مشکلات و راه حل های موتور الکتریکی

 نمای انفجاری که اجزای داخلی یک موتور الکتریکی را نشان می دهد

موتورهای الکتریکی اغلب جزء محرک یک برنامه کاربردی، نقش اصلی را در ماشین آلات در هر صنعتی ایفا می کنند. شکست در این قطعه حیاتی از ماشین‌آلات می‌تواند برای کسب‌وکار فاجعه‌بار باشد، با پتانسیل هزینه‌های بالا و یک دوره طولانی از کار افتادگی.

درک مشکلات رایجی که ممکن است در موتورهای الکتریکی رخ دهد به شما این امکان را می دهد که اقدامات لازم را برای جلوگیری از خرابی انجام دهید و بهترین شانس ممکن را برای دستیابی به حداکثر عمر مفید موتور الکتریکی خود داشته باشید.

نمای گسترده ای از اجزای داخلی یک موتور الکتریکی

1. مقاومت کم

مقاومت پایین شایع ترین علت خرابی در موتورهای الکتریکی است. همچنین غالباً غلبه بر آن دشوارترین است. تحت شرایطی مانند گرمای بیش از حد، خوردگی یا آسیب فیزیکی، ممکن است تخریب عایق سیم پیچ های داخلی موتور رخ دهد. این باعث جداسازی ناکافی بین سیم‌پیچ‌ها یا هادی‌های موتور می‌شود که منجر به اتصال کوتاه، نشتی و در نهایت خرابی موتور می‌شود.

عایق سیم‌پیچ‌ها را به‌طور مرتب از نظر نشانه‌های سایش بررسی کنید و قبل از اینکه مقاومت کم منجر به خرابی شود، تعویض کنید. اگر مطمئن نیستید، با یک متخصص مشورت کنید.

2. گرم شدن بیش از حد

گرمای بیش از حد معمولاً به دلیل دمای بالا در محیط کار یا کیفیت پایین برق ایجاد می شود. این عامل حدود 55 درصد از خرابی های عایق در موتورهای الکتریکی است. به ازای هر 10 درجه سانتیگراد که دمای موتور افزایش می یابد، عمر عایق به نصف کاهش می یابد.

برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، اطمینان حاصل کنید که موتورهای الکتریکی تا حد امکان خنک نگه داشته می شوند. این را می توان با خنک نگه داشتن محیط کار تا حد امکان و بررسی منظم دمای موتور انجام داد.

3. اضافه بار الکتریکی

اضافه بار الکتریکی معمولاً به عنوان جریان اضافه نیز شناخته می شود. این جریان ناشی از جریان بیش از حد در سیم‌پیچ‌های موتور است که از جریان طراحی که موتور قادر به حمل کارآمد و ایمن است بیشتر است.

جریان اضافه اغلب نتیجه ولتاژ پایین تغذیه است که منجر به کشیدن جریان بیشتر موتور در تلاش برای حفظ گشتاور می شود. اضافه بار الکتریکی همچنین می تواند ناشی از اتصال کوتاه هادی ها یا منبع ولتاژ بیش از حد باشد.

نصب محافظ جریان اضافه موثر که قادر به تشخیص جریان اضافه و قطع جریان برای محافظت از موتور باشد، مهم است.

4. لرزش

لرزش می تواند به موتورهای الکتریکی بسیار آسیب برساند و اغلب باعث خرابی زودرس می شود. اغلب به دلیل قرار گرفتن موتور روی یک سطح ناهموار یا ناپایدار ایجاد می شود. با این حال، لرزش همچنین می تواند در نتیجه یک مشکل اساسی در موتور، مانند ناهماهنگی یا خوردگی باشد.

موتورهای الکتریکی باید به طور مرتب از نظر ارتعاش با استفاده از ابزار آنالیز موتور بازرسی شوند.

اطمینان حاصل کنید که موتورهای الکتریکی روی یک سطح صاف و پایدار قرار دارند. اگر هنوز لرزش وجود دارد، علائم سایش و همچنین ناهماهنگی یا شل بودن بلبرینگ را بررسی کنید. اگر به راحتی نمی توان منبع ارتعاش را شناسایی کرد، با یک متخصص تماس بگیرید.

5. آلودگی

موتورهای الکتریکی اغلب در محیط‌هایی کار می‌کنند که گرد و غبار، کثیفی و مواد شیمیایی وجود دارد، که ممکن است راه خود را در داخل موتور پیدا کند و منجر به آلودگی و خرابی موتور شود. این آلاینده‌ها می‌توانند روی راه‌های یاتاقان و توپ‌ها فرورفته و منجر به سطوح بالایی از ارتعاش و سایش شوند. آنها همچنین ممکن است فن خنک کننده را مسدود کنند و توانایی موتور را برای تنظیم دمای آن محدود کرده و احتمال گرم شدن بیش از حد را افزایش دهند.

از آنجایی که آلودگی یکی از دلایل اصلی خرابی موتورهای الکتریکی است، جلوگیری از ورود آن به موتور ضروری است. خوشبختانه این کار نسبتاً آسان است.

اطمینان حاصل کنید که نواحی کار، ابزار و وسایل همیشه تا حد امکان تمیز نگه داشته می شوند تا احتمال آلودگی وارد موتور از بین برود. هنگام چیدمان فضای کار، سعی کنید موتورها را دور از کاربردهایی مانند ماشین های سنگ زنی قرار دهید که مقادیر زیادی آلودگی مضر ایجاد می کنند.

موتورهای الکتریکی جزء محرک طیف وسیعی از کاربردها در هر صنعت هستند و بازرسی منظم برای کاهش خطر خرابی زودرس ضروری است. اگر در مورد وضعیت موتور خود شک دارید، همیشه توصیه می شود برای بررسی بیشتر با یک متخصص تماس بگیرید.

در ACORN، ما یک بخش کوپلینگ و درایو اختصاصی داریم که در صورت نیاز به شما توصیه‌ها و راهنمایی‌های تخصصی ارائه می‌کنند. با کوپلینگ ها و بخش درایوهای آگاه ما تماس بگیرید تا بفهمید چگونه می توانند به شما در بهبود کارایی و قابلیت اطمینان موتور الکتریکی خود کمک کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *