باریت رنگرزی

باریت رنگرزی

باریت با کریستال های سفید یکی از نوع های کانی های باریتین است که باترکیب BaSO4 در گروه سولفات های بدون آب به حساب می آید کلمه باریت در لغت به معنی سنگین هست و ریشه یونانی دارد باریت ها عموما در انواع توده ای ، دانه ای ، شعاعی ، گلوله ای و کنکرسیونی دسته بندی می شوند .. این باریت های در معادن رسوبی و آتشفشان ها به صورت رگه ای و لایه لایه ای پیدا می شود .باریت ها در دسته بندی بلور ها در دسته ی ارتورومبیک جای می گیرد . در صنعت های شیشه و سرامیک نیز حدود پنج درصد از مقدار باریت کریستال ” باریت رنگرزی ” استفاده می شود .

در صنعت های شیشه سازی

باریت های کریستالی به عنوان یک ماده همگن کننده ماده های مذاب عمل می کند و شفافیت و درخشندگی شیشه ها را افزایش می دهد و حباب های موجود در آن را کاهش می دهد و از بین می برد و به صورت کلی در صنایع دارای شیشه مثل ساخت شیشه تلویزیون , عینک و … نیز بسیار کاربردی می باشد باید توجه داشت که شیشه هایی که به این صورت ساخته می شود با توجه به میزان باریمی که در آنها موجود است بسیار شفاف و درخشنده تر هستند در مقایسه با شیشه هایی که متشکل از سرب ها هستند .

در صنعت رنگ سازی و رنگرزی باریت کریستال بهترین گزینه برای انتخاب می باشد و تحت عنوان پر کننده در سیستم رنگ سازی از آن استفاده می شود چراکه باریت رنگرزی ” باریت کریستال ” کیفیت و شفافیت رنگ ها را دوچندان نموده و باعث کاهش هزینه ها در سیستم رنگ سازی نیز می شود . باریت های رنگرزی توانسته اند به راحتی جایگذین مواد گران قیمت تر برای ساخت رنگ شوند . در رنگ های خیلی خاص مانند رنگ های کاربردی در هنر نقاشی با استفاده از سولفید روی و باریت رنگرزی ماده ای به نام Lithopone  را ایجاد می کند در این ماده ی نام برده شده رنگدانه های سفید بسیار زیادی دارد که به سبب وجود این رنگدانه ها قدرت پوششی در رنگ ها را بالا میبرد و درنتیجه رنگ های بسیار باکیفیت و مرغوب تری را تولید میکند .

جالب است بدانید

باریت کریستال در صنایع پزشکی هم کاربرد فراوان دارد چرا که کیفیت باریت های کریستال مورد استفاده در پزشکی بسیار زیاد می باشد . به طور مثال هنگام انجام آزمایشات بر روی روده باریت ها که وزن بسیار سنگینی دارند و اشعه های ایکس نمی توانند که از این باریت های الماس عبور کنند در نتیجه متخصصان به راحتی می توانند شکل وظاهر روده را با پرتاب اشعه های ایکس به راحتی تشخیص بدهند .

باریت کریستال ” باریت رنگرزی ” به جهت پر کنندگی رنگ ها نه تنها مورد استفاده قرار می گیرد بلکه در مخروط های ترافیک ، شمع ماشین ، لنت ترمز ، توپ گلف ،  ریخته گری، صنایع چینی، لوازم آرایشی، لاک های غلط گیر، لباس های عایق، لوله های خلاء، وسایل آتش بازی و مواد منفجره، صنایع لاستیک سازی و در راکتورهای هسته ای و داروسازی نیز استفاده می شود .

باریت رنگرزیباریت رنگرزیباریت حفاریباریت حفاری