سنسور های ORP , PH اینجکتا و سکو

معرفی سنسور های ORP , PH اینجکتا و سکو

سنسور های ORP , PH اینجکتا و سکو پارامترهای مهم کیفیت آب هستند که جزئی از ابزار دقیق محسوب می شوند ، همچنین و طیف گسترده ای از کاربردهای فرآیند به توانایی اندازه گیری و کنترل هر یک بستگی دارد. هر دو pH و ORP نشان دهنده انواع فعالیت یونی در مایعات هستند – pH فعالیت یون هیدروژن را اندازه گیری می کند در حالی که ORP نشان دهنده انتقال پتانسیل الکترون ها بین مواد شیمیایی یا ترکیبات شیمیایی است. حسگرهای pH و ORP برای مقاومت در برابر یون‌های مسموم‌سازی طراحی شده‌اند و از فناوری جدید برای اطمینان از ارتباط دقیق قرائت‌ها استفاده می‌کنند.

پروب های pH و ORP هر دو برای اندازه گیری شدت اسیدی محلول های مایع استفاده می شوند. یک کاوشگر pH اسیدیته را در مقیاسی از 0 تا 14 اندازه گیری می کند که 0 اسیدی ترین و 14 اساسی ترین است. به طور مشابه، یک کاوشگر پتانسیل کاهش اکسیداسیون (ORP) ولتاژی متناسب با تمایل محلول برای به دست آوردن یا از دست دادن الکترون از مواد دیگر برمی گرداند.

سنسور های ORP , PH اینجکتا و سکو

توجه: باید از استفاده از چندین پروب در یک محلول خودداری کنید، زیرا ممکن است با یکدیگر تداخل الکتریکی ایجاد کنند. اگر با ناپایداری دستگاه یا اندازه‌گیری‌های اشتباه مواجه هستید، سایر دستگاه‌های الکتریکی (سایر سنسورها، پمپ‌های الکتریکی و غیره) را از محلول خارج کرده و دوباره امتحان کنید.

نحوه ی عملکرد سنسور های ORP , PH اینجکتا و سکو

سنسور های ORP , PH اینجکتا و سکو با ایجاد یک سلول ولتایی کوچک (باتری) بین سیال موجود در آنها و محلولی که در آن غوطه ور شده اند، کار می کنند. سپس ولتاژ اندازه گیری شده به pH یا پتانسیل اکسیداسیون/کاهش تبدیل می شود.

پروب های pH مدرن دارای اجزای زیر هستند:

  • بدنه الکترود، معمولاً از شیشه غیر رسانا یا پلاستیک های مقاوم در برابر ضربه ساخته شده است.
  • الکترود مرجع معمولاً از همان فلزات الکترود اصلی تشکیل است.
  • ناحیه اتصال بین محلول مورد مطالعه و محلول مرجع که معمولاً از سرامیک یا مویین با الیاف آزبست یا کوارتز ساخته می شود.
  • محلول مرجع، معمولاً 0.1 mol/L KCl است.
  • الکترود داخلی که معمولاً از کلرید نقره یا کالومل (Mercury(I) chloride) می شود.
  • محلول مرجع داخلی، محلول بافر خنثی 0.1 mol/L KCl.
  • بخش حسگر الکترود، یک لامپ ساخت و از نوع خاصی از شیشه است.
  • هنگام استفاده از الکترود کلرید نقره، مقدار کمی AgCl می تواند در داخل حباب شیشه ای رسوب کند.

سنسور های ORP , PH اینجکتا و سکو

انواع الکترود ها

دو نوع پروب pH و ORP  هستند. آنها کمابیش به یک شکل ساخت می شوند، تنها تفاوت آنها در مواد شیمیایی موجود در آنها برای تشکیل باتری است. مواد شیمیایی مختلف به این معنی است که آنها مقدار متفاوتی را اندازه گیری می کنند. تنها تصمیمی که باید هنگام انتخاب بین یک پروب pH و یک پروب ORP گرفت این است که می‌خواهید خروجی در چه مقیاسی باشد.

به طور کلی می توانید از هر نوع الکترود با Phidget ADP1000 – pH یا آداپتور pH/ORP 1130 استفاده کنید که از طریق اتصال BNC، pH، ORP یا موارد دیگر متصل می شود. یک الکترود رسانایی که از کانکتور BNC استفاده می کند نیز ممکن است با این آداپتور کار کند. فقط مطمئن شوید که خروجی پروب در محدود ولتاژ ورودی پذیرفت و برای آداپتور قرار می گیرد.

سنسور های ORP , PH اینجکتا و سکو

مراقبت از الکترود

کالیبراسیون الکترود

از آنجایی که الکترودهای PH شیشه ای غلظت H+ را نسبت به نیمه سلول های مرجع خود اندازه گیری می کنند، باید به صورت دوره ای کالیبره شوند تا از اندازه گیری های دقیق و قابل تکرار اطمینان حاصل شود. اگرچه کالیبراسیون در برابر یک بافر مرجع pH (کالیبراسیون یک نقطه) معمولاً اندازه گیری دقیق pH را تضمین می کند، کالیبراسیون های مکرر دو نقطه یا حتی سه نقطه مطمئن ترین نتایج را تضمین می کند. مطمئن شوید که سیستم pH شما دارای بافرهای کالیبراسیون برای طیف وسیعی از مقادیر pH  است.

سنسور های ORP , PH اینجکتا و سکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *