جوشکاری MIG برای چه مواردی استفاده می شود؟

جوشکاری گاز خنثی فلزی (MIG) معمولاً در صنایع خودروسازی، ساخت‌وساز، تولید بالا، هوافضا، راه‌آهن و کشتی‌رانی استفاده می‌شود. همچنین در بسیاری از بازارهای تخصصی مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر علاقه مندان به جوشکاری و دست سازان به دلیل سهولت استفاده، دارای دستگاه MIG هستند .

خواه اقلام خانگی آلومینیومی سبک وزن، قاب ماشین، یا ساخت و ساز فولادی سنگین، متوجه خواهید شد که جوشکاری MIG استفاده می شود.

این یک شکل همه کاره از جوشکاری است که با فلزات متعدد استفاده می شود. اما جوشکاری MIG زمانی می درخشد که به جوشکاری با حجم بالا نیاز دارید که باید در بازه زمانی کوتاهی تکمیل شود.

بنابراین، ابتدا به انواع مختلف فلزی که می توان با MIG جوش داد، نگاهی بیندازیم.

جوش MIG برای چه فلزاتی استفاده می شود؟

فولادها

انواع مختلفی از فولاد وجود دارد: کربن، آلیاژی، ضد زنگ و فولاد ابزار، به نام چند. فولاد کربنی ساده ترین فلز برای جوش MIG است. به همین دلیل، بیشتر از هر فلز دیگری استفاده می شود.

در برخی موارد، احتمالاً با فولاد کربنی کار خواهید کرد. این کم هزینه ترین فلز است و بسیار همه کاره است. از جوش MIG می توان برای پیش ساخته شدن قطعات ساختمانی مانند پله ها و ریل ها و حتی برای تعمیر چهارچوب خودرو استفاده کرد. همچنین می‌توانید پروژه‌های فولادی ظریف‌تری مانند وسایل روشنایی و مبلمان را با MIG جوش دهید.

فولاد یک فلز عالی برای یادگیری طناب های جوشکاری MIG است. بسته به ضخامت فلز، باید سرعت سیم و ولتاژ دستگاه جوش خود را تنظیم کنید. در مجموع، فولاد یک فلز ساده برای جوش MIG است و برای یادگیری مبتدیان ایده آل است.

آلومینیوم

مانند فولاد، آلومینیوم انواع مختلفی دارد. با این حال، تفاوت های عمده ای در جوشکاری MIG آلومینیوم وجود دارد. این بسیار سبک تر از فولاد است، بنابراین نمی تواند گرمای شدید را تا زمانی که فولاد تحمل کند.

جوش دادن درست آن به یک دست سریع و ظریف نیاز دارد و سرعت سیم شما باید بیشتر از فولاد باشد. همچنین فشار دادن جوش بهترین انتخاب برای جلوگیری از جوش های آلوده است.

همه اینها به این معنی است که تولید یک جوش بد آسان تر است. برای جلوگیری از آن، قبل از شروع جوشکاری MIG با آلومینیوم، باید چندین متغیر را در نظر بگیرید. هنگام انجام پروژه، دانستن ضخامت و نوع آلیاژ آن بسیار مهم است.

همیشه با فلز تمیز شروع کنید و از یک برس فولادی ضد زنگ یا سیم آلومینیومی برای حذف اکسید از سطح استفاده کنید. حذف این لایه اکسید برای جلوگیری از آلوده شدن مهره بسیار مهم است. همچنین، پس از مسواک زدن، مفصل را پاک کنید تا زباله ها از بین بروند.

لایه اکسید آلومینیوم

رایج ترین انتخاب گاز محافظ 100% آرگون است و سیم 4043 یا 5356 برای جوشکاری آلومینیوم MIG معمول است.

اگر صحبت از سیم شد، آلومینیوم نرم تر و انعطاف پذیرتر از فولاد است. این باعث می شود که فشار از طریق سرب سخت تر شود و ممکن است مسدود شود یا “لانه های” سیم در فیدر سیم ایجاد شود.

برای جلوگیری از این امر، می توانید از آسترهای مختلف با اصطکاک کمتر با سیم استفاده کنید و فشار دادن آن را به مشعل آسان تر می کند. یا، می توانید از یک تفنگ قرقره استفاده کنید که نیازی به فشار دادن سیم از طریق سرب را از بین می برد.

فولاد ضد زنگ

میگ جوش مهره های فولادی ضد زنگ

در حالی که آلیاژهای مختلف متعددی وجود دارد، به طور کلی، فولاد ضد زنگ برخی از موارد مشترک با فولاد و آلومینیوم را دارد. این نوعی فولاد است، بنابراین مانند آلومینیوم سبک نیست. اما قبل از جوشکاری باید به همان روش تمیز شود زیرا جوش ها به راحتی می توانند مانند آلومینیوم آلوده شوند.

نوع سیم و گاز جزئیاتی هستند که قطعاً باید قبل از شروع کار با فولاد ضد زنگ تأیید کنید. مهمترین عامل در مورد گاز این است که شما باید کمتر از 5 درصد دی اکسید کربن در گاز محافظ خود داشته باشید.

رایج ترین سیم های مورد استفاده 308، 309 و 316 هستند، اما باید مطمئن شوید که سیم مورد استفاده برای آلیاژ خاصی از ضد زنگ که جوش می دهید طراحی شده است. ارزش بررسی مجدد این موضوع را دارد زیرا آلیاژهای زیادی از فولاد ضد زنگ وجود دارد.

شما می خواهید جوش خود را با فولاد ضد زنگ فشار دهید تا پوشش گاز مناسب را حفظ کنید. مانند هر نوع جوشکاری، سرعت ثابتی را حفظ کنید که خیلی سریع یا خیلی کند نباشد. ممکن است کمی تمرین لازم باشد زیرا فولاد ضد زنگ تمایل دارد تکنیک های جوشکاری ناسازگار را به وضوح بیشتر از فولاد معمولی نشان دهد.

بیشتر بخوانید : MIG Welding Stainless Steel

منیزیم

به راحتی می توان فرض کرد که منیزیم جوشکاری MIG با آلومینیوم یکسان است، با توجه به اینکه چقدر به نظر می رسد و احساس می شود. هر دوی آنها به یک دست ثابت نیاز دارند، از گاز آرگون خالص استفاده می کنند و به سرعت تغذیه سیم بالایی نیاز دارند.

بیشتر تنظیمات دستگاه شما می تواند مانند آلومینیوم باشد. اکثر جوشکارها از فرآیند MIG برای جوش دادن منیزیم که در سمت ضخیم تر است استفاده می کنند. منیزیم در هنگام نازک شدن به ظرافت بیشتری نیاز دارد، بنابراین جوشکاری TIG با گیج های نازک تر گزینه بهتری است.

اما هنگام جوشکاری MIG منیزیم نیز یک تفاوت اساسی وجود دارد. سیم مورد نیاز متفاوت است. اگر منیزیم را با سیمی که برای آلومینیوم ساخته شده است جوش دهید، می شکند. سیم مناسب هم به سختی پیدا می شود و هم بسیار گران است. اگر قصد شکار را دارید، به دنبال سیم AZ61A باشید، این همان چیزی است که می خواهید.

چدن

من چدن را در نظر نمی گیرم زیرا فلزی عالی برای جوشکاری MIG است. به طور کلی یک ماده جوشکاری عالی نیست. اما اگر با ویژگی های منحصر به فرد آن آشنا باشید، می توان آن را جوش داد.

من اشتباهاً در گذشته قطعات چدنی را خراب کردم زیرا اطلاعات کافی در مورد خواص آنها نداشتم. زمستان بود و چدن قبل از جوشکاری باید از قبل گرم می شد. می توانید از مشعل استفاده کنید تا فلز به آرامی داغ شود. برای شروع، مشعل را از چدن دورتر نگه دارید و با گرم شدن قطعه آن را نزدیکتر کنید. باید روند کندی داشته باشد.

جوش دادن کل قطعه به یکباره نیز می تواند باعث ایجاد ترک شود. بنابراین، جوشکاری هر اینچ یا بیشتر را متوقف کنید تا دما یکسان شود. مفصل نیز باید به آرامی خنک شود وگرنه ترک خواهد خورد. مجدداً با استفاده از مشعل خود، می توانید هر 30 ثانیه به مدت چند دقیقه حرارت را به تدریج کاهش دهید و خنک شدن تدریجی را فراهم کنید.

کاربردهایی که با MIG Welding به خوبی کار می کنند

صدای بلند

چیز مورد علاقه من در مورد MIG سرعت کار است. هنگام جوشکاری چوبی، فقط می توانید خیلی سریع پیش بروید. از طرف دیگر، MIG از گاز محافظ استفاده می کند، نه شار، و شما می توانید سرعت تغذیه سیم را برای هماهنگی با حرکات خود تنظیم کنید. این امکان رسوب پرکننده بیشتری را فراهم می‌کند و با هر عبور مشعل، چسبندگی بیشتری ایجاد می‌شود.

چه در حال کار با قطعات بزرگی باشید که به جوش های طولانی نیاز دارند یا قطعات کوچکی که فقط به جوش های یک اینچی نیاز دارند، استفاده از MIG احتمالا سریعتر از چسب است. بنابراین، تا زمانی که تنظیمات شما شماره گیری شده باشد و تکنیک شما مناسب باشد، می توانید از طریق مشاغل پرواز کنید. هرچه راحت‌تر باشید، می‌توانید با تنظیمات خود جاه‌طلبی بیشتری داشته باشید.

در یک کار، قطعات کوچکی را جوش دادم که با استفاده از یک جوشکار چوبی زمان زیادی طول می کشید. مشخص شد که لازم نیست انتهای یک چوب بلند را با تفنگ MIG به فضاهای کوچک نشانه گیری کنید.

برخلاف جوشکاری چوبی، می‌توانید اسلحه را در هر جایی پایین بیاورید بدون اینکه الکترود سعی کند خودش را به میز یا هر فلز دیگری در نزدیکی خود جوش دهد. این هنگام حرکت دادن قطعات روی میز و خارج کردن آن با سرعت بالا مفید است.

جوش های خودکار

جوشکاری خودکار MIG چیزی است که هنگام عبور از یک جوشکار MIG با برنامه نویسی و ماشین آلات (به عنوان مثال، روبات ها) بدست می آورید. امروزه تعداد ماشین‌های کامپیوتری که MIG جوش می‌دهند، روز به روز در حال افزایش است.

برخی جوش های نقطه ای ساده انجام می دهند، در حالی که برخی دیگر می توانند مهره های بلند و زیبا را اجرا کنند. هنگامی که فرض اصلی جوشکاری MIG را با سایر دستگاه ها ترکیب کنید، اتفاقات شگفت انگیزی می تواند رخ دهد. بعداً در مورد رباتیک و جوشکاری MIG صحبت خواهیم کرد.

سیستم های جوشکاری خودکار MIG با انواع فلزات مختلف، از فولاد کربنی ملایم گرفته تا فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و سایر فلزات غیر آهنی کار می کنند. آنها می توانند همه چیز را از فلزات گیج بسیار نازک گرفته تا قطعات ساختاری بزرگ مانند تیرها و تیرچه ها را جوش دهند.

جوشکاری MIG خودکار در دسترس تر می شود. با پیشرفت فناوری، شرکت‌های بیشتری دستگاه‌های جوش خودکار را به صورت آنلاین عرضه خواهند کرد.

جوشکاری MIG در چه صنایعی استفاده می شود؟

ساخت

جوشکاری MIG در انواع مشاغل تولیدی کاربرد دارد. ماشین‌های MIG سبک و سنگین در بسیاری از بخش‌های تولیدی، از قطعات کوچک برای دکوراسیون منزل گرفته تا قطعات پیش ساخته ساختمانی بزرگ، استفاده می‌شوند.

دستگاه MIG معمولاً چیزها را در حجم بالا در خط مونتاژ می سازد. اگر به صورت دستی تولید انبوه شود، احتمال زیادی وجود دارد که MIG جوش داده شده باشد.

ساخت و ساز

بیشتر ساختمان های برجسته تری که می بینید از فولاد استفاده می کنند. به طور معمول، شما ماشین های MIG را در سایت های کار پیدا نمی کنید. اما جوش های MIG اغلب برای ایجاد قطعات مورد استفاده در ساخت ساختمان های جدید استفاده می شود.

من بر اساس تجربه، انواع مختلفی از قطعات ساختمانی را با دستگاه MIG در مغازه ساخته ام. مانند پله ها، نرده ها و نردبان ها. از ماشین های سنگین MIG نیز برای ایجاد تیرچه های میله ای در هر اندازه استفاده می شود.

هر قطعه جوش داده شده در مغازه معمولاً با استفاده از جوشکار چوبی در محل نصب می شود. سرنخ های جوشکار MIG به اندازه کافی بلند نیستند تا تیرچه ها و تیرهای میله را در چندین طبقه در هوا جوش دهند.

خودرو

بدنه ماشین خودکار جوش میگ

با پیشرفت تکنولوژی، جوشکاری در صنعت خودرو خودکارتر می شود. در چند دهه گذشته، پیشرفت‌ها می‌توانند در نهایت جوشکاری دستی را در تولید خودروهای جدید حذف کنند.

با این حال، MIG اغلب بهترین مسیر برای انجام تعمیرات است. شما می توانید بیشتر آسیب های بدنه خودرو را با استفاده از جوش MIG دستی تعمیر کنید. همچنین می تواند آسیب های سیستم اگزوز را ترمیم کند.

مواقعی وجود دارد که MIG بهترین انتخاب برای تعمیر خودرو نیست. چرخ های آلیاژی آلومینیومی مثال خوبی هستند. در این مورد بهتر است از دستگاه TIG استفاده کنید.

رباتیک

جوشکار رباتیک از

با پیشرفت های تکنولوژیکی، اتوماسیون جوشکاری MIG نیز رو به جلو حرکت می کند. هنگامی که رباتیک را در سیستم‌های جوشکاری خودکار معرفی می‌کنید، به سطح جدید و بهبود یافته‌ای از بهره‌وری دست می‌یابید.

انواع مختلفی از جوشکاری در رباتیک استفاده می شود. MIG به بهترین وجه برای کارهای ساده ای که باید به سرعت انجام شوند استفاده می شود. اتوماسیون سرعت ارائه شده توسط جوشکاری MIG را می گیرد و آن را یک درجه بالا می برد.

بازوهای رباتیک نیاز به نگهداری دارند، اما مانند بازوهای انسان خسته نمی شوند. آنها همچنین بسیار سازگارتر هستند و جوش های کامل و یکنواختی را ایجاد می کنند. این به این دلیل است که آنها فقط می توانند کاری را انجام دهند که برای انجام آن برنامه ریزی شده اند و اشتباهات اساسا غیرممکن است.

مزایا و معایب جوشکاری MIG

تطبیق پذیری و سرعت جوشکاری MIG مزیت های جدی است، به خصوص اگر در یک مغازه هستید و نیاز به ساخت مقادیر زیادی از قطعات در مدت زمان کوتاه دارید.

MIG سهولت استفاده، انعطاف پذیری و سرعت بی نظیری دارد. این‌ها این واقعیت را جبران می‌کنند که TIG جوش‌های زیباتری تولید می‌کند و TIG نمی‌تواند آزادانه در سایت‌های کار استفاده شود.

مزایای

  • حجم های جوشکاری بالا را می توان در مدت زمان کوتاهی تکمیل کرد
  • آسان برای یادگیری
  • با طیف وسیعی از فلزات کار می کند
  • جوش های قوی و تمیز
  • به طور موثر فلز پرکننده بیشتری را با پاس های کمتر منتقل می کند

معایب

  • تحرک کمتری نسبت به جوشکاری چوبی
  • می توان از موقعیت های محدود استفاده کرد
  • هزینه های راه اندازی بالقوه بالا
  • جوش ها به زیبایی TIG نیستند

سوالات متداول

تفاوت بین جوشکاری MIG و TIG چیست؟

هر دو MIG و TIG از قوس الکتریکی برای ایجاد جوش استفاده می کنند، اما آنها این کار را متفاوت انجام می دهند.

در جایی که یک تفنگ MIG حاوی همه چیزهایی است که برای جوشکاری نیاز دارید، TIG از یک الکترود تنگستن غیرقابل مصرف در یک دست و یک میله پرکننده در دست دیگر استفاده می کند.

TIG به دلیل ایجاد جوش های بسیار دقیق و تمیز که MIG قادر به انجام آن نیست شناخته شده است. اما استفاده از MIG آسانتر و سریعتر است.

جوشکاری MIG بدون گاز چیست؟

در جوشکاری MIG بدون گاز از یک سیم هسته شار به جای مخزن گاز بی اثر برای محافظت از جوش استفاده می شود.

شار ذوب می شود و گاز مورد نیاز برای محافظت از جوش را فراهم می کند. گاز بدون گاز چندان صاف نیست و سرباره تولید می کند که باید از سطح جوش تمیز شود.

هنگامی که از سیم های شاردار استفاده می کنید، دستیابی به یک جوش تمیز و بدون عیب سخت تر است. آنها تمایل بیشتری به پاشیدن دارند تا استفاده از سیم جامد و جوش MIG گاز.

آیا جوشکاری MIG گران است؟

شما می توانید ماشین های ارزان قیمت MIG را پیدا کنید که از حدود 200 دلار شروع می شود. کیفیت و قیمت با تجهیزات جوشکاری همراه است، بنابراین هنگام خرید تجهیزات جوش این نکته را در نظر داشته باشید. هنگام خرید مراقب باشید؛ بسیاری از جوشکارهای هسته شار می گویند که جوشکار MIG هستند. اما از گاز بی اثر استفاده نمی کنند.

قرقره های سیم MIG حدود 20 دلار شروع می شود. باز هم قیمت با کیفیت بالا می رود. در مورد گاز، مشابه خرید پروپان است که پس از در اختیار داشتن مخزن، ارزان تر است. مخزن بین 100 تا 200 دلار برای شما هزینه دارد که برای شارژ مجدد به زیر 100 دلار کاهش می یابد.

بسته بندی آن

ممکن است به نظر برسد که باید در آن زیاد بپذیرید، به خصوص اگر در حال شروع سفر جوشکاری خود هستید. اما بعد از اینکه چند بار جوش دادید، خیلی سخت نیست. MIG ساده ترین نوع جوشکاری است که می توان در کمترین زمان از آن استفاده کرد.

اگر شما کسی هستید که به جوشکاری فکر می کنید، MIG جایی است که من شروع به کار را توصیه می کنم. این به شما امکان می دهد انواع مختلفی از مواد را امتحان کنید، و به اندازه کافی انعطاف پذیر است که در جهات مختلف حرکت کند. با دستگاه MIG می توانید چیزهای زیادی بسازید.

به همین دلیل است که متوجه می‌شوید که توسط دست‌سازها و جوشکاران حرفه‌ای در صنایعی مانند خودروسازی، ساخت‌وساز، تولید با تولید بالا، هوافضا، راه‌آهن و کشتیرانی استفاده می‌شود.

تنها چیزی که نیاز دارید علاقه کافی برای شروع و تمایل به یادگیری چیزهای جدید است. فقط به یاد داشته باشید که جوشکاری چند خطر ایمنی ذاتی دارد، بنابراین حتماً اقدامات لازم را برای محافظت از خود انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *