شانگ حفاری

HD200 فروکاوا

HL600 تامراک

YH65 اینگر سولند

BBE57 اطلس کوپکو

HLX5 تامراک

HL500 تامراک

HC120,150 مونتابرت

T45,T38 سوسان

COP1840,1850 اطلس کوپکو

COP1238,T45 اطلس کوپکو

COP1238,T38 اطلس کوپکو

COP1838 اطلس کوپکو

سرمته حفاری مکس دریل Maxdrill
drilling shank

همه چیز درباره شانکس

ساق علاوه بر اینکه یک کلمه خنده دار است، بسیار مفید است. خوب، ساق چیست؟ نه، نه آن گونه که در زندان ها می بینید. ساق قسمتی از مته یا هر مته دیگری است که در مته، مسیریاب یا ابزارهای دیگر قرار می‌دهید که یک بیت را می‌پذیرد. به عنوان مثال، یک مته بردارید. شما مته واقعی و خود بیت واقعی را دارید. شانگ همان چیزی است که چاک مته روی آن نگه می دارد تا مته در جای خود بماند. در طول سال ها انواع مختلفی از طرح های ساق وجود داشته است. این صفحه شش مورد رایج یا پرکاربرد را پوشش می دهد.

شش گوش – رایج ترین نوع شانگ، شانگ شش گوش است. شانگ شش گوش دارای 6 طرف است که توسط یک چاک در جای خود ثابت می شوند. شانگ شش گوش امکان گشتاور بالا را فراهم می کند. در حالی که آنها شانگ های شش گوش با اندازه های مختلف می سازند، رایج ترین آنها 1/4 اینچ است.

ساق راست – شانگ مستقیم دیگر شانگ معمولی است. این ها برای بیت های روتر و مته ها بسیار استفاده می شوند. همانطور که از روی شفت مته می بینید، شانگ معمولاً به اندازه مته است. در مورد اندازه‌های شانگ بیت روتر، رایج‌ترین آنها 1/4 اینچ و 1/2 اینچ است. یک نکته مثبت در مورد شانگ مستقیم، دقت در مرکز است. در حالی که با هگز ممکن است کمی تکان بخورید، راسته اصلا نباید تکان بخورد.

SDS شانگ حفاری

نوع بعدی شانگ، SDS است. یکی از بزرگترین مزیت ها بارگیری سریع این ساق ها است. به یاد داشته باشید، آنها در هیچ چاکی قرار نمی گیرند، ابزار برقی باید بتواند این نوع بیت ها را بپذیرد. این موارد بیشتر در ابزارهای برقی که نیاز به چکش زدن به سطوح سخت دارند، مانند چکش های چرخشی، رایج هستند. اگر از یک بیت SDS استفاده کنید، متوجه خواهید شد که پس از قرار دادن بیت در چاک، بیت کمی بالا و پایین می رود. این مانند یک پیستون عمل می کند که به ابزار قابلیت چکش کاری بهتری می دهد.

ساق پرانتزی – نوع دیگری از ساق پا، ساق پرانتزی است. در حالی که آنها هنوز هم امروزه تولید می شوند، آنها یکی از اولین انواع ساق های در دسترس هستند. آنها در انتها مخروطی هستند، بنابراین کاربر می تواند این شانگ را در یک ابزار خاص گیر کرده یا وارد کند. هیچ راهی واقعی برای نگه داشتن بیت در جای خود وجود نداشت، بنابراین هر چه سخت تر آن را به ابزار فشار دهید، بهتر باقی می ماند.

شانگ مخروطی مورس – اینها عمدتاً در فلزکاری استفاده می شوند. کاری که آنها انجام می دهند این است که مستقیماً در خود مته می نشینند و خود قفل می شوند. مزیت اصلی این نوع شانگ، مرکز دهی بسیار دقیق است.

مثلث – شانگ مثلث واضح است زیرا سه ضلع دارد. شانگ مثلثی فقط جایگزینی است که به جای شانگ شش گوش برای مته ها استفاده می شود. در حالی که شما این نوع را می بینید، خیلی رایج نیست.

شرح

ثبت اختراع فوریه V28، 1933 اداره ثبت اختراعات ایالات متحده مته DRILL SHANK AND BIT Application led 23 فوریه 1932. p شماره سریال 594630.`
اختراع من مربوط به بهبود در شانگ ها و مته ها است و اهداف اختراع جلوگیری از ورود گل و لای و ذرات کوچک سنگ به مجرای آب و انباشته شدن در آن در حین کار با مته است و بنابراین از عملکرد صحیح آن جلوگیری می کند. بیت به طور خودکار در خطی که در حین حفاری در سوراخ مته قرار می گیرد، تا هنگام بیرون کشیدن مته از سوراخ سوراخ، امکان بیرون کشیدن آسان مته با شانگ فراهم شود تا با از بین بردن سوراخ مرکزی، بر دشواری فشار دادن یک بیت دو نقطه ای غلبه کنید. عبور از آن و امکان به کارگیری یک نوع بیت از استوک بسیار سبکتر و در نتیجه کاهش هزینه حذف و استفاده از بیتی که ساخت آن آسان و ارزان است و همچنین برای تهیه بیتی که ممکن است مونتاژ و جدا شود. بدون استفاده از ابزار، و اساساً شامل چیدمان و ساخت قطعات است که در ادامه به طور خاص توضیح داده شده است.
شکل 8 ساختار جایگزین را نشان می دهد. در نقشه مانند کاراکترهای مرجع 1 یک شانگ مته وجود دارد که قسمت انتهایی آن همانطور که در 2 نشان داده شده است به هم ریخته است تا قطر کافی بزرگی را فراهم کند تا به قسمتی از شانگ که مته با آن درگیر شده است استحکام کافی بدهد و از حالت مناسب خارج شود. فاصله 5 بین سوراخ مته و بدنه اصلی قسمت های مربوطه را در هر شکل نشان می دهد.

ساق پا قسمت مقابل شانگ به اندازه کافی بزرگ است

تا از استحکام کافی برای نگه داشتن مته بدون شکستن اطمینان حاصل کند و همچنین به اندازه کافی طولانی است که وقتی مته با زاویه وارد لایه نرم سنگی می شود از خزش مته به یک طرف جلوگیری کند. طولی که بیت را هدایت می کند تا زمانی که بیت کاملاً درون سنگ نرم تر قرار گیرد یا برعکس. v
شانگ 1 با یک مجرای آب مرکزی 60 ارائه شده است که به پایه شکاف دریافت کننده بیت عرضی 4 ختم می شود و زبانه های متضاد 3x و 3 را تشکیل می دهد. شکاف 4 به صورت قطری در سراسر انتهای شانگ امتداد دارد و در انتهای داخلی یا پایه آن با بزرگ شدن ایجاد شده است. توسط شیارهای مقعر عرضی 4 و 4 که در دو طرف شکاف در هر طرف پایه آن تشکیل شده است. انتهای بیرونی دو طرف شکاف همانطور که در 5 و 6 نشان داده شده است برای هدفی که از این پس 70 ظاهر می شود، پخ شده است.
7 و 8 “شیارهای کم عمقی هستند که در دیواره های کناری شکاف 4 ایجاد شده اند که از بخش های پخ شده 5 و 6 تا بخش های مقعر 4x و 4 امتداد دارند.” 9 مته ای است که دارای انتهای داخلی بزرگ شده 10 است که به بخش بزرگ شده شکاف 4 منطبق است، دیوارهای محدب 10x و 10 از چنین بزرگ شدنی کمی بزرگتر از دیوارهای مقابل هستند که توسط 4 قسمت مقعر 4x و 4 از دیوارهای مقابل تشکیل شده اند. شکاف 4. این به منظور اجازه دادن به فضای خالی برای مراقبت از افزایش عرض برآمدگی روی بیت به دلیل ضربه زدن به صفحه ضربه 85 11 بزرگ شدن 10 است.
بزرگ شدن 10 نیز ارائه شده است. در مرکز با یک شیار باریک اما عمیق l2 که با انتهای داخلی شیارهای 7 و 8 تشکیل شده در کناره‌های 9 شکاف 4، yi ثبت می‌شود.
انتهای بیرونی «مجرای آب 3» در جایی که در سطح ضربه‌ای 11 به پایان می‌رسد غرق می‌شود تا از جریان آزاد کیلویی اطمینان حاصل شود. آب به شیارهای l2 در اطراف پایه بیت 95 و علاوه بر این، کوبیدن مکرر ساق کلون vbit در این نقطه لبه‌های مجرای l. را سوراخ نمی‌کند. «isfmade» سخت‌تر از سطح ضربه‌ای 100 وینگ بیت است تا اطمینان حاصل شود که تمام قسمت‌ها در انتهای شکاف 4 متمایل می‌شوند و حتی در صورت انبساط در اثر ضربه زدن، از آن بیرون نمی‌زنند و در نتیجه برآمدگی‌هایی ایجاد می‌کنند که از خروج آسان آن جلوگیری می‌کند. بیت از سوراخ مته.
برای مونتاژ بیت تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را به صورت جانبی و درگیر با شکاف 4 کنید. آب در حین کار از مجرای 3 به شیارهای 12 عبور می کند تا از اطراف شکاف عبور کند و گسترش یابد. از بزرگ شدن تا انتهای عملکرد ساق، کمی متناسب با شکاف و داشتن یک بزرگ‌شدگی استوانه‌ای قابل ملاحظه متناسب با بزرگ شدن شکاف، و a. شیار باریک عمیقی که در اطراف طرفین و پایین بزرگ شدن گسترش می یابد که آب از مجرای اصلی برای تخلیه به داخل و از طریق کانال های شانگ وارد می شود.

چارلز اریکسون.

بزرگ شدن 10 در شیارهای کم عمق 7 و v 8 با عبور از انتهای شانگ و عبور از اطراف سر بیت به سوراخ مته. به این معنی که به آسانی مشاهده می شود که هر گل یا ذرات کوچک سنگی که در سوراخ مته قرار می گیرد، به راحتی وارد مجرای آب 3 نمی شود و در نتیجه با چرخاندن آب و هوا به راحتی انباشته نمی شود. در نتیجه دریل را از کار انداخت.
به منظور متمرکز نگه داشتن مته، من یک فرورفتگی مخروطی شکل 13 ایجاد می کنم که از لبه برش مته به بخش مرکزی آن امتداد می یابد که در حین کار مته، هسته ای از مواد سنگی بریده نشده باقی می ماند که بیرون می زند. بالا به تا! فرورفتگی 13 را ایجاد کنید و در نتیجه بیت را در مرکز قرار دهید.
در ساختار جایگزین نشان داده شده در شکل 8، شیار در شانگ و بزرگ شدن بیت به صورت دولایه تشکیل شده است.

با پخ زدن لبه‌های شکاف مانند

5 و 6، سر مته از درگیر شدن با دیواره‌های شکاف در هنگام پایین آمدن توسط چکش مداوم جلوگیری می‌کند و در نتیجه عمر بیت افزایش می‌یابد.
از این توضیحات مشخص می شود که من یک ساختار بسیار ساده از شانگ مته و مته ابداع کرده ام که به موجب آن از مسدود شدن مجرای آب مرکزی جلوگیری می شود.
که مته در حین کار به طور خودکار در مرکز نگه داشته می شود، که در آن مته ممکن است به راحتی و بدون مانع بیرون کشیده شود، که در آن سوراخ مرکزی از طریق مته حذف می شود تا یک مته دو نقطه ای به راحتی ساخته شود و در نتیجه امکان استفاده فراهم شود. اندکی سبک تر در نتیجه هزینه تجدید و هزینه ساخت را کاهش می دهد و همچنین قطعه ای را فراهم می کند که بدون استفاده از ابزار می توان مونتاژ یا جداسازی کرد. .l
چیزی که من به عنوان اختراع خود ادعا می کنم این است: ترکیبی با یک شانگ مته که دارای یک مجرای آب اصلی است که در طول آن از طریق شکاف قطری وندفا در انتهای عملیاتی آن امتداد دارد که دارای بزرگ شدن استوانه ای در انتهای داخلی آن است و دارای کانال هایی است که در دیواره ها شکل گرفته است.

شانگ مته

انتهای شانگ ای مته توسط چاک که مته گرفته می شود. لبه های برش مته با قطعه کار تماس می گیرد و از طریق شفت با شانگ متصل می شود که در چاک قرار می گیرد. در بسیاری از موارد از چیدمان همه منظوره استفاده می‌شود، مانند بیت با شفت و ساق استوانه‌ای در یک چاک سه فک که یک ساق استوانه‌ای را محکم می‌گیرد. ترکیب شانگ و چاک مختلف می تواند عملکرد بهتری را ارائه دهد، مانند ایجاد گشتاور بیشتر، دقت بیشتر در مرکز، یا حرکت دادن بیت مستقل از چاک، با یک ضربه چکش.

ساق پرانتزی

شانگ مته مهاربند

این شانگ قبل از سال 1850 رایج بود و هنوز در حال تولید است. در ابتدا، شانگ مخروطی فقط در یک سوراخ مربعی در انتهای مته قرار گرفت. با گذشت زمان، طرح های مختلف چاک اختراع شده است و چاک های مدرن می توانند این شانگ را به طور موثر درک کرده و به حرکت در آورند.

یافتن مرجعی برای زاویه مخروطی گنجانده شده دشوار بوده است، اما 7 بیت مختلف اندازه گیری شد و همه آنها دارای زاویه 8 ± 0.25 درجه بودند.

 • به راحتی در فورج درست می شود
 • تلورانس های بسیار گسترده مجاز (نه خیلی دقیق)
 • انتقال گشتاور متوسط اما بدون لغزش با شانگ های گرد امکان پذیر است
 • چاک مناسب مورد نیاز است

شانگ مستقیم

شانگ مته مستقیم

شانگ مستقیم معمول ترین سبک در مته های مدرن است که تعداد آنها تولید می شود. کل مته، شفت و شانگ معمولاً به یک قطر است. معمولاً در یک چاک مته سه فک نگهداری می شود. تکه هایی با قطر خیلی کوچک برای گرفتن محکم می توانند شانگ های مستقیم با قطر بزرگتر از مته داشته باشند که می توان آنها را در یک کولت یا چاک با اندازه استاندارد محکم نگه داشت. مته‌های بزرگ می‌توانند شانگ‌های مستقیم باریک‌تر از قطر مته داشته باشند، به طوری که می‌توان آن‌ها را در چاک‌هایی نصب کرد که نمی‌توانند قطر کامل را چک کنند. چنین مته‌ای را مته‌های ساق‌شکن یا آهنگر . به عنوان مثال، این اجازه می دهد تا a 1 ⁄ 2 اینچی (13 میلی متر) برای استفاده در مته های دستگیره تپانچه ای 3 ⁄ 8 اینچی (9.5 میلی متر).

یک نوع خاص از مته های شانگ کاهش یافته

مته های نقره و دمینگ ( S&D ) هستند که مجموعه آنها از 9 ⁄ 16 اینچ (14 میلی متر) تا 1 + 1 ⁄ 2 قطر بدنه مته 1 ⁄ 2 اینچ (13 میلی متر) شانگ کاهش یافته برای همه. این اجازه می دهد تا مته پرس با 1 ⁄ 2 اینچی (13 میلی متر) برای اجرای مته های بزرگتر. بیت های S&D دارای طول 6 اینچ (150 میلی متر) با طول فلوت 3 اینچ (76 میلی متر) هستند. نام برگرفته از شرکتی در سالم، اوهایو است که در حدود سال 1890 به شرکت‌های دیگر تقسیم شد. قطعات این طرح توسط آن شرکت رایج شد.

 • آسان آسیاب یا روشن کردن ماشین تراش
 • اگر مته از میله
 • می توان آن را در یک چاک مته استاندارد نگه داشت، که باید سفت شود – فقط اصطکاک از لیز خوردن جلوگیری می کند
 • همچنین می توان آن را در کولت (که باید سفت کرد) نگه داشت، به خصوص برای اندازه های کوچکتر
 • مرکز بسیار دقیق
 • انتقال گشتاور با لغزش شانگ استوانه ای محدود می شود

شانگ شش گوش

شانگ مته شش گوش

تخت های یک شانگ شش گوش را می توان مانند عکس روی یک شانگ گرد ماشین کاری کرد یا همان تخت های طبیعی استوک میله شش گوش باشد. شانگ شش گوش را می توان با یک چاک مته 3 فک گرفته یا در یک چاک مخصوص ساق های شش گوش نگه داشت. شانگ های شش گوش یک چهارم اینچی برای بیت های پیچ گوشتی ماشینی رایج هستند و از آن کاربرد گسترش یافته اند تا برای مته هایی که با ماشین آلات پیچ گوشتی سازگار هستند استفاده شوند.

 • اگر مته از استوک میله شش گوش ساخته شده باشد، تولید صفر است
 • می توان آن را در چاک مته ای که برای شانگ های استوانه ای ساخته شده است نگه داشت
 • می توان آن را در یک چاک پیچ گوشتی شش گوش نگه داشت
 • انتقال گشتاور بالا، فقط با قدرت محدود می شود
 • بدون نیاز به سفت کردن، شکل اجازه لیز خوردن را نمی دهد
 • مرکزیت نسبتا دقیق
 • نمی توان آن را در یک کلت
 • مخصوص 3c یا 5c HEX کولت استفاده شود.

شانگ SDS

همچنین ببینید: چاک (سیستم مستقیم ویژه)

شانگ مته SDS-plus

شانگ مته SDS-max

قطر شانگ حفاری

SDS و SDS Plus 10 میلی متر است. SDS Max بزرگتر با قطر شانگ 18 میلی متر است، در حالی که SDS Quick دارای قطر شانگ کوچکتر 6 میلی متر است.

شانگ SDS این مزیت را دارد که در یک چاک فنری ساده قرار می گیرد، به طوری که تکه ها به سادگی بدون سفت شدن به داخل چاک فشار داده می شوند. این شانگ و چاک های ساخته شده برای آن به ویژه برای حفاری چکشی با مته های بنایی در سنگ و بتن مناسب است. مته محکم در چاک قرار نمی گیرد، اما می تواند مانند یک پیستون به جلو و عقب بلغزد. در حین چرخش به دلیل سطح مقطع شانگ غیر دایره ای، مطابق با چاک، نمی لغزد. چکش مته فقط به خود مته و نه جرم زیاد چاک سرعت می‌بخشد، که باعث می‌شود حفاری چکشی با مته ساق SDS نسبت به سایر انواع شانگ کارآمدتر باشد.

درایو چرخشی

از کلیدهای کشویی استفاده می کند که تا انتهای شانگ باز می شوند و با کلیدهای داخل چاک جفت می شوند. فرورفتگی های کوچکتر که تا انتها باز نمی شوند توسط چاک گرفته می شوند تا از افتادن مته جلوگیری شود. چکش مته به انتهای صاف شانگ برخورد می کند. شانگ باید با گریس روغن کاری شود تا در چاک بلغزد.

چهار اندازه استاندارد SDS وجود دارد: SDS Quick، SDS-plus (یا SDSplus یا SDS+)، SDS-Top و SDS-max. SDS-plus از نظر تعداد ابزارهای ساخته شده رایج ترین است، با مته های سنگ تراشی از قطر 4 میلی متر تا 30 میلی متر (و از 5/32 اینچ تا 1-1/4 اینچ) معمولاً در دسترس است. کوتاه ترین مته های سنگ تراشی SDS-plus حدود 110 میلی متر طول کلی و طولانی ترین آنها 1500 میلی متر است. SDS-max برای چکش‌های دوار بزرگتر و تفنگ‌های خردکن رایج‌تر است و اندازه‌های معمول از 1 ⁄ 2 اینچ (13 میلی متر) تا 1 + 3 ⁄ 4 اینچ (44 میلی متر). طول استاندارد 12 تا 21 اینچ (300 تا 530 میلی متر) است. SDS-Top تا حد زیادی در آمریکای شمالی حذف شده است و به جز ابزارهای قدیمی رایج نیست. سیستم TE-S هیلتی مشابه این سیستم‌های SDS است، اما فقط برای خرد کردن (بدون چرخش) در ابزارهایی برای کاربردهای بزرگ‌تر از آنچه که SDS-Max می‌توان آن را انجام داد (مثلاً تخریب دیوارها یا کف‌های بتنی) طراحی شده است.

SDS Plus (TE-C)

SDS Top (TE-T)

حداکثر SDS (TE-Y)

هیلتی TE-S

بیت SDS توسط هیلتی و بوش در سال 1975 توسعه یافت. نام از آلمانی : Stecken – Drehen – Sichern (“Insert – Twist – Secure”). در کشورهای آلمانی زبان از سیستم Spannen durch (“سیستم بستن”) استفاده می شود، اگرچه بوش از “سیستم مستقیم ویژه” برای اهداف بین المللی استفاده می کند. [1] [2]

 • ساخت نسبتاً پیچیده است
 • عملکرد بهتر حفاری چکشی نسبت به قطعات محکم گرفته شده
 • مته هایی با حالت “چرخش-توقف” می توانند از بیت های اسکنه استفاده کنند
 • عملیات چاک سریع با یک دست
 • فقط در چاک SDS قابل نگهداری است
 • وسط نه چندان دقیق
 • انتقال گشتاور بالا

شانگ مثلث

شانگ مته مثلثی

شانگ مثلثی تقریباً همیشه با ماشینکاری سه تخت روی پایه میله گرد ساخته می شود. این شانگ حفاری به عنوان یک اصلاح جزئی در یک شانگ مستقیم در نظر گرفته شده است، که همچنان به آن اجازه می دهد در یک چاک مته 3 فک نگه داشته شود، اما امکان انتقال گشتاور بالاتر و لغزش محدود را فراهم می کند.

 • می توان آن را در چاک مته نگه داشت
 • انتقال گشتاور بالا
 • مرکزیت نسبتا دقیق
 • نمی توان در کلت نگه

شانگ مورس

مته های مخروطی مورس، از 13.5 میلی متر (با شانگ مخروطی مورس شماره 1) تا یک مته 30 میلی متری (شانگ مخروطی مورس شماره 4)

شانگ مته مخروطی مورس

در مته های پیچشی مورس تصویر سمت راست در فلزکاری استفاده می شود. طیف کامل تاپرها از 0 تا 7 است.

بیت مخروطی مورس به طور مستقیم در دوک مته، تراش ، یا (با استفاده از آداپتورها) در دوک ماشین های فرز شود. این یک مخروط خود قفل (یا خود نگهدارنده ) تقریباً 5/8 اینچ در هر فوت است [3] که به گشتاور به مته را فراهم می کند. هنگامی که مخروطی درگیر نمی شود، دریل محرک مثبتی برای مته فراهم می . کند مرکز) با وجود نداشتن تانگ، همچنان می‌توان آنها را بیرون آورد.

خرطومی یک چاک مته اغلب مخروطی مورس است و این اجازه می دهد تا مجموعه چاک برداشته شود و مستقیماً با شانگ مته مخروطی مورس جایگزین شود. ممکن است از طیفی از آستین‌ها برای رساندن اندازه مخروطی‌های مورس کوچکتر به اندازه مخروطی بزرگتر دوک درایو استفاده شود. سوکت ها نیز برای افزایش طول موثر مته و همچنین ارائه انواع ترکیبات مخروطی در دسترس هستند.

تصویر جزییات یک شانگ مخروطی مورس را روی یک مته با قطر 16 میلی متر نشان می دهد.

 • ساخت ساده بر روی ماشین تراش
 • نمی توان آن را در چاک یا کولت نگه داشت
 • انتقال گشتاور بالا به شرطی که بیت به سختی وارد قطعه کار شود
 • مرکز بسیار دقیق

شانگ مربع شانگ حفاری

مته های مخروطی مربعی نیز برای مته های ضامن دار بزرگ، برای سوراخ کردن سوراخ های بزرگ یا در صفحات ضخیم استفاده می شد. این تکه ها مستقیماً در یک مته ضامن دار قرار می گیرند و مته ضامن دار در برابر یک بازوی قوی برای فشار برای فشار دادن مته به قطعه کار استفاده می شود.

شانگ نخی

برخی از مته ها، چرخ های سیمی و غیره از شانگ رزوه دار استفاده می کنند. یک مثال چرخ‌های سیمی استوانه‌ای است که قرار است به نوعی به لوله‌ای فشار داده شوند تا داخل لوله را تمیز کنند، اما برخی از مته‌های چوب معمولی، اما عمدتاً نسبتاً بزرگ، دارای شانگ‌های رزوه‌دار نیز هستند.

کوچک (حدود 1 ⁄ 4 های رزوه ای با قطر مته و سینک در فلزکاری هواپیما رایج هستند. مته‌های رزوه‌دار را می‌توان در مته‌هایی نگه داشت که به‌منظور رسیدن به فضاهای بسیار تنگ است، و برش‌های رزوه‌ای کانترسینک به‌طور گسترده (همراه با توقف‌های عمق قابل تنظیم ) برای ایجاد سوراخ‌هایی استفاده می‌شوند که یک پرچ منطبق را مستقیماً با سطح همسطح می‌کنند.

مته های مته برای چه مواردی استفاده می شوند؟

مته ها برای سوراخ کردن انواع مواد متداول مختلف طراحی شده اند. اینها شامل انواع مختلف چوب، فلز، پلاستیک، کاشی و سرامیک، چینی و بتن است. مته های ساخته شده برای فولاد، آلومینیوم، مس، چدن، ورق فلز، فایبرگلاس، آجر، کفپوش وینیل و غیره نیز موجود است.

مته ها با اندازه قطرشان در طیف وسیعی از سبک ها ساخته می شوند تا به کارهای خاص کمک کنند. مطمئن نیستید که به کدام مته نیاز دارید یا در جعبه ابزار خود به چه چیزی نیاز دارید؟ به خواندن خلاصه ای از انواع مته های مته که احتمالاً با آنها برخورد خواهید کرد، ادامه دهید.

ساخت مته

وقتی صحبت از دریل به میان می آید، دو قسمت قابل شناسایی وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید – شانگ و چاک. در اینجا اطلاعات کمی وجود دارد که به شما کمک می کند تا در مورد نحوه عملکرد مته ها و مته ها بیشتر بدانید:

شانگ انتهای مته است که در مته قرار می گیرد و توسط چاک محکم می شود. شانگ گرد کمک می کند تا کمی در چاک متمرکز شود. سطوح صاف روی یک شانگ شش گوش به چاک اجازه می دهد تا مته را با اطمینان بیشتری در دست بگیرد.

بیت‌های ساق شش‌گانه یک چهارم اینچی برای استفاده در درایورهای ضربه‌ای 1/4 اینچی در نظر گرفته شده‌اند و می‌توان آنها را به سرعت تغییر داد. شانگ های SDS (سیستم محرک شیاردار) برای مته های بتن و قطعات تخریب استفاده می شود و به طور خاص با مته های چکشی دوار SDS-Plus و SDS-Max کار می کند.

چاک قسمتی از مته است که مته را متصل می کند. اکثر مته های برقی برای مصارف خانگی دارای شانگ حفاری یک چاک 3/8 اینچی یا 1/2 اینچی هستند. چاک های بزرگتر در اندازه های 5/8 اینچی و 3/4 اینچی هستند، اما معمولاً بر روی مته ها و مته های برقی صنعتی و سنگین نصب می شوند.

مته پیچشی

 • مته را می توان بر روی فلزات سبک، چوب، پلاستیک، فلز، سرامیک و بنایی استفاده کرد.
 • برای تعمیرات خانه، تعمیر و نگهداری و پروژه های ساختمانی با فلز، چوب یا سرامیک مفید است.
 • حفاری دوار همه منظوره؛ رایج ترین مته ها برای مصارف خانگی

برد و خلبان پوینت بیت

 • مته های براد پوینت را می توان روی چوب استفاده کرد.
 • برای ساخت مبلمان، کابینت و نجاری عمومی مفید است.
 • نقطه مرکزی W شکل؛ یک سوراخ خروجی تمیز ایجاد می کند.
 • اغلب بهترین مته برای پروژه های DIY چوب است.

مته مارپیچ

 • مته را می توان روی چوب استفاده کرد.
 • برای پروژه های بزرگ نجاری و ساختمانی مفید است.
 • نوک پیچ به کشیدن مته کمک می کند. نیاز به فشار کمتری دارد

بیل مته

 • مته های بیل را می توان روی چوب استفاده کرد.
 • برای حفاری سوراخ در گل میخ های دیوار برای قاب بندی، برق، لوله کشی و پروژه های نجاری خوب مفید است.
 • سوراخ هایی با قطر زیاد ایجاد می کند.

مته فورستنر

 • مته های Forstner را می توان روی چوب استفاده کرد.
 • برای پروژه های نجاری و ساختمانی مفید است.
 • ایجاد سوراخ های تمیز با پایه صاف. در مته پرس بهتر از مته دستی کار می کند.

مته کانترسینک

 • مته را می توان روی چوب استفاده کرد.
 • برای نجاری و کابینت سازی عمومی مفید است.
 • سوراخ های پایلوت و بیشتر را در عمق مناسب مته می کند.
 • یک شکاف برای شستشوی سر بست ها ایجاد می کند.

بیت نصب کننده

 • قطعات نصب را می توان با چوب استفاده کرد.
 • مفید برای پروژه های نجاری و کابینت.
 • شمع‌های چوبی را ایجاد می‌کند که برای پنهان کردن بست‌های غرق شده استفاده می‌شود.

گام مته

 • مته های پله ای را می توان با فلز و چوب استفاده کرد.
 • برای حفاری سوراخ های آزمایشی در پروژه های نجاری و ورق فلزی مفید است.
 • اجازه می دهد تا سوراخ هایی با اندازه های مختلف با مته یکسان ایجاد شود. می توان برای تمیز کردن مواد زائد در سوراخ ها استفاده کرد.

مته کاشی

 • مته های کاشی را می توان با کاشی های سرامیکی و چینی استفاده کرد.
 • برای نصب کفپوش، پشت پاش و کاشی دیوار یا بازسازی مفید است.
 • نوک کاربید باعث کاهش تراشه ها و ترک ها هنگام سوراخ کردن انواع کاشی می شود.

مته شیشه ای

 • مته های شیشه ای را می توان با شیشه های غیر سکوریت و سرامیک استفاده کرد.
 • مفید برای بازسازی و تعمیرات خانه DIY.
 • طراحی شده برای سوراخ کردن شیشه و سرامیک؛ فقط با مته چرخشی با سرعت کم استفاده کنید.

مته سنگ تراشی

 • مته را می توان با بتن، آجر یا بنایی استفاده کرد.
 • برای ساخت و تعمیر خانه مفید است.
 • بهترین استفاده با مته چکشی؛ برخی از مدل ها برای استفاده با مته چرخشی طراحی شده اند، اما کارایی آنها کمی کمتر است.

اره سوراخ

 • اره های سوراخ دار را می توان با چوب، فلز، کاشی و بنایی استفاده کرد.
 • به عنوان یک بیت چند منظوره برای ساختمان، بازسازی و تعمیر مفید است.
 • برای اتصال به مته به شانگ متصل می شود. سوراخ های برش بزرگی ایجاد می کند که اغلب برای نصب لوله ها استفاده می شود.

مته پیچ گوشتی

 • مته های پیچ گوشتی را می توان با مواد زیادی بسته به نوع نوک استفاده کرد.
 • برای پروژه های ساختمانی، بازسازی و ماشین آلات مفید است.
 • با مته های دستی و درایورهای ضربه ای بسته به نوع استفاده می شود.

مته مغزه ای

 • مته ای را می توان با مصالح بنایی، آجر، بتن مرطوب، بتن، بلوک های بتنی و موارد دیگر بسته به نوع نوک استفاده کرد.
 • مفید برای پروژه های ساختمانی سنگین.
 • اغلب با چکش چرخشی و ابزار ضربه ای استفاده می شود.
 • معمولا بهترین مته برای کارهای بتن ریزی.

دارندگان بیت و برنامه های افزودنی

 • نگهدارنده ها و پسوندهای بیت را می توان با انواع مختلف بیت استفاده کرد.
 • برای گسترش دسترسی ابزار شما به کارهایی که دسترسی سخت دارند مفید است.
 • با مته های دستی و ابزار ضربه ای استفاده می شود.

مته های تخصصی و لوازم جانبی

در میان چوبی ، مته شیشه ای و مته بتن ، گزینه ها و لوازم جانبی دیگری نیز برای کارهای تخصصی تر وجود دارد:

 • بیت های نصب کننده برای نصب سیم کشی طراحی شده اند. مته دارای یک سوراخ در سمتی است که برای تغذیه سیم کشی از سوراخ حفر شده استفاده می شود.
 • مته خود محور تضمین می کند که سوراخ مته در هر بار اعمال مته به طور دقیق در مرکز قرار می گیرد. برای سوراخ های پیش از حفاری برای سخت افزارهای نصب شده روی پیچ مفید است.
 • اره مته برای برش سوراخ های نامنظم در فلز یا چوب استفاده می شود. بهترین برای مشاغل کوچک؛ نمی تواند اره منبت کاری اره مویی را جایگزین کند.
 • حفره‌های جیبی، وقتی با جک مناسب استفاده می‌شوند، به شما اجازه می‌دهند سوراخ‌های زاویه‌دار برای پیچ‌ها دریل کنید. بهترین استفاده برای ساخت اتصالات چوبی است.
 • اسکنه های جرم گیری برای جرم گیری و سنگ تراشی سنگ تراشی استفاده می شود. برای استفاده در مته های چکشی.
 • اتصالات مته با زاویه راست به شما امکان دسترسی در فضاهای تنگ را می دهد که ممکن است مته مناسب نباشد.
 • پیچ گیرها به شما این امکان را می دهند که پیچ های کنده شده یا آسیب دیده را بردارید. با مته/درایور برگشت پذیر کار می کند.
 • توقف های عمق به شما امکان می دهند عمقی را که دریل می کنید تعیین کنید.

مواد و پایان

مته ها اغلب بر اساس موادی که از آنها ساخته می شوند و پوشش های اعمال شده روی آنها طبقه بندی می شوند.

 • مته های فولادی پرسرعت (HSS) برای حفاری چوب، فلزات سبک، فایبرگلاس و پی وی سی استفاده می شود.
 • مته های با پوشش اکسید سیاه نسبت به مته های استاندارد HSS دوام بیشتری دارند و پوشش به مته کمک می کند در برابر زنگ زدگی مقاومت کند. اینها برای چوب سخت، چوب نرم، پی وی سی، فایبرگلاس و فولاد بهترین هستند.
 • مته های با پوشش تیتانیوم اصطکاک را کاهش داده اند، به تلاش کمتری نیاز دارند و نسبت به مته های با پوشش اکسید سیاه دوام بیشتری دارند. اینها برای چوب سخت، چوب نرم، پی وی سی، فایبرگلاس و فولاد بهترین هستند.
 • مته های کبالت برای حفاری فلز سخت و فولاد استفاده می شود. آنها به سرعت گرما را از بین می برند و در برابر ساییدگی بسیار مقاوم هستند، بنابراین برای سوراخ کردن فلزات سخت بهتر از مته های با پوشش اکسید سیاه یا تیتانیوم هستند.
 • هنگام در نظر گرفتن مته کبالت در مقابل تیتانیوم، مته های کبالت معمولا بهترین مته برای فولاد ضد زنگ هستند.
 • مته های با نوک کاربید در مدت زمان طولانی استفاده بسیار تیز می مانند و عمدتاً برای بتن، کاشی و بنایی استفاده می شوند. اینها اغلب بهترین مته های سنگ تراشی برای پروژه شما هستند.
 • مته های دو فلزی برای طیف وسیعی از مواد مانند فلز سبک، چوب و پی وی سی مفید هستند. مته های دو فلزی سریع و صاف با ارتعاشات بسیار کاهش می یابد.
 • مته های الماسی برای برش شیشه، شیشه دریا، شیشه ذوب شده، سنگ و مواد معدنی ایده آل هستند.
 • مته های فولادی آلیاژی معمولاً در ماشین آلات برای برش ورق های فلزی با ضخامت های مختلف استفاده می شود. اگر منحصراً با مواد نازک کار می کنید، این مته ها اغلب بهترین مته ها برای فلز هستند.

نکته: همیشه توصیه های سازنده و ایمنی را برای مته ها و لوازم جانبی رعایت کنید. اطمینان حاصل کنید که مته با مته خاصی که استفاده می‌کنید، سازگار است، حتی اگر همان مارک باشند.

سبک های دریل بیت درایو

مته ها در طیف وسیعی از سبک های درایو هستند و بسته به کاری که انجام می دهید گزینه های مختلف می توانند مفید باشند. در اینجا چند نوع رایج برای دانستن آورده شده است:

 • بیت های هگزا: طراحی شده برای کار در زمانی که کلید آلن جا نمی شود، بیت های شش گوش اغلب برای ساخت و جداسازی مبلمان استفاده می شوند.
 • بیت های مربعی: مانند بیت های شش گوش، بیت های مربعی اغلب در محصولات تجاری و مبلمان استفاده می شوند. آنها اغلب با محصولات هگزا در تولید مدرن جایگزین می شوند.
 • بیت های تورکس: به شکل یک ستاره شش وجهی، اغلب در وسایل نقلیه و برای برخی وسایل الکترونیکی استفاده می شوند.
 • فیلیپس و تکه‌های شکافدار: یک نوع متداول بیت پیچ گوشتی که برای پروژه‌های ساختمانی و تعمیرات اولیه در خانه مفید است.
 • مته های ترکیبی: یک مجموعه مته چند منظوره مفید که می تواند به انجام کارهای ساختمانی و تعمیر بیشتر کمک کند.

تعمیر و نگهداری مته

نگهداری صحیح مته ها تفاوت چندانی با تعمیر و نگهداری بیشتر ابزارها ندارد و به افزایش عمر مته های شما کمک می کند و آنها را برای کار بعدی آماده نگه می دارد. مراقبت از مته های شما نیز می تواند یک موضوع ایمنی باشد. مته های کسل کننده یا آسیب دیده می توانند مشکلاتی را هم در کار و هم برای کارگر ایجاد کنند.

مته ها ابزارهای برش هستند. اگر پروژه‌های خانگی زیادی انجام می‌دهید یا کارهای ساختمانی سنگین انجام می‌دهید، تیز کردن مته‌های خود به صورت دوره‌ای ضروری خواهد بود. مته های کسل کننده می توانند زمان و تلاش لازم برای تکمیل کار را افزایش دهند و احتمالاً به موادی که روی آن کار می کنید آسیب برسانند و حتی ممکن است باعث آسیب شوند. یک ابزار تیز کردن می تواند سرمایه گذاری خوبی برای حفظ شکل مته های شما باشد. افراد باتجربه تر می توانند این کار را با مجموعه ای از ابزارهای آسیاب خوب انجام دهند.

بیشتر مجموعه‌های مته در محفظه‌ای با فضایی برای نگه‌داشتن شانگ حفاری هر مته در جای خود فروخته می‌شوند. این امر باعث می شود مته ها از سوراخ یا خراشیدگی جلوگیری کنند و همچنین سازماندهی عالی را فراهم می کند. هر نقطه برای اندازه و نوع بیت مشخص شده است، که یافتن سریع بیت مناسب برای پروژه ای که در حال تکمیل آن هستید را آسان می کند. اگر ست شما با کیس همراه نیست یا در حال خرید مته های جداگانه ، یک جعبه ذخیره سازی با تقسیم کننده ها به مجموعه ابزار خود اضافه کنید. بیش از دو بیت را با هم ذخیره نکنید و از یک نشانگر دائمی برای علامت گذاری هر فضا با اندازه و نوع مته که در آنجا ذخیره شده است استفاده کنید.

نکاتی برای نگهداری مناسب مته و مته:

 • اجازه دهید مته پس از اتمام پروژه خود خنک شود.
 • مته و مته را با یک حوله تمیز و خشک یا پارچه تمیز کننده پاک کنید.
 • از یک مسواک تمیز و خشک برای پاک کردن تراشه ها یا سایر مواد زائد که ممکن است به ابزار چسبیده استفاده کنید.
 • روغن ماشین را با یک دستمال کاغذی یا پارچه میکروفیبر به آرامی بمالید. بگذارید چند دقیقه بماند، سپس روغن اضافی را با یک دستمال کاغذی جدید پاک کنید.
 • مته‌های مته‌ها را برای آسیب‌های زیاد بررسی کنید و مته‌های آسیب‌دیده را از مجموعه جدا کنید تا بتوان آن‌ها را تعویض کرد.
 • مته ها را دوباره در جعبه خود قرار دهید و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

برای اکثر پروژه های خانگی، سبک های پیچشی یا براد پوینت معمولاً مفیدترین انواع مته ها هستند. شما همیشه می‌توانید اندازه‌های دیگر و مته‌های مخصوص را در صورت نیاز اضافه کنید. انتخاب اندازه مته صحیح ممکن است در ابتدا یک چالش به نظر برسد، اما هر چه بیشتر از مته خود استفاده کنید آسان تر می شود.

برای یافتن مته مناسب برای پروژه خود به کمک نیاز دارید؟ محصولات را سریع پیدا برنامه Home Depot کنید. از کالایی که دوست دارید عکس بگیرید تا محصولات مشابه را به شما نشان دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *