سوخت دیزل چیست

 سوخت دیزل چیست

گازوئیل در یک شیشه سنگ تراشی

دیزل در دمای یا دیزل (همچنین به عنوان دیزل یا دیزل شناخته می شود )، یک هیدروکربن مایع با چگالی بیش از 850 کیلوگرم (1874 پوند) در متر مکعب یا 0.85 گرم بر سانتی متر مکعب 15 درجه سانتی گراد (59 درجه فارنهایت) است که عمدتاً از پارافین تشکیل شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

عمدتاً به عنوان و سوخت گرمایشی در موتورهای دیزلی . 1 2 آن ارزش حرارتی کمتر 35.86 MJ (10 kWh) / L یا 43.1 MJ (12 kWh) / kg است ، 3 که به ترکیب آن بستگی دارد.

فهرست سوخت دیزل چیست

 • 1 ریشه و ریشه شناسی
 • 2 موتور دیزل یا دیزل
 • 3 Propiedades
  • 3.1 ترکیب
 • 4 گرانبها
 • 5 مصرف کننده
  • 5.1 جهان
  • 5.2 اسپانیا
 • 6 نوع
 • 7 تأسیسات مصرف شخصی
 • 8 همچنین ببینید
 • 9 مراجع
 • 10 لینک خارجی

ریشه و ریشه شناسی

سوخت دیزل از آزمایش های دانشمند و مخترع آلمانی رودولف دیزل برای موتور احتراق تراکمی خود که در سال 1892 اختراع کرد نشأت گرفت. دیزل در اصل موتور خود را برای استفاده از غبار زغال سنگ به عنوان سوخت طراحی کرد و با سوخت های دیگری از جمله روغن های گیاهی مانند روغن بادام زمینی آزمایش کرد . که برای نیرو دادن به موتورهایی که او در نمایشگاه جهانی پاریس (1900) و نمایشگاه جهانی پاریس 1911 به نمایش گذاشت استفاده شد.

دیگ های گرمایشی شروع به استفاده از مشتقات نفتی دیگری به نام نفت کوره کردند، هیدروکربنی با زنجیره بلندتر از گازوئیل که به مرور زمان آلایندگی نشان داد، به دلیل داشتن گوگرد نسبتاً زیاد ، کم کم استفاده از آن ممنوع شد تا اینکه در بسیاری از کشورها ممنوع شد و آن را به دیزل تغییر داد. اگر اصولاً کلمه “دیزل” برای نامگذاری این سوخت برای گرمایش قابل قبول بود، هیچ ربطی به مخترع موتور و ایجاد مناسب ترین نام “دیزل” یا ” دیزل ندارد .

موتور دیزل یا دیزل

چرخه حرارتی موتور دیزل

مخزن قرمز دیزل یک کامیون در بمبئی ، هند

موتور دیزل توسط چرخه ترمو دینامیکی به همین نام اداره می شود که از تراکم آدیاباتیک ، انبساط ایزوباریک، انبساط آدیاباتیک و رفع فشار ایزوکوریک تشکیل شده است.

در سال 1933 سیتروئن اولین خودروی دیزلی را برای فروش تجاری ایجاد کرد. آدولفوس بوش در سنت لوئیس، میسوری شد اولین سازنده تجاری موتورهای دیزلی آمریکا ، پس از مشاهده موتور در یک نمایشگاه در آلمان، . مجوز دیزل را خرید و شروع به ساخت و فروش موتور در آمریکای شمالی کرد. پس از جنگ جهانی اول ، مهندسان دریایی که تجربه ساخت موتورهای دیزلی در زیردریایی ها را داشتند ، شروع به تطبیق آنها با اقتصاد زمان صلح کردند. در ابتدا آنها وسایل نقلیه بسیار آلوده کننده بودند و دود زیادی تولید می کردند که باعث شد به آنها لقب سیگاری (دودی) داده شود.

مقرراتی که بر انتشارات هوا است توسط دولت ها از دهه 1960 را تغییر داده وضع شده است، به طور قابل توجهی فناوری موتورهای دیزل . فن آوری های جدید مانند تزریق فشار بالا ، چرخش مجدد گازهای خروجی یا تزریق الکترونیکی باعث شده است که موتورهای دیزلی از سال 1987 انتشار آلاینده خود را از 80 درصد به 90 درصد کاهش دهند . فلزات تولیدکنندگان دیزل مانند: سرب سرب، جیوه جیوه، کادمیوم کادمیوم و غیره. به دلیل اثرات آن بر سلامتی، به ترتیب مسمومیت با سرب ، مسمومیت با جیوه و بیماری itai-itai و سایر عناصر آلاینده، تغییر مستمر فرمول ها و رویه ها را ضروری ساخته است.

هنگامی که از تقطیر نفت به به دست می آید به آن پترودیزل و هنگامی که از روغن های گیاهی نامیده می شود دست می آید بیودیزل . قیمت دیزل به دلیل مالیات کمی کمتر از بنزین است و عملکرد آن کارآمدتر است، زیرا یک وسیله نقلیه دیزلی در هر مسافت طی شده سوخت کمتری نسبت به یک خودروی بنزینی مصرف می کند. 4

در موتورهای دیزلی، احتراق برای احتراق مخلوط استفاده نمی کند از جرقه شمع که در آن گازوئیل سوخت و اکسیژن هوا اکسید کننده است ، بلکه از افزایش فشار و در نتیجه دما استفاده می شود که در نیمه دوم اتفاق می افتد. موتورهای داخلی احتراق

خواص سوخت دیزل 

رنگین کمان از تماس با آب تشکیل می شود، زیرا محلول نیست و نمی توان آن را با یکدیگر مخلوط کرد.

در سال 2010، چگالی گازوئیل یا نفت گاز به‌دست‌آمده از نفت تقریباً 0.832 کیلوگرم (1.8 پوند) در لیتر بود که بر اساس منطقه متفاوت است، 12 درصد بیشتر از بنزین که چگالی آن 0.745 کیلوگرم (1.6 ) . .)/L. 3 تقریباً 86.1٪ از گازوئیل کربن 3 و هنگامی که سوزانده می شود، ارزش حرارتی 43.1 MJ (12.0 کیلووات ساعت) بر کیلوگرم، در مقابل 43.2 MJ (12.0 کیلووات ساعت) بر کیلوگرم بنزین می دهد. 3 با این حال، به دلیل چگالی بالاتر، دیزل چگالی انرژی حجمی 35.86 MJ (10.0 kWh) / L در مقابل 32.18 MJ (8.9 kWh) / L برای بنزین ارائه می دهد که 11٪ بیشتر است، که می تواند قابل توجه در نظر گرفته شود. مقایسه بازده موتور دیزل در مقایسه با اتو چرخه انتشار CO 2 از گازوئیل 73.25 گرم (2.6 اونس) / MJ است، 3 کمی کمتر از بنزین با 73.38 گرم (2.6 اونس) / MJ. 3

ترکیب سوخت دیزل 

گازوئیل مشتق شده از نفت تقریباً از 75 درصد هیدروکربن های اشباع تشکیل شده است که عمدتاً پارافین ها شامل ایزوپارافین ها و سیکلوپرافین ها می باشد. و 25 درصد هیدروکربن های معطر ، از جمله نفتالین ها و آلکالوبنزن ها . 5 فرمول شیمیایی کلی دیزل معمولی C 12 H 26 است ، شامل مقادیر کمی از هیدروکربن های دیگر که فرمول آنها از C 10 H 22 تا C 15 H 32 متغیر است .

قیمت سوخت دیزل 

تولید گازوئیل در منبع ارزان‌تر از بنزین است، زیرا تصفیه آن آسان‌تر است و حاوی هیدروکربن‌هایی با نقطه جوش بین 180 تا 360 درجه سانتی‌گراد (356 تا 680 درجه فارنهایت) است. قیمت اجزای مختلف به دست آمده از تقطیر جزئی نفت به تقاضای نسبی هر یک از آنها بستگی دارد. باقی می ماند اگر تقاضا برای بنزین بیشتر از گازوئیل باشد، بنزین در پالایشگاه ها و قیمت آن کاهش می یابد. اگر تقاضا برای گازوئیل افزایش یابد، قیمت آن نسبت به بنزین افزایش می یابد، وضعیتی که در زمستان رخ می دهد، زیرا گرمایش در برخی کشورها باعث مصرف گازوئیل می شود.

با این حال، در این مسائل مالیاتی که هر کشور از سوخت اخذ می کند نیز دخالت می کند. به طور کلی، گازوئیل سوختی است که تقریباً منحصراً برای حمل و نقل کالا از طریق جاده استفاده می شود، یعنی کامیون ها حداقل در اروپا، [6] معمولاً مالیات کمتری به تا به تردد کالاها و قیمت پایین تر کمک کند. پایان دادن وقتی از سوخت برای گرمایش استفاده می شود، حتی مالیات کمتر و قیمت نهایی دارد. نیز رواج یافته است نتیجه این امر این است که موتور دیزل در خودروهای شخصی که مصرف گازوئیل را افزایش داده و در بسیاری از کشورها میزان مالیات بر این سوخت با مشکل مواجه شده است. موضوعی که در تعیین این مالیات‌ها نیز با افزایش روزافزون هر روز دخیل است، موضوع آلودگی هوا است زیرا حتی با استفاده از تکنیک‌های مدرن پیشرفته، موتور دیزلی ذرات بسیار بیشتری نسبت به موتور بنزینی منتشر می‌کند، زیرا آلایندگی بیشتری دارد. از این دیدگاه به همین دلیل، برخی کشورها مانند سوئیس، بر گازوئیل مالیات بیشتری می دهند و قیمت آن بر خلاف اکثر کشورهای اروپایی بیشتر از بنزین است. 7

علاوه بر این، با توجه به تغییرات اخیر در مقررات کیفیت سوخت، پالایشگاه ها ملزم به کاهش محتوای ترکیبات گوگرد هستند که به افزایش هزینه تولید کمک می کند. در برخی از مناطق ایالات متحده، بریتانیا یا استرالیا ، 8 دیزل می تواند گرانتر از بنزین باشد، به دلایل بسیار متنوع: کاهش عرضه در خلیج مکزیک ، استخراج ترکیبات گوگرد، انحراف ظرفیت پالایش انبوه به تولید بنزین 9

مصرف سوخت دیزل 

جهان

آژانس بین المللی انرژی تخمین زده است که مصرف جهانی گازوئیل در سال 2021 به 28.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

اسپانیا

مصرف دیزل معمولاً هر سال در سال در دیزل ژنراتور ها افزایش می یابد. xxi و در سال 2022 به نقطه عطف جدیدی رسید، زمانی که 12 درصد بیشتر از سال 2014 از دیزل استفاده شد.

انواع سوخت دیزل 

انواع دیزل عبارتند از: 12

 • کیفیت A: دو نوع دیزل A، آنهایی هستند که برای خودروها در اسپانیا مجاز هستند:
  • کیفیت معمولی A که معمولاً به عنوان دیزل A یا دیزل شناخته می شود.
  • کیفیت جدید A که معمولاً به عنوان Premium Diesel یا Diesel + شناخته می شود.
 • کیفیت B: سوختی است که برای مصارف کشاورزی و صنعتی استفاده می شود. در اسپانیا نسبت به دیزل معمولی مالیات متفاوتی دارد. از این رو به دیزل B یا بونیفیکادو معروف است. برای خرید آن باید مدارک خاصی را ارائه دهید. همچنین به عنوان سوخت گرمایشی استفاده می شود، اگرچه کمتر و کمتر می شود، زیرا ارزش حرارتی کمتری نسبت به دیزل C دارد. امروزه استفاده از آن برای گرمایش به دلیل ارزش حرارتی کمتر و چگالی کمتر، سودآور نیست. نمی توان از آن در وسایل نقلیه غیر کشاورزی استفاده کرد، زیرا نرخ مالیات آن کمتر از دیزل A است و استفاده از آن جریمه سنگینی دارد.
 • کیفیت C: سوختی است که برای گرمایش خانگی، آب گرم و مصارف صنعتی استفاده می‌شود و گازوئیلی است که بالاترین ارزش حرارتی را دارد. امروزه این محصول مانند دیزل A یا B تصفیه شده و تمیز است و مناسب ترین محصول از این سه برای تولید گرما است. استفاده از آن به عنوان سوخت ممنوع است، زیرا فرمول آن برای موتورها در نظر گرفته نشده است، بلکه برای بویلرها در نظر گرفته شده است و استفاده از آن توسط قانون در بسیاری از کشورها ممنوع است. 13

امکانات مصرف شخصی سوخت دیزل 

تنظیم شد. 14 در 20 اکتبر و دستورالعمل های فنی تکمیلی MI-IP03، مصوب 1427/1997 سلطنتی در 15 سپتامبر و MI-IP04، تأیید شده توسط سلطنتی فرمان 2201/1995 28 دسامبر. متعاقباً، فرمان سلطنتی 1523/1999 17 1 اکتبر، مقررات و دستورالعمل‌های فنی فوق‌الذکر را تا حدی اصلاح کرد.

فرمان سلطنتی 706/2017 در 7 ژوئیه دستورالعمل فنی تکمیلی MI-IP 04 را تأیید می کند و جنبه های خاصی از مقررات تأسیسات نفتی را تنظیم می کند.

با رعایت مقررات مذکور، برای راه اندازی هر تاسیسات روغنی که از جمله آنها تاسیسات مصرفی خصوصی است، ارائه گواهینامه و سایر مدارک توسط تکنسین یا نصاب ذیصلاح به ارگان ذیصلاح جامعه خودگردان مربوطه الزامی است. مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *