تست غیر مخرب چیست؟

به عنوان یک سهامدار مورد اعتماد در سراسر جهان و تامین کننده فلزات با عملکرد بالا، گاهی اوقات از ما می پرسند “تست غیر مخرب چیست”. به بیان ساده، آزمایش غیر مخرب راهی برای آزمایش فلزات متخصص ما، بدون آسیب رساندن به آنها است. این به ما امکان می دهد تا توانایی محصولات خود را برای عملکرد در این زمینه تضمین کنیم.

در نتیجه، آزمایش غیر مخرب بخشی ضروری از خدماتی است که ما به مشتریان گرامی خود ارائه می دهیم.

اگر بخواهیم توصیف رسمی تری ارائه دهیم، آزمایش غیر مخرب طیف گسترده ای از آزمایش ها را پوشش می دهد که برای تعیین یکپارچگی و خواص یک ماده، محصول یا سیستم خاص بدون آسیب رساندن به آزمودنی استفاده می شود.

اعتقاد بر این است که این تکنیک ها برای تنظیم کیفیت ضروری هستند. آنها تضمین می کنند که سازه های مهم مانند خطوط لوله، کارخانه های معدن و حتی داروها بادوام و طولانی مدت هستند.

آیا تا به حال سؤال کرده اید که “تست غیر مخرب چیست؟” وبلاگ ما را بخوانید تا بیشتر بدانید!

 

ارزش آزمایش های غیر مخرب

آزمایش غیر مخرب در صنعت فلزات بسیار ارزشمند است. این یکپارچگی محصول مورد بررسی را تحت تاثیر قرار نمی دهد و بنابراین می تواند در زمان و هزینه در هنگام برنامه ریزی، ارزیابی و تجزیه و تحلیل پروژه های خاص صرفه جویی کند.

آزمایش های غیر مخرب به روش های مختلف انجام می شود – نمونه های زیر را ببینید – و می تواند نقص یا آسیب را در سطح یک مورد یا در ریزساختار خود محصول تشخیص دهد.

وجود ایرادات بالقوه در اقلام می تواند منجر به زیر سوال رفتن قابلیت اطمینان کل سیستم ها شود و به طور بالقوه خطر خرابی در محل را افزایش دهد. تشخیص زودهنگام عیوب از طریق آزمایش های غیر مخرب برای جلوگیری از تصادفات و خاموشی ها ضروری است.

تکنیک های تست غیر مخرب توسط بسیاری از صنایع مختلف استفاده می شود، مانند:

 •  – مهندسی قانونی
 •  – مهندسی نفت
 •  – مهندسی برق
 •  – مهندسی عمران
 •  – مهندسی هوانوردی
 •  – دارو
 •  – هنر

 

انجمن‌های تجاری ملی و بین‌المللی برای ارتقای صنعت تست غیرمخرب و در عین حال اشتراک‌گذاری دانش و توسعه روش‌ها و آموزش‌های استاندارد بین‌المللی تلاش می‌کنند.

این انجمن ها عبارتند از: انجمن آمریکایی تست های غیر مخرب، انجمن مدیریت تست های غیرمخرب، کمیته بین المللی تست های غیر مخرب، فدراسیون اروپایی تست های غیر مخرب و موسسه تست های غیر مخرب بریتانیا.

 

مواد لوله کشی ویژه و آزمایش غیر مخرب

کارشناسان تیم های جهانی مواد Piping Special واجد شرایط انجام آزمایش های غیر مخرب در داخل هستند، به این معنی که ما می توانیم خدمات یکپارچه را به مشتریان خود ارائه دهیم. ما می توانیم آزمایش هایی مانند بازرسی قلم رنگ و تست ضربه را انجام دهیم. ما در تمام دفاتر خود در سرتاسر جهان پرسنل بسیار آموزش دیده و متخصص ASNT و PCM داریم.

اکثر سهامی که ما در انبارهای خود در سراسر جهان داریم مطابق با استانداردهای مربوطه ASTM، استانداردهای ASME و مشخصات بین‌المللی مانند Norsok MDS، Shell MESC و Exxon Mobil آزمایش می‌شوند.

به عنوان یک تجارت بین المللی، ما می دانیم که مشتریان مختلف نیازها و مشخصات مختلفی برای محصولات خود دارند. این بدان معنی است که ما باید برخی از آزمایشات را برون سپاری کنیم. ما این کار را از طریق شبکه‌ای از شرکای آزمایشی قابل اعتماد و با صلاحیت انجام می‌دهیم که برای هر گونه الزامات آزمایشی که نمی‌توانیم در داخل انجام دهیم، با آنها قرارداد فرعی می‌بندیم.

برای حفظ کیفیت کار، ما فقط از خانه های آزمایشی مورد تایید NAMAS/UKAS استفاده می کنیم. همه این ارائه دهندگان نیز واجد شرایط ISO17025 هستند که تضمین می کند که هم مجاز به انجام کار هستند و هم در ارزیابی های خود عینی و قابل اعتماد هستند.

مزایای آزمایش غیر مخرب

آزمایش های غیر مخرب تنها یکی از انواع آزمایش ها در صنایع سنگین است که آزمایش های مخرب نیز رایج است.

آزمایش مخرب مزایایی دارد. به عنوان مثال، می تواند خواص فیزیکی مواد مانند مقاومت در برابر ضربه، شکل پذیری، تسلیم و استحکام کششی نهایی، چقرمگی شکست و استحکام خستگی را تعیین کند.

با این حال، گمان می‌رود که ناپیوستگی‌ها و تفاوت‌ها در ویژگی‌های مواد به طور مؤثرتری با آزمایش‌های غیر مخرب پیدا شوند.

آزمایش غیر مخرب مزایای زیادی دارد. این شامل:

 • نتایج فوری: اگر آزمایش‌ها توسط تأمین‌کننده‌ای مانند مواد لوله‌کشی ویژه انجام شود، ما می‌توانیم مواد را به محض رسیدن به انبارهایمان آزمایش کنیم.
 • مقرون به صرفه: نیازی به خرید مواد اضافی نیست تا به سادگی از طریق آزمایش های مخرب آسیب ببیند.
 • اعتماد: از آنجایی که اقلام واقعی که در حال آزمایش هستند به میدان می‌روند، کاربران نهایی مطمئن هستند که مشخصات مورد نیاز را برآورده می‌کنند و می‌توانند در محیط‌هایی که در معرض آن قرار می‌گیرند مقاومت کنند.

مثال ها

انواع مختلفی از تست های غیر مخرب وجود دارد. همه اینها را می توان به صورت داخلی در دفتر مواد لوله کشی ویژه یا از طریق یکی از شرکای مورد اعتماد کارخانه آزمایش ما انجام داد.

 •  – بازرسی نفوذ رنگ : این یک روش ثابت، قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای یافتن عیوب سطحی در مواد غیر متخلخل مانند فلزات، پلاستیک یا سرامیک است. این ماده با استفاده از رنگ بر روی یک مورد کار می کند، مازاد آن حذف می شود و سپس به آن زمان داده می شود تا از هرگونه ناپیوستگی در ماده خارج شود، در نتیجه هر گونه مشکلی را برجسته می کند.

 

 •  – بازرسی ذرات مغناطیسی: این روش برای بررسی عیوب سطحی و نزدیک به سطح در مواد آهنی استفاده می شود. برای تولید نتایج به میدان مغناطیسی متکی است و بنابراین بر روی مواد آهنی مانند نیکل، آهن، کبالت و برخی آلیاژها بهترین عملکرد را دارد. از آنجایی که این روش برای تولید نتایج به میدان مغناطیسی متکی است، روی مواد آهنی مانند نیکل، آهن، کبالت و برخی آلیاژها بهترین کارایی را دارد.

 

 •  – بازرسی اولتراسونیک: آزمایش اولتراسونیک امواج صوتی را برای تشخیص ترک ها و نقص در موارد خاص دستکاری می کند و همچنین می تواند برای تعیین ضخامت یک منطقه مانند دیواره لوله استفاده شود. نتایج حاصل از این آزمایش اغلب تصاویر کاملاً مشخصی هستند و می توانند عیوب بالقوه ای را نشان دهند که عمیق تر از سطح سطح هستند.

 

 •  – تست حرارتی مادون قرمز: این آزمایش تفاوت دما را روی سطح یک ماده با استفاده از دستگاه های تصویربرداری حرارتی ارزیابی و اندازه گیری می کند. تغییرات بسیار جزئی دما نشان دهنده وجود ترک یا ناپیوستگی در مواد است.

 

 •  – تست فریت: این آزمایش سریع و ارزان روشی دقیق برای اندازه گیری سطوح فریت دلتا در فولادهای زنگ نزن آستنیتی و دوبلکس است. بررسی می کند که آیا محتوای فریت خیلی کم یا زیاد است. خیلی کم می تواند به این معنی باشد که مواد مستعد ترک خوردگی یا ترک های انجماد هستند، در حالی که اگر خیلی زیاد باشد می تواند منجر به از دست دادن شکل پذیری، چقرمگی و توانایی مقاومت در برابر خوردگی شود.

 

 •  – بازرسی بصری: روش های آزمایش غیر مخرب لزوماً نیازی به استفاده از ماشین آلات با تکنولوژی بالا ندارند. بازرسی بصری بخش مهمی از فرآیند است و شامل افراد واجد شرایط و آموزش دیده می شود که محصولات را برای بررسی ویژگی ها و ویژگی های خاص بررسی می کنند. برای مثال، بازرسان بصری احتمالاً به دنبال هر گونه ترک یا خوردگی آشکار، و همچنین نوارهای بالقوه، ناپیوستگی‌های سطحی یا حتی مشکلات سازگاری مواد هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *