پتانسیل زتا

معرفی دستگاه پتانسیل‌زتا

 • ابزاری قوی در آنالیز خواص فیزیکی نانو ذرات
 • اندازه گیری وزن مولکولی و ضریب دوم ویریال پروتئین‌ها و پلیمرها
 • اتصال به دستگاه اندازه گیری سایز نانوذرات
 • نتایج همزمان دو پارامتر یک نمونه معمولا برای شناخت خواص آن لازم است

پتانسیل زیتا طلا

معرفی پتانسیل‌زتا

 • پتانسیل زتا یعنی بار سطح ذرات موجود در یک سیال
 • تابعی از pH است
 • شاخصی برای میزان پراکندگی نمونه
 • عاملی در تغییر شیمی نمونه با هدف ساخت فرمولاسیون جدید
 • برای ایجاد موادی با عمر پایداری طولانی تر
 • مشخص نمودن نقطه ای که پتانسیل زتا در آن صفر است که نقطه ایزوالکتریک نامیده می شود می تواند شرایط بهینه را برای جداسازی ذرات یا ایجاد لخته،فراهم نماید.
 • یکی از عوامل مهم در پایداری مواد کلوئیدی
 • این پتانسیل می‎تواند شرایط نمونه را در حالت‎های مهم نشان دهد

شماتیک اندازه گیری پتانسیل زیتا و عملکرد دستگاه

نحوه عملکرد دستگاه اندازه گیری پتانسیل زتا

 • استفاده از یک ظرف تفلنی PTFE
 • انتخاب PTFE با توجه به بار نداشتن آن
 • یک پیستون متحرک PTFE موجب ایجاد حرکت سیال به یک سو میشود
 • فاصله پیستون با سیلندر یکنواخت و بسیار کم است
 • یک غشای سیال در این بین حرکت میکند

دستگاه اندازه گیری پتانسیل زیتا و اندازه ذرهنحوه اندازه گیری پتانسیل زتا نمونه

مفدمه

هر ذره‌ای در داخل سیال دارای بار سطحی است و لذا همواره در اطراف سطح ذره‌ای که در درون سیال قرار گرفته است، افزایش غلظت یون‌های با بار مخالف سطح ذره دیده می‌شود. بنابراین یک لایه اضافی از این یون‌ها سطح ذره را احاطه می‌کند و یک لایه اضافی را در دور ذره به وجود می‌آورد. وقتی ذره در درون سیال حرکت می‌کند، لایه‌های درونی و بیرونی اطراف آن نیز به همراه ذره جابجا می‌شوند و با ذره حرکت می‌کنند و می‌توان یک فاصله فرضی بین ذره و محیط سیال تصور کرد که این فاصله فرضی همان لایه مضاعف است که ذره را احاطه کرده است. این فاصله را اصطلاحا فاصله هیدرودینامیکی می‌نامند و پتانسیلی را که در این فاصله وجود دارد را به نام پتانسیل زتا می‌شناسند. دستگاه زتا پتانسیل، توانایی اندازه‌گیری فاصله هیدرودینامیکی و پتانسیل زتا (پتانسیلی که در این فاصله وجود دارد) را داراست.

سازندگان Zeta Potential

 • Colloid Metrix کلویید متریکس
 • آنتون پار Anton Paar
 • مالورن Malvern
 • هوریبا جوبین ایون Horiba Jobin Yvon

محصولات اندازه گیری زتا پتانسیل

( Zeta potential analyzer ) مدل ZETA-check، ساخت شرکت Particle Metrix کشور آلمان نوعی دستگاه آنالیزی است که از توانمندی بالایی در آنالیز و مطالعه ­ی انواع کلوئید ها و دیسپرشن­ ها برخوردار است. این محصولات اندازه گیری اندازه ذرات نانو  در بسیاری از کاربرد­ها، از طریق تعیین بار و اندازه­ ذره به نوعی تعیین کننده و مشخصه یابی کننده­ رفتار یک دیسپرشن است. این محصولات اندازه گیری پتانسیل زتا بر گرفته از دستگاه آنالیزی Stabi Sizer می باشد و تأیین کننده­ میزان پایداری انواع محلول­ ها و دیسپرشن­ ها بوده و دارای کارآمدی بالایی در نمونه­ های کلوئیدی دارای سایز ذره­ای کمتر از 1 نانومتر و یا 100 میکرومتر است. همچنین در این محصولات آنالیز اندازه ذرات نانو با روش تفرق دینامیکی نور اندازه گیری غلظت­ ها تا 40% حجم محلول به راحتی امکان پذیر است. تمام این ویژگی ها به همراه خدمات دستگاه اندازه گیری سایز / پتانسیل زتا ذرات نانو ارائه شده به واسطه شرکت Particle Metrix در سراسر دنیا، این دستگاه آنالیز سایز ذرات نانو را در صدر لیست فروش محصولات اندازه گیری پتانسیل زتا ( اندازه گیری سایز ذرات نانو )  قرار داده و خرید دستگاه آنالیز پتانسیل زتا ( zeta potential ) را برای کاربرانش بسیار آسان کرده است.

فروش محصولات اندازه گیری زتا پتانسیل شرکت Particle Metrix آلمان با بهترین کیفیت و خدمات پس از فروش توسط شرکت مهار فن ابزار صورت می گیرد. همچنین کلیه خدمات فنی و مهندسی مرتبط با محصولات اندازه گیری پتانسیل زتا توسط متخصصین این شرکت ارائه می شود.

فهم ارتباط بین ذرات و پتانسیل جریان سیال

به نوعی به اندازه­ گیری پتانسیل جریان سیال زتا و اندازه­ گیری بار محلول که توسط دستگاه اندازه گیری پتانسیل زتا مدل ZETA-check، ساخت شرکت Particle Matrix صورت می­ پذیرد، بیانگر میزان مقاومت الکترواستاتیک بین ذرات است. پتانسیل جریان سیال ایجاد شده به واسطه­ یون ها و گروه ­هایی از ذرات معلق در سیال و ماکروموکول ­ها بیانگر حالت (وضیعت) واقعی پراکندگی ­ها و پتانسیل جریان سیال و اندازه ­گیری بار محلول در انواع محلول های حاوی ماکروموکول ­ها می­ باشد که توسط این محصولات اندازه گیری پتانسیل زتا در مدت زمان کوتاهی (چندین ثانیه) بررسی و آنالیز خواهد شد. حد مجاز اندازه ­ذرات موجود در محلول­ ها به منظور سنجش پتانسل زتا و اندازه­ گیری بار محلول توسط این دستگاه چیزی بین 0.3 نانومتر تا 100 میکرومتر است. در این دستگاه اندازه گیری پتانسیل زتا غلظت رایج جهت انجام اندازه گیری ­­ها تقریباً چیزی ما بین 0.01 تا 40% حجم محلول می باشد. در این راستا محصولات اندازه گیری سایز ذرات نانو توانایی ثبت و ذخیره ­ی تقریبی 1000 داده را دارد که در ادامه می ­توان اطلاعات حاصل را در یک سیستم pc به صورت مجزا تحلیل و بررسی کرد. در محصولات اندازه گیری پتانسیل زتا موجود،کالیبراسیون توسط یک محلول ماکروموکولی دارای یک اندازه­ بار مشخص و معین و یا سوسپانسیونی که دارای پتانسیل زتای معلومی باشد انجام می شود. نکته ای که حائز اهمیت است این می باشد که این محصولات اندازه گیری زتا پتنشال را به آسانی می­ توان به یک سیستم Stabino ارتقا داد. تمامی این ویژگی ها به همراه خدمات محصولات اندازه گیری اندازه نانو ذرات که به واسطه شرکت Particle Matrix در سراسر دنیا عرضه شده است، این دستگاه را در صدر لیست فروش دستگاه آنالیز نانو ذرات قرار داده و خرید دستگاه اندازه گیری سایز نانو ذرات را برای کاربرانش آسان کرده است.

محصولات اندازه گیری زتا پتانسیل ( Zeta potential analyzer ) مدل ZETA-check، ساخت شرکت Particle Metrix کشور آلمان نوعی دستگاه آنالیزی است که از توانمندی بالایی در آنالیز و مطالعه ­انواع کلوئید ها و دیسپرشن ­ها برخوردار است. این محصولات اندازه گیری اندازه ذرات نانو در بسیاری از کاربرد­ها، از طریق تعیین بار و اندازه­ ذره به نوعی تعیین کننده و مشخصه یابی کننده­ ی رفتار یک دیسپرشن است. این دستگاه اندازه گیری پتانسیل زتا بر گرفته از دستگاه آنالیزی Stabi Sizer می باشد و تأیین کننده­ ی میزان پایداری انواع محلول­ها و دیسپرشن ­ها بوده و دارای کارآمدی بالایی در نمونه­ های کلوئیدی دارای سایز ذره­ای کمتر از 1 نانومتر و یا 100 میکرومتر است. همچنین در این دستگاه آنالیز اندازه ذرات نانو با روش تفرق دینامیکی نور اندازه گیری غلظت­ ها تا 40% حجم محلول به راحتی امکان پذیر است. تمام این ویژگی ها به همراه خدمات دستگاه اندازه گیری سایز / پتانسیل زتا ذرات نانو ارائه شده به واسطه شرکت Particle Metrix در سراسر دنیا، این دستگاه آنالیز سایز ذرات نانو را در صدر لیست فروش محصولات اندازه گیری پتانسیل زتا ( اندازه گیری سایز ذرات نانو )  قرار داده و خرید دستگاه آنالیز پتانسیل زتا ( zeta potential )را برای کاربرانش بسیار آسان کرده است.

این شکل در واقع نوعی سلول نگهدارنده نمونه به همراه پیستون نوسان کننده و یک اندازه گیرنده­ ی پتانسل زتا و اندازه­ گیری بار محلول zsp است.

در حالت کلی

هر داده ­ای که در این دستگاه اندازه گیری زتا پتانسیل گردآوری و ثبت می شود حاوی سه دسته از اطلاعات شامل :شماره­ ی داده­ های ثبت شده، زمان و مقدار اندازه­ گیری شده در واحد mv می­ باشد. در صورتی که هیچ بازیابی از اطلاعات حاصل انجام نگرفته باشد، داده­ ها به صورت ثابتی بدون تغییر بازنویسی خواهند شد.

در پایان نتایج را می­توان به صورت مستقیم توسط یک چاپگر، چاپ نمود. این محصولات آنالیز سایز ذرات نانو دارای عملکرد آسانی بوده و به راحتی قابل حل است. همچنین در صورت استفاده از این دستگاه اندازه گیری اندازه ذرات نانو مدل Zeta-check می­توان توابع اضافی را نیز آنالیز نمود. به واسطه­ رابطه ­ای که بین داده­ های پتانسیل جریان سیال حاصل و یون های اطراف ذرات و ماکروموکول­ ها وجود دارد، امکان اینکه بتوان پارامترهایی مانند میزان رسانندگی، PH و یا محتوای ماکروموکول­ های یونی موجود در نمونه را نیز بتوان اندازه­ گیری کرد وجود دارد. اگر طی انجام تیتراسیون به یکی از این پارامترها نیاز باشد به راحتی و به سرعت می­ توان تیتراسیون را توسط یک پیپت انجام داد. به منظور انجام تیتراسیون با دقت و سرعت بالا به صورت خودکار میتوان از دستگاه Stabino charge mapping استفاده نمود.

اندازه گیری پتانسیل زتا ZETA-check

 • مدل: Zeta Potential analyzer
 •  سازنده: Particle Metrix
 • کشور سازنده: آلمان

دستگاه اندازه گیری پتانسیل زتا ( zeta potential ) مدل ® ZetaView ساخت شرکت Particle Metrix، کشور آلمان، به عنوان یکی از اصلی ­ترین سیستم­ ها در زمینه­ ی ردیابی نانو ذرات Nanoparticle Tracking Analyzer NTA است که به منظور اندازه­ گیری سایز هیدرودینامیکی، اولین الکتروفورز پتانسیل زتا ، سایز انتشار براونی و غلظت نانو ذرات بکار برده می­ شود.

عملکرد این دستگاه آنالیز پتانسیل زتا ( آنالیز زتا پتنشال ) بر اساس اسکن نتایج پتانسیل زتا و سایز هیستوگرام هزاران ذره استوار شده ­است. بعلاوه غلظت ذرات را می­ توان از طریق ارزیابی و شمارش فریم­ های ویدئویی ذرات با استفاده از این دستگاه پتانسیل زتا به دست آورد. در این دستگاه آنالیز پتانسیل زتا اندازه گیری، حمل سلول­ های نمونه با استفاده از چند دستگیره و بدون دخالت مستقیم دست انجام می­ گیرد. از اصلی ­ترین ویژگی­ های دستگاه آنالایزر پتانسیل زتا مدل ZetaView می­ توان به قابلیت اسکن خودکار آن، خودکانونی شوندگی آن، طراحی ضد ارتعاشی، قابلیت برخورداری از سیستم جانبی Slide-in cell cassette و امکان استفاده از بازه ­ی وسیعی از لیزرها ( UV تا قرمز )، اشاره نمود.

همچنین دستگاه اندازه گیری پتانسیل زتا اندازه گیری پتانسیل زتا دارای ساختار ” Slide-in ” می باشد که با یک سیستم کنترلر دمایی و ضربه­ گیر کوپل گشته­ است. طراحی این دستگاه آنالیز زتا پتانسیل به عنوان یک ابزار خود تنظیم شونده و مقاوم بودن آن در برابر انواع ارتعاشات سبب افزایش یافتن پایداری و کیفیت نتایج فریم­ های ویدئویی و تصویری دستگاه آنالیز پتانسیل زتا گردیده ­است.

دستگاه اندازه گیری پتانسیل زتا قابلیت عملکردی در سه مد کاربردی مختلف شامل؛ اندازه ­گیری سایز ، پتانسیل زتا و غلظت ذرات را دارد. تمام این ویژگی ها و خدمات دستگاه آنالیز سایز / پتانسیل زتا ارائه شده به واسطه ی شرکت Particle Metrix در سراسر دنیا، دستگاه اندازه گیری پتانسیل زتا اندازه گیری زتا پتنشیال را در صدر لیست فروش دستگاه اندازه گیری پتانسیل زتا قرار داده و خرید دستگاه اندازه گیری زتا پتانسیل را برای کاربرانش آسان کرده است.

دستگاه اندازه گیری زتا پتانسیل ( Zeta potential analyzer ) مدل Stabino ( استبینو )

ساخت شرکت Particle Martix کشور آلمان نوعی دستگاه آنالیز است که از توانمندی بالایی در آنالیز و مطالعه­ انواع کلوئید ها و دیسپرشن­ ها برخوردار است.

این دستگاه اندازه گیری اندازه ذرات نانو در بسیاری از کاربرد­ها، از طریق تعیین بار و اندازه ­ی ذره به نوعی تعیین کننده و مشخصه یابی کننده­ ی رفتار یک دیسپرشن است.

این دستگاه اندازه گیری پتانسیل زتا بر گرفته از دستگاه آنالیزی Stabi Sizer می باشد و تعیین کننده­ ی میزان پایداری انواع محلول­ ها و دیسپرشن­ ها بوده و دارای کارآمدی بالایی در نمونه ­های کلوئیدی دارای سایز ذرات کمتر از 1نانومتر و یا 100میکرومتر است.

همچنین در این دستگاه آنالیز اندازه ذرات نانو با روش تفرق دینامیکی نور اندازه گیری غلظت­ ها تا 40% حجم محلول به راحتی امکان پذیر است.

تمام این ویژگی ها به همراه خدمات دستگاه اندازه گیری سایز / پتانسیل زتا ذرات نانو ارائه شده توسط شرکت Particle Martix در سراسر دنیا، این دستگاه آنالیز سایز ذرات نانو را در صدر لیست فروش دستگاه اندازه گیری پتانسیل زتا ( اندازه گیری سایز ذرات نانو ) قرار داده و خرید دستگاه آنالیز پتانسیل زتا ( zeta potential ) را برای کاربرانش بسیار آسان کرده است.

دستگاه اندازه گیری پتانسیل زتا ZETA-check

0.3nm-300um

محدوده سایز اندازه گیری دستگاه آنالیز سایز نانو ذرات

30s

دوره اندازه گیری دستگاه آنالیز اندازه ذرات نانو ( محصولات DLS )

+3000 میلی ولت و -3000 میلی ولت

پتانسیل دستگاه آنالیز اندازه نانو ذرات

2% با پراکندگی استاندارد

قابلیت تکرار پذیری در پتانسیل زتا zeta potential

1-14

محدوده pH دستگاه آنالیز اندازه ذرات نانو ( آنالیز DLS )

از صفر درجه سلسیوس تا 90 درجه سیسیوس

بازه دمایی دستگاه اندازه گیری سایز نانو ذرات

بیشتر از 350 ms cm-1

قابلیت هدایت دستگاه اندازه گیری اندازه ذرات نانو ( دستگاه آنالیز DLS )

بیشتر از 40 vol.%

غلظت نمونه دستگاه اندازه گیری اندازه نانو ذرات

از 950 میکرولیتر

حجم نمونه دستگاه اندازه گیری پتانسیل زتا

نمونه قطبی و یا آبی

نمونه تحت آزمایش دستگاه آنالیز پتانسیل زتا

260*300*180

ابعاد دستگاه آنالیز سایز ذرات نانو ( اندازه گیری DLS )

8kg

وزن دستگاه اندازه گیری زتا پتنشال

240-100V

منبع تغذیه دستگاه آنالیز سایز ذرات نانو ( محصولات DLS )