کلاریفایر اکسیلاتور (Accelator)

کلاریفایر اکسیلاتور (Accelator)

سیستم اکسیلاتور با توجه قابلیت های بسیار و راندمان عالی که دارد امروزه در واحدهای تصفیه آب و فاضلاب خیلی مورد استفاده قرار می گیرد. اکسیلاتورها موجب می شوند که عملیات سختی زدایی و زلال سازی آب به صورت همزمان انجام شود که این موضوع در تسریع فرآیند تصفیه بسیار اهمیت دارد. در ادامه بیشتر به معرفی کلاریفایر اکسیلاتور (Accelator) می پردازیم.

روش کار کلاریفایر اکسیلاتور (Accelator)

کلاریفایر اکسیلاتور (Accelator) استخری است متشکل از یک استوانه بتن آرمه  که از طریق یک دوجداره به دو قسمت تقسیم می شود که در قسمت داخلی آب خام با مواد شیمیایی مخلوط می گردد. در مرکز استخر پره هایی وجود دارد که یک موتور موجب می شود حرکات دورانی سریعی داشته باشند و کمک کنند عملیات آمیخته شدن آب خام با مواد شیمیایی سریع تر انجام شود. این پره ها ضمن آمیختن این مواد به یکدیگر موجب هدایت و حرکت مخلوط تهیه شده به سمت بالا نیز می شود. موتور موجود در اکسیلاتور سرعت حرکت پره ها را به نحوی تنظیم می کند که مانع از خرد شدن ذرات منعقد شده گردد و فقط آن ها را به سمت بالا هدایت کند.

در قسمت بیرونی سطحی بزرگ تر وجود دارد که آبی که مواد کلوئیدی آن به فلوک تبدیل شده اند وارد آن می شوند و در این ناحیه ذرات منعقد شده بر روی جداره شیبدار کف به آهستگی ته نشین می شوند. لجن هایی که ته نشین شده اند از طریق سیفون یا پمپ به خارج از سیستم منتقل می شوند. علاوه بر این لجن هایی که به قسمت داخلی سیستم راه یافته اند موجب انعقاد مواد خارجی موجود در آب خام می شوند. آبی که ذرات خارجی آن ته نشین شده و از آن جدا شده اند نیز به واحد جمع آوری آب صاف شده هدایت می شود و سپس به بخش های دیگر منتقل می شود تا فرآیند تصفیه آب به طور کامل انجام شود.  بنابراین همانطور که مشاهده می کنید ساختار اکسیلاتور به نحوی است که عملیات لجن سازی و اختلاط به صورت همزمان به کمک واحد ته نشینی در آن انجام می شود.

مزایای کلاریفایر اکسیلاتور (Accelator)

کلاریفایر اکسیلاتور (Accelator) به عنوان یک سیستم جدید در زمینه تصفیه آب و فاضلاب دارای مزایای بسیاری است که از جمله مهم ترین مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • در برابر تغییرات دبی، مواد معلق، درجه حرارت دارای انعطاف نسبتا مناسبی است.
  • جمع آوری و تخلیه لجن در زلال سازی ها با لجن روب خیلی ساده تر انجام می شود.

معایب کلاریفایر اکسیلاتور (Accelator)

  • این سیستم در کنار تمامی مزایایی که دارد دارای معایبی نیز می باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.
  • طراحی و پیاده سازی آن کار دشوار و پیچیده ای است.
  • بهره برداری از این سیستم نیاز به دانش و تخصص خاصی دارد.
  • با توجه به تغییرات مداومی که در شرایط آب خام وجود دارد این مدل زلال سازها نیاز به شرایط نگهداری و مراقبتی خاصی دارند.
  • به سرمایه اولیه و هزینه بالایی برای خرید آن ها نیاز است.

کلاریفایر اکسیلاتور (Accelator)