سنسور سطح

انواع فرستنده های اندازه گیری سطح

فرستنده های اندازه گیری سطح مایع در کنترل فرآیند چیست؟

اندازه گیری سطح مایع به عنوان فاصله خطی بین سطح بالایی یک مایع یا جامد توده و یک نقطه مرجع از پیش تعیین شده در یک مخزن ذخیره تعریف می شود. بسیاری از انواع ابزار اندازه گیری سطح مایعات در فرآیندهای صنعتی استفاده می شوند.

سنسورهای سطح، نشانگرهای سطح مایع هستند که به سادگی سطح مایع یا جامد را در فرآیند اندازه گیری می کنند. این اندازه‌گیری‌های سطح را می‌توان برای ردیابی تاریخی و برای اتوماسیون و کنترل فرآیند به یک کامپیوتر مرکزی فرستاد. سوئیچ های سطح سنسورهایی هستند که عملکرد آنها توسط یک سیگنال الکتریکی از یک سطح مایع، پودر یا حجم خاص تحریک می شود. فرستنده های سطح ابزارهایی با سیگنال الکتریکی هستند که اندازه گیری سطح ثابتی را ارائه می دهند که می تواند برای اندازه گیری سطح مایع، پودر یا جامد به یک مکان ضبط از راه دور ارسال شود. ترانسمیترهای اندازه گیری سطح معمولاً در صنایع پتروشیمی، نیروگاهی، شیمیایی و تصفیه آب استفاده می شوند.

انواع ترانسمیترهای سطح و اصل کار آنها

اصول عملکرد فرستنده های سطح مایع با توجه به اصول اساسی آنها متفاوت است. فرستنده‌های سطح خازنی از طریق خازن‌ها کار می‌کنند، فرستنده‌های سطح هیدرواستاتیک برای اندازه‌گیری سطح به فشار سیال در یک مخزن ذخیره‌سازی تکیه می‌کنند، و فرستنده‌های سطح اولتراسونیک مسافت طی شده اولتراسوند را برای تعیین سطح تبدیل می‌کنند. با این حال، تمام این فرستنده های سطح، سطح مایع را به یکی از سه روش اندازه گیری می کنند.

 • وزن مایع
 • سر فشار سیال
 • موقعیت مایع در رگ

2 نوع اندازه گیری سطح وجود دارد – اندازه گیری سطح مستقیم و غیر مستقیم یا توسط فرستنده های تماسی یا غیر تماسی انجام می شود. اندازه گیری سطح مستقیم برای تغییرات سطح کوچک مشاهده شده در مخازن صنعتی مختلف ایده آل در نظر گرفته می شود. با این حال، اکثر فرستنده‌های سطح برای اندازه‌گیری سطح غیرمستقیم طراحی شده‌اند، زیرا حساس هستند و برای اندازه‌گیری سطح خیلی بالا یا خیلی پایین طراحی شده‌اند و اندازه‌گیری مستقیم دشوار می‌شود. فرستنده های سطح اولتراسونیک را می توان در پیکربندی تماسی یا غیر تماسی استفاده کرد.

هشت نوع فرستنده اندازه گیری سطح مایع وجود دارد. هر نوع فرستنده به روشی متفاوت عمل می کند و آن را برای انواع مختلف فرآیندها مناسب می کند.

فرستنده های سطح شناور

فرستنده سطح شناور از یک شناور مغناطیسی، یک مجرای اندازه گیری، یک واحد سیگنال، یک واحد الکترونیکی، یک جعبه اتصال و قطعات نصب تشکیل شده است. شناور مغناطیسی عمومی دارای وزن مخصوص کمتر از 0.5 است و می تواند در بالای سطح مایع شناور شود و در امتداد مجرای اندازه گیری بالا و پایین حرکت کند، که مجهز به یک عنصر اندازه گیری است که سیگنال سطح مایع اندازه گیری شده را به سیگنال مقاومت متناسب با اندازه گیری تبدیل می کند. تغییر در سطح مایع تحت اثر مغناطیس خارجی، و واحد الکترونیکی را به یک سیگنال خروجی 4-20 میلی آمپر یا سایر سیگنال های استاندارد تبدیل می کند.

فرستنده سطح

فرستنده سطح شناور

ساختار فرستنده تراز شناور مشابه فرستنده تراز شناور است با این تفاوت که نحوه اندازه گیری تراز به اندازه گیری شناور تغییر می کند. فرستنده سطح شناور یک فناوری سنجش کرنش با غشای فلزی برای اندازه گیری سطح مایع است که بر اساس اصل شناوری ارشمیدس است . عملکرد فرستنده سطح شناور ساده است و با یک دکمه قابل تنظیم است.

 شناور فرستنده سطح شناور

فرستنده های سطح رادار

فرستنده های سطح رادار مانند رادار از امواج رادیویی برای ارسال استفاده می کنند. به طور معمول، این دستگاه ها در بالای یا نزدیک یک مخزن پر از مایع نصب می شوند. فرستنده خود سیگنال رادار را به مایع موجود در مخزن می فرستد و بازتابی از آن سیگنال را دریافت می کند. سپس فرستنده به طور دقیق سطح فعلی مخزن را بر اساس مدت زمانی که طول می کشد تا سیگنال ارسالی برگردد، محاسبه می کند.

تصویر سطح سنج رادار

فرستنده سطح اولتراسونیک

یک فرستنده سطح اولتراسونیک که به روشی مشابه فرستنده سطح راداری غیر تماسی عمل می کند. با استفاده از این فرستنده، یک مبدل اولتراسونیک نصب شده در بالای مخزن یا نزدیک آن، یک پالس اولتراسونیک منتشر می کند. هنگامی که پالس به سطح مایع برخورد می کند، منعکس می شود و مبدل سطح را بر اساس زمان بین پالس و سیگنال برگشتی محاسبه می کند.

تصویر سنسور سطح مایع اولتراسونیک

ترانسمیترهای سطح ظرفیت

فرستنده های سطح ظرفیت ، نام خود را از خازن گرفته اند. به عبارت دیگر، عنصر مدار به طور موقت انرژی را برای استفاده در مدار قدرت ذخیره می کند. خازن انرژی را بین دو الکترود عایق ذخیره می کند. یک دی الکتریک غیر رسانا بین دو الکترود قرار می گیرد تا به ذخیره بار الکتریکی کمک کند. هر چه ماده دی الکتریک بیشتری داشته باشد، انرژی بیشتری می تواند ذخیره شود. بنابراین، ترانسمیترهای سطح خازنی از مایع موجود در مخزن به عنوان دی الکتریک بین دو یا چند الکترود استفاده می کنند.

ترانسمیترهای سطح هیدرواستاتیک

ترانسمیترهای سطح هیدرواستاتیک که به عنوان فرستنده سطح فشار نیز شناخته می شوند، محتوای سیال یک ظرف را عمدتاً با اندازه گیری فشار مایع باقی مانده در ظرف تعیین می کنند. هر چه نیروی وارد بر سیال بیشتر باشد، حجم سیال در ظرف بیشتر است. این یکی از رایج ترین انواع دستگاه های تشخیص سطح مایع است. بسیار مهم است که چگالی سیال برای اطمینان از اندازه گیری دقیق ثابت بماند. با افزایش گرانش سیال، فشار اعمال شده در هر اینچ مکعب به فرستنده نیز افزایش می یابد.

سطح سنج مغناطیسی

یک فرستنده سطح مغناطیسی که از یک جسم مغناطیسی کوچک معلق در یک شناور شناور استفاده می کند. این معمولاً در یک ستون کمکی باریک است تا هرگونه حرکت جانبی شناور را محدود کند. یک دستگاه مغناطیسی متفاوت حرکت شناور را هنگامی که بالای مایع قرار دارد اندازه گیری می کند. این امکان انتقال سطوح پر دقیق و ثابت را فراهم می کند. از آنجایی که شناور در روند با سطح مایع افزایش یا کاهش می یابد، این روش برای اندازه گیری مداوم مفید است.

فرستنده سطح مایکروویو هدایت شونده

فرستنده های سطح مایکروویو هدایت شونده، این نوع فرستنده سطح با ارسال پالس های مایکروویو یا الکترومغناطیسی از طریق میله/کابل حسگر کار می کند. هنگامی که سیگنال به سطح مایع می رسد، از میله سنسور بالا رفته و به محفظه فرستنده باز می گردد. قطعات الکترونیکی در محفظه فرستنده ادغام می شوند و سطح پر شدن را بر اساس مدت زمانی که طول می کشد تا سیگنال از میله سنسور عبور کند و دوباره برگردد، تعیین می کند. سپس این مقدار بر روی صفحه نمایش فرستنده نمایش داده می شود. این نوع ترانسمیتر سطح مناسب برای مایعات است و برای کاربردهای صنعتی در تمام زمینه های فناوری فرآیند استفاده می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سطح سنج راداری

سطح سنج مغناطیسی
سطح سنج مغناطیسی

معرفی کلی ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر

 • ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر یا لول ترانسمیتر ابزاری است که می تواند سطح یک مایع یا سیال را با توجه به یک نقطه استاندارد اندازه گیری کند.
 • روش اندازه گیری سطح سیال در مخزن ها و در شرایط مختلف با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل است که ما با مدل های متفاوتی از این دستگاه ها مواجه هستیم و هر کدام از آنها یک انتخاب استاندارد برای یک بخش خاص محسوب می شوند.
 • معرفی کردن همه مدل ها و جزئیات آنها سخت و زمان‌بر است، اما در ادامه تلاش خواهیم کرد که مکانیزم اصلی اندازه گیری سطح در این ابزارها را معرفی کنیم:

ترانسمیتر سطح راداری اندرس هاوزر

 • مبنای عملکرد این گروه از لول ترانسمیتر اندرس هاوزر بر مبنای ارسال امواج رادیویی به داخل مخزن است.
 • در این شیوه ترانسمیتر بالای مخزن نصب می شود و امواج رادیویی به داخل مخزن می فرستد.
 • با آنالیز سرعت رفت و برگشت امواج رادیویی در داخل مخزن و زمان ارسال و بازگشت آنها می توان سطح مایع را اندازه گیری کرد.
سطح سنج التراسونیک کرونه
سطح سنج التراسونیک کرونه
سطح سنج کوبولد Kobold
سطح سنج لول سوئیچ کوبولد

ترانسمیتر سطح هیدرواستاتیک اندرس هاوزر

 • این دسته از ترانسمیترها بیشتر در مورد سیالاتی به کار برده می شود که قابلیت هیدرواستاتیک دارند
 • هم در مورد مایعات و هم در مورد جامدات پودری به کار گرفته می شود.
 • تغییر فشار و تغییر وضعیت سیال با توجه به شرایط هیدرواستاتیک آنها یکی از فاکتورهایی است که در این ترانسمیتر ها اندازه گیری می شود.

مکانیزم عملکرد لول ترانسمیتر اندرس هاوزر

 • همانطور که در مدلهای مختلف دیده اید، ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر دارای دو بخش است که یک بخش آن برای ارسال و دریافت نتایج و یک قسمت هم به عنوان آنالیزور استفاده می شود.
 • به عنوان مثال، در ترانسمیتر التراسونیک، خود ترانسمیتر روی مخزن کار گذاشته می‌شود و یک شی گیرنده در داخل مخزن قرار داده می شود.
 • در برخی موارد هم نیازی به استفاده از شی نیست و سطح خود سیال به عنوان بازتاب دهنده امواج التراسونیک عمل می‌کند.
 • البته مدل های قدیمی تر از این ترانسمیترها هم وجود دارد که ترانسمیتر به طور مستقیم به یک طناب آویزان می شود که تغییر سطح سیال نسبت به این ترانسمیتر اندازه گیری می شود.

 

سطح سنج کوبولد Kobold

 

سطح سنج کوبولد Kobold

 

خرید ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر

 • در انتها شاید بد نباشد که روند خرید این ترانسیتر ها را هم بررسی کنیم. واقعیتی که در مورد این محصولات وجود دارد این است که با توجه به نوع سیال و شرایط مخزن انتخاب می‌شوند.
 • مثلاً اگر سیال یا ماده داخل مخزن دی الکتریک نباشد، امکان استفاده از لول ترانسمیتر خازنی برای آنها وجود ندارد.
 • اگر عمق مخزن خیلی زیاد باشد عملاً به کارگیری روش‌های فیزیکی برای اندازه گیری سطح کارایی ندارند و ما باید به سراغ روش‌هایی مانند ترانسمیتر سطح راداری یا ترانسمیتر سطح التراسونیک برویم.
 • بنابراین اگر قصد خرید لول ترانسمیتر اندرس هاوزر را دارید، بهترین و اصلی‌ترین معیاری که در اختیار شماست، وضعیت سیال و همچنین وضعیت مخزن آن است.
 • در برخی موارد هم ممکن است شما بین چند گزینه برای انتخاب بهترین ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر با توجه به وضعیت خود مردد بمانید. در این حالت توصیه ما این است که با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهند.

 

سطح سنج کوبولد Kobold

 

ترانسمیتر سطح مایکروویو هدایت شده اندرس هاوزر

 • این ترانسمیترها از امواج مایکروویو هدایت شده استفاده می‌کند که وظیفه آن ارسال امواج مایکروویو و الکترومغناطیسی به داخل مخزن است.
 • امواج مایکروویو به داخل مخزن ارسال شده و امواج منعکس شده توسط یک دستگاه گیرنده مورد آنالیز قرار می‌گیرد.
 • نتایج به دست آمده در قالب سطح سیال به اتاق کنترل فرستاده می‌شود.

 

سطح سنج کوبولد Koboldسطح سنج کوبولد Kobold

ترانسمیتر سطح التراسونیک اندرس هاوزر

 • روش عملکرد اندازه گیری سطح سیال در این شیوه تفاوت چندانی با دستگاه های راداری ندارد،
 • با این تفاوت که در این دستگاه‌ها از امواج اولتراسونیک استفاده می‌شود و دستگاه بالای مخزن یا روی بدنه آن است می شود.
 • سرعت رفت و برگشت امواج اولتراسونیک و بررسی زمان رفت و برگشت آن می تواند اطلاعات کاملی در مورد سطح سیال یا جامد داخل مخزن در اختیار ما قرار دهند.

ترانسمیتر سطح خازنی اندرس هاوزر

 • این ترانسمیترها به طور ویژه برای سیالاتی به کار برده می شود
 • که امکان استفاده به عنوان دی الکتریک را داشته باشند. در واقع ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر به صورت خازنی به شکلی است که سیال بین دو یا چند الکترود قرار داده می شود.
 • ظرفیت انرژی ذخیره شده در داخل این خازن دست ساز معیاری از سطح آن است. اگر سطح سیال زیاد باشد، جریان بیشتری در سیال ذخیره شده و نشاندهنده سطح آن است.
 • این در حالی است که اگر سطح سیال داخل مخزن پایین‌تر بیاید، جریان ذخیره شده در داخل آن کمتر خواهد بود.

Kobold Intallation on barrel
انواع سطح سنج مخازن دوزینگ

ترانسمیتر سطح مغناطیسی اندرس هاوزر

 • مبنای اندازه گیری سطح در این ترانسمیترها بر پایه قرار دادن یک شی کوچک مغناطیسی روی سیال به صورت شناور است.
 • در قسمت بالای مخزن هم یک حسگر یا گیرنده قرار داده می شود که با توجه به وضعیت شیء مغناطیسی نتایج را گزارش می دهد.
 • در این لول ترانسمیتر اندرس هاوزر یک سطح استاندارد برای ترانسمیتر تعریف می‌شود.
 • بنابراین زمانی که شی مغناطیسی از یک سطح خاص بالاتر یا پایین‌تر برود، نتایج به اتاق کنترل ارسال می‌شوند.

سنسور سطح شناوری کوبولد

سطح سنج مغناطیسی چگونه کار میکند
magnetic-level-indicator
شیر مکش پمپ دوزینگ همراه با سنسور ارتفاع مایع (level switch)
شیر مکش پمپ دوزینگ همراه با سنسور ارتفاع مایع
(level switch)

Kobold Intallation on barrel

دمو عملکرد سطح سنج مغناطیسی
دمو عملکرد سطح سنج مغناطیسی

 

 

نکاتی در مورد خرید سطح سنج صدا

پیشینه مختصر در مورد اندازه گیری نویز و صدا

نویز به عنوان صدایی خطرناک، آزاردهنده یا آزاردهنده تعریف می شود. بنابراین، نویز یک احساس ذهنی از صداهایی است که بر ما تأثیر می گذارد. بنابراین، نویز به عنوان چنین است به طور مستقیم قابل اندازه گیری نیست. از طریق ارتعاشات یک منبع صوتی به عنوان مثال. صداها، غشاهای بلندگو، اتومبیل ها، راه آهن، هواپیما، تجهیزات صنعتی، ارتعاشات (نوسانات فشار) در هوا ایجاد می شود که گوش ما آنها را به عنوان صدا درک می کند. فرکانس نوسانات فشار در فرکانس پایین به عنوان زنگ های کم و در فرکانس سریع به عنوان تون های بالا درک می شود. هنگامی که شدت نوسانات فشار در حال افزایش است، آن را با بلندتر شدن صدا در نظر می گیریم. این نوسانات فشار توسط دستگاه تراز سنج ثبت شده و با مقدار اندازه گیری شده بر حسب دسی بل (دسی بل) نمایش داده می شود. محدوده دسی بل از 0 … 130 لگاریتمی است. O dB آستانه شنوایی پایین را توصیف می کند و 130 دسی بل تقریباً با آستانه درد انسان مطابقت دارد. بر اساس ساختار لگاریتمی، مقادیر اندازه گیری شده را نمی توان به سادگی جمع، تفریق یا میانگین کرد. صداسنج اندازه گیری نویز ترافیک اگر دو منبع صوتی با هر کدام 50 دسی بل داشته باشیم، حجم کل فقط به 53 دسی بل افزایش می یابد. دوبرابر شدن صدا همیشه مقدار کل را تنها 3 دسی بل افزایش می دهد. اگر از منبع صدا دور شویم، با دو برابر شدن فاصله، 6 دسی بل کاهش می یابد.

کلاس صدا سنج، وزن زمان و ارزیابی فرکانس

یک صدا سنج با کلاس های دقت مختلف، ارزیابی های زمانی مختلف و امکان ارزیابی فرکانس (فیلتر) ارائه می شود. در مورد گزینه های اضافی، یک متر صدا با یا بدون امکان ذخیره سازی موجود است.

در مورد دقت، سطح صدا سنج به دو دسته تقسیم می شود. یک صدا سنج lass 1 دارای طیف فرکانس وسیع و انحراف بسیار کمی است. برای سطح صدا کلاس 2، انحراف در طیف فرکانس کامل ممکن است کمی بیشتر باشد. از آنجایی که دقت هایی که باید در فرکانس های مختلف مشاهده شود ممکن است متفاوت باشد، نمی توان دقت را با یک عدد انحراف ثابت مشخص کرد. صدا سنج کلاس 1 عمدتاً برای اندازه گیری در آزمایشگاه ها یا در اندازه گیری های میدان باز استفاده می شود. تقریباً تمام اندازه گیری های دیگر را می توان با صدا سنج کلاس 2 انجام داد.

ارزیابی زمانی یک تراز سنج صدا شامل سه محدوده است که بر اساس آن مقدار میانگین مربوطه تشکیل و نمایش داده می شود. ارزیابی سریع – مدت زمان 125 میلی ثانیه – برنامه برای صداهای در حال تغییر (صدای ترافیک، سر و صدای محله، نویز صنعتی). ارزیابی کم – مدت 1 ثانیه – کاربرد برای نویز ثابت (هوم یکنواخت). ارزیابی پالس – مدت زمان 35 میلی ثانیه – برنامه برای صداهای بوم (تفنگ ساچمه ای، ضربه چکش).

برای ارزیابی فرکانس، گزینه های مختلفی برای سطح سنج صدا وجود دارد. ارزیابی فرکانس A: مقدار اندازه گیری شده dBA. از آنجایی که گوش انسان همه فرکانس ها را با حجم یکسان درک نمی کند، این رتبه بندی با گوش انسان سازگار است. صداهایی با فرکانس بین 1000 تا 4000 هرتز توسط افراد بلندتر از صداهای زیر یا بالاتر از این محدوده درک می شوند. اکثر اندازه گیری های انجام شده توسط اهرم سنج صدا با این درجه بندی (فیلتر) انجام می شود. درجه فرکانس C: مقدار اندازه گیری شده dBC. این درجه بندی در فشار صدای بالا اعمال می شود. DBC یک ارزیابی فرکانس تقریبا خطی است. عملکرد حافظه اغلب می تواند به طور متفاوتی در یک صدا سنج ارائه شود. حافظه های بسیار ساده فقط مقادیر حداقل و حداکثر دوره زمانی اندازه گیری شده را ذخیره می کنند. در سطح حافظه بعدی، مقادیر نمایش داده شده در سطح سنج صدا، با ارزیابی تنظیم شده، در فواصل زمانی از پیش تعیین شده ذخیره می شوند (لوگر سطح صدا). یک گزینه ذخیره سازی بیشتر، داده های خام اندازه گیری شده را ذخیره می کند که با کمک سنج سطح صدا – و نرم افزار رایانه شخصی، بعداً می توان با ارزیابی های فرکانس مختلف نمایش داد. ثبت مقادیر نیز در صدا سنج امکان پذیر است. از آنجایی که این ذخیره سازی با ارزیابی بعدی به یک دستگاه پیچیده یا نرم افزار رایانه شخصی نیز نیاز دارد، این حافظه ها را فقط در دستگاه های با قیمت بالاتر می توان یافت.

حافظه سطح سنج صدا

عملکرد حافظه و ظرفیت حافظه در بین دستگاه های سطح سنج صدا بسیار متفاوت است. حافظه های بسیار ساده فقط مقادیر حداقل و حداکثر اندازه گیری را ذخیره می کنند. حافظه‌های پیشرفته‌تر مقادیر اندازه‌گیری را در بازه‌های زمانی از پیش تعیین‌شده (مانند دیتا لاگر) ضبط و ذخیره می‌کنند. نوع دیگری از حافظه فقط داده های خام را ذخیره می کند. با کمک نرم افزار، داده های خام ارزیابی شده و پارامترهای مختلف برای تجزیه و تحلیل ارائه می شود. از آنجایی که ذخیره سازی با ارزیابی بعدی به یک دستگاه پیچیده یا نرم افزار رایانه شخصی نیاز دارد، این حافظه ها را می توان فقط در یک متر صدا با قیمت بالاتر پیدا کرد.

اندازه گیری دقیق سطح صدا را می توان به سرعت و به راحتی با استفاده از یک صدا سنج با یک حافظه ساده به دست آورد. این نوع صدا سنج کاربر پسند است و برای کار کردن به دانش خاصی نیاز ندارد.

برای اندازه گیری سطح صدا از ترافیک یا سر و صدای محله، صدای دیتالوگ

سطح سنج که سطوح صدا را در طول زمان ضبط می کند ایده آل هستند. برای این برنامه‌ها، نمایشگر ممکن است جزء ضروری نباشد. در عوض، می توان از یک دیتا لاگر سطح صدا به شکل یک USB استفاده کرد. اگر در حین ضبط باید سطح صدای فعلی را مشاهده کرد، یک لاگر سطح صدا با نمایشگر لازم است.

برای اندازه گیری سطح صدا مربوط به بهداشت حرفه ای و ایمنی محیط کار می توان از صدا سنج کلاس 2 استفاده کرد. این مترها باید داده های خام را همانطور که در بالا توضیح داده شد ذخیره کرده و مقادیر را با وزنه های مختلف (فیلترها) ارزیابی کنند. علاوه بر این، این دستگاه‌ها باید مقادیر میانگین وزنی زمان‌دار Leq را با توجه به لگاریتم خاص محاسبه کنند. در سراسر اروپا، ارزش Leq به عنوان معیاری برای انطباق با مقررات ایمنی و بهداشت شغلی استفاده می شود. برای این اندازه گیری می توان از دزیمتر سطح صدای Leq ویژه نیز استفاده کرد. همراه با میکروفون، دزیمتر اغلب در طول روز کاری معمولی کارگر بر روی شانه او قرار می گیرد. برای تعیین اقدامات موثر حفاظت از نویز، باید از یک تراز سنج صدا که محدوده فرکانس دستگاه اندازه گیری را به باندهای اکتاو (11 زیر محدوده) یا یک سوم (33 زیر محدوده) تقسیم می کند، برای ارائه حجم اندازه گیری شده در هر محدوده فرکانس استفاده شود.

اگرچه معمولاً در آزمایشگاه‌ها و کاربردهای فنی پیشرفته‌تر استفاده می‌شود، سنج سطح صدا کلاس 1 معمولاً طیف فرکانس را به اکتاو و باند سوم تقسیم می‌کند.

سوالات متداول در مورد سطح سنج صدا

چرا سطح صدا کلاس 1 و کلاس 2 وجود دارد؟
حداقل، حداکثر و حداکثر – سه مقدار متفاوت یا نه؟
دوز نویز
سطح فشار صوت
باندهای اکتاو
وزن دهی زمان
وزن دهی فرکانس
Leq
قرار گرفتن در معرض نویز
تعمیر و نگهداری تجهیزات اندازه گیری
LEQ چیست؟
تفاوت بین dB(A)، dB(C) و dB(Z) چیست؟
تعریف وزنه های زمانی – سریع، آهسته و ضربه ای
طبقه بندی سطح سنج های صدا

باندهای اکتاو (1/3 و 1/1) چیست و برای اندازه گیری صدا چه کاربردی دارند؟

چگونه از صدا سنج استفاده کنیم؟

هنگام استفاده از صداسنج برای ارزیابی یا طبقه بندی صداهای محیطی و ترافیکی، تنها داشتن تجهیزات دقیق مهم نیست. مطمئناً، سطح صدا سنج مورد استفاده باید حداقل کلاس II و در شرایط کالیبره شده باشد، اما عمدتاً مهم این است که از تأثیرات محیط اطراف برای دریافت نتایج قابل تکرار و قابل اعتماد جلوگیری شود.

معنی آن چیست؟

اندازه گیری صدا را می توان تحت تأثیر برخی عوامل قرار داد:

1. اپراتور
2. باد و رطوبت
3. دما و فشار
4. ارتعاشات

چرا اپراتور بر اندازه گیری صدا تأثیر می گذارد؟

با لمس محفظه صداسنج می توان نویز ایجاد کرد که بر نتایج اندازه گیری تأثیر می گذارد. و همچنین لباس هایی که اپراتور می پوشد. گاهی اوقات بدن اپراتور به عنوان یک سطح بازتابنده عمل می کند. برای به حداقل رساندن انعکاس نویز، یک محفظه سطح صدا به شکل مخروطی در جایی که میکروفون قرار دارد ساخته می شود. علاوه بر این، سطح صدا باید روی سه پایه نصب شود تا اپراتور بتواند در هنگام اندازه گیری در پس زمینه باشد. همچنین می توان از کابل های میکروفون برای اندازه گیری واقعاً از راه دور استفاده کرد. سطح صدا سنج مدرن مجهز به عملکرد دیتالوگ است. این امر عدم حضور اپراتور در حین اندازه گیری را آسان تر می کند. امکان تنظیم تمام پارامترهای لازم در سطح سنج صدا وجود دارد.

تاثیر باد و رطوبت چیست؟

برای جلوگیری یا به حداقل رساندن خطای اندازه‌گیری صدا ناشی از باد یا جریان هوا، یک سطح سنج مدرن با یک توپ فوم (اسفنج دور میکروفون) مجهز شده است. این توپ فوم علاوه بر این از میکروفون در برابر گرد و غبار و ذرات ریز رطوبت محافظت می کند. این امر با انجام اندازه گیری نویز در مناطق با رطوبت نسبی بالا (بیش از 80 درصد) بسیار مهم است. میزان رطوبت بالا بر کیفیت میکروفون تأثیر می گذارد. برای انجام اندازه گیری صدا در مناطق بسیار مرطوب یا گرد و غبار، PCE Instruments کیت های فضای باز ارائه می دهد. سطح صدا و میکروفون به ویژه برای اندازه گیری های بیرونی محافظت می شوند.

چرا تماشای دما و فشار مهم است؟

هر صدا سنج دارای مشخصات فنی است که در آن شما می توانید حداکثر دمایی را که ابزار می توان با آن استفاده کرد را پیدا کرد. همانطور که هر ابزار آزمایشی دمای بالا می تواند به مدارها آسیب برساند. اما نکته اصلی که باید از آن اجتناب کرد تغییر شدید دما است، زیرا می تواند باعث تراکم شود و این یک واقعیت است که تأثیر منفی بر میکروفون دارد. یک دلیل کوچکتر برای خطاهای اندازه گیری صدا، فشار محیط است. بر حساسیت میکروفون تأثیر می گذارد. اما تغییرات فشاری که اتفاق می‌افتد باید بزرگ باشد (±۲۰۰ میلی‌بار).

تاثیر ارتعاش در اندازه گیری صدا چیست؟

هنگامی که می خواهید از دستگاه تراز سنج در کنار منابع ارتعاش استفاده کنید، توصیه می شود برای داشتن نتایج مطمئن تر، از متر یا تغذیه سه پایه با استفاده از مواد ضد لرزش محافظت کنید.

با در نظر گرفتن حقایق ذکر شده در بالا، می توانید با استفاده از صدا سنج نتایج بسیار پایدارتری دریافت کنید.

برای اندازه‌گیری‌های صدای بسیار خاص مانند دوز صدای افراد یا اندازه‌گیری‌های روی دیوارهای محافظ یا بیشتر، باید از استانداردهای ISO که برای اندازه‌گیری‌های خاصی ساخته شده است پیروی کنید:
– استانداردهای عمومی IEC 651 و ANSI S1.4
– ایزو 2204 انسان تاثیرگذار صدا
– نویز در محل کار ISO 9612

بلندی مضاعف

واحد سنتی سطح صدا دسی بل است. و یک چیز در مورد ارزیابی سطح سر و صدا در محل کار یا هر موقعیت دیگری این است که به یاد داشته باشید که قانون مرسوم دو برابر کردن (x 2) در اینجا کار نمی کند. آستانه معینی از توانایی شنوایی انسان 0 است. اگر 0 را نمی توان دو برابر کرد، چگونه آن را دو برابر کنیم؟ در مورد دسی بل، قانونی وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید که افزایش تنها چند دسی بل به معنای افزایش صدای بلند / قدرت 2 برابر است. بنابراین، اگر قانون می گوید که از حد 50 دسی بل نباید تجاوز کرد و افزایش 10-15 دسی بل بی ضرر به نظر می رسد، زیرا از مقدار دو برابر معمول (100) دور است، درست نیست و تغییر 15 دسی بل یک تغییر قابل توجه در واقعیت است که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر بخواهیم در مورد آکوستیک صحبت کنیم، پس هر 10 دسی بل اضافی به معنای بلندی/حجم دو برابر است (قدرت در هر 3 دسی بل دو برابر می شود و دامنه – هر 6 دسی بل).

کالیبراسیون سطح صدا کلاس 1 و کلاس 2

سطح صدا سنج که برای اندازه گیری های بسیار دقیق استفاده می شود، مانند استانداردهای مرجع، به عنوان کلاس 1 نامیده می شود. سنج سطح صدا کلاس 2 عمدتاً برای آزمایش و بازرسی برای اطمینان از انطباق با مقررات ایمنی محل کار استفاده می شود.

کالیبراسیون کنترل تصحیح مقادیر اندازه گیری برای یک ابزار اندازه گیری بدون دخالت در سیستم اندازه گیری یا تعیین انحراف نمایشگر سیستماتیک در رابطه با مقدار واقعی اندازه اندازه گیری است. تأیید می کند که ویژگی های فنی ابزارهای آزمایش با استانداردهای اندازه گیری شناخته شده مطابقت دارد.

از ابتدای اندازه‌گیری، نیاز به تأیید صحت یا کالیبراسیون وجود داشته است. معرفی سازمان بین المللی استاندارد (ISO) 9000 استانداردهای جدیدی را برای کنترل کیفیت به ارمغان آورد. در نتیجه، بسیاری از شرکت ها و آزمایشگاه ها باید گواهی کالیبراسیون ISO را برای وسایل اندازه گیری خود دریافت کنند. گواهی کالیبراسیون ISO یک سند کنترل شده است که تأیید می کند که ابزارهای آزمایشی خاص حداقل الزامات استاندارد ISO مناسب را برآورده می کنند. گواهی کالیبراسیون ISO را می توان برای اکثر سطح سنج های صوتی ارائه شده توسط PCE Instruments دریافت کرد.

به عنوان یک قاعده برای کالیبراسیون مجدد، تنها نتایج اندازه‌گیری‌ها در طول زمان ممکن است نشان دهند که چه زمانی مناسب است که یک صدا سنج مجدداً کالیبره شود. نکات بسیار مهمی که باید در نظر گرفت، نحوه و تعداد دفعات استفاده از سطح نویز سنج است. اگر در یک بازه زمانی کوتاه مرتباً از سطح سنج صدا استفاده شده باشد، ممکن است منطقی باشد که مجدداً آن را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که همه عملکردها صحیح هستند و دقت مطابقت دارد. بسته به محیطی که صداسنج در آن استفاده می شود، فواصل زمانی کالیبراسیون نیز ممکن است تغییر کند. شرایط آزمایشگاهی می تواند با شرایط موجود در این زمینه بسیار متفاوت باشد. رطوبت، دما و آلاینده ها می توانند تأثیر منفی بر دستگاه داشته باشند و کالیبراسیون مجدد ممکن است مطلوب باشد.

در واقعیت، بسیاری از دستگاه‌های مدرن در شرایط اوج کالیبراسیون باقی می‌مانند. در گذشته، همه ابزارها نیاز به کالیبراسیون داشتند. امروزه ابزارهایی مانند سطح سنج صدا بسیار دقیق و پایدار هستند. البته در فرآیند کار، آسیب به خصوص با قطعات شکننده و آسیب پذیر مانند میکروفون امکان پذیر است. در این صورت، کالیبراسیون برای بازیابی یا تأیید صحت سنج صدا اعمال می شود.

کالیبراسیون کلاس I دقیق ترین است، با عدم قطعیت (یا تحمل) بسیار کوچک. کلاس II اجازه می دهد تا انحراف بزرگتر. بسته به کلاس صدا سنج، انواع مختلفی از کالیبراسیون را می توان اعمال کرد.

به عنوان مثال، برای صدا:

– کلاس I باید تلرانس +/-0.3 دسی بل بدهد
– کلاس II باید تحمل +/- 0.5 دسی بل را بدهد

دوره بین کالیبراسیون یک صدا سنج، فاصله کالیبراسیون نامیده می شود. مسئولیت تعیین و بررسی فاصله بین کالیبراسیون ها بر عهده هر کاربر سطح صدا می باشد. کارشناسان فنی دوستانه و آگاه PCE Instruments برای پاسخگویی به سوالات مربوط به فرآیند ایجاد فاصله کالیبراسیون در دسترس هستند.

PCE Instruments یک تولید کننده و تامین کننده قابل اعتماد محصولات تراز سنج دقیق و قابل اعتماد است. هر ابزار تست بر اساس بالاترین استانداردهای کیفی ممکن توسط خود PCE Instruments یا توسط شریک درجه یک آزمایشگاه کالیبراسیون کالیبره و تنظیم می شود.

کالیبراتورهای آکوستیک دستی معمولاً برای صدا سنج کلاس 1 و کلاس 2 در دسترس هستند. برای کالیبراسیون کنتور، میکروفون ابزار اندازه گیری را در محفظه کالیبراتور قرار می دهند. برای کالیبراسیون یک متر کلاس 2، فشار صوتی 94 دسی بل 1000 هرتز در محفظه تولید می شود. سپس سطح صدا کلاس 2 کالیبره می شود

ted بر اساس این مقدار. با کالیبراتورهای کلاس 1، صدا سنج در دو سطح ولوم 94 دسی بل و 114 دسی بل کالیبره می شود. یک کالیبراتور صوتی اغلب، اما نه همیشه، با یک صدا سنج جفت می شود و به عنوان یک مجموعه فروخته می شود.

کالیبراسیون دارای گواهی DAkkS یا ISO تقریباً برای هر سطح سنج صدا امکان پذیر است.

اندازه گیری نویز در فضای باز

امروزه تقریباً غیرممکن است که در یک شهر یا شهر مکانی را پیدا کنید که در آن سکوت مطلق و کامل وجود داشته باشد. به سادگی ترافیک بیش از حد، افراد، کارخانه ها، کارخانه ها، ایستگاه های راه آهن، فرودگاه ها و غیره بسیار زیاد است. و با این حال ثابت شده است که آلودگی صوتی برای سلامت و ایمنی انسان مضر است. به همین دلیل است که سطوح مجاز انتشار صدا تحت کنترل دائمی آژانس های نظارتی مختلف است. هر گونه تجهیزاتی که در خارج از منزل استفاده می شود (وسایل نقلیه، دستگاه ها، ماشین آلات) باید الزامات دستورالعمل های مربوط به صدا و تجهیزات فضای باز را برآورده کند. به خصوص در محله های مسکونی، دوره های زمانی خاصی وجود دارد که می توان کار با مته و سایر تجهیزات پر سر و صدا را انجام داد. اگرچه این صداها زودگذر هستند، اما سطح آنها برای گوش های محافظت نشده انسان بسیار بالا است و برای ارزیابی خطر و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آسیب باید توسط یک صدا سنج اندازه گیری شود. مشکلات مربوط به سطوح سر و صدا نیز توسط افرادی که در مجاورت ایستگاه های راه آهن، فرودگاه ها، خیابان های شلوغ، بیمارستان ها و ایستگاه های آتش نشانی و پلیس زندگی می کنند، تجربه می کنند. قرار گرفتن بیش از حد طولانی مدت در معرض صداهای سطح بالا تأثیر منفی بر سلامت انسان می گذارد و منجر به آسیب شنوایی، افزایش عصبانیت، تحریک پذیری و شرایط روانی ناپایدار می شود. بنابراین، در برخی مناطق نظارت و کنترل نویز با استفاده از دستگاه تراز سنج یک کار ضروری و الزامی است. سطوح سر و صدا بین 120 دسی بل و 150 دسی بل (به عنوان مثال، پرواز و فرود هواپیما، حفاری و اره کردن جاده ها) برای شنوایی انسان خطرناک است و حضور مداوم آنها عواقب ناگواری دارد. سطح صدای عالی بین 30 دسی بل و 50 دسی بل است، اگرچه این سطوح دلپذیر گاهی اوقات در جامعه امروزی غیرقابل دسترسی است.

ادراک فیزیکی به تنهایی نمی تواند شدت قرار گرفتن در معرض نویز را تعیین کند. برای به دست آوردن اندازه گیری های فیزیکی باید از سطح سنج صدا استفاده کنید. افراد مختلف سر و صدا را به روش های مختلفی درک می کنند. آنچه برای برخی افراد قابل تحمل است برای برخی دیگر غیر قابل تحمل است. بنابراین، محدودیت های مواجهه با نویز بر اساس نظر نیست، بلکه بر اساس واقعیت علمی است. این محدودیت ها برای همه افرادی که در معرض سر و صدا هستند، بدون در نظر گرفتن ترجیحات شخصی اعمال می شود. این محدودیت ها منجر به تغییرات مثبت بسیاری شده است. به عنوان مثال، کارگرانی که تمرینات را انجام می دهند ملزم به پوشیدن تجهیزات حفاظتی هستند. در صورت امکان، فرودگاه ها با فاصله ایمن از خانه های مسکونی ساخته می شوند. آژیرها روی سطوح صدای هشدار دهنده و در عین حال ایمن تنظیم شده اند.

برای پاسخگویی به نیازهای مختلف اندازه گیری سطح صدا، PCE Instruments مجموعه وسیعی از صدا سنج ها را ارائه می دهد. سنج های صوتی دیتالوگ ما امکان نظارت طولانی مدت آلودگی صوتی را فراهم می کند. چندین سطح صدا دارای رتبه‌بندی‌های حفاظت از نفوذ چشمگیر (کلاس‌های IP) هستند و می‌توانند در شرایط سخت برای اندازه‌گیری بدون وقفه استفاده شوند. برای اندازه‌گیری‌هایی که در خارج، نزدیک فرودگاه‌ها یا محل‌های ساخت‌وساز انجام می‌شوند، یک بسته باتری با ماندگاری طولانی ایده‌آل است، بنابراین نیازی به جستجوی منبع انرژی هنگام اندازه‌گیری در میدان نیست. امکان نصب صداسنج بر روی سه پایه نیز وجود دارد. خوانش های جمع آوری شده پس از مدت زمان معینی ممکن است پردازش شوند (محاسبه داده های LEQ) و تصویر کاملاً واضحی از سطح نویز در یک منطقه خاص دریافت شود.

مهم است که به یاد داشته باشید که محدودیت هایی برای سطوح نویز و مدت زمان آنها وجود دارد. اگر اندازه‌گیری‌های دریافت‌شده با کمک صداسنج / تراز سنج Leq اختلاف بین مقادیر مطلوب و واقعی را نشان می‌دهد، هر گونه مشکل مرتبط با انتشار نویز باید به موقع حل شود، به طوری که کلیه الزامات بهداشتی و ایمنی با عجله مواجه می شوند.

صوت سنج قابل تایید / تایید نوع

از آنجایی که پارامترهای زیادی وجود دارد که بار نویز توسط آنها اندازه گیری می شود و محیط های مختلفی با محدودیت های کاملاً متفاوت در مورد دز مجاز نویز، مدت زمان نویز و نوع نویز وجود دارد، کاملاً قابل درک است که محدوده ابزارهای اندازه گیری برای این منظور بسیار زیاد است. همچنین گسترده است. سطح صدا / تحلیلگرهای نویز نه تنها در طراحی، بلکه در سطح دقت اندازه گیری های ارائه شده نیز متفاوت است. انتخاب دستگاه باید با هدف برنامه مرتبط باشد. الزامات مربوط به نویز همه توسط استانداردهای ISO و هنجارهای WHO پوشش داده می شود و ابزار اندازه گیری مورد استفاده برای کنترل باید مطابق با آنها باشد. بسته به اساسنامه ای که قرار است از کدام موسسه پیروی شود، ممکن است تفاوت جزئی وجود داشته باشد.

طبق IEC، سطح صدای کلاس I و Class II وجود دارد. با این حال، بقیه به سه نوع اشاره می کنند: نوع 0، نوع 1، نوع 2، نوع 3. نوع 0 به عنوان تجهیزات آزمایشگاهی شناخته می شود، اندازه گیری های c

ساخته شده با این دستگاه به عنوان مرجع برای سایر مترها در نظر گرفته شده است. آنها همچنین برای کالیبراسیون سایر صدا سنج ها استفاده می شوند. با وجود اینکه سطح سنج های صوت از این نوع بسیار دقیق هستند، استفاده از آنها اغلب برای بسیاری از اندازه گیری های معمول مناسب نیست و تراز سنج های انواع دیگر نتایج بیش از اندازه کافی را ارائه می دهند. برای بررسی شرایط بهداشتی در محیط کار یا هر جا که در مورد سلامت افراد باشد، دستگاه های کلاس I / Type 1 عالی هستند. این کنتورها تقریباً نزدیک به تجهیزات آزمایشگاهی هستند. آنها محدوده فرکانس وسیعی را پوشش می دهند و خطای اندازه گیری بسیار کمی را نشان می دهند که برای تجزیه و تحلیل واجد شرایط یک محیط خاص کافی است. دستگاه های کلاس II / نوع 2 ابزارهای کمکی ایده آل برای بررسی های عمومی، برای ارزیابی نویز ناشی از ماشین های عملیاتی هستند. آنها کاربرد خود را در بسیاری از حوزه ها برای نظارت و کنترل منظم پیدا می کنند. سطح صدا نوع 3 ممکن است برای کاربردهای خانگی استفاده شود، به عنوان مثال، برای تعیین سطح نویز.

سطح سنج صدا در آکوستیک ساختمان

آکوستیک ساختمان اغلب، اما نه تنها، در مورد محافظت در برابر صدای ناخواسته در ساختمان است. درک گفتار و درک صدا، به ویژه در اتاق های کار و محل برگزاری رویداد، نیز موضوع مهمی است. ساختمان ها همیشه با استانداردها و دستورالعمل های فعلی مطابقت ندارند. اندازه‌گیری صدای ساختمانی متر سطح صدا برای ساختمان‌های جدید و بازسازی‌هایی که نیاز به تأیید دارند، محاسبات عایق صدا در پروانه‌های ساختمانی مورد نیاز است. برای ساختمان‌ها و بازسازی‌های موجود که مشمول تایید نیستند، اغلب فقط حداقل الزامات بدون توافق جداگانه اعمال می‌شود. با یک صدا سنج مناسب می توان کاهش نویز اضافی حاصل از اجزای مورد استفاده را طبق رویه های استاندارد بررسی و سپس با مشخصات مقایسه کرد. در ارزیابی عایق صوتی ساختمان ها، بین عایق صوتی هوا، سطح صدای ضربه و صدای نصب سیستم های خدمات ساختمان تمایز قائل می شود. صدا سنج ها همچنین می توانند برای تعیین اینکه آیا نویز خارجی موجود از ترافیک یا عملیات تجاری از حداکثر مقادیر مجاز فراتر می رود یا خیر استفاده می شود.

Analog conductivity sensor Indumax CLS50 ENDRESS TI182CEN

صدا سنج برای تعیین عایق صوتی در هوا

مقادیر بالا برای عایق صدای هوابرد یک سازه محافظت خوبی در برابر سر و صدای ورودی به اتاق برای محافظت از بیرون ایجاد می کند. عایق صوتی موجود به عنوان اختلاف سطح صدا برای اجزای داخلی بر اساس DIN EN ISO 16283-1 و بر اساس DIN EN ISO 140-5 برای اجزای خارجی تعیین می شود. برای این منظور، یک سیگنال نویز تعریف شده در اتاق فرستنده تولید می شود که به طور خاص در اتاق گیرنده و در اتاق فرستنده از طریق صدا سنج ضبط می شود. پس از تصحیح نویز اضافی و زمان طنین، تفاوت با مشخصات مقایسه می شود، به عنوان مثال. برای خانه ها، طبق DIN 4109 یا VDI 4100.

سطح سنج صدا در تعیین سطح صدای ضربه ای و نویز تجهیزات خدمات ساختمان

صدای ضربه شکل خاصی از صدای سازه ای است که هنگام راه رفتن افراد بر روی طبقات ایجاد می شود. هر چه سطح صدای ضربه سازه کمتر باشد، صدای پا کمتری وارد اتاق های مجاور می شود. سطح صدای ضربه بر اساس DIN EN ISO 140-7 اندازه گیری می شود. در اتاق فرستنده، سقف جداکننده ای که باید اندازه گیری شود با مکانیزم چکش استاندارد تحریک می شود. سطح سنج صدا در اتاق دریافت سیگنال دریافتی را ضبط می کند. در مورد پوشش های سخت کف، سطح نویز نیز در اتاق فرستنده ثبت می شود و اندازه گیری صدای هوا انجام می شود. تجهیزات خدمات ساختمان مانند آسانسورها، تاسیسات گرمایشی و آب و کرکره های برقی نیز نویز ناشی از سازه ایجاد می کنند که از طریق سطوح اتاق به داخل اتاق تابش می شود. این صداها با سطح صدا مطابق با مشخصات DIN EN ISO 10052 ضبط می شوند. اگر نویز به دلیل ضربه یا تجهیزات خدمات ساختمانی بیش از حد زیاد باشد، می توان از طریق اقدامات ساختاری برای جداسازی به بهبودهایی دست یافت.

سطح سنج صدا برای اندازه گیری مقادیر انتشار صدا

TA Lärm (TI Noise) (دستورالعمل های فنی در مورد حفاظت از صدا)، به عنوان یک مقررات اداری در قانون کنترل فدرال Immission، انتشار نویز را تنظیم می کند که ممکن است خطرات، معایب قابل توجه یا مزاحمت های قابل توجهی را برای عموم مردم یا محله ایجاد کند. نویز TI مقادیر راهنمای تابش را برای مکان های تابش در خارج و داخل ساختمان ها مشخص می کند. الزامات حفاظت در برابر نویز خارجی با نیاز به حفاظت از محله افزایش می یابد. برای امکانات ورزشی و اوقات فراغت، معیارهای جداگانه ای در فرمان حفاظت از سر و صدا تأسیسات ورزشی (هجدهمین BImSchV) و دستورالعمل نویز تفریحی تعیین شده است. صدای ترافیک در جاده ها، راه آهن و آبراه ها بر اساس اندازه گیری می شود

به DIN 45642 و صدای هواپیما بر اساس DIN 45643. سر و صدای ساخت و ساز باید بر اساس AVV Baulärm (صدای ساخت و ساز) ثبت شود.

صداسنج را می توان برای بررسی اینکه آیا سر و صدای تاسیسات شخصی تأثیر غیرمجاز بر محله دارد یا اینکه صدای محیط از حد مجاز فراتر می رود استفاده می شود. حتی اگر مقادیر یا مفروضات مربوط به پیش‌آگهی انتشار صدا مورد تردید باشد، ثبت اندازه‌گیری‌های مقایسه‌ای شخص می‌تواند قبل از راه‌اندازی یک متخصص مفید باشد. به عنوان یک اپراتور امکانات یا به عنوان برگزار کننده کنسرت ها یا جشنواره ها، مسئولیت اطمینان از اینکه سطح سر و صدا از مقادیر دستورالعمل تجاوز نمی کند، بر عهده دارد. اگر سطح صدا با خروجی آنالوگ یا خروجی سوئیچینگ استفاده شود، می‌توان با رسیدن به مقادیر حدی از پیش تعیین‌شده، هشدارها را فعال کرد، یا نصب‌های پر سر و صدا را خاموش یا خاموش کرد.

اندازه گیری آکوستیک اتاق

جلوه صوتی صداها به شدت به هندسه اتاق و اثاثیه اتاق بستگی دارد. آنها تأثیر قابل توجهی در زمان طنین دارند. علاوه بر صدا سنج مناسب، یک سیگنال مولد برای سیگنال های آزمایشی مورد نیاز است. صداسنج مدت زمان بازتاب سیگنال تست را ثبت می کند. روش اندازه گیری در DIN EN ISO 3382 توضیح داده شده است. DIN 18041 مقادیر زمان های طنین اتاق ها را بسته به اندازه آنها مشخص می کند. گروه A شامل اتاق هایی می شود که در آنها سخنرانی باید در فواصل طولانی به وضوح قابل شنیدن باشد، مانند اتاق کنفرانس یا آموزش، در حالی که گروه B شامل اتاق هایی است که در آنها سخنرانی فقط باید در فواصل کوتاه به وضوح قابل درک باشد.

ویدئویی با موضوع: “میزان سطح صدا برای اندازه گیری نویز در خودروها” توسط مارکوس هومکه توضیح داده شده است.

ویدئو: سنج سطح صدا برای اندازه گیری نویز در اتومبیل.

اندازه گیری موبایل روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند، زیرا به محض اینکه صداها به عنوان ناخوشایند و بسیار بلند درک می شوند، می توان اندازه گیری را مستقیماً یک بار یا به طور دائم برای مدت زمان مشخصی انجام داد و بسته به دستگاه، در حافظه داخلی ذخیره کرد. چنین اندازه‌گیری‌هایی اغلب در شهرهایی با جاده‌های شلوغ برای مدت زمان مشخصی انجام می‌شوند و ذخیره می‌شوند. پس از آن، می توان در صلح و آرامش ارزیابی کرد که آیا احتمالاً بیش از حد پر سر و صدا است و در کجا باید اقدامات متقابل انجام شود. اما همچنین ارزیابی عامل استرس در مطب یا در حوزه خصوصی می تواند با آلودگی صوتی مختل شود و در بدترین حالت حتی افراد را بیمار کند.