جرثقیل دروازه ای

جرثقیل دروازه ای

  • جرثقیل دروازه ای JASO 75 tm. خط مونتاژ توربین های بادی در FAdeA (کارخانه هواپیماسازی آرژانتین)، استان کوردوبا، آرژانتین
  • بزرگترین جرثقیل دروازه ای در جهان در کشتی سازی استفاده می شود.
  • ای جرثقیل دروازه نوع خاصی از جرثقیل است که بار را با استفاده از بالابر نصب شده بر روی یک تیر پل که به نوبه خود توسط دو یا چند پایه محکم نگه داشته می شود، بالا می برد. این پایه ها را می توان به طور کلی روی ریل های افقی در سطح کف حرکت داد.
  • در برخی از کارخانه ها و انبارها از جرثقیل پل استفاده می شود که عملکردی مشابه جرثقیل دروازه ای دارد با این تفاوت که تیر مستقیماً روی ریل ها قرار می گیرد.
  • هر دو دارای یک سیستم بالابر مشابه هستند که می تواند به طور کامل در سراسر تیر اجرا شود و یک دروازه با پشتیبانی ریلی که تمام طول منطقه کار را طی می کند.
  • جرثقیل دروازه ای به ویژه برای بلند کردن بارهای بسیار سنگین در صنایع سنگین مانند حمل و نقل استفاده می شود. آنها امکان حمل و نقل و قرار دادن بخش های کامل یک کشتی مدرن را می دهند. رکورد فعلی برای سنگین ترین بار تحمل شده توسط جرثقیل متعلق به یک جرثقیل دروازه ای در تایسون است چین که قادر به بلند کردن وزنه 20000 تنی بود.
  • با وجود این، در برخی از کارگاه ها جرثقیل های دروازه ای کوچکی نیز وجود دارد که با چرخ های پنوماتیک کار می کنند، ریل ها غیر ضروری هستند. آنها برای بلند کردن مکانیزم ماشین یا قطعات ماشین استفاده می شوند.

فهرست مطالب

1 واریانت
1.1 جرثقیل دروازه ای برای ظروف
1.2 جرثقیل دروازه ای ایستگاه کاری
1.3 جرثقیل دروازه ای سوار بر ریل
2 جرثقیل دروازه ای و خرما قابل توجه
3 مراجع

انواع

جرثقیل دروازه ای کانتینری

جرثقیل دروازه ای کانتینری نسخه ویژه ای از جرثقیل دروازه ای است که در آن ریل های دروازه ای افقی و تیرهای گیرد، به صورت کنسول نگهدارنده بالای کشتی که کانتینر در آن قرار می قرار می گیرند. لیفتراک در امتداد پرتو افقی حرکت می کند که بارها را از کشتی به اسکله یا بالعکس منتقل می کند، علاوه بر این حرکت افقی در امتداد اسکله امکان دسترسی به هر نقطه از کشتی را فراهم می کند. جرثقیل دروازه ای کانتینری می تواند ظرف را از 70 تا 175 متر در دقیقه بلند کند 2 و چرخ دستی افقی را با سرعت 240 متر در دقیقه حرکت دهد. اولین نسخه از این جرثقیل ها توسط شرکت Paceco طراحی و تولید شد. آنها Portainers نامیده می شدند و با این اصطلاح بسیار محبوب شدند.

جرثقیل دروازه ای ایستگاه کاری

آنها جرثقیل های دروازه ای هستند که در کارخانه ها و فروشگاه ها برای حمل اشیاء کوچک استفاده می شوند. برخی از جرثقیل ها به یک مسیر بسته مجهز هستند، در حالی که برخی دیگر از یک پرتو I یا سایر اشکال اکسترود شده به عنوان سطح اصطکاک استفاده می کنند. بیشتر این جرثقیل ها به گونه ای طراحی شده اند که در هنگام بارگیری ثابت و در صورت تخلیه متحرک باشند.

جرثقیل دروازه ای ریلی

جرثقیل های EOT ( Electrical Overhead Traveling ) نیز نامیده می شوند که معمولاً در کاربردهای صنعتی مانند کارخانه های فولاد، کارخانه های کاغذ یا کارخانه های قطار یافت می شوند. این جرثقیل ها مانند جرثقیل های دروازه ای عمل می کنند، اما ریل های آنها روی زمین نصب شده و پایه های آنها دروازه های معمولی را پشتیبانی می کند. ظرفیت بار آنها بین 2 تا 200 تن است، اگرچه می توانند به ظرفیت های بالاتر برسند. بیشتر آنها برقی هستند و به دلایل ایمنی رنگ زرد دارند.
مونتاژ جرثقیل دروازه ای JASO 75-25 tm. در FAdeA برای خط مونتاژ توربین بادی (کوردبا-آرژانتین)

هنگامی که جرثقیل های سقفی و جرثقیل های دروازه ای در پایان قرن نوزدهم در کارخانه ها معرفی شدند، مکانیزم بخار وجود داشت که برای جابجایی این دستگاه ها استفاده می شد. سیستم انتقال با استفاده از یک انتقال مکانیکی در سراسر صنعت انجام شد. به همین دلیل است که الکتریسیته پیشرفت عظیمی برای این ماشین‌ها بود، زیرا به معنای مستقل کردن آن از بخار و بهبود قدرت و عملکرد آن بود.

جرثقیل دروازه ای

ای یک جرثقیل دروازه است جرثقیل که در بالای دروازه ای ساخته شده است ، که ساختاری است که برای قرار دادن یک شی یا فضای کاری استفاده می شود. این جرثقیل‌ها می‌توانند از جرثقیل‌های دروازه‌ای عظیم «کامل» که قادر به بلند کردن برخی از سنگین‌ترین بارهای جهان هستند تا جرثقیل‌های فروشگاهی کوچک که برای کارهایی مانند بلند کردن موتورهای خودرو از وسایل نقلیه استفاده می‌شوند، متغیر باشند. آنها همچنین جرثقیل های پورتال نامیده می شوند ، “درگاه” فضای خالی است که در زیر بغل قرار دارد.

اصطلاحات جرثقیل دروازه ای و جرثقیل سقفی (یا جرثقیل پل) اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، زیرا هر دو نوع جرثقیل حجم کار خود را در بر می گیرند. تمایزی که اغلب بین این دو قائل می شود این است که در جرثقیل های دروازه ای، کل ساختار (از جمله دروازه ای) معمولاً چرخدار است (اغلب روی ریل ). در مقابل، ساختار نگهدارنده جرثقیل سقفی در محل ثابت است، اغلب به شکل دیوارها یا سقف یک ساختمان، که یک بالابر متحرک که از بالای سر در امتداد یک ریل یا تیر (که خود ممکن است حرکت کند) به آن متصل است. موضوع گیج‌کننده‌تر این است که جرثقیل‌های دروازه‌ای ممکن است علاوه بر کل ساختار چرخ‌دار، از یک بالابر متحرک نصب شده بر روی پرتو نیز استفاده کنند، و برخی از جرثقیل‌های سقفی از یک دروازه‌ای مستقل آویزان شده‌اند.

انواع

جرثقیل دروازه ای کشتی به ساحل

جرثقیل های دروازه ای کشتی به ساحل سازه های با شکوه و چند طبقه ای هستند که در بیشتر پایانه های کانتینری برجسته هستند و برای بارگیری کانتینرهای چندوجهی و خارج از آن در کشتی های کانتینری استفاده می شوند . آنها در امتداد دو ریل (نمایش کنار آب و کنار زمین) که بر اساس اندازه جرثقیل مورد استفاده فاصله دارند، کار می کنند.

عناصر جرثقیل کشتی به ساحل

سیستم حرکت جانبی:

ترکیبی از دو مجموعه از ده چرخ ریلی معمولی . حرکت جانبی توسط یک کابین در امتداد چرخ کنار زمین کنترل می شود. در طول هر حرکت جانبی، چراغ ها و آژیرها برای اطمینان از ایمنی خدمه در مجاورت جرثقیل کار می کنند. چرخ‌ها در پایین قاب/سیستم مهاربندی عمودی نصب می‌شوند.

قاب و مهاربندهای عمودی:

یک سیستم ساختاری طراحی شده از تیرها که برای پشتیبانی از بوم، کابین، ماشین آلات عملیاتی و محموله در حال بلند شدن مونتاژ شده است. آنها علائمی را نشان می دهند که محدودیت ها، الزامات و شناسه ها را توصیف می کند.

بوم جرثقیل:

یک تیر افقی که به صورت عرضی به سمت اسکله می رود. از سمت زمین چرخ‌های ریلی کنار زمین تا طول لبه اسکله گسترش می‌یابد. دهانه کنار آب بر اساس اندازه کشتی است که می تواند با موفقیت بارگیری/تخلیه شود. تیرها همچنین قابلیت بالا آمدن برای اهداف ذخیره سازی را دارند.

قلاب:

دستگاهی که به صورت عمودی برای بالا و پایین بردن بار و همچنین به صورت افقی در طول بوم حرکت می کند. برای جرثقیل های کانتینری، یک پخش کننده وصل می شود تا ظرف را بپوشاند و در حین حرکت آن را به طور ایمن در جای خود قفل کند.

کابین عملیاتی:

راه اندازی محفظه ای با کفپوش شیشه ای برای مشاهده محموله در حال جابجایی توسط اپراتور. آسانسورهایی که در امتداد اعضای قاب عمودی قرار دارند برای بالا و پایین بردن خدمه از کابین استفاده می شوند.

تجهیزات ذخیره سازی:

برای گزینه‌های ذخیره‌سازی موقت بین عملیات کشتی، یک پین فولادی در بازوی لنگر انداخته شده از هر مجموعه چرخ در مجموعه پین‌های انبار قرار می‌گیرد. این تنظیم برای جلوگیری از حرکت جانبی در امتداد ریل طراحی شده است. در طوفان ها و سایر موقعیت های خاموش شدن اضطراری، از مجموعه های اتصال استفاده می شود. دو بازوی زاویه دار در هر انتهای هر مجموعه چرخ لنگر انداخته اند. این تنظیم از حرکت طولی در امتداد ریل ها و همچنین از واژگونی جرثقیل به دلیل بالا آمدن بادهای با سرعت بالا جلوگیری می کند.

جرثقیل های دروازه ای کشتی به ساحل اغلب به صورت جفت یا گروهی از جرثقیل ها به منظور به حداقل رساندن زمان مورد نیاز برای بارگیری و تخلیه کشتی ها استفاده می شود. همانطور که اندازه و عرض کشتی های کانتینری در طول قرن بیستم افزایش یافته است، جرثقیل های دروازه ای کشتی به ساحل و اجرای آن جرثقیل های دروازه ای به منظور بارگیری و تخلیه موثر کشتی ها و در عین حال به حداکثر رساندن سودآوری و به حداقل رساندن زمان در بندر، فردی تر شده است. یکی از نمونه‌ها سیستم‌هایی هستند که در آن اسکله‌های تخصصی ساخته می‌شوند که هر بار یک کشتی را با جرثقیل‌های دروازه‌ای کشتی به ساحل در دو طرف کشتی در خود جای می‌دهند. این اجازه می دهد تا جرثقیل های بیشتر و دو برابر شدن فضای کاری زیر جرثقیل ها برای حمل بار از حوض استفاده شود. [1]

اولین شرکت جرثقیل دروازه ای کانتینری کنار ساحل در سال 1959 توسط Paceco ساخته شد . [2]

جرثقیل دروازه ای کامل

Taisun ، قوی ترین جرثقیل دروازه ای جهان، در کشتی سازی Yantai Raffles ، Yantai ، چین

جرثقیل دروازه ای کامل (جایی که بار در زیر سازه دروازه ای باقی می ماند و از یک تیر حمایت می شود) برای بلند کردن اجسام عظیم مانند موتور کشتی ها مناسب هستند، زیرا کل سازه می تواند در برابر گشتاور ایجاد شده توسط بار مقاومت کند و وزنه های تعادل عموماً مورد نیاز نیست. . اینها اغلب در کارخانه های کشتی سازی یافت می شوند، جایی که از آنها برای جابجایی اجزای کشتی بزرگ با هم برای ساخت و ساز استفاده می شود. آنها از یک سیستم پیچیده از کابل ها و اتصالات برای تحمل بارهای عظیمی که توسط جرثقیل های دروازه ای کامل متحمل می شوند استفاده می کنند.

برخی از جرثقیل‌های دروازه‌ای کامل، سامسون و جالوت و تایسون هستند. سامسون و گولیات دو جرثقیل دروازه ای کامل هستند که در هارلند و ولف کشتی سازی در بلفاست قرار دارند. دهانه آنها 140 متر (460 فوت) است و می توانند بارهای تا 840 تن (830 تن بلند ؛ 930 تن کوتاه ) را تا ارتفاع 70 متر (230 فوت) بلند کنند. در سال 2008، قوی ترین جرثقیل دروازه ای جهان، Taisun ، که می تواند 20000 تن (19700 تن بلند؛ 22000 تن کوتاه) را بلند کند، در Yantai ، چین در کارخانه کشتی سازی Yantai Raffles نصب شد . در سال 2012، جرثقیل 22000 تنی (21700 تن بلند، 24300 تن کوتاه) جرثقیل ” هنگهای ” برای ساخت در شهر کیدونگ چین برنامه ریزی شد و در سال 2014 به پایان رسید. [3]

جرثقیل دروازه ای لاستیک دار

مقاله اصلی: جرثقیل دروازه ای تایر لاستیکی
جرثقیل دروازه‌ای لاستیکی در پیش‌زمینه، پس‌زمینه دروازه‌های کشتی به ساحل سمت راست، در بندر شانگهای

جرثقیل‌های دروازه‌ای کوچک‌تر نیز در دسترس هستند که روی تایرهای لاستیکی کار می‌کنند تا نیازی به مسیر نباشد. جرثقیل های دروازه ای لاستیکی برای جابجایی ظروف از اسکله ها در بقیه قسمت های حیاط ضروری هستند. برای این کار آنها در اندازه های بزرگ، همانطور که در تصویر سمت چپ نشان داده شده است، وجود دارند که برای جابجایی در مسیرهای مختلف راه آهن، جاده یا ذخیره سازی کانتینری استفاده می شوند. آنها همچنین قادر به بلند کردن ظروف با بار کامل تا ارتفاعات بزرگ هستند. جرثقیل‌های دروازه‌ای لاستیکی کوچک‌تر به شکل حامل‌هایی هستند که هنگام جابجایی ظروف جداگانه یا پشته‌های عمودی ظروف استفاده می‌شوند. سیستم‌های جرثقیل دروازه‌ای قابل حمل، مانند جرثقیل‌های دروازه‌ای لاستیکی، در ترمینال‌ها و پورت‌های محدود به اندازه و متکی به حداکثر کردن فضای عمودی و عدم نیاز به حمل ظروف در فواصل طولانی، تقاضای زیادی دارند. این به دلیل سرعت نسبتاً آهسته و در عین حال دسترسی بالا جرثقیل های دروازه ای تایر لاستیکی در مقایسه با سایر اشکال تجهیزات ترمینال کانتینری است.

جرثقیل دروازه ای قابل حمل

جرثقیل دروازه ای قابل حمل برای بلند کردن و حمل اقلام کوچکتر، معمولا کمتر از 10 تن (9.8 تن بلند، 11 تن کوتاه) استفاده می شود. آنها به طور گسترده در صنایع تهویه مطبوع، جابجایی ماشین آلات و تاسیسات هنرهای زیبا استفاده می شوند. برخی از جرثقیل های دروازه ای قابل حمل به یک مسیر محصور مجهز هستند، در حالی که برخی دیگر از یک پرتو I یا سایر اشکال اکسترود شده برای سطح در حال اجرا استفاده می کنند. بیشتر جرثقیل های دروازه ای ایستگاه های کاری در هنگام بارگیری ثابت و در صورت تخلیه متحرک هستند. جرثقیل دروازه ای ایستگاه کاری را می توان با یک بالابر سیمی یا یک بالابر زنجیری با ظرفیت کمتر تجهیز کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *