پمپ جابجایی مثبت

13 مزیت پمپ های جابجایی مثبت (پمپ های PD)

اطلاعات زیر از دوره خودآموز موسسه هیدرولیک با عنوان: پمپ های جابجایی مثبت: اصول، طراحی و کاربردها می باشد.

در زیر 13 دلیل برای پیشنهاد استفاده از پمپ های جابجایی مثبت (PD) توسط موسسه هیدرولیک ذکر شده است.

ویژگی های سیالات

ویسکوزیته بالا

فن‌آوری‌های چرخشی انتخابی و پمپ‌های پیستونی هوا به راحتی سیالات بسیار چسبناک را کنترل می‌کنند. به دلیل تلفات اصطکاک زیاد در پمپ های سانتریفیوژ، دبی و راندمان آن ها از 500 SSU شروع می شود. با این حال، جریان و راندمان در یک پمپ دوار معمولاً با ویسکوزیته افزایش می یابد. پمپ های جابجایی مثبت می توانند سیالاتی با ویسکوزیته چند میلیون SSU را مدیریت کنند.

ویسکوزیته کم و متغیر

پمپ های جابجایی مثبت، مانند پره یا دیافراگم دوگانه با هوا (AODD)، اغلب بر روی سیالات بسیار نازک اعمال می شوند. سایر مایعات، مانند روغن، ویسکوزیته ای دارند که با دما تغییر می کند. در مایعات با ویسکوزیته متغیر، یک تغییر نسبتاً کوچک در ویسکوزیته ممکن است تأثیر زیادی بر بازده سانتریفیوژ داشته باشد اما تأثیر کمی بر بازده پمپ جابجایی مثبت داشته باشد.

پمپ برشی کم مورد نیاز است

در بسیاری از کاربردهای سیال، برش مایع مشکلی نیست. با این حال، در برخی از برنامه ها حیاتی است. پمپ های جابجایی مثبت در جابجایی سیالات حساس به برشی برتری دارند.

قابلیت جابجایی مواد جامد

پمپ‌های حفره‌ای پیشرونده که لجن با محتوای جامد بالا را در یک کارخانه تصفیه زباله جابه‌جا می‌کنند و پمپ‌های رفت و برگشتی روی خط لوله دوغاب زغال سنگ با محتوای جامد تا 40 درصد وزنی اعمال می‌شوند. این گاهی اوقات یک مشخصه پمپ جابجایی مثبت تعجب آور است، اما کاربردهای بسیار متنوعی به عنوان مثال ارائه می شود.

جریان چند فازی

منبع ثابت مایع یک نیاز پمپ گریز از مرکز است، اما متأسفانه همه فرآیندها چنین منابع ثابتی را ارائه نمی دهند. اگر مایع کافی وجود نداشته باشد، یک حباب گاز در مکش ایجاد می شود و باعث از بین رفتن پرایم می شود (پمپ پمپاژ را متوقف می کند). از سوی دیگر، پمپ های جابجایی مثبت، قادر به مدیریت درصد بالایی از هوا یا گاز هستند.

شرایط فرآیند

فشار بالا

فراتر از محدوده پمپ های گریز از مرکز، بسیاری از کاربردهای شیمیایی، سندبلاست و برش آب با فشار بالا هستند که در آنها فناوری پمپ جابجایی مثبت غالب است.

جریان کم

جریان زیر 100-gpm و بالاتر از 200-psi فرصت های کاربردی بسیار خوبی برای فناوری پمپ جابجایی مثبت فراهم می کند.

بهره وری

برای سیالات چسبناک که هم پمپ های جابجایی مثبت و هم پمپ های گریز از مرکز می توانند کار کنند، پمپ های جابجایی مثبت اغلب می توانند 10 تا 40 نقطه کارآمدتر از پمپ های گریز از مرکز باشند.

ترکیبی از فشار بالا / تقاضای جریان کم راندمان

هر یک از سه ویژگی قبلی به صورت جداگانه دلیلی برای استفاده از پمپ های جابجایی مثبت است. با این حال، در برنامه هایی که همه این شرایط به طور همزمان رخ می دهند، یک راه حل پمپ جابجایی مثبت ایده آل است.

الزامات سیستم زیست محیطی

پمپاژ بدون مهر و موم (بدون مهر و موم شفت)

درایوهای مغناطیسی و موتور پمپ های کنسرو شده در طرح های پمپ جابجایی مثبت موجود هستند. این نیاز همچنین با طراحی هایی که در آن محیط پمپاژ دارای نفوذ شفت نیست، مانند پمپ های پریستالتیک یا دیافراگمی، برآورده می شود.

شرایط خود پراینگ و ورودی

قابلیت خود پرایم کردن یک ویژگی مفید برای پمپ های جابجایی مثبت است زیرا باعث انعطاف پذیری قابل توجهی در چیدمان سیستم می شود و نیاز به سیستم های پرایم مکش را از بین می برد. پمپ های جابجایی مثبت خود پرایم شونده هستند، دارای قابلیت بالابر مکش عالی (بالا بردن مایعات در سمت مکش) هستند و می توانند به سمت خلاء نزدیک شوند.

کنترل جریان

جریان ثابت در برابر فشار متغیر سیستم

در یک سرعت ثابت، پمپ های جابجایی مثبت جریان عملاً ثابتی را ارائه می دهند. جریان ثابت است حتی اگر فشار سیستم تغییر کند که در سیستم های خاص شرایط مطلوبی است.

اندازه گیری دقیق و قابل تکرار

از آنجایی که پمپ جابجایی مثبت یک دستگاه جریان ثابت است، طرح‌های خاصی که لغزش را محدود می‌کنند برای اندازه‌گیری سیالات در داخل یا خارج از سیستم ایده‌آل هستند. این اپلیکیشن البته نیاز به دقت و تکرارپذیری دارد. همچنین ممکن است نیاز به تغییر جریان داشته باشد که معمولاً به صورت مکانیکی یا الکترونیکی با تغییر سرعت به دست می‌آید.

پمپ های جابجایی مثبت | پمپ های PD

پمپ‌های جابجایی مثبت یا پمپ‌های PD شکلی از پمپ خلاء هستند که جریان ثابتی از سیالات را ایجاد می‌کنند که مایعات را با سرعت ثابت در سیستم حرکت می‌دهند. پمپ های PD قادر به جابجایی انواع سیالات مانند دوغاب و لجن، گل، روغن، مواد شیمیایی، خمیرها، خمیرها، ضایعات، غذاها و سایر مایعات هستند. پمپ جابجایی مثبت از مکانیزم یا مکانیسم هایی برای ایجاد مکش یا خلاء استفاده می کند که قبل از عبور سیال در محفظه خود را به داخل می کشد و می گیرد. پمپ جابجایی مثبت برای مایعات با ویسکوزیته بالاتر که با دبی کمتر اما فشار بالاتری حمل می شوند ایده آل است. پمپ‌های PD در دو طبقه‌بندی اصلی قرار می‌گیرند، پمپ‌های دوار و رفت و برگشتی. هر کدام شامل انواع مختلفی از پمپ ها است که با مکانیسمی که برای حرکت سیالات استفاده می کنند مشخص می شوند.

پمپ های دوار از مکانیزم چرخشی برای ایجاد مکش استفاده می کنند، در حالی که مکانیسم های پمپ های رفت و برگشتی به صورت رفت و برگشتی حرکت می کنند. انواع پمپ های دوار از چرخ دنده ها، لوب ها، پره ها و پیچ ها برای حرکت سیال استفاده می کنند. پمپ های جابجایی مثبت رفت و برگشتی از دیافراگم، پیستون و پیستون استفاده می کنند. انواع مختلف پمپ های PD همگی کاربردهایی دارند که بهترین عملکرد را دارند و همچنین پمپاژ عالی را در انواع دیگر کاربردهای متقابل ارائه می دهند.

DAE Pumps انواع مختلفی از پمپ های جابجایی مثبت با رتبه برتر را تولید می کند. مجموعه بزرگ ما از پمپ های PD سنگین مقرون به صرفه ماندگاری دارد و آرامش کامل را به شما می دهد. تیم متخصص DAE Pumps برای کمک به شما در انتخاب نوع و اندازه پمپ مناسب برای پروژه شما در دسترس است. امروز با ما تماس بگیرید!

پمپ های DAE انواع پمپ های جابجایی مثبت رفت و برگشتی را برای اهداف مختلف ارائه می دهد. از پمپ های پیستونی یا پیستونی ما برای نیازهای فشار بالا یا پمپ های دیافراگمی ما برای استفاده با مواد خطرناک یا خورنده را انتخاب کنید. ما پمپ رفت و برگشتی را برای شما در دسترس داریم.

پمپ های دوار

پمپ های دوار توسط پمپ های DAE حرکت مداوم لجن، دوغاب، گل غلیظ، مواد شیمیایی، جامدات و انواع سیالات و جامدات مخلوط را فراهم می کنند. اجازه دهید به شما کمک کنیم دنده، لوب، پره، پیچ یا پمپ دو پیچ را انتخاب کنید که برای نیاز برنامه شما مناسب است.

پمپ های جابجایی مثبت رفت و برگشتی

پمپ های جابجایی مثبت رفت و برگشتی یک حرکت رفت و برگشت را تکرار می کنند که پمپ را به داخل محفظه می کشد و سپس آنها را از انتهای دیگر بیرون می راند. سیالات با ویسکوزیته بالا مکش می شوند و سپس به سرعت به بیرون رانده می شوند. عمل مکرر می تواند باعث ایجاد ارتعاشات قوی در پمپ در حین کار شود، اما پمپ سنگین DAE Pump لرزش ها را برای عملیات روان به حداقل می رساند. هنگامی که مواد به داخل محفظه مکش می‌شوند، دریچه بسته می‌شود و اجازه خروج مایع را نمی‌دهد. هنگامی که پمپ مایعات را به بیرون می راند، دریچه اطراف خروجی باز می شود تا مایعات از تخلیه یا انتهای خروجی خارج شوند. ما پمپ های پیستونی و دیافراگمی را برای عملیات صنعتی در مقیاس بزرگ ارائه می دهیم.

پمپ های دیافراگمی:

پمپ‌های دیافراگمی از یک غشای انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنند که حجم محفظه پمپاژی که سیال را با باز کردن دریچه ورودی وارد می‌کند، گسترش می‌دهد، سپس فشرده می‌شود تا مواد را از طریق دریچه خروجی خارج کند. پمپ های دیافراگمی DAE Pumps به صورت هرمتیک آب بندی شده اند و برای پمپاژ مایعات خطرناک و خورنده ایمن هستند. آنها همچنین در تصفیه آب، رنگ ها، روغن ها، اندازه گیری، توزیع به خوبی کار می کنند. پمپ های دیافراگمی خود پرایمینگ هستند و برای کار با کاربردهای جریان کم که نیاز به خروجی فشار بالا دارند عالی هستند.

پمپ های پیستونی:

پمپ پیستونی از یک پیستون برای کشیدن مایعات و جامدات با ایجاد خلاء در محفظه برای مکش مواد و سپس بیرون راندن آنها از انتهای دیگر استفاده می کند. پیستون به طور مکرر در داخل محفظه پمپ بالا و پایین می رود تا مواد را پمپ کند. پمپ های پیستونی DAE Pumps از حلقه های O با کیفیت بالا برای اطمینان از عملکرد قابل اعتماد استفاده می کنند. از این پمپ ها می توان برای شستشوی پرفشار، تولید روغن، پاشش رنگ و سایر مایعات با ویسکوزیته پایین استفاده کرد.

پمپ های جابجایی مثبت روتاری

پمپ های جابجایی چرخشی از چرخ دنده ها و چرخ دنده ها برای عبور مایعات و جامدات از پمپ استفاده می کنند. چرخ دنده ها یا چرخ دنده های چرخان یک آب بندی با پوشش پمپ ایجاد می کنند که باعث مکش می شود. مواد به داخل پمپ کشیده می شود و بین دندانه های چرخ دنده ها/دنده های چرخشی محصور می شود و سپس به خروجی منتقل می شود. پمپ‌های DAE انواع مختلفی از پمپ‌های دوار مانند پمپ‌های دنده‌ای، پمپ‌های لوبی، پمپ‌های پره‌ای، پمپ‌های پیچی و پمپ‌های دو پیچ را ارائه می‌دهند.

پمپ های دنده ای:

پمپ های دنده ای یکی از رایج ترین انواع پمپ های جابجایی مثبت هستند. آنها حجم ثابتی از سیال را ارائه می کنند که از بین دندانه های دو چرخ دنده مشبک و پوشش عبور می کند. چرخ دنده های چرخان و جدا شدن دندان ها مکشی ایجاد می کند که مایع را از طریق ورودی به داخل می کشد. سپس چرخ دنده ها مایع را به دام می اندازند و آن را در اطراف بدنه به سمت تخلیه یا خروجی حرکت می دهند. هر چرخش باعث ایجاد ثبات در جریان سیال می شود.

