خانه » منبع دوجداره

منبع دوجداره

منبع دوجداره چیست؟

 • منبع دوجداره یک آبگرمکن غیر مستقیم جهت تامین آب گرم مصرفی بهداشتی می باشد.
 • در ساختمانهایی که موتورخانه مرکزی دارند برای تامین آبگرم لزوما باید از منبع دوجداره یا منبع کویل دار استفاده کرد.
 • منبع دوجداره با ایجاد شرایط تبادل حرارتی به صورت غیر مستقیم بین آب سیستم موتورخانه و آب مصرفی سبب افزایش دما آب مصرفی می شود.
 • منبع دوجداره از جنس گالوانیزه ساخته میشود تا در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بیشتری داشته باشد.
 • زنگ زدگی و پوسیدگی منبع دوجداره باعث تغییر رنگ اب گرم مصرفی و آلودگی آن میشود.

ساختمان و نحوه کار کرد منبع دوجداره

 •  همانگونه که از نام این دستگاه مشخص است منبع دوجداره یک منبع با دو جداره می باشد که در جداره داخلی آب گرم مصرفی بهداشتی و در جداره خارجی آب سیستم موتورخانه در جریان می باشد. با گردش آب موتورخانه در لایه بیرونی و تبادل حرارت دمای آب داخل منبع دوجداره گرم میشود.
 • منبع دوجداره به دلیل نحوه عملکرد و ساختار آن بصورت افقی ساخته میشود. لوله کشی و نصب منبع دوجداره باید به گونه ای باشد که جهت جریان ها مخالف هم باشد بدین شکل که آب سرد شهر از قسمت پایین وارد جداره میانی منبع دو جداره شده و پس از گرم شدن از قسمت بالای و سمت مخالف ورودی خارج شود.
 • آب گرم سیستم موتورخانه نیز از قسمت بالا و در سمت خروجی آب گرم مصرفی وارد و از قسمت پایین سمت ورودی آب سرد شهر خارج می شود. در عدسی های کناری منبع دو جداره یک بوشن جهت اتصال سیستم برگشت آبگرم مصرفی نصب می شود. محل نصب شیر اطمینان، منبع دوجداره بروی مخزن میانی و قسمت بالایی آن می باشد. این شیر حساس به دما بوده و با افزایش دما بیش از 100 درجه  قبل از آسیب رسیدن به سیستم لوله کش مسیر خروجی را باز و آبگرم را خارج میکند تا آب سرد جایگزین و دمای آب منبع دوجداره کاهش پیدا کند.

جنس ورق های منبع دو جداره

 

 • ورق مورد استفاده در ساخت منبع دو جداره از نوع گالوانیزه می باشد. ورق گالوانیزه در واقع ورق آهن سیاه فولادی یا کربن استیل است که با روکشی از فلز روی در برابر پوسیدگی و خوردگی مقاوم شده است. ورق گالوانیزه با دو روش آبکاری گالوانیزه گرم و آبکاری گالوانیزه سرد تولید میشود. ورق مورد استفاده در ساخت منبع دوجداره از نوع گالوانیزه گرم می باشد. پس از ساخت منبع دوجداره به دلیل از بین رفتن لایه روی ورق گالوانیزه در محل های جوشکاری، با استفاده از رنگ اپوکسی خوراکی از داخل و ضد زنگ  یا اپوکسی صنعتی از قسمت بیرونی این مناطق در برابر زنگ زدگی محافظ می شود.
 • منبع دو جداره را میتوان از ورق استنلس استیل بصورت سفارشی ساخت اما هزینه بسیار بالاتری دارد. بهترین پیشنهاد ساخت منبع دوجداره با ورق آهن سیاد و آبکاری گالوانیزه پس از ساخت باشد که البته این موضوع نیز باعث افزایش هزینه های ساخت میشود.
 • ضخامت ورقه‌های منبع دوجداره برای جداره خارجی ۲ تا ۴ میلیمتر برای جدار داخلی ۴ تا ۶ میلیمتر می‌باشد. این تفاوت ضخامت به دلیل تفاوت فشار در مخزن میانی و لایه خارجی می باشد. در مخزن داخلی فشار برابر فشار آب شهر و تقریبا در حدود 4 بار میباشد اما فشار در جداره خارجی براساس ارتفاع ساختمان و فشار کاری موتورخانه و در حدود 2 بار می باشد. ضخامت ورق گالوانیزه بایستی متناسب با فشار منبع دو جداره و ابعاد مخزن باشد.

منبع دو جداره

 • منبع دوجداره بصورت غیر مستقیم و با بهره گیری از گرمای سیال های داغ مانند بخار آبگرم، آبداغ و آب گرم مصرفی را تولید می کند. منابع دو جداره از رایج ترین منابع تولید آبگرم مصرفی می باشد. کاربرد منبع دو جداره برای تولید آبگرم مصرفی در ظرفیت های پایین تا 1000 لیتر (که البته برخی تولید کنندگان تا 2000 لیتر هم تولید می کنند) و در ظرفیت های بالاتر تا حدود 6000 لیتر از منبع آبگرم کویل دار استفاده می شود.
 • منبع آبگرم دوجداره جزء مبدل های آبگرم آب به آب به حساب می آید. منبع دوجداره از ورق های فولاد،معمولا گالوانیزه گرم تولید می شود و برای رعایت اصول بهداشتی به جهت تولید مواد سمی در جوشکاری بروی آلیاژ روی (گالوانیزه) از رنگ های خوراکی برای پوشاندن محل جوش کاری ها استفاده می شود.
 • منبع دوجداره از ورق گالوانیزه نورد شده به قطر متفاوت بصورت دولایه تشکیل شده که با جوشکاری های انجام شده دومحفظه و مسیر عبور جدا برای آب ایجاد می گردد که محفظه یا جدار بیرونی برای عبور آب گرم یا آب داغ دیگ و بویلر و محفظه داخلی برای عبور و ذخیره آب گرم مصرفی در نظر گرفته شده است.
 • حجم ذخیره مورد نظر در منبع دوجداره مربوط به جدار داخلی (محل جمع آوری آب ذخیره مصرفی) می باشد. فشار وارد آمده به منبع دوجداره در جدار داخلی معادل فشار آب شهر و یا فشار سیستم تحت فشار ساختمانی است و لذا فشار بالاتر را نسبت به جدار خارجی تحمل می کند و به طبع آن ضخامت بالاتری دارد در صورتی که فشار وارد آمده به جدار خارجی معادل ارتفاع ساختمانی است.
 • عایق کاری مناسب منابع دوجداره از مهم ترین مسائل نگهداری و نصب این دستگاه است. در صورت نصب صحیح این دستگاه به دلیل افت فشار پایین محل عبور آبگرم دیگ از منبع دوجداره، نیازی به نصب الکتروپمپ سیرکوله مسیر آب دیگ نیست و به روش ترموسیفون این کار انجام خواهد شد. منبع دوجداره بصوت استوانه افقی تولید و نصب می گردد و دارای هیچ گونه پایه ای نیستند و بصورت دیواری توسط پایه های نگهدارنده و یا تسمه نصب می شوند. امکان نصب لوله برگشتی آبگرم مصرفی به محل ورودی آب سرد مصرفی به منبع دوجداره نیز وجود دارد.
 • جهت برآورد ظرفیت منبع دوجداره بطور میانگین برای ساختمان های مسکونی ظرفیتی معادل 150 تا 200 لتیر به ازای هر واحد در نظر گرفته می شود. در خرید و نصب منبع دوجداره باید به مسئله قرارگیری و جابجایی در محل موتورخانه و ابعاد درب موتورخانه نیز توجه کافی شود. نصب شیر اطمینان در بالاترین قسمت منبع دوجداره ضروریست. شیر اطمینان مناسب منبع دوجداره از نوع دنباله دار حساس به دما می باشد.

محاسبه ظرفیت منبع دو جداره

 

منبع دوجداره براساس حجم آبگیری مخزن میانی ( منبع آبگرم مصرفی) سفارش و ساخته میشود. برای محاسبه ظرفیت منبع دوجداره به ازای هر واحد مسکونی 150 تا 200 لیتر حجم در نظر گرفته میشود. این حجم برای ساختمانهای مسکونی بوده و برای واحد های تجاری و اداری که میزان مصرف آبگرم کمتری دارند میتوان حجم منبع دوجداره تا 50 درصد کاهش داد.

نصب منبع دوجداره

نصب و لوله کشی منبع دوجداره بسیار ساده می باشد اما به محل ورودی و خروجی منبع دو جداره باید دقت شود تا بهترین راندمان و کارایی حاصل شود. منبع دوجداره در تمام مدت طول کارکرد نیازی به رسوب زدایی و اسید شویی ندارد. منبع دو جداره در موتورخانه ها معمولا در سطحی بالاتر از دیگ آبگرم نصب میشود لذا جهت ساخت پایه به وزن منبع دوجداره و وزن آب پس از آبگیری دقت شود. برای جایگزاری منبع بروی پایه بهتر است از جرثقیل ها دستی استفاده شود برای اتصال قلاب جرثقیل به منبع دوجداره بهتر است از کمربند های لاستیکی، تسمه یا زنجیر فلزی استفاده کنید.

نصب منبع در سطحی بالاتر از دیگ آبگرم  دو مزیت دارد

 1. در فصل تابستان با خاموش کردن پمپ سیرکوله موتورخانه ، آب دیگ بصورت جریان طبیعی در جداره بیرونی منبع دوجداره گردش خواهد داشت و آبگرم مصرفی به سهولت و بدون نیاز به کارکرد پمپ سیرکوله آبگرم تامین خواهد شد.
 2. نصب منبع دوجداره در ارتفاع باعث استفاده مفید از فضای موتورخانه میشود

در زمان نصب دقت شود که منبع دو جداره به درستی مهار شود و وزن منبع به لوله و اتصالات انتقال داده نشود. از نصب منیع دو جداره بروی تجهیزات برقی ، الکتروپمپ ها و دیگ آبگرم تا حدالاامکان خوداری شود. در صورت پوسیدگی و یا نشتی منبع دوجداره به این تجهیزات آسیب وارد خواهد شد. نصب شیر یکطرفه در مسیر آب ورودی سرد و نصب شیر اطمینان بر روی منبع دوجداره الزامی می باشد.

در زمان خرید و یا سفارش منبع دوجداره به ابعاد موتورخانه ،درب ورودی موتورخانه و دیگر مسیر های منتهی به آن توجه شود. در صورت نیاز میتوان منبع دوجداره را با ابعاد مختلف به صورت سفارشی تولید کرد. جهت صرفه جویی در مصرف سوخت و جلوگیری از افزایش دمای موتورخانه منبع دوجداره را عایق میکنند. این کار باعث صرفه جویی انرژی تا 40 درصد خواهد شد. پشم شیشه و عایق الاستومریک در دسترس ترین و مناسب ترین عایق ها برای این منظور بوده. که قیمت عایق الاستومریک چند برابر عایق پشم شیشه می باشد.

مشاوره و فروش منبع دوجداره

با تشکر از اعتماد شما،شرکت بامین تهویه سازنده و عرضه کننده ی انواع منبع دوجداره در کیفیت مناسب و ظرفیت های مختلف می باشد. فروشگاه اینترنتی بامین تهویه تمامی اطلاعات فنی و تصاویر منبع دوجداره را با نازل ترین قیمت ها جهت مقایسه دستگاهها و خرید آسان، خارج از محدوده زمانی ومکانی و به آسان ترین روش ممکن را در اختیار مشتریان محترم قرار داده است.

نکات مهم انتخاب و خرید انواع منبع آب، کویلی و دوجداره

منبع کویلی و منبع دوجداره از مهمترین تجهیزات تامین آبگرم مصرفی و بهداشتی در انواع ساختمان ها به شمار می آیند. در ساخت منابع آبگرم کویلی، دوجداره، انبساط و ذخیره آب سرد مصرفی، معمولا از ورق فولادی دارای پوشش آبکاری گالوانیزه (ورق گالوانیزه) و بعضا در صنایع غذایی و دارویی از ورق استیل استفاده می گردد.

محاسبه و تعیین صحیح ضخامت ورق فولادی مورد استفاده در ساخت انواع منبع آب گرم کویلی، منبع دوجداره، منبع ذخیره سوخت و… بر اساس فشار کار (فشار آب درون منبع) و همچنین استانداردهای بین المللی مخازن تحت فشار، بسیار مهم است.

از عوامل دیگری که در تعیین ضخامت صحیح و مناسب ورق مورد استفاده در ساخت منبع آب گرم کویلی و منبع دوجداره حائز اهمیت است، می توان به دمای کاری (دمای سیال داخل منبع) و ضریب خوردگی آب مورد استفاده در منبع اشاره نمود.

طبق جداول و استانداردهای مهندسی، دمای آب گرم بهداشتی مورد استفاده در ساختمان ها معمولا بین 50 تا حداکثر 60 درجه سانتیگراد است. بنابراین دمای آب گرم بهداشتی ذخیره شده در منبع کویلی یا منبع دوجداره آب گرم نباید کمتر از 50 درجه باشد. چنانچه دمای آب گرم درون منبع به کمتر از این دما برسد، باکتری سبز رنگ خاصی به نام “لژیونلا” که دمای مناسب رشد و تکثیر آن بین 25 تا 50 درجه سانتیگراد است، در منبع رشد خواهد کرد که این امر منجر به ایجاد هزینه اضافه شستشوی دوره ای منبع و حذف این باکتری مزاحم می شود.

انجام رنگ اپوکسی به ضخامت 140 میکرون و یا زینکای سرد (حتی در صورت استفاده از ورق های گالوانیزه) در محل جوشکاری ها منابع آب گرم کویلی و دوجداره الزامی است.
هنگام سفارش خرید منبع آب گرم کویلی و دوجداره، ذخیره سوخت، ذخیره آب سرد مصرفی و … به قطر و ابعاد منبع جهت امکان عبور از درب موتورخانه یا هر محدودیت فضایی دیگری تا محل نصب منبع، توجه کافی مبذول فرمائید.

برآورد ظرفیت منبع آبگرم کویلی یا دوجداره

به منظور برآورد ظرفیت منبع آبگرم مورد نیاز ساختمان (منبع کویلی یا منبع دو جداره) با در نظر گرفتن تعداد واحدها، نوع کاربری ساختمان، ضریب تقاضا، ضریب همزمانی و ضریب مصرف به طور تقریبی برای هر واحد مسکونی بین 100 تا 200 لیتر ظرفیت منبع آبگرم  کویلی یا دوجداره در نظر گرفته می شود.

منبع دوجداره با ورق گالوانیزه گرم :

 • منبع دوجداره جهت گرم نمودن آب گرم مصرفی مورد نیاز ساختمان در موتورخانه نصب می شود، این منابع به صورت دو لایه یا اصطلاحاً دو جداره ساخته می شوند و بین دو جدار آن آب گرم دیگ موتور خانه جریان پیدا کرده و سبب گرم شدن آب سرد مصرفی ورودی به منبع اصلی می شود.
 • در منبع دو جداره به علت فشار بیشتر بخش درونی منبع که ناشی از فشار آب شهر می باشد، باید ضخامت ورق گالوانیزه جداره داخلی بیشتر از ضخامت ورق گالوانیزه جداره بیرونی که صرفا آب گرم دیگ در آن جریان می یابد، باشد.
 • ضخامت ورق منبع دوجداره را با دو عدد نشان می دهند، به طور مثال منبع دو جداره 5-3 نشان دهنده این است که ضخامت جداره داخلی آن 5 میلی متر و ضخامت جداره خارجی آن 3 میلی متر می باشد.
 • منابع دو جداره در ظرفیت های مختلف بر اساس نیاز ساختمان ها از 300 لیتری تا 1500 لیتری، به صورت خوابیده (یا افقی) ساخته و عرضه می شوند.
 • از ویژگی های مخازن دو جداره می توان به گرم کردن مقدار زیادی آب در مدت زمانی کوتاه حتی بدون استفاده از پمپ سیرکولاتور آب گرم دیگ موتورخانه اشاره نمود، (به دلیل جریان ثقلی آب گرم رفت و برگشت دیگ) که این ویژگی آن را برای مکان هایی مانند آپارتمان های مسکونی، اداری، استخرهای شنا و کلیه اماکنی که نیاز به آب گرم قابل مصرف دارند مناسب می سازد.
 • یکی از معایب منابع دوجداره این است که در هنگام بروز یک سوراخ یا نشتی کوچک معمولاً امکان تعمیر آن وجود ندارد و معمولا تعمیر اصولی اینگونه منابع سخت و دشوار است.

منبع کویلی و مزایای آن

 • منبع کویلی که در دو نوع ایستاده و افقی تولید می شوند در سیستم های گرمایش مرکزی ساختمان برای تولید آب گرم مصرفی و بهداشتی  از آب سرد ورودی به ساختمان  استفاده می شوند.
 • مکانیزم عمل گرمایشی منابع کویلی استفاده از انرژی گرمایی آب گرم یا بخار  دیگ حرارت مرکزی ساختمان در کویل نصب شده درون منبع و انتقال این انرژی گرمایی به آب سرد ورودی در منبع کویلی (مانند مبدل حرارتی) جهت گرم نمودن آب سرد مصرفی و تولید آبگرم بهداشتی است.
 • چنانچه پایین ترین قسمت کویل منبع کویلی آبگرم افقی بالاتر از سطح کلکتور دیگ آبگرم موتورخانه باشد، تامین آبگرم مصرفی با منبع کویلدار افقی بدون استفاده از پمپ سیرکولاتور آبگرم قابل انجام است.
 • جنس بدنه ی منابع کویلی معمولا از ورق گالوانیزه گرم می باشد، اما در صورت استفاده از ورق سیاه، جهت جلوگیری از زنگ زدن و اکسید شدن آن، سطح داخلی منابع را با رنگ اپوکسی کاملاً پوشش می دهند.
 • محاسبه حجم منبع کویلی آب گرم مورد نیاز، ضخامت و نوع ورق بدنه و عدسی ها، بررسی ابعادی منبع کویلی از نظر امکان ورود و نصب در موتورخانه ساختمان و همچنین تعیین نوع کویل و سطح تبادل حرارتی کویل مورد نیاز باید توسط کارشناسان و به دقت انجام گیرد.
 • در مورد محاسبه سطح تبادل حرارتی کویل در منبع کویلی بعنوان یک قاعده کلی می توان گفت برای محاسبه مقدار سطح تبادل حرارتی کویل منبع، کل گرمای مورد نیاز منبع را (با توجه به حجم منبع و اختلاف دمای آب سرد ورودی و آب گرم خروجی از منبع) بر ضریب کلی انتقال حرارت (U جنس کویل منبع) ضرب در اختلاف دمای لگاریتمی آب ورودی و خروجی تقسیم می نمائیم.
 •  برتری منابع کویل دار نسبت به منابع دوجداره، آسودگی تعمیرات آن به دلیل تک جداره بودن (در صورت نشت) ، سرعت بیشتر گرم کردن آب سرد منبع و همچنین راندمان بالاتر کاری بدلیل وجود کویل (یا مبدل حرارتی) در داخل آن می باشد.
 • منابع کویل دار نیز مانند انواع منابع دیگر در مدل های عمودی و افقی و بر اساس محاسبه و سفارش کارشناس پروژه جهت نصب در موتورخانه ی هتل ها، بیمارستان ها، مجتمع های مسکونی و اداری، کارخانجات، استخرها و … ساخته و با گارانتی معتبر ارائه می شوند.

نکات اجرایی در مورد منابع:

A. نصب شیر اطمینان (دما و فشار) برای کلیه منابع تولید آب گرم مانند منابع کویلی و منابع دوجداره الزامی است.
B. امتداد لوله سر ریز آب از منبع انبساط باز در روی بام تا محل موتور خانه ساختمان الزامی است.
C. در صورت سوراخ شدن جدار داخلی منبع دو جداره و یا کویل آبگرم منبع آبگرم کویلی ساختمان، آب سیستم آبرسانی به سیستم گرمایش ساختمان نفوذ کرده و نتیجتاً آب از منبع انبساط باز در پشت بام ساختمان سرریز می شود.
D. نصب لوله ونت مناسب تهویه برای کلیه مخازن ذخیره گازوئیل الزامی است.

نمای لوله کشی شماتیک منبع آبگرم کویلی ایستاده

امروزه منابع با توجه به کاربردهای فراوانی که دارند از مواد مختلفی نظیر پلی اتیلن، استنلس استیل ( فولاد ضد زنگ)، ورقه های گالوانیزه، فایبرگلاس و … ساخته می شوند. به همین منظور در انتخاب هر یک از منابع ذخیره مناسب موارد مهمی مانند نوع سیال نگهداری شونده، دمای کار، فشار کار، نوع کاربری و … را باید در نظر بگیریم تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کرده باشیم.
در این بخش به ارائه توضیحاتی در خصوص انواع منابع مورد استفاده در ساختمان از لحاظ نوع مواد تشکیل دهنده، مزایا، معایب، موارد مصرف و کاربردهای آنها پرداخته ایم.
به طور کلی از منابع ذخیره و نگهداری، جهت ذخیره کردن و نگهداری مایعات مختلفی نظیر آب آشامیدنی، آب گرم، مواد شیمیایی (اسید، باز و …)، مواد سوختنی (نفت، گازوئیل و …) انواع سیالات، انواع گرانول و … برای مدت زمان طولانی استفاده می شود.

منابع ذخیره و نگهداری با جنس پلی اتیلن

 1. مواد پلی اتیلن از ترموپلاستیک با رده ی کیفی بالایی تشکیل شده است و علاوه بر اینکه برای انسان کاملاً بی ضرر بوده، منابع و مخازن تولید شده از این جنس قابلیت نگهداری مواد خوراکی را نیز دارا می باشند، همچنین در برابر صدمات فیزیکی و شیمیایی بسیار مقاوم می باشند.
 2. به طور کلی منابع ذخیره از جنس پلی اتیلن در دو نوع عمودی و افقی تولید می شوند. همچنین منابع عمودی و افقی در ابعاد و اندازه های مختلف و بعضاً جهت جایگیری منبع در فضاهای مختلفی با اشکال هندسی متنوعی به مرحله ی تولید می رسند.
 3. همچنین منابع ذخیره و نگهداری پلی اتیلن در انواع منبع بی رنگ، منبع یک لایه، منبع دو لایه، منبع سه لایه و منبع چهار لایه، منبع فوم دار، منبع ضد باکتری و … تولید می شوند، و هریک برای شرایط خاصی تعریف شده اند.
 4. منابع ذخیره پلی اتیلن دارای مزایای فراوانی می باشند که به طور خلاصه می توان به قیمت مناسب، بهداشتی بودن، مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، وزن نسبی سبک، بدون نشتی، قابلیت افزایش ظرفیت با اتصال چند منبع به یکدیگر، نصب و نگهداری آسان و … اشاره نمود.
 5. منابع ذخیره پلی اتیلن بهترین گزینه جهت نگهداری و حمل ونقل آب آشامیدنی می باشند به طوری که هیج تغییری در بو و مزه ی آب منبع احساس نشود.
 6. همچنین منابع ذخیره پلی اتیلن جهت نگهداری اکثر فرآورده های شیمیایی مناسب می باشند.
 7. طول عمر منبع پلی اتیلنی در دمای 20 درجه سانتی گراد به 50 سال می رسد.
 8. این مخازن با توجه به اینکه از مواد پلی اتیلنی ساخته شده اند از 45+ تا 50-  درجه سانتی گراد در بلند مدت قابلیت تحمل گرما و سرما را دارند و در مناطق کوهستانی به علت دو جداره بودن مخزن و خاصیت عایق حرارتی پلی اتیلن، عملکرد این مخازن نسبت به انواع دیگر آن دارای سازگاری بیشتری است.
 9. لایه فوم موجود در مدل های فوم دار برخی از منابع پلی اتیلن باعث سبکی مخزن و جلوگیری از هدر رفتن گرما از طریق دیواره و ثابت ماندن دمای مایعات درون آن می گردد.
 10. منابع پلی اتیلن از لحاظ وزن و قیم به مراتب از مخازن استنلس استیل و فایبرگلاس مناسبتر می باشند.
 11. مخازن بی رنگ به علت شفافیتی که دارد حتی امکان مشاهده سطح سیال داخل آن را توسط کاربر امکانپذیر می نمایند.
 12. مخازن ذخیره پلی اتیلینی را می توان در صورت نیاز بارها جابجا نمود و در مناطق مختلف از آن استفاده نمود.
 13. لایه ضد نفوذ نورخورشید موجود در مخازن پلی اتیلن افقی تا سه و چهار لایه از رشد جلبک ها جلو گیری می نماید.
 14. مخازن پلی اتیلنی به علت داشتن خواص بسیار مطلوب ضد خوردگی بهترین گزینه برای نگهداری مواد خورنده نظیر اسیدها و ترکیبات فعال شیمیایی هستند.
 15. پلی اتیلن ماده ای است که که از لحاظ شیمیایی غیر فعال بوده و با مواد دیگر واکنش نشان نمی دهد.
 16. این خصوصیت سبب می گردد تا برای نگهداری مواردی نظیر آب آشامیدنی که مسائل بهداشتی و زیست محیطی، عدم تغییر بو، عدم تغییر مزه و شاخص های دیگر آن در طولانی مدت از اهمیت خاصی برخوردار است، مخازن پلی اتیلنی بهترین گزینه می باشد.

چنانچه از منبع های پلی اتیلن جهت نگهداری و ذخیره آب آشامیدنی استفاده می نمایید، جهت جلوگیری از رشد جلبک لطفا به نکات زیر توجه فرمایید :

 • منابع بی رنگ و تک لایه جهت ذخیره آب در فضای سرپوشیده مناسب می باشند.
 • منابع دو لایه بدون فوم عایق جهت ذخیره آب در فضای باز در مناطق معتدل مناسب می باشند.
 • منابع سه لایه و چهار لایه فوم دار جهت ذخیره آب در فضای باز در مناطق گرمسیر و سردسیر مناسب می باشند.

در هنگام استفاده از منبع با جنس پلی اتیلن جهت نگهداری هرگونه سیالی نکات زیر زیر را رعایت کنید:

 • از نگهداری مایعات با دمای بیش از 60 درجه سانتی گراد در مخازن خودداری نمایید.
 • نصب اتصالات ورودی و خروجی مخازن توسط نمایندگان فروش یا با راهنمایی آن ها انجام شود.
 •  از برخورد اشیای نوک تیز و اعمال بار متمرکز به بدنه مخازن جلوگیری نمایید.
 • مخازن را در محلی قرار دهید که کاملا قابل دسترسی، قابل بازدید ،کنترل و نگهداری باشند.
 • توجه: اتصالات را بیش از حد سفت نکنید چرا که سفت نمودن بیش از حد اتصالات موجب آسیب رساندن به مخزن می گردد. (در حد آب بند ی کافی می باشد)