مانومتر پایه دار
خانه » مانومتر پایه دار

مانومتر پایه دار

مانومتر پایه دار

شما هم تا به حال به این فکر افتاده اید که چطور می توان گاز ها را اندازه گرفت؟ مثلا در بیمارستان ها چطور متوجه می شوند چقدر اکسیژن به فرد بیمار می دهند؟ در این قسمت قرار است مانومتر پایه دار را به شما معرفی کنیم و تمامی کاربرد هایش را برایتان باز گو کنیم تا دیگر هیچ سوالی باقی نماند، پس با ما همراه باشید.

مانومتر پایه دار چیست؟

مانومتر وسیله ای است که برای اندازه گیری فشار گاز ها و مقایسه فشار ها استفاده می شود. اگر به شکل ظاهری این وسیله دقت کرده باشید در آن قسمت U شکل مایع ریخته می شود که چگالی ها را اندازه می گیریم. چنانچه چگالی مایع موجود در فشار سنج را بدانیم می توانیم اختلاف فشار بین گاز و جو را محاسبه نماییم. معمولأ درمانومتر از جیوه استفاده می شود . هنگامی که فشار دو گاز در دو حباب برابر است فشار برابر ۷۶۰ میلی متر جیوه (یک جو) خواهد بود.

به طور کلی از مانومتر ها برای اندازه گیری مایعات و گاز و هوا استفاده می شود.

انواع مانومتر چیست؟

اندازه گیری هر موادی دستگاه مختص به خودش را دارد برای مثال با ترازو نمی توان هوا را اندازه گیری کرد؛ امروزه با پیشرفت علم چند نوع مانومتر طراحی و تولید شده است که شامل آنالوگ و دیجیتال می باشد.

برخی از مانومتر ها شیب دار هستند به طوری که نام آن ها فرق می کند زیرا چندان تفاوت خاصی را نمی توان متوجه شد و شاید تنها فرق آن فقط نام هایشان باشد، اما کسانی که از این دستگاه استفاده کرده اند می دانند این دستگاه دقت بسیار بالایی دارد و اندازه هر شی را به طور دقیق نشان می دهند.

چگونه مانتور ها هوا را اندازه گیری می کنند؟

بستگی به مدل مانتور ها دارد برای مثال برخی از آن ها با قرار دادن جیوه می توانند سریع اندازه را نشان بدهند برخی دیگر از قسمت گیج فشار استفاده می کنند.

شما می توانید برای محاسبه  تفاوت در فشار، تفاوت در ارتفاع را با چگالی گاز و شتاب ناشی از جاذبه ضرب کنید و حاصل نهایی پاسخ شما می باشد.

معایب و مزایای مانتور ها

مانتور ها مانند هر دستگاه دیگری معایب و مزایا دارند که مزایای این دستگاه شامل: کار با این دستگاه بسیار آسان است و شما می توانید مانتور ها را هر کجا که می خواهید با خود ببرید زیرا حمل آن بسیار آسان است.

همچنین از معایب آن می توان به اینکه با هر شرایطی مناسب نیست، اشاره کرد و شما می توانید قبل اینکه مشکلی پیش بیاید ببینید دستگاه با آن محیط سازگار است یا خیر؟

سوالات متداول

چرا از مانومتر شیب دار استفاده بیشتری می شود؟

این دستگاه دقت بسیار بالایی دارد و اندازه هر شی را به طور دقیق نشان می دهند.

مانومتر چیست؟

مانومتر وسیله ای است که برای اندازه گیری فشار گاز ها و مقایسه فشار ها استفاده می شود.

بیشتر از مانومتر برای چه چیزی  استفاده می شود؟

از مانومتر ها برای اندازه گیری مایعات و گاز و هوا استفاده می شود.

مانومتر پایه دار