کلرید کلسیم CaCl2

کلرید کلسیم CaCl2

ترکیب شیمیایی کلرید کلسیم (CaCl2)، از کلسیم و کلر تشکیل شده است است و یک نوع ترکیب یونی هست که متشکل از کاتیون +Ca2  و دو آنیون _CL  است . کلیرید کلسیم محلول درآب است نقطه ذوب آن ۷۸۲ و نقطه جوش آن بالای ۱۶۰۰ درجه سانتی گراد هست، خواص جذب رطوبت بسیار بالایی دارد و تحت عنوان نمگیر هم شناخته می شود. کلرید کلسیم با جرم مولی 983/110 باید در بسته بندی های فاقد هوا و رطوبت نگهداری می شود . کلرید کلسیم به عنوان یک ترکیب محلول درآب به عنوان منبعی مناسب که دارای کلسیم است ، داخل واکنش های جانشینی معمولا مصرف می شود و به سادگی جایگزین  مناسبی برای کاتیون دیگر هم می شود .

کاربرد های کلرید کلسیم CaCl2 چیست ؟

هنگامی که روی کلسیم کلرید فرآیند های سنتز، فیلترینگ، تبخیر، تغلیظ و خشک کردن کربنات کلسیم و اسید کلریدریک با خلوص بالا انجام می شود ، گرانول های سفید و خشک شده ی کلسیم کلرید تشکیل می شوند .

استفاده از کلرید کلسیم در صنعت :

  • مورد استفاده داخل حفاری های نفت و گاز
  • ذوب کردن یخ و برف جاده ها وراه ها
  • تثبیت خاک و کنترل گرد و غبار و ریزگردها در جاده و بیابان ها
  • افزایش سرعت در مراحل گرفتگی در بتن
  • داخل فرآیندهای صنعتی از جمله صنایع پلاستیک، تولید نمک کلسیم، تسهیل فرآیند تصفیه فاضلاب و …

کاربرد کلرید کلسیم در غذا :

کلسیم کلرید یک ماده افزودنی به انواع غذا ها نیز هست به طور مثال در بستنی ها و… از کلرید کلسیم استفاده می شود . در سبزیجات کنسروی به عنوان عامل سفت کننده و افزایش عمر از کلرید کلسیم استفاده میشه حتی در تهیه خوراکی برای دام هم از کلسیم کلرید استفاده می کنند . به عنوان فاکتور نگهدارنده در نوشیدنی ها و تنقلات و … ، به طور کلی کلسیم کلرید هم کیفیت غذا و هم طول عمر غذا را افزایش خواهد داد .

کلسیم کلرید در درمان و داروسازی :

کلسیم کلرید می تواند نوعی از مسمومیت و حتی سوختگی ها را درمان کند .

_کاربرد های کلرید کلسیم در منزل :

از کلسیم کلرید در منزل به عنوان جاذب رطوبت اضافی استفاده می شود همینطور در کمد و کابینت نیز مورد استفاده قرار می گیرد . از کلسیم کلرید در ترکیب با جوش شیرین به عنوان بوگیر نیز استفاده می کنند .

عوارض جانبی وخطر های کلسیم کلرید که باید به آنها توجه نمود :

همانطور که برای همه چیز این مساله صدق می کند میزان مورد استفاده از کلسیم کلرید تا حد مشخصی مضر و سمی نیست اما استفاده بیش از حد هر چیزی موجب آثار زیان آوری خواهد شد کلرید کلسیم ” جامد ” نباید در تماس با چشم ها باشد چرا که موجب تحریکات و سوختگی خفیفی می شود . مقادیر زیادی از کلسیم کلرید باعث استفراغ ، تهوع و درد دل خواهد شد اگر به مدت زیاد در معرض استشاق کلسیم کلرید قرار بگیرید باعث مشکلات تنفسی و آسیب های ریوی خواهید شد .

سخن آخر : کلسیم کلرید یک ماده بی بو و بی رنگ وبسیار مفید و پرکاربرد هست در اکثر مواقع کاملا بی خطر و مفید واقع می شود اما در مصرف آن احتیاط فراموش نشود در صنعت های غذایی ، دارویی ، کشاورزی و … هم کاربرد زیادی دارد .

کلرید کلسیم CaCl2