سنگ شکن ضربه ای در مقابل سنگ شکن فکی: تفاوت ها چیست؟

سنگ شکن ها به تجهیزاتی اطلاق می شود که با اعمال نیروی خارجی، اندازه ذرات مواد را کاهش می دهند. سنگ شکن یک تجهیزات ضروری در خط فرآوری مواد معدنی است. عملیات خرد کردن بر اساس اندازه ذرات تغذیه و تخلیه به خرد کردن درشت، خرد کردن ثانویه و خرد کردن ریز تقسیم می شود. سنگ شکن های فکی  و سنگ شکن های ضربه ای معمولاً از تجهیزات سنگ شکن در عملیات خرد کردن استفاده می شوند. در ادامه به معرفی تفاوت های خاص سنگ شکن فکی و سنگ شکن ضربه ای می پردازیم.

1. ساختار سنگ شکن

1) سنگ شکن فکی عمدتاً شامل قاب، شافت غیرعادی، قرقره بزرگ، فلایویل، فک متحرک، صفحه محافظ جانبی، صفحه ضامن، صندلی عقب صفحه ضامن، پیچ شکاف قابل تنظیم، فنر تنظیم مجدد، فک ثابت و فک متحرک است که در آن صفحه ضامن نیز بازی می کند. نقش بیمه

2) سنگ شکن ضربه ای را می توان با توجه به تعداد روتور به دو نوع سنگ شکن ضربه ای تک روتور و سنگ شکن ضربه ای دو روتور تقسیم کرد. سنگ شکن ضربه ای تک روتور عمدتا از روتور، میله ضربه، صفحه ضربه و بدنه دستگاه تشکیل شده است. سنگ شکن ضربه ای دو روتور عمدتاً از بدنه دستگاه، روتور مرحله اول، صفحه ضربه مرحله اول، صفحه ضربه محفظه تقسیم، صفحه ضربه سطح دوم، فنر قابل تنظیم، صفحه شبکه مرحله دوم، درایو اولیه تشکیل شده است. واحد و واحد درایو ثانویه.

2. اصل سنگ شکن

1) سنگ شکن فکی تجهیزات سنگ شکنی است که از دو صفحه فکی برای فشرده کردن و خم کردن مواد برای خرد کردن مواد سختی مختلف استفاده می کند. مکانیسم خرد کردن از فک ثابت و فک متحرک تشکیل شده است. وقتی دو فک به هم نزدیک هستند، مواد خرد می‌شوند و با خروج دو فک، مواد کوچک‌تر از دروازه تخلیه از پایین خارج می‌شوند. و عملیات خردایش آن به صورت متناوب انجام می شود.

2) سنگ شکن ضربه ای از درایو موتور استفاده می کند تا روتور را با سرعت بالا بچرخاند، مواد روی روتور و میله دمنده ضربه می زند و می شکند، و سپس آن را روی صفحه ضربه پرتاب می کند تا دوباره بشکند. این فرآیند تا زمانی تکرار می شود که مواد به اندازه ذرات مورد نظر شکسته شده و از خروجی تخلیه شود.

 

3. ویژگی های سنگ شکن

1) مزایای سنگ شکن فکی:

  • ساختار ساده، وزن سبک، قیمت پایین، ظاهر کوتاه، نگهداری و حمل و نقل آسان.
  • فرآیند خرد کردن قابل اعتماد، تنظیم راحت درگاه تخلیه سنگ معدن، و در هنگام خرد کردن سنگ مرطوب و سنگ معدن با خاک رس به راحتی مسدود نمی شود.

  معایب سنگ شکن فکی:

  • صفحه آستر پوشیدن آسان است، ظرفیت پردازش کم است و اندازه ذرات محصول خرد شده ناهموار است.
  • هنگام خرد کردن مقدار زیادی از مواد بزرگ، باید به طور یکنواخت تغذیه شود و تجهیزات تغذیه باید تنظیم شود.

2) مزایای سنگ شکن ضربه ای:

  • وزن سبک، اندازه کوچک و ظرفیت تولید بزرگ
  • ساختار ساده و نگهداری آسان
  • مصرف برق کم، حدود 1/3 برق کمتر از سنگ شکن فکی
  • اندازه ذرات یکنواخت محصولات خرد شده، محتوای بالای ذرات ریز
  • اثر خرد کردن انتخابی، خرد کردن بیش از حد کمتر و نسبت خرد کردن زیاد. پس از خرد کردن، مواد ذرات مکعبی است که می تواند الزامات عملیات خرد کردن ثانویه و خرد کردن ریز را در یک زمان تکمیل کند، فرآیند خرد کردن را ساده می کند و در سرمایه گذاری صرفه جویی می کند.

   معایب سنگ شکن ضربه ای:

  • میله ضربه و صفحه ضربه به راحتی پوشیده می شوند و باید مرتباً تعویض شوند.

4. کاربرد سنگ شکن

1) سنگ شکن فکی به طور گسترده در بسیاری از زمینه ها مانند معدن، ذوب، ساختمان، بزرگراه، راه آهن، آب و صنایع شیمیایی، خرد کردن مواد مختلف با مقاومت فشاری بیش از 320 مگاپاسکال استفاده می شود. در معادن فلزی بیشتر برای خردایش درشت و ثانویه سنگ سخت یا متوسط ​​سخت استفاده می شود و اولین انتخاب برای خردایش اولیه است.

2) سنگ شکن ضربه ای می تواند مواد مختلف درشت، متوسط ​​و ریز (گرانیت، سنگ آهک، بتن و غیره) با اندازه ذرات بیش از 500 میلی متر و مقاومت فشاری بیش از 350 مگاپاسکال را تحمل کند.

نتیجه

سنگ شکن فکی و سنگ شکن ضربه ای در ساختار، اصل، ویژگی ها و کاربرد متفاوت است. در تولید واقعی، مناسب ترین تجهیزات سنگ شکن باید با توجه به عواملی مانند سختی مواد، اندازه ذرات، مرحله خرد کردن و … انتخاب  شود . علاوه بر این دو نوع سنگ شکن، سنگ شکن های چکشی و سنگ شکن های مخروطی نیز معمولاً در صنایع معدنی و ساختمانی استفاده می شوند. در عمل، بسیاری از انواع تجهیزات خرد کردن اغلب به صورت ترکیبی برای دستیابی به اثر خرد کردن استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *