کلر جامد

کلر جامد چیست؟

کلر جامد یک عنصر شیمیایی با نماد Cl و عدد اتمی 17 است. دومین عنصر سبک از هالوژن ها ، بین فلوئور و برم در جدول تناوبی ظاهر می شود و خواص آن عمدتاً بین آنها میانی است. کلر یک گاز زرد مایل به سبز در دمای اتاق است. این یک عنصر بسیار واکنش پذیر و یک عامل اکسید کننده قوی است : در بین عناصر، دارای بالاترین میل الکترونی و سومین الکترونگاتیوی بالا در مقیاس پالینگ تجدید نظر شده ، تنها پس از اکسیژن و فلوئور است.

کلر جامد

کاربرد کلر جامد

کلر جامد یک ماده شیمیایی مهم در دسته بایوساید و در تصفیه آب، در مواد ضدعفونی کننده ، سفید کننده و گاز خردل است.
کلر همچنین به طور گسترده در ساخت بسیاری از محصولات و اقلام به طور مستقیم یا غیرمستقیم، به عنوان مثال در تولید محصولات کاغذی، ضد عفونی کننده، مواد رنگزا، مواد غذایی، حشره کش ها، رنگ ها، فرآورده های نفتی، پلاستیک، داروها، منسوجات، حلال ها و بسیاری دیگر از محصولات مصرفی استفاده می شود.
برای از بین بردن باکتری ها و سایر میکروب ها از منابع آب آشامیدنی استفاده می شود.
کلر جامد در ساحل کردن خمیر چوب برای ساخت کاغذ نقش دارد، سفید کننده نیز به صورت صنعتی برای حذف جوهر از کاغذ بازیافت استفاده می شود.
کلر اغلب هنگامی که جایگزین هیدروژن (لاستیک مصنوعی) می شود، بسیاری از خواص مطلوب را در یک ترکیب آلی ایجاد می کند، بنابراین به طور گسترده در شیمی آلی، در تولید کلرات ها، کلروفرم، تتراکلرید کربن و در استخراج برم استفاده می شود.

آیا کلر جامد، مایع یا گاز است؟

کلر جامد، مایع یا  گاز است .

شکی نیست که استفاده از کلر جامد روشی بسیار موثر برای تصفیه آب و فاضلاب به شما ارائه می دهد. تنها سوال این است: از کدام شکل کلر باید استفاده کرد؟

این گاز 100٪ کلر عنصری (Cl2) است و در سیلندرهای 150 پوندی (قطر 10 اینچ و ارتفاع حدود 55 اینچ) و در ظروف 2000 پوندی (تنی) (قطر 30 اینچی و 82) عرضه می شود. بالا). مایع هیپوکلریت سدیم (NaOCl) است که معمولاً به عنوان سفید کننده لباسشویی استفاده می شود. ماده جامد هیپوکلریت کلسیم [Ca(OCl)2] است که به صورت دانه ای یا قرص موجود است.

اگر هزینه مشکل است، گاز کلر یک انتخاب واضح است زیرا هیپوکلریت کلسیم تنها 65٪ کلر موجود است، هیپوکلریت سدیم 12.5٪ است. در یک بررسی اخیر از قیمت ها در هشت منطقه ایالات متحده، هیپوکلریت سدیم دو تا چهار برابر بیشتر از هر کلر جامد موجود قیمت دارد و هیپوکلریت کلسیم سه تا هفت برابر بیشتر است.

کلر جامد

msds کلر جامد

طراحی تجهیزات خوراک و بسته بندی محصول نیز به نفع گاز کلر جامد است. تجهیزات تغذیه گاز مدرن فضای بسیار کمی را اشغال می کنند – اساساً مساحت ظرف (کمتر از یک فوت مربع برای سیلندر 150 پوندی و 17 فوت مربع برای ظروف تنی است زیرا تجهیزات تغذیه – کلرساز – مستقیماً روی ظرف نصب می شود). ) بیایید مقایسه کنیم.

وقتی صحبت از تزریق پکیج کلر به آب می شود، کلرسازهای گازی از خلاء ایجاد شده توسط آب که از طریق ونتوری در “اجکتور” جریان می یابد ، استفاده می کنند تا کلر را مستقیماً از سیلندر بکشند. تغذیه هیپوکلریت سدیم و کلسیم دانه ای، هیپوکلریت (دوغاب) نیاز به یک پمپ اندازه گیری دارد . هیپوکلریت کلسیم به شکل قرص به نوعی دستگاه اندازه گیری جامد نیاز دارد.

اگر ثبات و تکرارپذیری نرخ تغذیه حیاتی است، گاز دوباره انتخاب خوبی است. این گاز اساساً 100٪ کلر عنصری خالص است (در هر دو حالت مایع و گاز در داخل سیلندر) و تا زمانی که ظرف خالی شود بدون توجه به مدت زمانی که ذخیره می شود در آن قدرت باقی می ماند. هیپوکلریت سدیم و کلسیم با افزایش سن تجزیه می شوند و کلر جامد را در هوا آزاد می کنند. این امر مستلزم افزایش مداوم نرخ خوراک برای حفظ سطح دوز است و انجام این کار معمولاً به مخلوط کردن قبل یا ثانویه نیاز دارد.

کلر جامد

قیمت کلر جامد

در نهایت، در مورد ایمنی، آمار نشان می دهد که شکل کلر جامد که بیشترین نقش را در تصادفات و صدمات دارد، شکل مایع، هیپوکلریت سدیم است. هنگامی که به عنوان سفید کننده با سایر عوامل پاک کننده استفاده می شود، هیپوکلریت سدیم می تواند به طور خود به خود به شعله تبدیل شود، زمانی که در نزدیکی منبع گرما قرار گیرد یا در تماس با یک گروه کامل از مواد شیمیایی قرار گیرد. و هیپوکلریت سدیم می تواند به شدت پوست را تحریک کند و به چشم آسیب برساند.

هیپوکلریت کلسیم همچنین می تواند به پوست و چشم آسیب برساند. کبریت ریخته شده در طبل دانه ای یا قرص می تواند آن را آتش بزند. تماس با پارچه های روغنی در شرایط گرم و مرطوب می تواند باعث احتراق خود به خود شود. و در صورت افتادن، ظرف دربسته هیپوکلریت کلسیم می تواند منفجر شود. علاوه بر این، با تجزیه آنها، هیپوکلریت سدیم و کلسیم کلر را به هوا خارج می کنند.

از طرف دیگر گاز کلر جامد نه قابل اشتعال است و نه قابل انفجار. سیستم‌های تغذیه گاز مدرن سیلندر، کلر را از ظرف با خلاء می‌کشند، به طوری که خرابی هر یک از اجزای سیستم منجر به آزاد شدن کلر در هوا نمی‌شود، بلکه منجر به قطع خودکار و فوری کلر جامد می‌شود.

سوالات متداول :

کلر مایع است یا جامد؟

کلر یک گاز زرد مایل به سبز در دمای اتاق و فشار اتمسفر است. دو و نیم برابر سنگین تر از هوا است. در دمای 34- درجه سانتیگراد (29- درجه فارنهایت) به مایع تبدیل می شود.

کلر به عنوان جامد چه رنگی است؟

رنگ کلر مانند تصویر سبز مایل به زرد است.

کلر جامد در چه دمایی است؟

-149.76 درجه فارنهایت

آیا کلرید جامد است؟

بنابراین کلر نقطه جوش پایینی دارد و در دمای اتاق نیز گاز است. در مقابل، کلرید سدیم در دمای اتاق جامد است زیرا یک ترکیب یونی غول پیکر است. یون های سدیم و کلرید مجزا توسط نیروهای جاذبه الکترواستاتیکی بین یون های دارای بار مخالف در کنار هم نگه داشته می شوند.

کلر جامد

کلر در محیط زیست

در طبیعت فقط به صورت ترکیب با سایر عناصر عمدتاً سدیم به شکل نمک معمولی (NaCl) سولفات آلومینیوم و همچنین در کارنالیت و سیلویت یافت می شود . کلر جامد بیشتر نمک محلول در اقیانوس های زمین را تشکیل می دهند: حدود 1.9 درصد از جرم آب دریا را یون های کلرید تشکیل می دهند.

مقدار کلرید در خاک ها با توجه به فاصله از دریا متفاوت است. میانگین در خاک های رویی حدود 10 پی پی ام است. گیاهان حاوی مقادیر مختلفی کلر هستند. این یک ریزمغذی ضروری برای گیاهان عالی است که در آن در کلروپلاست ها غلیظ است. اگر مقدار کلرید در خاک کمتر از 2 پی پی ام باشد، رشد آسیب می بیند، اما به ندرت اتفاق می افتد. حد بالایی تحمل بسته به محصول متفاوت است.

خرید کلر جامد

کلر جامد یک گاز بسیار واکنش پذیر است. این یک عنصر طبیعی است. بزرگترین مصرف کنندگان کلر شرکت هایی هستند که اتیلن دی کلرید و سایر حلال های کلردار، رزین های پلی وینیل کلراید ( PVC )، پلی آلومینیوم کلراید، کلروفلوئوروکربن ها و پروپیلن اکسید تولید می کنند. شرکت های تولید کاغذ از کلر جامد برای سفید کردن کاغذ استفاده می کنند. تصفیه خانه های آب و فاضلاب از کلر برای کاهش سطح آب میکروارگانیسم هایی که می توانند بیماری را به انسان منتقل کنند (گندزدایی) استفاده می کنند.

اثرات کلر بر سلامتی

قرار گرفتن در معرض کلر جامد می تواند در محل کار یا در محیط پس از انتشار در هوا، آب یا زمین رخ دهد. افرادی که از سفید کننده های لباسشویی و مواد شیمیایی استخرهای حاوی کلر استفاده می کنند، معمولاً در معرض کلر نیستند. کلر به طور کلی فقط در محیط های صنعتی یافت می شود.
کلر جامد با تنفس هوای آلوده یا زمانی که با غذا یا آب آلوده مصرف شود وارد بدن می شود. به دلیل واکنش پذیری در بدن باقی نمی ماند.
اثرات کلر بر سلامت انسان بستگی به میزان کلر موجود در آن و مدت زمان و دفعات قرار گرفتن در معرض آن دارد. اثرات همچنین به سلامت فرد یا شرایط محیط در هنگام مواجهه بستگی دارد.
تنفس مقادیر کم کلر جامد برای مدت کوتاهی بر سیستم تنفسی انسان تأثیر منفی می گذارد. اثرات از سرفه و درد قفسه سینه تا احتباس آب در ریه ها متفاوت است. کلر پوست، چشم ها و دستگاه تنفسی را تحریک می کند. این اثرات به احتمال زیاد در سطوح کلر که به طور معمول در محیط یافت می شود رخ نمی دهد.
اثرات سلامتی انسان مرتبط با تنفس یا مصرف مقادیر کمی کلر در مدت زمان طولانی مشخص نیست. برخی از مطالعات نشان می دهد که کارگران اثرات نامطلوبی از قرار گرفتن مکرر استنشاق در معرض کلر ایجاد می کنند، اما برخی دیگر این کار را نمی کنند.

کلر جامد

اثرات زیست محیطی کلر جامد

کلر جامد با مخلوط شدن با آب حل می شود. همچنین می تواند تحت شرایط خاصی از آب فرار کرده و وارد هوا شود. بیشتر انتشار مستقیم کلر به محیط زیست در هوا و آب های سطحی است.
هنگامی که کلر در هوا یا آب قرار می گیرد، با سایر مواد شیمیایی واکنش می دهد. با مواد معدنی در آب ترکیب می‌شود تا نمک‌های کلرید و با مواد آلی در آب برای تشکیل مواد شیمیایی آلی کلردار تشکیل شود.
به دلیل واکنش پذیری کلر جامد به احتمال زیاد از طریق زمین حرکت نمی کند و وارد آب های زیرزمینی می شود.
گیاهان و حیوانات به احتمال زیاد کلر را ذخیره نمی کنند. با این حال، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که قرار گرفتن مکرر در معرض کلر موجود در هوا می تواند بر سیستم ایمنی، خون، قلب و سیستم تنفسی حیوانات تأثیر بگذارد.
کلر جامد در سطوح پایین باعث آسیب زیست محیطی می شود. کلر به ویژه برای موجودات زنده در آب و خاک مضر است.

تاریخچه کلر جامد

در سال 1774 توسط کارل ویلهلم شیله کشف شد که به اشتباه فکر می کرد حاوی اکسیژن است . کلر در سال 1810 توسط هامفری دیوی نامگذاری شد که اصرار داشت که در واقع یک عنصر است.
عنصر شیمیایی خالص شکل فیزیکی گاز سبز دواتمی دارد. نام کلر از chloros به معنای سبز گرفته شده است که به رنگ گاز اشاره دارد. گاز کلر دو و نیم برابر هوا سنگین است، بوی خفه کننده ای دارد و بسیار سمی است. در شکل مایع و جامد خود یک عامل اکسید کننده، سفید کننده و ضد عفونی کننده قوی است.
این عنصر بخشی از نمک های تشکیل دهنده سری هالوژن است. از طریق اکسیداسیون و الکترولیز از کلریدها استخراج می شود. گاز کلر جامد به رنگ زرد مایل به سبز است و تقریباً با تمام عناصر دیگر به راحتی ترکیب می شود.

کلر جامد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *