بنتونیت

یکی از رس های ریز دانه بنتونیت ها (Bentonite) هستند ، بنتونیت ها در اصطلاح برای خاک کلوئیدی ” که با رگه های شیل بنتون کرتاسه در فاصله کمی از قلعه نظامی بنتون و منطقه رودخانه سنگی تحت عنوان وایومینگ ترکیب شدند” استفاده می شود . بنتونیت ها در حقیقت متشکل از کانی هایی که متورم می شوند و یک دسته از رس ها هست که عمدتا 85 درصد از مونتموریلونیت و میزان خیلی کم بیدلیت هستند.

آغاز پیدایش بیشتر بنتونیت ها در اثر تغییرات خاکستر های به جا مانده آتش فشان ، هوازدگی و معمولا هم همراه با آب است و سنگ منشا آنها نیز بازی می باشد . با دورشدن از آتش فشان ها ضخامت بنتونیت ها کمتر می شود . در مورد ساختار بنتونیت هم اگر کنجکاو هستید باید بگویم بنتونیت ساختار آلومینوسیلیکاتی دارد که دو لایه چهار وجهی و یک لایه هشت وجهی دارد وعضوی از خانواده سیلیکات های 3 لایه هست .

فرمولاسیون بنتونیت : (Na, CaO)(Al, Mg)(Si4O10)3 (OH)6 nH2O

ویژگی های لایه ی چهار وجهی بنتونیت چیست ؟

یکی از واحد های مشابه در تمام کانی های رسی سیلیس است ، سیلیس خود یک هرم چهار وجهی می باشد که داخلش به طرز خارق العاده ای یک اتم سیلیس که توسط چهار اتم اکسیژن محاصره شده است ، قرار دارد.

از متصل گشتن این لایه های چهاروجهی ، ساختار شیش وجهی ایجاد می شود در بین این شیش وجه شکاف هایی ایجاد می شوند که اگر روی سطح اکسیژن ها هم بار الکتریکی کافی تامین شوند برای تثبیت یون های بین لایه ای خاک رس بسیار عالی خواهند شد .

ویژگی های لایه ی هشت وجهی بنتونیت چیست ؟

داخل لایه ی هشت وجهی بنتونیت کاتیون های بنتونیت با شش عدد از هیدروکسیل محاصره می شوند هنگامی که لایه های هشت وجهی به شکل مسطح به هم متصل می شوند لایه ی هشت وجهی را ایجاد می کند.

صفحه های هشت وجه و چهار وجه هم توسط به اشتراک گذاشتن اکسیژن چهار وجهی متصل می شوند.

عنصر مرکزی موجود در لایه ی هشت وجه آلومینیوم است لازم است بدانید در بنتونیت پیوند واندروالسی وجود دارد که باعث لغزش آسان لایه ها روی هم می شود و بدین خاطر به هنگام لمس بنتونیت ها چرب به نظر می رسند و بنتونیت ها در محیطی که سرشار از آب هست 7-20 برابر وزنشان آب جذب می کنند و متورم می شوند .

ویژگی های بنتونیت ها 

نرم و لطیف بودن ، تورم پذیری ، کلوئیدی بودن و جذب آسان آب ، خمیری و پلاستیکی بودن ، چسبندگی و …

کاربرد های کلی بنتونیت ها 

مصرف بنتونین به عنوان گل حفاری ، جهت چسبیدن ماسه ها در ریخته گری به هم ، پیشگیری از نفوذ آب از سد ها یا استخر ها ، شفاف و زلال شدن مایعات ، تصفیه کردن آب ، صاف کردن مایعات مثل پارافین ، پرکننده در صنایع کاغذ سازی ، صابون سازی ، سرامیک سازی ، صنایع داروسازی ، فیلتر کردن ، روغن های صنعتی و … کاربرد دارند .

 

بنتونیت

 

 

بنتونیت

ماده ای متشکل از کانی های رسی، عمدتاً مونتموریلونیت با مقادیر جزئی دیگر مواد معدنی گروه اسمکتیت، که معمولاً در گل حفاری . بنتونیت زمانی که در معرض آب قرار می گیرد به میزان قابل توجهی متورم می شود و برای محافظت از سازندها در برابر هجوم توسط مایعات حفاری ایده آل است. مونت موریلونیت زمانی تشکیل می شود که سنگ های اساسی مانند خاکستر آتشفشانی در دریایی حوضه های

ببینید:

خاک رس ، معدنی ، مونتموریلونیت ، اسمکتیت

یک رسی کانی که عمدتاً از خاک‌های سه لایه مانند مونتموریلونیت است و به طور گسترده به عنوان یک افزودنی گل برای ویسکوزیته و فیلتراسیون .

سنگ معدن بنتونیت تجاری از نظر مقدار و کیفیت خاک رس متورم، مونت موریلونیت سدیم بسیار متفاوت است. سنگ معدن‌های با کیفیت پایین‌تر، آنهایی که مونتموریلونیت از نوع کلسیم بیشتری دارند

در هنگام آسیاب کردن با افزودن یک یا چند مورد از موارد زیر تصفیه می‌شوند:

کربنات سدیم، پلیمرهای مصنوعی با زنجیره بلند، کربوکسی متیل سلولز (CMC)، نشاسته ، یا پلی‌فسفات‌ها . اینها کمک می کنند تا محصول نهایی با مشخصات کیفی مطابقت داشته باشد. متأسفانه، افزودنی‌ها ممکن است در «دنیای گل » در هنگام استفاده در دکل به دلیل سختی یون‌ها در آب، دمای بالا، حمله باکتری‌ها، تخریب مکانیکی برشی و سایر عواملی که می‌توانند این افزودنی‌ها را بی‌اثر کنند، مؤثر باقی نمانند.