آیا فیلتر هوا قابلیت شست و شو دارد؟

 • آیا فیلتر هوا قابلیت شست و شو دارد؟ با کثیف شدن فیلتر هوا خودرو،نشانه های در فیلتر هوا ظاهر می شود که می‌تواند هشداری برای فرارسیدن زمان تعویض فیلتر هوا باشد.
 • از جمله خوب روشن نشدن خودرو، افزایش مصرف سوخت خودرو، خوب کار نکردن موتور، روشن شدن چراغ سرویس خودرو، خراب شدن شمع‌های خودرو (که موجب روشن نشدن خودرو خواهند شد
 • و باید اقدام به تعویض شمع‌ها و فیلتر کنید).
 • با مشاهده این علائم بهتر است فیلتر هوای خودرو را چک کرده و در صورت آلوده بودن، چنانچه قابل تمیز شدن بود ، آن را تمیز کنید.
 • در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که آیا فیلتر هوا قابلیت شست و شو دارد؟ پس برا یگرفتن جواب با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

آیا می‌توان فیلتر هوا را تمیز کرد؟

گاهی می‌توان به وسیله باد مقداری از گرد و غباری که بر روی فیلتر نشسته را پاک کرد و تا حدودی باعث افزایش عمر فیلتر هوا شد ولی باید دقت داشت که با تمیز کردن فیلتر، گرد و غبار و آلاینده‌هایی که با فیلتر هوا ترکیب شده‌اند تمیز نمی‌شوند و تنها گرد و غباری که بر روی فیلتر نشسته پاک خواهد شد و مواد باقیمانده کماکان اثرات مخرب خود را حفظ می‌نمایند. استفاده از جاروبرقی یکی از سریع ترین روش تمیز کردن فیلتر هوا خودرو می باشد.

آیا فیلتر هوا قابلیت شست و شو دارد؟

 • در هیچ زمانی شستن فیلتر هوا توصیه نمی‌شود.
 • هر چند در برخی مدل‌ها می‌توان فیلتر را شست ولی در مدل‌های کاغذی فیلتر هوا کلا از بین خواهد رفت در نتیجه، شستن آن بی نتیجه است.
 • این نکته قابل ذکر است که وجود آلودگی‌های متعدد بر روی فیلتر باعث ایجاد و تشدید آسم و آلرژی و بیماری‌های تنفسی و پوستی خواهد شد،
 • پس بهتر است به جای شستن و تمیز کردن فیلتر هوا نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
 • لذا با توجه به ارزان بودن و راحتی تعویض فیلتر، تعویض آن به صرفه‌تر و راحت‌تر خواهد بود.

فیلتر کارتریج تصفیه پلی پروپیلن

کارتریج فیلتر چندلایه
کارتریج فیلتر چندلایه

کارتریج فیلتر پلی پروپیلن

کارتریج فیلتر پلی پروپیلن
کارتریج فیلتر پلی پروپیلن
فیلتر اسکرابر گاز
فیلتر اسکرابر گاز
حذف ذرات مایع و جامد از سیالات گازی
فیلتر گاز خشک و حذف ذرات مایع و جامد از سیالات گازی
دیزاین فیلتر گاز خشک
دیزاین فیلتر گاز خشک
فیلتر گاز خشک عمودی
فیلتر گاز خشک عمودی
فیلتر گاز خشک عمودی و ساختار آن
فیلتر گاز خشک عمودی و ساختار آن
فیلتر گاز خشک و کارتریج
فیلتر گاز خشک و کارتریج

مراحل تمیز کردن فیلتر هوا

۱)فیلتر هوا را از ماشین جدا کرده

۲) فیلتر هوا را ب یک دست ثابت نگه داشته و بوسیله جاروبرقی تمیز کنید. تمیز کردن فیلتر جاروبرقی راهی مطمئن تر از شستن آن می باشد.

۳) در صورت لزوم فیلتر ماشین را بشویید. برای شستن فیلتر هوا مراحل زیر را با دقت انجام دهید.

چگونه فیلتر هوا را شست و شو دهیم؟

 • یک سطل را با محلول آب و صابون پر کنید. فیلتر هوا را داخل سطل گذاشته و داخل آن بچرخانید و سپس فیلتر را خارج کرده و تکان دهید تا محلول باقی مانده داخل فیلتر بیرون بریزد .
 • سپس فیلتر را به آرامی آب بکشید و آن را روی یک حوله قرار دهید تا کاملا خشک شود.
 • قبل از خشک شدن کامل فیلتر نباید آن را در جای خودش نصب کرد چرا که این کار باعث صدمه رسیدن به موتور ماشین می شود.
 • هرچند که شست شوی فیلتر هوا باعث تمیز یبیشتر آن می شود
 • اما نسبت به جاروبرقی کشیدن اتلاف وقت بیشتری دارید
 • و باید با دقت بیشتری آن را تمیز کنید
 • و همچنین در شست شوی فیلتر امکان آسیب رسیدن به فیلتر نیز خیلی افزایش پیدا می کند.

همچنین فیلتر هوا هایی وجود دارد که

در کیت بسته بندی خود دارای اسپری تمیز کننده می باشد که در صورت تمیز کردن فیلتر دیگر نیاز به شست و شو ندارد و بعد از تمیزی با جاروبرقی کافیست از اسپری پاک کننده مخصوص بر محل کثیف اسپری کنید و بطوریکه تمامی کثیفی ها را پوشش دهد بعد از گزشت زمان ۵ الی ۱۰ دقیقه ذرات کثیفی از روی سطح فیلتر جدا می شود . فیلتر را زیر شیر آب با دمای نرمال بگیرید بطوریکه فشار آب زیاد نباشد تا باقی کثیفی ها شسته شود . اگر دوباره فیلترتان کثیف بود مجدد بر روی کثیفی ها اسپری استفاده کنید. فیلتر تمیز را چندین بار  به آرامی تکان دهید و بعد به دور از خک و گردوغبار بگذارید خشک شود. بعد از خشک شدن اگر فیلتر نیاز به روغن کاری داشت آن را انجام دهید و در محل خود نصب کنید.

توجه داشته باشید فیلتر هوای یکبار مصرف را نه می توان شست و نه آن را با جارروبرقی تمیز کرد و تنها راه حل آن تعویض فیلتر هوا می باشد.

فیلتر هوا قابل شست شو تحت عنوان قابل شست و شو دائمی و قابل استفاده مجدد علامت گذاری می شوند و بر روی آن برچسب می زنند تا مصرف کنندگان از این موضوع اطلاع پیدا کنند.

مزایای شست و شو فیلتر هوا

عوض کردن فیلتر هوای خودرو مزیت‌های متعددی دارد از جمله:

۱٫ کاهش مصرف سوخت خودرو : بر اساس یافته‌های علمی ثابت شده است که با تعویض  و یا تمیز کردن فیلتر هوا خودرو و استفاده از فیلترهای نو و تمیز می‌توان میزان مصرف سوخت را تا ۳۰ درصد کاهش داد.

۲٫ عدم ورود آلاینده‌ها و گرد و غبار به داخل موتور که مانع از آسیب رسیدن به بخش‌های مختلف موتور خواهد شد.

۳٫ جلوگیری از آلودگی هوا : با کاهش مصرف سوخت می‌توان، میزان ورود آلاینده‌ها به هوا کاهش یافته و محیط زیستی سالم‌تر را به ارمغان خواهد داشت.