جت میکسر

میکسرهای جت مایع، پمپ های جت مشابه پمپ های جت آب هستند که برای مخلوط کردن و گردش مایعات استفاده می شوند. جت میکسر دارای شکاف های جانبی است، جایی که محیط اطراف مکیده می شود. به دلیل تلاطم زیاد در دیفیوزر، نتیجه یک اختلاط صمیمی از محرک و مایع مکش است.

مخلوط مایع خارج شده از جت میکسر به شکل مخروطی پخش می شود و مایع بیشتری را از محیط اطراف خود خارج می کند.

میکسرهای جت مایع

 • میکسرهای جت مایع، پمپ های جت مشابه پمپ های جت آب هستند که برای مخلوط کردن و گردش مایعات استفاده می شوند.
 • جت میکسر دارای شکاف های جانبی است، جایی که محیط اطراف مکیده می شود. به دلیل تلاطم زیاد در دیفیوزر، نتیجه یک اختلاط صمیمی از محرک و مایع مکش است.
 • مخلوط مایع خارج شده از جت میکسر به صورت مخروطی پخش می شود و بیشتر به درون خود می رود. مایع از محیط اطرافش .

مزایای جت میکسر

 • کنترل خودکار
 • مقاوم در برابر خوردگی و فرسایش
 • نصب آسان
 • کم هزینه
 • تعمیر و نگهداری رایگان
 • ساده و قابل اعتماد
 • سایش بسیار کم زیرا قطعات متحرک وجود ندارد
 • طیف گسترده ای از مواد مانند سرقت؛ فولاد ضد زنگ؛ چدن؛ برنز؛ تفلون و گرافیت

کاربرد جت میکسر

اختلاط و گردش سیالات در مخازن ذخیره سازی کشتی ها یا حوضچه ها

محدوده عملیات جت میکسر

 • ویسکوزیته سیال گردشی نباید خیلی زیاد باشد.
 • در غیر این صورت نمی توان اثر اختلاط کافی را تضمین کرد.
 • به عنوان یک قاعده، میکسرهای جت را می توان در همه مواردی که مایع مورد نظر هنوز می تواند توسط یک پمپ گریز از مرکز تامین شود، استفاده می شود.
 • محیط محرک باید عاری از ذرات بزرگتر باشد تا از گرفتگی نازل محرک جلوگیری شود.

الزامات نصب جت میکسر

چندین مخلوط کن در یک ظرف مخلوط و همگنی بهتری به دست می دهند تعداد تقریبی میکسرهای لازم را می توان از قاعده کلی زیر پیدا کرد:

 • مخازن بالا: 100 – 400 m³ / هر میکسر
 • مخازن و حوضچه های کم پروفیل: 30 تا 100 متر مکعب در هر میکسر
 • در صورت تمایل به کف کردن، میکسرها باید بیش از 1.5 متر زیر سطح مایع باشند.
 • برای به دست آوردن عملکرد خوب حتی با سطح مایع کم، جت میکسرها باید در عمیق ترین نقطه ممکن نصب شوند.
 • برای تعیین تعداد میکسرهای مورد نیاز، معیارهای زیر در نظر گرفته می شود:
 • هندسه و اندازه کشتی یا مخزن
 • نوع مایعی که باید مخلوط شود
 • زمان اختلاط
 • حداکثر و حداقل سطح مایع

این ترکیب است: میکسرهای جت مایع GEA در پتروشیمی و بسیاری از صنایع دیگر استفاده می شود

شرکت‌های بیشتری در صنایع پتروشیمی و شیمیایی برای مخازن ذخیره‌سازی خود به میکسرهای جت مایع از GEA متکی هستند، همانطور که اخیراً یک شرکت بزرگ معروف در صنعت پتروشیمی برای مزرعه مخزن سوخت و روغن موتور خود انجام داد.

 این ترکیب است: میکسرهای جت مایع GEA در حال استفاده در پتروشیمی و بسیاری از صنایع دیگر

میکسرهای جت مایع GEA در مخزن ذخیره روغن 80000 متر مکعب. (عکس: GEA)

مشتری از سیستم های اجکتور GEA برای تجهیز مخازن جدید، مقاوم سازی مخازن موجود و همچنین برای مخازنی که به طور ویژه برای آزمایش محصولات مایع جدید استفاده می شوند، استفاده می کند. یک جنبه مهم طراحی و چیدمان بهینه جت میکسرها در مخزن است. تمام مزارع مخازن و تاسیسات ذخیره سازی با تکنولوژی GEA دو مزیت عمده برای مشتریان دارند: زمان اختلاط کاهش یافته و کیفیت اختلاط در مقایسه با سیستم های اختلاط قبلی بهینه شده است.

جت پمپ – یک فناوری واقعی با کارایی بالا – همچنین در پروژه آریان از اولویت بالایی برخوردار است
پمپ های جت که به نام اجکتور نیز شناخته می شوند، وسایلی برای انتقال، فشرده سازی و مخلوط کردن گازها، بخارات، مایعات و جامدات و برای تولید خلاء هستند. اصل: یک پمپ جت عمل پمپاژ را توسط یک جت سیال (محیط محرکه) ایجاد می کند، که با تبادل ضربه ای، محیط دیگری (محیط مکش) را مکیده، شتاب می دهد و فشرده می کند/انتقال می دهد. اجکتور معمولاً پمپی است که فشار منفی ایجاد می کند، یعنی عمدتاً اثر فشرده سازی دارد.

صحبت از خلاء: پمپ های جت GEA قبلاً با موفقیت در تولید خلاء در پروژه فضایی اروپا “آریان” و آزمایش های مربوطه استفاده شده است.

جت پمپ های GEA دارای طیف وسیعی از مزایا هستند. اساساً، طراحی ساده آنها آنها را به ویژه قوی و کم تعمیر و سایش می کند، زیرا فاقد قطعات متحرک و محرک داخلی هستند و فقط از یک نازل محرک، دیفیوزر و سر تشکیل شده اند. به دلیل تنش مکانیکی نسبتا کم، پمپ های جت می توانند از مواد ویژه مقاوم در برابر حرارت و شیمیایی مانند گرافیت نیز ساخته شوند. علاوه بر این، دستیابی به نسبت تراکم بسیار بالا با فشار حرکتی بالا امکان پذیر است. این امر به ویژه برای فناوری خلاء تعیین کننده است. یک مزیت بسیار مهم و مهم دیگر پمپ های جت: از آنجایی که قطعات چرخشی وجود ندارد، آنها داغ کار نمی کنند و بنابراین می توانند در اتمسفرهای بالقوه انفجاری نیز استفاده شوند. پمپ های جت GEA در نصب و راه اندازی نیز یک مزیت دارند: طراحی آنها باعث می شود از نظر نصب و نصب بسیار انعطاف پذیر باشند.

آزمایش دقیق در آزمایشگاه آزمایش GEA در کارلسروهه

تمام اجکتورهای GEA که با بخار حرکتی کار می کنند در اینجا به طور کامل آزمایش می شوند. نتایج تحقیقات تمام اجکتورهای GEA مورد بررسی در یک پایگاه داده بزرگ وارد شد. با کمک این پایگاه داده، GEA می تواند اطلاعات مهمی برای بهبود طراحی مکانیکی به دست آورد. این آزمایش‌های «قلب و کلیه» همچنین به تأکید بر شهرت GEA به عنوان یک شریک قابل اعتماد و متخصص فناوری با تجربه در پمپ‌های جت کمک می‌کند.

رویکرد GEA: نزدیک به مشتری و همکاری برای یافتن بهترین راه حل خاص

یک ژکتور یا یک میکسر جت مایع “خارج از قفسه” به ندرت در دسترس است. GEA به شدت با مشتریان خود کار می کند، زیرا هر مخزن و هر کارخانه متفاوت است. بسیاری از مشتریان قبلاً مخازن یا کارخانه های خود را در جای خود قرار داده اند یا دارای ابعاد هستند. در بیشتر موارد، نازل های اتصالات از قبل نصب شده اند. در مورد میکسرهای جت مایع نیز به منظور بهینه سازی فرآیند اختلاط، مشتری در صورت درخواست در موقعیت و تراز بهینه میکسرهای جت مایع توصیه و پشتیبانی می شود. کیفیت اختلاط و زمان اختلاط باید مناسب باشد.

مشتریان برای انتخاب قدرت و همچنین انتخاب جریان و فشار محرکه به کمک نیاز دارند. کارشناسان GEA به پارامترهای تجهیزات مشتری نگاه می کنند تا حدی را ارزیابی کنند که میکسرهای جت مایع تا چه حد می توانند به بهترین شکل اصلاح شوند و کار کنند. تمرکز همیشه بر این است که چگونه سیستم مشتری یا اجکتورهای GEA را می توان برای دستیابی به بهترین نتایج با اجکتورهای GEA تطبیق داد. کارشناسان GEA از تجربه به دست آمده از آزمایشات در آزمایشگاه آزمایش GEA و از سوابق آزمایش های قبلی که در طول دهه ها مستند شده اند، بهره می برند.

تکنیک های مدرن برای شبیه سازی جریان در حال استفاده

GEA از شبیه سازی های CFD (Computational Fluid Dynamics) برای تجزیه و تحلیل شرایط جریان و اثرات اختلاط در مخازن برای بهینه سازی طراحی و آرایش جت میکسرها استفاده می کند. هدف دستیابی به بهترین نتیجه اختلاط برای مشتری و جلوگیری از مشکلات بالقوه در فرآیندهای اختلاط قبل از وقوع در واقعیت است.

ویدیوی اطلاعات جدید علاقه زیادی را برمی انگیزد
GEA یک ویدیوی اطلاعاتی برای تجسم عملکرد و کاربردهای احتمالی پمپ های جت تهیه کرده است. به طور مختصر و بسیار واضح نشان می دهد که اجکتور چیست و زمینه های کاربردی چقدر متنوع است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *