سیستم تزریق آب آهک در تصفیه خانه های آب
خانه » سیستم تزریق آب آهک در تصفیه خانه های آب

سیستم تزریق آب آهک در تصفیه خانه های آب

آب آهک یا شیره آهک

یک مخلوط مایع قلیایی است که در تنظیم pH در پساب کارخانه ها و فرآیندهای مختلف استفاده می شود. از ترکیب هیدروکسید کلسیم با آب به دست می آید و برای تنظیم pH ، ساختمان سازی و پخت و پز بکار می رود. ترکیباتی که در پیوند با یون هیدروکسید OH هستند ، دارای pH بالای 7 بوده و خاصیت قلیایی دارند.

پکیج ذخیره سازی و تزریق آب آهک


پرسش

باسلام. یکی مشکلات سیستم تزریق آب آهک در تصفیه خانه های آب،گرفتگی لوله های انتقال دهنده آب آهک و خرابی دوزینگ پمپ های مورد استفاده دراین تصفیه خانه آب می باشد.پیشنهاد شما در این زمینه و نحوه انتخاب پمپ مناسب مورد این کار چیست؟باتشکر

پاسخ

1- خواص این ماده اشکالاتی که مطرح فرمودید را در فرآیند به وجود می آورد که متاسفانه قابل حذف نیستند اما قابل اصلاح و بهبود شرایط است. یکی از راه ها استفاده از مخازن مخروطی (قیفی) برای آماده سازی محلول شیر آهک است. به این شکل رسوبات در ته مخزن جمع شده و به شرط اینکه به موقع از مخزن خارج شود، دیگر وارد پمپ نخواهند شد. 2- عامل دیگر استفاده از فیلتر در خط مکش است مشروط به اینکه به موقع شستشو شود. 3- نصب سیستم شستشوی خط (اتوماتیک یا دستی) هزینه خیلی کمی داشته و بسیار کمک می کند. در این روش آب را با فشار حداقل 2 بار و حداکثر تا جایی که به فشار نقطه تزریق غلبه کند، در ورودی پمپ وارد کرده و حین کارکرد پمپ و بدون باز کردن پمپ و لوله کشی آن مسیر را به راحتی می توان شست. این کار در دوره های مشخص و با زمان مشخص نیاز به تکرار و تداوم دارد.