خانه » آب و فاضلاب » اویل اسکیمر

اویل اسکیمر

روغن یا نفت شناور روی سطح آب یا دریا توسط تجهیزات جمع آوری نفت و روغن جذب می گردد

که به طور عمومی به آنها روغن روب های شناور (Floating Oil Skimmer) می گویند.

دسته بندی اویل اسکیمر شناور

 • اسکیمر دارای قیف (Suction Oil Skimmers)
 • اسکیمرهای دم روباهی یا دم گربه ای (Fox Tail Oil Skimmers)
 • جمع کننده های روغن با درام (Drum Oil Skimmer)

کاربرد اویل اسکیمر در تصفیه آب

 • جمع آوری نفت از روی سطح آب در حوادث نفتی نظیر پخش لکه های نفتی
 • جمع آوری روغن و نفت از روی سطح مخازن متعادل سازی و سامپها
 • جمع آوری نفت و نفت و روغن و چربی از روی سطح مخازن ذخیره پساب های نفتی
 • جمع آوری و جداسازی روغن از آب در مخازن نیروگاه ها
 • جداسازی روغن و نفت از آب و صابون
 • جمع آوری روغن، گازوئیل و نفت از روی دریاچه سدها و رودخانه ها

اویل اسکیمر

اویل اسکیمر

اویل اسکیمر

انواع اویل اسکیمر

اویل اسکیمر شناور (Floating Oil Skimmer)

جمع کننده نفت یا روغن شناور جهت جداسازی آب و نفت در مخازن کوچک و بزرگ کارایی دارند و از محاسن جمع کننده های نفت یا روغن شناور این است که می توانند توسط پمپ تعبیه شده در زیر قیف جمع آوری کننده روغن، نفت، گازوئیل یا هیدروکربن سبک جمع آوری شده را توسط شلنگ به چندین متر دورتر و یا مثلاً قایق یا کشتی جمع آوری کننده روغن منتقل نمایند.

اویل اسکیمر شناور معمولاً در مواردی کارایی بهتری دارند که ضخامت روغن یا هیدروکربن روی سطح آب حداقل 6 میلی متر باشد. درغیر این صورت معمولاً مقداری آب نیز توسط پمپ به محل جمع آوری نفت و روغن از سطح آب منتقل می گردد که مجدداً این آب بایستی از روغن جدا گردد.

اویل اسکیمر تسمه ای (Belt Oil Skimmer)

در جمع آوری کننده روغن یا نفت تسمه ای یک تسمه ی فلزی یا تسمه با مواد جاذب روغن (Oelophil) در مخزن وارد شده و در یک سیکل بسته پس از جمع آوری و جذب روغن وارد محفظه دستگاه می گردد. در درون دستگاه روغن جمع آوری شده توسط یک تیغه از روی سطح تسمه جمع آوری می شود. اویل اسکیمر تسمه ای غالباً جهت مخازن کوچک آب و نفت یا مخازن آب و روغن کاربرد دارد.

اویل اسکیمر دم گربه ای یا دم روباهی (Cat Tail or Fox Tail Oil Skimmer)

اویل اسکیمر دم گربه ای (Cat Tail Oil Skimmer) یا اویل اسکیمر دم روباهی (Fox Tail Oil Skimmer) که به اویل اسکیمر طنابی (Mop Oil Skimmer) (Rope Mop) نیز شناخته می شود، از یک طناب بلند به نام Rope که در داخل مخزن قرار می گیرد و مرتباً در حال چرخ می باشد، تشکیل شده است. جنس این طناب ها شبیه دم روباه یا دم گربه می باشد و جاذب روغن و هیدروکربن می باشند.

دیسک اسکیمر (Disk Skimmer)

در اویل اسکیمرهای دیسکی از یک دیسک یا صفحه دوار جهت جمع آوری روغن از سطح آب استفاده می شود.

درام اویل اسکیمر (Drum Oil Skimmer)

از درام اویل اسکیمر معمولاً برای جمع آوری لکه های نفتی در مقیاس های کوچک استفاده می شود.

 جاذب های روغن جهت موارد اضطراری بوم های جاذب روغن (Oil Absorbent Booms) یا جوراب های جاذب روغن (Oil Absorbent Socks)

تصفیه پساب های نفتی و تصفیه پساب های روغنی

پساب نفتی یا روغنی معمولا کجا تولید میشود

 • پالایشگاههای نفت
 • پتروشیمی ها
 • صنایع غذایی
 • چرم سازی
 • صنایع فولاد

چه موادی در اسکیمر حذف میشود

 • چربی (Fat)
 • روغن (Grease)
 • نفت (Oil)
 • نفت خام (Crude Oil) جدا شده از پساب

در برخی موارد نظیر پالایشگاهها،  مجدداً به همان کارخانه بازگشت داده می شود

و در برخی تصفیه خانه ها، روغن یا چربی جدا شده جهت استفاده در کاربردهای دیگر نظیر سوزاندن و تولید حرارت مورد استفاده قرار می گیرد. بر طبق ضوابط سازمان حفاظت محیط زیست ایران، استاندارد خروجی چربی و روغن از تصفیه خانه های فاضلاب بایستی برابر 10 میلی گرم در لیتر باشد که البته این مقدار در مقایسه با برخی استانداردهای جهانی کمی سختگیرانه می باشد. در خصوص صنایع و پالایشگاههای حاشیه خلیج فارس، بر اساس پروتکل کویت ( Kuwait Protocol)، مقادیر نفت یا روغن موجود در پساب پس از عبور از تصفیه خانه های فاضلاب نفتی نباید بیشتر از 15 میلی گرم در لیتر باشد.

جهت حصول به استانداردهای مذکور، لازم است که ابتدا ترکیبات پساب نفتی / روغنی، مقدار نفت / روغن در پساب، دانسیته نفت، دانسیته آب، TDS آب، دمای آب و پساب و… شناسایی و اندازه گیری شده و سپس با توجه به نتایج حاصله، فرایند و یا تجهیز لازم اتخاب گردد. مبانی طراحی تصفیه پساب های روغنی/نفتی و نیز تصفیه آب همزاد نفت (Produced Water Treatment) معمولاً بر اساس قانون استوکس (Stoke’s Law)  و API 421 صورت میگیرد. در بعضی موارد نیز روابط جذب و نفوذ و گریز از مرکز مورد استفاده قرار می گیرند. در انتخاب روش های تصفیه پساب های نفتی همواره بایستی دقت داشت که چیدمان و نحوه قرار گیری تجهیزات به طور مناسب رعایت گردد و این امر لزوم بررسی PFD-Process Flow Diagram و P&ID-Piping and Instrumentation Diagram  و یا حتی انجام آزمایشات لازم را را قبل از ارائه یا فروش صرف تجهیزات پالایش پساب نفتی، بیشتر بارز می نماید.

در تصفیه آب همزاد نفت (PW)

که بعضاً به آن آب همراه نفت نیز می گویند، گاهی لازم است تا مواد شیمیایی مختلفی نظیر ضد کف (Anti Foam)، اکسیژن زدا (Oxygen Scavenger)، تعلیق شکن (Reverse Emulsifier)، بازدارنده رسوب (Scale Inhibitor)، ممانعت کننده خوردگی (Corrosion Inhibitor) و… نیز استفاده گردد که شرکت مهار فن ابزار آمادگی خود را جهت مشاوره، انتخاب و تامین این محصولات نیز اعلام می دارد.