر اشکال بنتونیت همپوشانی دارد.

گل حفاری

بنتونیت در گل حفاری برای روانکاری و خنک کردن ابزارهای برش، حذف قلمه ها و کمک به جلوگیری از فوران استفاده می شود. بنتونیت همچنین هجوم سیال حفاری با تمایل خود برای کمک به تشکیل کیک گلی . بسیاری از سودمندی بنتونیت در صنعت حفاری و مهندسی ژئوتکنیک منحصر به فرد آن ناشی می رئولوژیکی شود. مقادیر نسبتاً کمی بنتونیت معلق در آب یک ماده چسبناک و نازک کننده برشی می دهد. اغلب، سوسپانسیون‌های بنتونیتی نیز تیکسوتروپیک ، [23] اگرچه موارد نادری از رئوپکتیک نیز گزارش شده است. [24] در غلظت‌های کافی بالا (حدود 60 گرم بنتونیت در هر لیتر سوسپانسیون)، سوسپانسیون‌های بنتونیت شروع به گرفتن ویژگی‌های یک ژل می‌کنند (سیالی با حداقل قدرت تسلیم لازم برای حرکت آن). [23]

تطهیر

بنتونیت ها برای رنگ زدایی انواع روغن های معدنی، گیاهی و حیوانی استفاده می شوند. آنها همچنین برای شفاف کردن شراب، مشروبات الکلی، سیب، آبجو، ماست و سرکه استفاده می شوند. [11]

بنتونیت دارای خاصیت جذب مقادیر نسبتاً زیادی پروتئینی از محلول های آبی است. در نتیجه، بنتونیت به طور منحصر به فردی در فرآیند شراب سازی ، جایی که برای حذف مقادیر بیش از حد پروتئین از شراب های سفید استفاده می شود. اگر این استفاده از بنتونیت نبود، بسیاری از یا اکثر شراب‌های سفید مه‌های با قرار گرفتن در معرض دمای گرم، ابرهای لخته‌ای نامطلوب یا پروتئین‌ها . همچنین استفاده اتفاقی برای شفاف شراب های قرمز و سفید دارد. [28]

بنتونیت همچنین به عنوان یک جاذب ارزان قیمت موثر برای حذف کروم (VI) از محلول های آبی (پساب آلوده) در نظر گرفته می شود. [29]

جاذب

بنتونیت در انواع اقلام مراقبت از حیوانات خانگی مانند خاک گربه برای جذب زباله های حیوانات خانگی استفاده می شود. همچنین برای جذب روغن و گریس استفاده می شود. [11]

حامل

بنتونیت به عنوان یک حامل بی اثر برای آفت کش ها، کودها و بازدارنده های آتش استفاده می شود. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که عامل فعال به طور یکنواخت پراکنده شده و آفت کش ها و کودها روی گیاهان باقی می مانند. [11]

پرکننده

بنتونیت به عنوان پرکننده در طیف گسترده ای از محصولات از جمله چسب، لوازم آرایشی، رنگ، لاستیک و صابون استفاده می شود. همچنین به عنوان یک تثبیت کننده و افزایش دهنده در این محصولات عمل می کند. [11]

درزگیر

خاصیت تورم در تماس با آب باعث می شود بنتونیت سدیم به عنوان یک درزگیر مفید باشد زیرا مانعی با نفوذپذیری کم و خود آب بندی می کند. از آن برای پوشش پایه محل های دفن زباله برای جلوگیری از مهاجرت شیرابه ، برای قرنطینه کردن آلاینده های فلزی آب های زیرزمینی، و برای آب بندی سیستم های دفع زیرسطحی برای سوخت هسته ای مصرف شده استفاده می شود. [30] کاربردهای مشابه شامل ساخت دیوارهای دوغابی ، ضد آب کردن دیوارهای زیر درجه، و تشکیل موانع غیرقابل نفوذ دیگر، به عنوان مثال، برای بستن حلقه چاه آب ، بستن چاه های قدیمی است.

بنتونیت همچنین می تواند بین مواد مصنوعی “ساندویچ” شود تا لایه های رسی ژئوسنتتیک (GCLs) را برای اهداف ذکر شده ایجاد کند. این روش حمل و نقل و نصب راحت تری را امکان پذیر می کند و حجم بنتونیت مورد نیاز را تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین برای ایجاد مانعی در اطراف درختان تازه کاشته شده برای محدود کردن رشد ریشه استفاده می شود تا از آسیب به لوله های مجاور، مسیرهای پیاده روی و سایر زیرساخت ها جلوگیری شود. کشاورزان از بنتونیت برای آب بندی حوضچه های نگهداری و کانال های خطی استفاده می کنند. [31]

کاتالیزور

بنتونیت کلسیم با خلوص بالا برای استفاده به عنوان کاتالیزور در شکستن فراکسیون های نفتی سنگین با اسید تصفیه می شود.

بنتونیت خوراکی برای انسان

این بنتونیت به عنوان ملین فله ای تجویز می شود و همچنین به عنوان پایه ای برای بسیاری از فرمول های پوستی استفاده می شود.  گرانول بنتونیت برای استفاده در پانسمان زخم میدان نبرد در حال مطالعه است. همچنین به صورت آنلاین و در فروشگاه های خرده فروشی برای نشانه های مختلف فروخته می شود.
بنتوکواتام یک داروی موضعی مبتنی بر بنتونات است که به عنوان محافظی در برابر قرار گرفتن در معرض اوروشیول ، روغن موجود در گیاهانی مانند پیچک یا بلوط سمی است.
بنتونیت به دلیل خاصیت جذبی می تواند به عنوان یک ماده خشک کننده نیز استفاده شود. خشک‌کننده‌های بنتونیت با موفقیت برای محافظت از محصولات دارویی، تغذیه‌ای و تشخیصی در برابر تخریب رطوبت و افزایش عمر مفید استفاده شده‌اند. در واقع، در رایج ترین محیط های بسته بندی، خشک کننده های بنتونیت ظرفیت جذب بالاتری نسبت به سیلیکاژل دارند. بنتونیت برای تماس با غذا و دارو با FDA مطابقت دارد.

بنتونیت در خوراک دام

استفاده از فناوری خاک رس توسط کشاورزان در شمال شرقی تایلند، با استفاده از خاک رس بنتونیت، به طور چشمگیری تخریب خاک و منجر به بازده اقتصادی بیشتر، با عملکرد بالاتر و قیمت محصول بالاتر شده است. مطالعات انجام شده توسط موسسه بین‌المللی مدیریت آب و شرکا در سال‌های 2002 تا 2003 بر کاربرد خاک‌های بنتونیتی با منبع محلی در خاک‌های تخریب‌شده در منطقه متمرکز بود. این کاربردها در آزمایشات میدانی ساخت یافته انجام شد. استفاده از خاک‌های بنتونیتی به طور موثری باعث بهبود عملکرد سورگوم علوفه‌ای که در شرایط دیم کشت می‌شود، شد. [37] [38]

کاربرد بنتونیت همچنین بر قیمت‌هایی که کشاورزان برای محصولات خود دریافت می‌کردند، تأثیر گذاشت. هزینه‌های تولید بالاتر است، اما به دلیل تولید بیشتر و کیفیت غذا، کشاورزان خاک رس می‌توانستند در مقایسه با کشاورزانی که از رسی استفاده نمی‌کنند، سرمایه‌گذاری کنند و مواد غذایی بهتر و بیشتر تولید کنند. [39] [40]

دیوارهای دوغاب بنتونیت در ساخت و ساز مدرن

بنتونیت دیوارهای دوغاب (همچنین به عنوان دیوارهای دیافراگمی شناخته می شوند [41] ) در ساخت و ساز استفاده می شود، جایی که دیوار دوغاب یک ترانشه پر کلوئیدی از مخلوط ترانشه ای که به دلیل فشار هیدرولیک در خاک اطراف فرو می ریزد، فرو نمی ریزد زیرا دوغاب فشار هیدرولیک را متعادل می کند. قالب های بتن و میلگرد را می توان در یک ترانشه پر از دوغاب مونتاژ کرد و سپس بتن را در قالب ریخت. متراکم تر بودن بتن مایع، دوغاب بنتونیت با چگالی کمتر را جابجا می کند و باعث سرریز شدن آن از ترانشه می شود. این دوغاب بنتونیت جابجا شده سپس به یک واحد بازیافت هدایت می شود که از آنجا می توان آن را در یک ترانشه جدید در جای دیگری در محل ساخت و ساز استفاده مجدد کرد.

علاوه بر این، از آنجایی که کلوئید نسبتاً در برابر آب نفوذ ناپذیر است، یک دیواره دوغابی می تواند از نشت آب های زیرزمینی جلوگیری کند که در جلوگیری از گسترش بیشتر آب های زیرزمینی که توسط مواد سمی مانند زباله های صنعتی آلوده شده اند، مفید است.

سفال

سفالی که از آن سفال ساخته می‌شود، اگر بتوان بدون ترک خوردگی کشیده شود، «پلاستیک» است، یا اگر در هنگام شکل‌گیری متمایل به شکسته شدن باشد، «کوتاه» یا غیر پلاستیکی توصیف می‌شود. مقدار کمی بنتونیت اغلب اضافه می شود تا مخلوط خاک رس پلاستیکی تر شود. این باعث می شود که خاک رس با روش هایی مانند پرتاب بر روی چرخ سفالگری و تکنیک های مختلف ساخت دست، راحت تر شکل بگیرد. خاک رس کوتاه، مانند چینی مخلوط کائولینیت و فلدسپات تشکیل شده است، تنها با مجموعه ای محدود از روش ها مانند پرس و قالب گیری که خاک رس را تحت کشش قرار نمی دهد، می تواند تشکیل شود. با این حال، بنتونیت معمولاً حاوی مواد معدنی است که بر رنگ مخلوط تأثیر می‌گذارد، [25] و خاصیت جذب تورم آن می‌تواند چنین ترکیبی را در هنگام خشک شدن مستعد انقباض و ترک‌خوردگی بالقوه کند.

لعاب های سرامیکی اغلب حاوی بنتونیت هستند. بنتونیت برای کند کردن یا جلوگیری از ته نشین شدن لعاب ها اضافه می شود. همچنین می‌تواند قوام کاربرد لعاب‌ها را روی پخته شده با بیسکویت ظروف هنگامی که مقدار معینی از آب لعاب توسط بیسکویت جذب شد، بنتونیت به طور موثری منافذ را مسدود می کند و در برابر جذب آب بیشتر مقاومت می کند و در نتیجه یک پوشش ضخیم تری ایجاد می کند.

تاریخ و رویداد طبیعی

در سال 2018، چین با تقریباً یک چهارم سهم تولید جهانی بنتونیت، بزرگترین تولیدکننده بنتونیت بود و پس از آن ایالات متحده و هند قرار دارند. مجموع تولید جهانی 24400000 متریک تن بنتونیت و 3400000 متریک تن زمین فولر بود.

بیشتر بنتونیت سدیم طبیعی با عیار بالا از غرب ایالات متحده در منطقه ای بین سیاه های داکوتای جنوبی و حوضه Bighorn در وایومینگ و منطقه Tokat Resadiye ترکیه تولید می شود. بنتونیت مخلوط سدیم/کلسیم در یونان ، استرالیا ، هند ، روسیه و اوکراین .

در ایالات متحده، بنتونیت کلسیم عمدتاً در می سی سی پی و آلاباما . دیگر مکان های اصلی تولید بنتونیت کلسیم شامل نیوزلند، آلمان، یونان، ترکیه، هند و چین است.

ایلیتیزاسیون در بنتونیت ها

بنتونیت ها ریزش های خاکستری هستند که به اسمکتیت دو وجهی (معمولاً مونتموریلونیت) تبدیل شده اند. از آنجایی که آنها مجموعه کانی‌شناسی بسیار ساده‌ای دارند (بیشتر گل‌سنگ‌ها نه تنها حاوی بیش از یک نوع رس، بلکه مخلوطی از اسمکتیت‌ها و ایلیت-اسمکتیت‌ها هستند)، و اغلب تقریباً تک معدنی هستند، بنتونیت‌های باستانی به‌طور گسترده برای مطالعه فرآیند بیلیزه‌سازی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اسمکتیت مقایسه بنتونیت‌های مختلف یا بنتونیت‌های منفرد که در حین دفن تحت گرمایش متغیر قرار گرفته‌اند، نشان می‌دهد که Si 4+ ، Ca2+ و Na + از بستر از بین می‌روند و K + با بی‌لیت شدن اسمکتیت به‌دست می‌آید. لازم به ذکر است که عرضه K + ، مرحله محدودکننده سرعت در بیلیتی شدن بیشتر بنتونیت ها + است. بنابراین، بخش‌های پتاسیمی (بی‌لیتی) بسیاری از بسترهای بنتونیتی اغلب حاشیه‌ها هستند. در جایی که رسوب محصور سنگ آهک است، بیلیتی شدن به هر K + موجود در بستر بنتونیت محدود می شود.

پودر بنتونیت

بنتونیت پراکندگی چشمگیرترین تکنیک دیواره دیافراگمی است. پراکندگی بنتونیت تیکسوتروپیک به عنوان یک ماده نگهدارنده میانی استفاده می شود که نیاز به روکش (دیوار حائل) را هنگام حفاری ترانشه برطرف می کند. علاوه بر این، اثر گچ کاری (به فصل 8 در جلد A مراجعه کنید) مهم است. دوغاب فقط تا حدودی به طرف ترانشه نفوذ می کند و یک کیک فیلتر غیر قابل نفوذ از لایه های معدنی رسی بر روی دیوارها تشکیل می دهد تا از اتلاف بیش از حد سیال به سازند اطراف جلوگیری شود.
در مرحله بعد، پراکندگی بنتونیت توسط بتن جابجا می شود ( شکل 4.2.5 ). دیوارهای بتنی حدود 100  متر عمق و 0.8-1.5  متر ضخامت با این تکنیک ساخته می شود. (جالب توجه است که اثر تثبیت کننده پراکندگی بنتونیت در اواسط قرن نوزدهم مشاهده شد. اولین حق اختراع در سال 1912 صادر شد اما این تکنیک تنها از حدود سال 1950 به طور گسترده به کار رفت.)

در کاربردهای دیگر، پراکندگی بنتونیت برای دوغاب کردن ترک‌ها و شکاف‌ها در سنگ‌ها، برای تزریق خاک، یا جلوگیری از حرکت آب و فاضلاب از طریق خاک، ماسه یا شن استفاده می‌شود. به عنوان مثال می توان به آب بندی رسوبات زباله، حوضچه های فاضلاب یا حوضچه های زینتی اشاره کرد. پراکندگی ها نه تنها به عنوان روان کننده در سیالات حفاری، بلکه برای روانکاری کیسون ها ( شکل 4.2.6 ) و شمع ها یا کابل ها و همچنین لوله هایی برای عبور از مجرا استفاده می شوند. در حفاظ تونل، بنتونیت تیکسوتروپیک خاک را در جلوی سپر نگه می دارد تا زمانی که توسط ابزار سپر دوار حذف شود. همچنین باید آب زیرزمینی را عقب نگه دارد و خاک حفاری شده را به یک کارخانه جداسازی در بالای زمین منتقل کند.
غرق کردن کیسون و چک کردن لوله. دوغاب بنتونیت بسیار چسبناک اصطکاک بین ساختار ساختمان و خاک (قطعه سایه روشن بیرونی) را کاهش می دهد. صفحه برش کیسونی که باید غرق شود یا لوله ای که باید بررسی شود نشان داده شده است.

بنتونیت چاه ارت چیست ؟

بنتونیت یک مونتموریلونیت که از خاکستر آتشفشانی تغییر یافته تشکیل شده است. ساختار ورقه ای سیلیکاتی دارد و به ویژه به دلیل نحوه جذب و از دست دادن آب و خواص تبادل پایه آن قابل توجه است. بنتونیت سدیک می تواند تا 10 برابر وزن خود آب جذب کند و تا 18 برابر حجم خشک خود متورم شود. بنابراین، می توان آن را در جایی به کار برد که از خواص کلوئیدی آن می توان بهره برداری کرد. بنتونیت مصارف بسیار متنوعی از جمله ریخته گری، خوراک دام، گل حفاری ، جاذب، صنعتی و کاربردهای تخصصی دارد.

حدود 70 درصد از عرضه شناخته شده جهان از بنتونیت غربی یا نوع سدیمی در ایالت وایومینگ (به ویژه در سازند مووری) با ذخایر قابل توجه دیگری در سایر نقاط غرب ایالات متحده وجود دارد. آتشفشان های ناحیه یلواستون وایومینگ برای دوره های طولانی در اوایل کرتاسه (حدود 100) فعال بودند.  میلیون  سال) و لایه های خاکستر چند سانتی متری تا 15 رسوب کرده است  متر ضخامت در دریاهای کم عمق مجاور. خاکستر با گذشت زمان از بین رفت و بنتونیت را تشکیل داد.

تاریخچه بنتونیت

اولین استفاده از بنتونیت در دهه 1800، شامل روان کننده برای چرخ های واگن، درزگیر برای سقف کابین چوبی و صابون بود. کاربردهای مدرن بسیار متغیر است. در ریخته گری یا ریخته گری فلز، بنتونیت را با ماسه مخلوط می کنند تا قالب ها را بسازند. بنتونیت یک پیوند انعطاف پذیر با دانه های ماسه ایجاد می کند، بنابراین مخلوط شکل خود را به خوبی حفظ می کند. سپس فلز مذاب در قالب ریخته می شود تا قالب ریخته گری شود.
پس از تکمیل، قالب بنتونیت و شن و ماسه را می توان از قالب جدا کرده و مجددا استفاده کرد. بنتونیت به عنوان چسب برای گلوله های غذایی برای حیوانات و طیور و به عنوان حامل برای مکمل های غذایی استفاده می شود. بنتونیت همچنین رطوبت و روغن های اضافی را جذب می کند و به جلوگیری از بد بو، توده شدن و تشکیل گلوله ها کمک می کند. برخی از تحقیقات اخیر نشان داده اند که خواص مبادله پایه بنتونیت به آن کمک می کند تا سموم و آمونیاک خاصی را حذف کند. همچنین جریان خوراک از طریق روده ها را کاهش می دهد به طوری که جذب مواد مغذی بهبود می یابد و به طور غیر مستقیم به عواملی مانند تولید شیر، رشد پشم و کیفیت و تولید تخم مرغ کمک می کند.

بنتونیت به طور گسترده ای به عنوان گل حفاری استفاده می شود. با آب مخلوط می شود تا دوغابی تشکیل شود که از طریق رشته مته دوزینگ پمپ آلدوز گرندفوس شده و از طریق مته خارج می شود. گل حفاری به خنک و روغن کاری مته کمک می کند و به دلیل ویسکوزیته و استحکام تسلیم بالایی که دارد، برش های مته را استخراج می کند و آنها را به سطح می برد و به مهر و موم شدن سوراخ مته و جلوگیری از فرورفتن دیواره کمک می کند. بنتونیت برای پر کردن و آب بندی سوراخ های حفاری متروکه استفاده می شود. به همین ترتیب، بنتونیت برای آب‌بندی آبراه‌های دیگر مانند حوض‌ها، گودال‌های آبیاری، مخازن و تالاب‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گرفت و گاهی اوقات به عنوان دوغاب نیز استفاده می‌شد.

به دلیل توانایی آن در جذب آب و بو، بنتونیت به یکی از اجزای اصلی انواع “مجموعه” بستر گربه تبدیل شده است. (فشار گربه غیرمجموعه یا معمولی از خاک رس جورجیا و دیگر خاک رس های غیرمونتموریلونیت مشابه ساخته شده است.) دسته های بنتونیت به راحتی قابل حمل هستند و بقیه مواد استفاده نشده دست نخورده باقی می مانند، بنابراین بستر بین تغییرات بیشتر دوام می آورد. با 74  میلیون ها گربه خانگی تنها در ایالات متحده، این می تواند تأثیر قابل توجهی داشته باشد! مواد بسیار شبیه به بستر گربه، اعم از کلوخه ای و غیرمجمعی، در صنعت برای تمیز کردن ریخته شده مایعات استفاده می شود.

بنتونیت به عنوان چسب برای تاکونیت، یک سنگ آهن کم عیار استفاده شده است. تاکونیت را ریز آسیاب می‌کنند، با بنتونیت مخلوط می‌کنند تا گلوله‌ها یا گلوله‌ها درست شود و سپس برای مدت کوتاهی در کوره‌ها پخته می‌شوند تا گلوله‌ها سطح سختی پیدا کنند. سپس گلوله ها را می توان به راحتی حمل کرد و به کارخانه های فولاد فرستاد.

افزودنی های بنتونیت برای امولسیون کردن روغن ها در آسفالت و مواد شوینده استفاده شده است. برای بهبود مقاومت سرامیک و آجر؛ برای حفظ ریز ذرات در کاغذسازی؛ برای شفاف کردن آب، شراب، و آب میوه؛ برای تصفیه فاضلاب، کاغذ جوهر زدایی، و کنترل انتشار گازهای گلخانه ای در هوا؛ و به ژل کردن لوازم آرایشی و دارویی. همچنین به عنوان ماده ای در پاک کننده ها، براق کننده ها و اسپری ها در انواع مختلف استفاده شده است. بنا به دلایل واضح، بنتونیت را محصول 1000 کاربرد نامیده اند. کاربردها به ویژگی های جذب آن بستگی دارد که به نوبه خود به ترکیب شیمیایی خاک رس بستگی دارد.

ویژگیپارامتر طراحیحفاری و تحویل برای حمل و نقلتحویل مواد و ذخیره سازی میانیحمل و نقل و ذخیره سازی در کارخانه تولید
ترکیب موادمونت موریلونیتحفاری
(توسط تامین کننده)XRD
کربن آلیحفاری
(توسط تامین کننده)گرمایش در کوره
سولفیدحفاری
(توسط تامین کننده)گرمایش در کوره
کل گوگردحفاری
(توسط تامین کننده)گرمایش در کوره
خواص تراکمتوزیع اندازه گرانولسنگ زنی
(توسط تامین کننده)الک کردن
محتوای آبخشک کردنذخیره سازیحمل و نقل و ذخیره سازی
(توسط تامین کننده)خشک کردن در اجاق مایکروویو

قیمت بنتونیت

لایه بنتونیتی که قوطی‌ها را در مخزن زباله‌های هسته‌ای در اعماق سنگ احاطه کرده و از آن محافظت می‌کند، فرآیند جریان گرما و رطوبت همراه پیچیده را تجربه می‌کند. گرمای آزاد شده از قوطی باعث خشک شدن اولیه می شود. آب موجود در سنگ از طرف دیگر باعث اشباع پی در پی بنتونیت از سمت سنگ بیرونی می شود. این فرآیندها تعامل خواهند داشت. سوالات کلیدی درجه خشک شدن اولیه و زمان لازم برای اشباع بنتونیت در سناریوهای مختلف است.

فرآیند شعاعی در نظر گرفته شده در حلقۀ بنتونیتی، فرآیندی پیچیده با جریان های جفت شده و بسیار غیرخطی است که شامل موارد زیادی است. جریان مایع و جریان بخار و همچنین جریان گرمای رسانا و همرفتی بسته به گرادیان فشار، چگالی بخار آب و دما وجود دارد. ضرایب جریان به خواص آب مانند فشار بخار آب اشباع و ویسکوزیته دینامیکی آب بستگی دارد. آنها همچنین به خواص بنتونیت بستگی دارند: منحنی نگهداری آب، هدایت هیدرولیکی و ضریب انتشار بخار آب، و هدایت حرارتی، که همه آنها تابع درجه اشباع آب هستند.

معادلات جفت شده بسیار غیرخطی ممکن است، به شکلی که معادلات زیر فرموله شده است، با از دست دادن دقت حدود 10 درصد خطی شوند. معادله رطوبت به شکل همرفتی- انتشاری می شود. یک راه حل تحلیلی شامل توابع بسل ممکن است برای خشک شدن گذرا و اشباع بنتونیت به دست آید.

تاثیر بنتونیت بر عملکرد بدن سم زدایی

نشان داده شده است که خاک رس بنتونیت به عنوان یک عامل سم زدایی عمل می کند. این خاصیت به ماهیت پلی کاتیونی آن اشاره دارد که منجر به جذب سموم بار منفی می شود .
آفلاتوکسین ها مواد شیمیایی سمی و سرطان زا هستند که توسط کپک های خاصی تولید می شوند که عمدتاً کبد را تحت تأثیر قرار می دهند. ابتدا در سال 1989 دووراک و همکاران گزارش کردند که بنتونیت قادر است آفلاتوکسین آب را تا 66 درصد غلظت اولیه خود کاهش دهد که نشان دهنده ظرفیت جذب بنتونیت برای آفلاتوکسین است. شل و همکاران نشان دادند که در خوک ها، زمانی که خاک رس به ذرت آلوده به آفلاتوکسین اضافه می شود، تا حدی عملکرد کبد را بدون تأثیر زیادی بر متابولیسم مواد معدنی بازیابی می کند .
در خرگوش‌هایی که با رژیم غذایی آلوده به آفلاتوکسین تغذیه می‌شوند، نقص در عملکرد تولیدمثلی وجود دارد و افزودن بنتونیت به جیره آلوده به آفلاتوکسین باعث بهبود ویژگی‌های فیزیکی مایع منی جفتک و ویژگی‌های عملکرد تولید مثلی خرگوش‌های گوزن می‌شود . مطالعات متعددی در مورد تغذیه حیوانات وجود دارد که نشان می‌دهد بنتونیت‌ها می‌توانند آفلاتوکسین‌ها را در خوراک مصرفی متصل کرده و سمیت را کاهش یا از بین ببرند بنتونیت فراهمی زیستی آفلاتوکسین را کاهش می دهد و مقدار آفلاتوکسین M1 را که متابولیت هیدروکسیله آفلاتوکسین B1 در جمعیت غنا است، 17 ). در حال حاضر ایمنی بنتونیت غذایی در مطالعات مختلف از جمله حیوانات و انسان نشان داده شده است ،علاوه بر این، بر غلظت سرمی ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم در انسان تأثیری نمی‌گذارد . سپس بنتونیت به عنوان یک مداخله غذایی برای پیشگیری و درمان سمیت آفلاتوکسین در انسان مورد استفاده قرار می گیرد.

آفت کش های ارگانوکلرین یکی از پایدارترین آلاینده های آلی موجود در محیط هستند. آنها بسیار سمی، از نظر شیمیایی و بیولوژیکی پایدار هستند و تمایل به تجمع در موجودات دارند. گزارش شده است که بنتونیت به دلیل ماهیت کاتیونی خود ظرفیت جذب آفت کش ها را دارد ( 18 ). احتمالاً به دلیل ترکیبی از برهمکنش های آبگریز و دوقطبی بار ( 19 ) در شرایط آزمایشگاهی، پتانسیل جذب آفت کش اندرین را دارد.
پاراکوات یک علف کش است که برای پستانداران از جمله انسان بسیار سمی است. پس از مصرف پاراکوات در دوز بالا، نارسایی کبدی، قلبی یا کلیوی یا مرگ ممکن است رخ دهد. در دوزهای کمتر علائمی مانند دیسترس تنفسی، اختلال عملکرد کلیوی یا گاهی اوقات زردی یا نکروز قشر آدرنال ظاهر می شود. شستشوی معده با بنتونیت پاراکت را از بین می برد. ممکن است به عنوان یک جاذب برای کاهش اثر این سم بر بدن عمل کند ،سپس می توان نتیجه گرفت که بنتونیت با سمیت آفت کش ها و علف کش ها مقابله می کند.

بنتونیت خوراکی

برخی از سموم ممکن است در غذاهای دام وجود داشته باشد. لانتانا کامارا، گونه ای از گیاهان گلدار، به عنوان سمی برای دام هایی مانند گاو، گوسفند، اسب، سگ و بز شناخته شده است. هنگامی که گاوهایی که با لانتانا کامارا مسموم شده بودند، 5 روز بعد با بنتونیت خوراکی درمان شدند، از 6 گوساله ای که بنتونیت داده بودند، 5 گوساله بهبود یافتند در حالی که 5 گوساله از 6 گوساله در گروه کنترل مردند و در مقایسه با زغال فعال، غلظت بیلی روبین کل پلاسما از نظر آماری مناسب تر بود. در گاوهای تیمار شده با بنتونیت، سپس بنتونیت به عنوان یک درمان ارزانتر و موثرتر در مقایسه با زغال سنگ پیشنهاد می شود.
سمیت فلزات یا مسمومیت با فلز، اثر سمی فلزات خاص در اشکال و دوزهای خاص بر زندگی است. مسمومیت با سرب یک وضعیت پزشکی در انسان و سایر مهره داران است که به دلیل افزایش سطح فلز سنگین سرب در بدن ایجاد می شود. سرب با انواع فرآیندهای بدن تداخل دارد و برای بسیاری از اندام ها و بافت ها از جمله قلب، استخوان ها، روده ها، کلیه ها و سیستم های تولید مثلی و عصبی سمی است. در خوک ها، تغذیه مکمل مونت موریلونیت به مدت 100 روز باعث کاهش غلظت سرب در خون، مغز، کبد، استخوان، کلیه و مو شد.
مسمومیت مس، که به آن copperiedus نیز می گویند، به عواقب مسمومیت بیش از حد در بدن اشاره دارد. به طور مداوم در گوسفند، به این نتیجه رسیدیم که فراهمی زیستی مس در رژیم غذایی را می توان با مکمل های خوراکی بنتونیت کاهش داد . کادمیوم یک فلز بسیار سمی است که معمولا در محیط های کاری صنعتی یافت می شود. قرار گرفتن در معرض کپور ( Carassius auratus با کادمیوم غذایی باعث استرس اکسیداتیو شد، در حالی که مونتموریلونیت مکمل در رژیم غذایی آسیب اکسیداتیو نسبتاً ناشی از کادمیوم را در کبد و کلیه معکوس کرد. بنتونیت علاوه بر این گزارش شده است که سمیت سلولی و سمیت ژنتیکی ناشی از کادمیوم را در ماهی تیلاپیا نیل کاهش می دهد. به طور کلی به نظر می رسد که بنتونیت یک درمان مطمئن برای مسمومیت با فلزات باشد.

پوست و مو

برای مدت طولانی بنتونیت به صورت خارجی روی پوست استفاده می شده است. پیچک سمی و بلوط سمی شایع ترین علل درماتیت تماسی آلرژیک در آمریکای شمالی هستند. لوسیون بنتونیت Quaternium-18 نشان داده شده است که در پیشگیری یا کاهش درماتیت تماسی آلرژیک آلرژیک پیچک سمی و سمی بلوط به طور موثر در پیشگیری یا کاهش آن عمل می کند ،درماتیت تحریک کننده و آلرژیک دست در افرادی که قادر به اجتناب از قرار گرفتن در معرض عوامل ایجاد کننده نیستند، به عنوان یک مشکل دشوار قابل کنترل در نظر گرفته می شود. نشان داده شده است که استفاده از Quaternium-18-Bentonite در کرم مرطوب کننده باعث بهبود درماتیت مزمن دست در اکثر افراد مبتلا به درماتیت کنترل نشده قبلی می شود ( 30 ). در درماتیت پوشکی که یکی از شایع‌ترین اختلالات پوستی در دوران نوزادی است، بهتر و سریع‌تر از کالاندولا، درمان فعلی این نوع درماتیت، عمل می‌کند.

بنتونیت می تواند به عنوان یک مانع برای انتقال ترکیبات آلی فسفره سمی در سراسر پوست عمل کند، که نشان دهنده عملکرد محافظ فیزیکی آن بر روی پوست است . در مورد ضدآفتاب ها گزارش شده است که کمپلکس های گنجانده شده از ضدآفتاب های تجاری در مونتموریلونیت ها دارای خواص عملکردی بهینه مانند مقاومت در برابر آب و چسبندگی پوست هستند که آنها را به بستر خوبی در این نوع محصولات پوستی تبدیل می کند . علاوه بر این، گزارش شده است که لوسیون های ضد آفتاب حاوی نسبت خاصی از ماده معدنی بنتونیت در جذب بالاترین سطح نور UV قوی تر از لوسیون آفتاب موجود تجاری هستند .
همچنین نشان داده شده است که بنتونیت در بهبود ضایعات و زخم های پوستی موثر عمل می کند.

دستگاه گوارش

برای مدت طولانی بنتونیت به عنوان درمان اسهال در نظر گرفته می شد. در سال 1961، نشان داده شد که بنتونیت خوراکی، 97 درصد موارد را با عوامل مختلف ایجاد کننده اسهال (عفونت ویروسی، آلرژی غذایی، کولیت اسپاستیک، کولیت مخاطی و مسمومیت غذایی) درمان می کند .
سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری شایع و طولانی مدت سیستم گوارشی است. می تواند باعث حملات گرفتگی معده، نفخ، اسهال و/یا یبوست شود. هنگامی که (3 گرم، td به مدت 8 هفته) در بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) تجویز شد، این سندرم را تحت تأثیر قرار داد. اگرچه درد یا ناراحتی در کل جمعیت IBS تحت درمان با مونتموریلونیت در مقایسه با دارونما بهبود قابل توجهی نداشت، اما عادات کاسه را در IBS غالب با یبوست تعدیل می کند ( 39 ). مونت موریلونیت که در رژیم غذایی با روی ترکیب شد، رشد را بهبود بخشید، اسهال پس از شیر گرفتن را کاهش داد و یکپارچگی مخاط و فعالیت آنزیم های گوارشی در پانکراس و محتویات کوچک خوک ها را افزایش داد.

در حالی که بنتونیت می تواند بسیاری از مواد آلی و معدنی را در دستگاه گوارش جذب کند، که بر متابولیسم مواد معدنی و جذب ( 41 ) تأثیر نمی گذارد. مجموعه از میکروارگانیسم ها است که در گوارش انسان و سایر حیوانات زندگی می کنند. این میکروارگانیسم‌ها با تخمیر فیبر غذایی به اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه و سنتز ویتامین B و ویتامین K و همچنین متابولیسم اسیدهای صفراوی، استرول‌ها و بیگانه‌بیوتیک‌ها برای میزبان مفید هستند. تجویز داخل معده ای بنتونیت به موش ها به مدت 28 روز منجر به تولید بیش از حد میکرو فلور مخمر کولون می شود . سپس بنتونیت ممکن است از طریق افزایش فعالیت فلور روده به جذب مواد مغذی کمک کند.

کلیه

کراتینین محصول تجزیه کراتین فسفات در ماهیچه است و محتوای سرمی آن شاخص مهمی برای سلامت کلیه است زیرا از طریق کلیه ها دفع می شود. کراتینین قادر است از رگ خونی به روده نفوذ کند و دوباره در روده جذب شود. در مدل تجربی هیپرکراتینینمی در موش، که مونتموریلونیت کراتینین سرم را با جذب آن در دستگاه گوارش و تسریع دفع آن از روده، کاهش می‌دهد . اوره متابولیت اولیه است که از پروتئین غذایی و گردش پروتئین بافتی بدست می آید. با کاهش عملکرد کلیه، سطح BUN (نیتروژن اوره خون) افزایش می یابد. بنتونیت باعث ترویج انتشار اوره از رگ خونی به روده می شود و از جذب اوره در روده جلوگیری می کند . سپس به نظر می رسد که بنتونیت ممکن است برای سلامت کلیه مفید باشد.

اثرات ضد باکتریایی

امروزه تعداد باکتری های بیماری زا مقاوم به آنتی بیوتیک به طور قابل توجهی افزایش می یابد، این روند هشدار دهنده نیاز به شناسایی و ارزیابی عوامل ضد باکتری جدید را نشان می دهد. مواد معدنی زمین شناسی طبیعی دارای خواص ضد باکتریایی هستند که ممکن است امیدی برای ترکیبات درمانی جدید ایجاد کند . نشان داد که مونت موریلونیت قادر به جذب کلیفاژهای T1 و T7 اشریشیا کلی در شرایط آزمایشگاهی است .
هنگامی که خاک رس با آب (2-4 قسمت آب به 1 قسمت خاک رس) مخلوط شد و به مدت 24 ساعت با باکتری های زنده در دمای بدن (37 درجه سانتیگراد) انکوبه شد، طیف وسیعی از باکتری ها از بین رفت .این اثرات ضد باکتریایی ممکن است از تعامل فیزیکی (یعنی نفوذ یا پاره شدن سلول) و/یا برهمکنش شیمیایی خاک رس با باکتری (یعنی مسمومیت یا محرومیت از مواد مغذی) ناشی شود .
ذرات بنتونیت تکثیر سلول های قرمز خون و پاسخ آنتی بادی ناشی از لیپوپلی ساکارید یا کنکاناوالین A را در شرایط آزمایشگاهی مهار می کند.

استخوان

گزارش می شود که بنتونیت خوراکی اندکی جذب کلسیم در استخوان بزها را کاهش می دهد، در جوجه های گوشتی با کمبود مواد مغذی، اگرچه بنتونیت مصرف غذا را افزایش داد، اما کاهش کلسیم درشت نی را جبران نکرد.

سرطان

مونت موریلونیت به عنوان یک سیستم دارورسانی برای داروهای مورد استفاده در درمان سرطان مانند پاکلیتاکسل ، 5-فلوئورواوراسیل .

اگرچه مطالعه ای اثر ژنوتوکسیک بنتونیت را بر سلول های لنفوبلاست B انسانی گزارش کرد ، اخیراً نشان می شود که بنتونیت از رشد رده های سلولی سرطانی انسانی U251 (سیستم عصبی مرکزی، گلیوبلاستوما) جلوگیری می کند. به نظر می رسد که سطوح رسی  سطوح اجزای رشد متابولیک را کنترل می کند.

قیمت بنتونیت چاه ارت

گزارش می شود که مونت موریلونیت نه تنها تیروکسین و تری یدوتیرونین را در شرایط آزمایشگاهی جذب می کند، بلکه این هورمون ها را در موش های مدل پرکاری تیروئید نیز کاهش می دهد. زمان خواب را طولانی تر می کند، ظرفیت تحمل هیپوکسی را بهبود می بخشد و فعالیت های خود به خودی آن موش ها را کاهش می دهد.
نشان می دهد که بنتونیت زمان خونریزی و لخته شدن را کاهش می دهد و بنابراین به عنوان یک عامل هموستاتیک پیشنهاد می شود.
همچنین گزارش میشود که به عنوان یک پرکنند در مقیاس نانو امیدبخش در صنعت  مواد غذایی عمل می کند .

ترکیبات آلی فرار داخلی (VOCs) بر سلامت انسان تأثیر می گذارد. VOC ها می توانند از ترکیبات فنلی و بنزن مانند در مصالح ساختمانی و مبلمان اداری یا از کپک ها (قارچ ها) رشد کنند که در داخل ساختمان هایی که تهویه نامناسب یا مهر و موم و منشاء می گیرند. جالب است که مواد آتشفشانی، خاک رس و مواد معدنی مانند مونت موریلونیت VOCs را فیلتر می کنند و در قرار گرفتن انسان در معرض این ترکیبات خطرناک را محدود می کنند.