دو نوع اصلی پمپ دنده ای دوار داخلی و خارجی وجود دارد. هر دو نوع از اصول مشابهی برای پمپاژ سیالات استفاده می کنند. دو چرخ دنده در داخل یک محفظه قرار دارند به گونه ای که دندان ها به هم قفل می شوند. همانطور که یک موتور یکی از چرخ دنده ها را می چرخاند، دندانه های قفل دیگری را می چرخاند. تفاوت این دو طرح در این است که یک پمپ دنده ای خارجی از چرخ دنده های کنار هم (معمولاً هم اندازه) استفاده می کند، بنابراین وقتی موتور یک دنده را می چرخاند، دیگری در جهت مخالف می چرخد. طراحی پمپ دنده داخلی از دو چرخ دنده با اندازه متفاوت استفاده می کند. یک موتور دنده کوچک را که داخل دنده بزرگتر است می چرخاند و آن را در همان جهت می چرخاند.

پمپ های DAE پمپ های دنده ای دوار اقتصادی را در هر دو نوع در اندازه های مختلف ارائه می دهد. هیچ پمپ دنده ای دیگر نمی تواند با عملکرد و دوام پمپ های ما برابری کند. به دلیل تلرانس نزدیک بین چرخ دنده ها و بدنه، اکثر پمپ های دنده ای به شدت مستعد سایش هستند، اما پمپ های دنده ای DAE Pumps از بقیه پمپ ها بهتر عمل می کنند. پمپ های ما طیف وسیعی از ویسکوزیته را پردازش می کنند و برای جابجایی سیالات در فشارهای بالا و نرخ جریان کم ایده آل هستند. پمپ های دنده ای دوار DAE Pumps به طور گسترده در تاسیسات شیمیایی برای پمپاژ سیالات با ویسکوزیته بالا استفاده می شود. آنها یکی از رایج ترین انواع پمپ ها برای جابجایی مایعات خورنده و کاربردهای برق سیال هیدرولیک هستند.

پمپ های DAE پمپ های دنده ای سازگاری در جابجایی انواع مواد دوغاب ایجاد می کنند و برای صنایع مختلفی مانند رنگ، فرآوری مواد غذایی، مواد شیمیایی، روغن و … مناسب هستند. گاز و دیگران پمپ‌های دنده‌ای دوار ما از جنس فولاد دوبلکس، فولاد ریخته‌گری و چدن و ​​سایر مواد موجود هستند. با DAE Pumps تماس بگیرید تا پمپ را مطابق با نیازهای خاص خود سفارشی کنید.

پمپ های لوب:

پمپ های لوبی مانند پمپ های چرخ دنده ای هستند که سیال در اطراف داخلی بدنه جریان دارد، اما آنها به جای چرخ دنده های دندانه دار از لوب استفاده می کنند. لوب ها با یکدیگر تماس ندارند، در نتیجه سایش را کاهش می دهند، و توسط چرخ دنده زمان بندی خارجی هدایت می شوند که می تواند به پمپ لوب اجازه دهد در هر جهت کار کند.

پمپ‌های لوبی چرخشی می‌توانند سیالات غلیظی را که مملو از مواد جامد هستند، مدیریت کنند. حرکت ملایم مواد جامد آنها به خوبی با مواد ویسکوزیته کم مخلوط می شوند و آنها را به پمپ ترجیحی برای تولید کنندگان و تولیدکنندگان غذا و شراب تبدیل می کند. پمپ‌های لوب جابجایی مثبت DAE Pumps برای این صنایع، اتصال دهنده‌های سریع رهش را برای دسترسی آسان به ورودی‌ها، خروجی‌ها، اتصالات و لوب‌ها برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن ارائه می‌کنند.

علاوه بر صنایع غذایی و آشامیدنی، کاربردهای پمپ های لوبی DAE Pumps شامل صنایع خمیر و کاغذ، نفت، گاز، شیمیایی، داروسازی، فاضلاب، بیوتکنولوژی و سایر صنایع می باشد. این نوع پمپ های دوار با یک الاستومر برای محافظت از فاصله داخلی پوشانده شده اند، همچنین پمپ های چند لوبی می توانند لرزش را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

پمپ های پره ای:

پمپ‌های پره‌ای از تیغه‌هایی استفاده می‌کنند که به عنوان پره‌ها شناخته می‌شوند که برای حرکت سیالات به داخل و خارج شیارهای روتور می‌لغزند. این عمل مکشی ایجاد می کند که مایعات را پمپ می کند. پمپ‌های پره‌ای از مجموعه‌های متعددی از پره‌ها استفاده می‌کنند که روی روتوری خارج از مرکز که نزدیک دیواره بادامک قرار دارد، نصب می‌شوند. این یک حفره هلالی شکل در طرف دیگر ایجاد می کند. تیغه ها که همیشه با دیواره بادامک در تماس هستند با روتور می چرخند. همانطور که روتور می چرخد، پره ها هنگامی که به حفره می رسند به بیرون می لغزند و سیال را به دام می اندازند. همانطور که پره ها به انتهای فضای باز می رسند، دوباره به داخل می لغزند و مایع محبوس شده سپس به دریچه خروجی یا تخلیه می رسد. پمپ های پره ای DAE Pumps در خودروسازی، بارگیری و انتقال سوخت، توزیع نوشیدنی و سایر صنایع استفاده می شود.

پمپ های پیچ:

پمپ های اسکرو و پمپ های دو مارپیچ از پیچ های چرخان برای انتقال مایعات و جامدات از یک سر پمپ به سر دیگر استفاده می کنند. عمل چرخش یک حرکت چرخشی ایجاد می کند که مواد را پمپ می کند. پمپ های دو مارپیچ مشابه پمپ پیچ هستند، اما برای قدرت بیشتر دارای پیچ دوگانه هستند. پمپ های اسکرو دارای دبی بالا و بدون لرزش هستند. آنها کاربرد بسیار خوبی در آبیاری، تولید روغن، تزریق سوخت و کاربردهای انتقال سوخت دارند.

مزیت پمپ های DAE

با بیش از 30 سال تجربه در طراحی و مهندسی پمپ، DAE Pumps نیازهای پمپاژ شما را در ذهن نگه می دارد. ما انواع پمپ های سنگین مقرون به صرفه را ارائه می دهیم که در صنایع مختلف و برای طیف گسترده ای از کاربردها استفاده می شوند. همه کاربردها یکسان نیستند، بنابراین همه پمپ ها نباید یکسان باشند. تیم مجرب ما می تواند به شما در انتخاب پمپ مناسب با توجه به نیازتان کمک کند. ما همچنین طرح های پمپ سفارشی را ارائه می دهیم.

پمپ های DAE پمپ های بادوام مقرون به صرفه ای را ارائه می دهند که دوام دارند. پمپ های ما تحت آزمایش و کنترل کیفیت گسترده قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که پمپی مطمئن و بدون نگرانی را دریافت می کنید که کار مورد نیاز شما را انجام می دهد. برای پمپ های موجود، تجهیزات لایروبی و سایر محصولاتی که آماده حمل هستند، به پمپ های DAE اعتماد کنید.

می توانید به پمپ های DAE اعتماد کنید!

 

مزایای پمپ PD

بسته به کاربرد و کاربرد، پمپ های جابجایی مثبت می توانند مزیت مشخصی نسبت به پمپ های گریز از مرکز داشته باشند. حرکت مکانیکی سیال با جابجایی مزایای خاصی نسبت به عمل گریز از مرکز دارد:

  • پمپ های PD سیالات چسبناک را به راحتی مدیریت می کنند
  • جریان ثابت سیالات بسیار قابل کنترل تر است. با دو برابر کردن اندازه و سرعت، خروجی را دو برابر کنید
  • سرعت پمپ می تواند کم باشد و باعث می شود آنها قابل کنترل، صاف و کمتر مختل شوند
  • این عمل باعث می شود که پمپ های جابجایی مثبت به خودی خود پر شوند
  • فشار تخلیه می تواند بسیار بالا باشد، به دلیل قدرت موتور، استحکام پوشش، آب بندی شفت و راندمان حجمی
  • سر مکش خالص خالص مورد نیاز (NPSHR) کم است، و در جایی که سر مکش خالص مثبت کمی در دسترس است (NPSHA) بسیار مفید است.
  • پمپ های PD دو طرفه هستند، به این معنی که می توانند در هر دو جهت، جلو و عقب پمپاژ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *