هندهول

در اینجا با دو اصطلاح هندهول و منهول روبه‌رو هستیم:
اگر قطر بیش از ۶/۰ متر باشد به آن منهول و اگر کمتر باشد به آن هندهول می گویند.
حالا به توضیح مفصل هر کدام از این دو می پردازیم:

هندهول چیست؟

هندهول  یک دریچه‌‌ سوراخ‌دار است که اندازه قطر آن فقط به اندازه‌ فرو بردن دست ؛ برای تمیز کردن یا بررسی کابل‌هاست. این محفظه به صورت استوانه ای است که در دیواره های آن سوراخ ها و لوله هایی برای عبور کابل ها قرار داده شده است.
تعریف کامل تری ک درموردهندهول می توان گفت هندهول محفظه یا دریچه بازدید با قطر کمتر از ۶۰ سانتی‌متر است و روی دیواره آن سوراخ ها و لوله هایی جهت عبور کابل های برق، گاز و یا لوله های مختلف در نظر گرفته شده است که برای بازدید و کنترل سیستم ، یا متصل کردن چند شبکه و خط راه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این دریچه و انشعابات موجب می‌شوند که هر گونه انسداد و مشکلی که در لوله‌های انتقال به وجود آمده است را برطرف کنند.

منهول چیست؟

حتما در سطح شهر با چاه هایی رو به رو شده اید که سایز نسبتا بزرگی دارند واصطلاحا آدم رو هستند. این چاه ها به منظور کنترل شبکه های زیر زمینی مثل فاضلاب و یا حتی مصارف مخابراتی از زمان های بسیار گذشته تا به حال مورد استفاده قرار می گیرد که در طی سالیان دستخوش تغییراتی نظیر بهبود کیفیت آن ها از نظر جنس و مقاومت بالا در زیر زمین و… شده اند.
این چاه های همراه درپوش منهول (manhole) یا همان سوراخ آدم رو می باشد و در محل تلاقی شبکه های زیر زمینی استفاده از آن ها برای رفع مشکلات آن ها حیاتی می باشد.

فرق منهول و هندهول در چیست؟

تفاوت عمده هندهول و منهول در سایز آن ها است اما به طور اساسی تر منهول و هندهول در موارد زیر هم تفاوت هایی دارند.

قطر:

هندهول ها معمولا ۵۰۰ ، ۶۰۰ ، ۷۰۰ و یا ۸۰۰ میلی متر با ارتفاع های ۵۰۰ ، ۶۰۰ ، ۷۰۰ ، ۸۰۰ و ۱۰۰۰ میلی متر می باشند این در حالیست که سایز منهول ها از قطر دهانه ۶۰۰ میلی متر و از ارتفاع ۱۲۰۰ میلی متر به بالا شروع می شود

ورودی :

منهول ها امکان ورود فرد را به داخل فراهم می کنند در صورتی که هند هول ها همانطور که از نام آن پیداست (hand) امکان ورود دست را دارا هستند.

جنس:

هندهول ها بیشتر از جنس پلی اتیلن و یا پروپیلن هستند.در مقابل جنس منهول ها با توجه به کاربرد آنها می تواند بین آجری، پلی اتیلن، بتنی و… متفاوت باشد.
در نتیجه تفاوت اصلی این دو در ابعاد و قطر سطح مقطع‌شان است.
پس در نهایت می توان گفت هندهول ها همان منهول هستند ولی با قطر دهانه بسیار کوچک.

چه زمانی از هندهول استفاده می شود؟(کاربردهای هندهول)

– زمانی که یک شاخه لوله به چند شاخه لوله دیگر متصل میشود از هندهول استفاده می گردد.
–  زمانی که تغییر جهت بصورت افقی بیش از ۳۰ درجه باشد و یا مسیر مستقیم لوله بیش از ۲۲ متر باشد هندهول پلی اتیلن استفاده میشود.
– هندهول پلی اتیلن زمانی که انسدادی در یکی از قسمت های لوله وجود داشته باشد که از طریق هندهول ها میتواند تخلیه و رفع آن صورت پذیرد.
– استفاده از هندهول‌ها از گذشته جهت ایجاد ایستگاه‌های دسترسی به بخشهای مختلف شبکه‌های آبرسانی و جمع‌آوری و انتقال فاضلاب جهت بازرسی، تهویه طبیعی و تعمیر و نگهداری همواره مورد نظر بوده است.
به صورت کلی کاربردهای هندهول روز به روز افزوده می شود.

اجزای هندهول

هندهول ها دارای دو قسمت اصلی هستند

  • بدنه
  • درب

این دو به صورت جداگانه از هم هستند و در محل نصب، روی هم متصل می‌شوند و انشعابات ورودی و خروجی جهت عبور کابل‌ها، بر حسب نوع سفارش بر روی بدنه ساخته می‌شود.
جنس بدنه تمامی هندهول‌ها از جنس پلی اتیلن، پلی پروپیلن یا بتن است واز لوله‌های دوجداره برای ساخت آن استفاده می‌کنند.
بدلیل ویژگی ها و مزایای منحصر بفرد مواد پلی اتیلن/ پلی پروپیلن ، بدنه دوجداره این هند هول‌ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.
با توجه به کاربرد و استفاده درب ها ، تولید آنها در سه جنس چدنی، پلاستیکی و فلزی می باشد.

تمام سیستم های زهکشی زیرزمینی باید نقاط دسترسی (هندهول) داشته باشند تا بتوانند به طور منظم بازرسی  و بررسی شوند  و در صورت مسدود شدن تمیز شوند. شایع ترین نوع دسترسی، منهول است. در زمانهای گذشته، درب های عمدتا بزرگ، منهول های آجری بودند که پله های آهنی در دیواره خود داشتند، و امکان ورود فیزیکی به سیستم فاضلاب را فراهم مینمود. تفاوت اصلی بین منهول های قدیمی و هندهول  پلی اتیلن امروزی این است که قطر هندهول به گونه ای است که امکان ورود یک نفر به داخل آن وجود ندارد و عملیات لازم از طریق دریچه بالای هندهول و بدون ورود به آن قابل انجام است

هندهول ها نه تنها در فاضلاب (هندهول فاضلاب) بلکه در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:
۱- شبکه انتقال آب(هندهول آب): یک مکان مناسب برای دسترسی به شیر فلکه خط انتقال آب می باشد.
امکان قرار دادن سایر متعلقات انتقال آب نظیر فشارسنج، دماسنج و غیره وجود دارد.
۲- شبکه انتقال گاز(هندهول گاز): همانند انتقال آب این سیستم نیز شامل متعلقات جانبی می باشد که نیاز به بازدید یا دسترسی وجود داردکه از جمله می توان به فشارسنج و شیرفلکه اشاره نمود.
۳- شبکه انتقال برق(هندهول برق), تلفن (هندهول تلفن یا هندهول مخابراتی) و فیبرنوری (هندهول): درمکان هایی که انتقال کابل برق، تلفن و فیبرنوری از زیر زمین صورت می گیرد، معمولآ کابل در داخل لوله ی تک جداره ی پلی اتلین و یا لوله ی دوجداره ی پلی اتیلن (بسته به سایز و تعداد کابل ها) قرار گرفته و درمکان های تقسیم و یا در فواصل معین هندهول ها برای دسترسی نصب می گردد. هندهول ها با سایز ۴۰۰ میلیمتر یکی از متداولترین هندهول ها برای این نوع انتقال ها می باشند.

هندهول پلی اتیلن

هندهول‌های پلی اتیلن نیز مانند سایر انواع هندهول ها از دو بخش بدنه و دریچه ساخته شده اند که به صورت جدا از هم هستند و در محل نصب به هم متصل می‌شوند.
محفظه این نوع هندهول ها از جنس پلی پروپیلن یا پلی اتیلن است که به صورت تک جداره یا دوجداره(برای ایجاد مقاومت بدنه در برابر ضربه، رطوبت و آب بالا ) ساخته می‌شوند.
دریچه هم که معمولا از جنس پلاستیکی، چدن یا فلز است.
از کاربرد آن هم به موارد زیر می توان اشاره کرد :
– در شبکه‌های توزیع فیبر نوری که در بالا به آن اشاره کردیم.
–  برای سیستم انتقال داده بین دوربین‌های مداربسته یا سیستم روشنایی خانه یا باغ
– در جعبه محافظ شیرآلات، جعبه کنتر، جعبه نظارت خطوط کابلی، و خطوط انتقال آب، گاز و برق کاربرد دارد

مزایای هندهول پلی اتیلن

•  درمحل اتصال انشعابات که از حساس‌ترین بخش‌های یک شبکه انتقال محسوب می‌شود، استفاده میشود چرا که باعث می‌شود این بخش‌های حساس از رطوبت و آب و ضربه در امان بمانند.

• مقاومت این نوع هندهول‌ها در برابر سایش و بارهای ترافیکی، به خصوص برای سیستم‌های انتقال برق و مخابرات، حائز اهمیت است
•  همچنین علاوه برصرفه اقتصادی و نصب راحت، پلی اتیلن امکان چرخش بیشتر از سی درجه را در سیستم‌های انتقال فراهم می‎کند که در نتیجه خطوط انتقال از آسیب و خرابی مصون می‌مانند.
(در واقع زمانی که تغییر جهت بیشتر از ۳۰ درجه باشد یا مسیر لوله بیشتر از ۲۲ متر باشد، هندهول‌های پلی اتیلن گزینه مناسبی است.)
• سازگار با سیستم‌های مختلف فاضلابی و زهکشی، • قابلیت ترکیب‌بندی مناسب با بتون یا آسفالت
• عدم نیاز به پوشش داخلی و خارجی