فرایند DTRO

DTRO (سیستم غشایی اسمز معکوس لوله دیسکی) شرح فرآیند
– 02 اوت 2018-

توضیحات فرآیند DTRO (سیستم غشایی اسمز معکوس لوله دیسک).

بیشتر مواد آلی و آلاینده های نیتروژن در پساب MBR حذف شده اند، اما هنوز با استانداردهای انتشار فاصله دارند. در عین حال، آب همچنان حاوی آلاینده‌های زیادی مانند مواد آلی و یون‌های مقیاس است که خطر پنهان مهمی برای عملکرد پایدار بعدی تجهیزات جداسازی غشایی است. استاندارد انتشار بالا است و استاندارد جدید همچنین دارای نیاز شاخص نیتروژن کل است. سیستم غشایی باید دارای نرخ دفع بالایی برای نیترات ها باشد. این طراحی از DTRO (قابلیت ضد آلودگی لوله دیسک و نرخ بازیابی بالا) استفاده می کند. سیستم غشای اسمزی).

شیرابه محل دفن زباله دارای ترکیبات پیچیده و انواع نمکهای نامحلول مانند کلسیم، منیزیم، باریم و سیلیکون است. این نمک های غیر آلی نامحلول پس از ورود به سیستم اسمز معکوس در غلظت بالایی غلیظ می شوند. هنگامی که غلظت در شرایط از حلالیت فراتر رود، فیلم در فیلم خواهد بود. سطح آلوده است. تنظیم مقدار pH آب خام می تواند به طور موثری از پوسته پوسته شدن نمک معدنی کربناته جلوگیری کند، بنابراین pH آب خام باید قبل از ورود به اسمز معکوس تنظیم شود.

پساب MBR

از طریق پمپ تغذیه DTRO به ستون غشایی DTRO پمپ می شود. در همان زمان، اسید از مخزن ذخیره اسید برای تنظیم مقدار pH اضافه می شود و مخلوط کردن رفلاکس برای دستیابی به مقدار pH متعادل انجام می شود. خط آب ورودی سیستم DTRO مجهز به سنسور pH است. PLC مقدار pH آب خام را تعیین می کند و به طور خودکار فرکانس پمپ اندازه گیری را برای تنظیم مقدار اسید اضافه تنظیم می کند و در نهایت باعث می شود که مقدار pH مایع خام قبل از ورود به اسمز معکوس به 6.1-6.5 برسد. پمپ آب اصلی پس از تنظیم pH در ستون غشایی DTRO قرار می گیرد. 1 مجموعه از سیستم DTRO وجود دارد. هر مجموعه از تجهیزات مجهز به 2 مجموعه فیلتر کیسه ای امنیتی است. دو طرف ورودی و خروجی دارای سنسورهای فشار برای تشخیص خودکار اختلاف فشار هستند. زمانی که اختلاف فشار بیشتر شد، هنگامی که اختلاف فشار معینی وجود داشت، سیستم از تعویض کیسه فیلتر می خواهد. دو فیلتر کیسه امنیتی به صورت موازی کار می کنند و کیسه فیلتر را می توان به صورت آنلاین تعویض کرد. فیلتر امنیتی دارای دقت 50 میکرومتر برای ایجاد آخرین مانع محافظ برای غشاء است. آب خامی که از فیلتر کیسه ای امنیتی جریان می یابد مستقیماً وارد پمپ پلانجر فشار قوی می شود. پساب پس از تحت فشار قرار گرفتن توسط پمپ فشار قوی وارد ستون غشایی DTRO می شود و اولین غشاء مستقیماً توسط پمپ فشار قوی تامین می شود. هر غشای ممبران مجهز به یک پمپ سیرکولاسیون آنلاین است و بخشی از خروجی غشاء از طریق یک پمپ سیرکولاسیون آنلاین به ورودی پمپ آنلاین بازگردانده می شود. از جریان و سرعت جریان کافی روی سطح غشا اطمینان حاصل کنید تا از رسوب غشاء جلوگیری شود.

آب غشایی

به دو قسمت کنسانتره و تراوش تقسیم می شود. انتهای کنسانتره دارای دریچه تنظیم فشار برای کنترل فشار در گروه غشایی برای تولید بازیافت آب لازم است. مایع غلیظ در حوضچه مایع غلیظ تخلیه می شود و منتظر تصفیه می شود و تراوش برای رفع نیازهای خود تمیز شوندگی وارد مخزن ذخیره آب تمیز می شود. آب اضافی به مخزن تنظیم کننده آب تخلیه می شود و از طریق اتاق پمپ در استخر به بدنه آب دریافت کننده تخلیه می شود و نرخ بازیابی سیستم 80. ٪ است.

سیستم اسمز معکوس، اسمز معکوس فشار متوسط ​​است و از غشای اسمز معکوس دیسکی استفاده می شود. میانگین فشار کاری غشاء اسمز معکوس نوع دیسکی 30-70 بار و حداکثر فشار اسمز معکوس فشار متوسط ​​70 بار است. از آنجایی که ورودی اولترافیلتراسیون است، بازده مایع شفاف می تواند به 80٪ برسد. سیستم DTRO دارای 1 واحد است و کل سیستم دارای مجموعا 70 ستون غشایی اسمز معکوس دیسکی با مساحت غشاء 658، 3 متر مربع است.

واحد DTRO دارای امکانات جانبی زیر است:

(1) تسهیلات نظافت آنلاین CIP

مرکز تمیز کردن آنلاین CIP برای شستشو، تمیز کردن و تمیز کردن شیمیایی واحدهای اسمز معکوس.

(2) امکانات دوز اسیدی

به منظور جلوگیری از تشکیل رسوب معدنی در طول عملیات اسمز معکوس، یک تسهیلات دوز اسید برای تنظیم مقدار pH سیستم اسمز معکوس ارائه شده است.

(3) تسهیلات دوز بازدارنده مقیاس

از امکانات دوز بازدارنده مقیاس نیز برای جلوگیری از تشکیل رسوب معدنی در حین عملیات اسمز معکوس استفاده می شود.

شیرابه توسط یک راکتور بیوشیمیایی غشایی با نیترات زدایی بیولوژیکی کامل پیش تصفیه می شود. آب اولترافیلتراسیون فاقد مواد جامد معلق و مواد آلی زیست تخریب پذیر است که تا حد زیادی از رسوب غیر آلی و آلی غشای اسمز معکوس جلوگیری می کند. این می تواند فرکانس تمیز کردن غشاء اسمز معکوس را کاهش دهد و سیستم اسمز معکوس را قادر می سازد تا با فشار نسبتا کم کار کند و عمر مفید غشاء اسمز معکوس را طولانی تر کند.

blob.png بیوراکتور

 

معرفی فرآیند 2 مرحله ای DTRO

غشای RisingSun  برای مشاهده پروفایل RisingSun Membrane اینجا را کلیک کنید

غشای RisingSun

منتشر شده در 13 ژوئیه 2021

1. فناوری غشاء DT فناوری غشای لوله دیسک است که به DTRO (ماژول غشاء اسمز معکوس لوله دیسک) و DTNF (ماژول غشای نانوفیلتراسیون لوله دیسک) تقسیم می شود، یک تجهیزات جداسازی غشای ثبت اختراع است. این فناوری به طور ویژه برای تصفیه فاضلاب انسولین توسعه یافته است. ساختار کاملاً متفاوت از غشای زخم مارپیچی سنتی است. کانال جریان آب تغذیه عبارت است از: ماژول غشایی لوله‌ای دیسکی با فرم طراحی جریان ثبت اختراع، با یک کانال باز، جریان آب تغذیه از قسمت بسیار پایین ماژول، از طریق کانال بین دیسک و محفظه، به قسمت بالایی ماژول می‌رود. سپس آب تغذیه از طریق 8 کانال در فلنج بالایی به دیسک جریان می یابد. آب تصفیه شده غشاء را با کمترین فاصله فیلتر می کند و سپس 180 درجه به سمت دیگر غشاء می چرخد. از طریق سوراخ مرکزی دیسک، آب به دیسک بعدی و بالشتک غشایی جریان می یابد. به طوری که مسیر S شکل را در سطح غشاء از دایره دیسک به سوراخ مرکزی و بازگشت به دایره تشکیل می دهد. آب غلیظ در نهایت از فلنج در کنار خوراک خارج می شود. فاصله بین دو دیسک ماژول DT تنها 4 میلی متر است، نقاط محدب زیادی به طور منظم روی سطح دیسک چیده شده اند. طراحی هیدرولیک ویژه باعث می شود که آب در هنگام برخورد با نقطه محدب، تلاطم ایجاد کند، سرعت نفوذ و عملکرد خود تمیز شوندگی را افزایش می دهد، بنابراین به طور موثر از انسداد غشاء و پدیده قطبش غلظت جلوگیری می کند و با موفقیت عمر مفید غشا را طولانی می کند. همچنین تمیز کردن رسوب ها آسان است، بنابراین ماژول غشایی لوله دیسکی برای سخت ترین تصفیه فاضلاب با کدورت بالا و آلودگی بالا مناسب است.

کانال آب تراوش: بالشتک غشایی از دو غشا اسمز معکوس حلقوی متحدالمرکز با یک تکیه گاه رشته ای بین دو غشا تشکیل شده است، به طوری که آب تمیز می تواند به سرعت به سمت خروجی جریان یابد. حلقه بیرونی مواد حلقوی سه لایه با فناوری اولتراسونیک جوش داده می شود و حلقه داخلی توسط یک شبکه فاصله دهنده باز می شود که برای خروج آب تراوش است. جریان آب قابل نفوذ به کانال محیطی میله کشش مرکزی از طریق تکیه گاه رشته ای، حلقه های O روی دیسک هیدرولیک از جریان آب تغذیه به کانال نفوذ جلوگیری می کند. فاصله جریان آب نفوذی از هر بالشتک غشایی تا میله کشش مرکزی یکسان است.

تصویر بدون متن جایگزین

نمودار کانال ماژول DT

تصویر بدون متن جایگزین

2. تکنولوژی دو مرحله ای DTRO

فناوری دو مرحله ای DTRO بر اساس نوع لوله دیسکی از فناوری غشای اسمز معکوس اعمال شده است، فناوری هسته ساختار منحصر به فرد ماژول DT است که امکان تصفیه فاضلاب دشوار انسولین را برای برآورده کردن استاندارد تخلیه فراهم می کند. دارای ویژگی های ردپای کوچک، سرمایه گذاری کم، خودکنترلی بالا، بهره برداری و نگهداری آسان، هزینه عملیاتی کم و ویژگی های پایدار و مداوم است. لطفا جزئیات زیر را ببینید.

(1) فرآیند ساده و فشرده، تجهیزات کامل استاندارد

همانطور که نمودار زیر نمونه ای از تجهیزات دو مرحله ای کامل DTRO است، مجموعه کامل تجهیزات شامل سیستم فیلتر شنی برای پیش تصفیه، کارتریج فیلتر pp، ماژول غشایی DTRO برای فیلتراسیون، پمپ فشار بالا، پمپ گردش، مخزن تمیز کردن برای سیستم تمیز کردن، کابینت MCC و کابینت PLC برای تامین برق تجهیزات و کنترل و غیره.

علاوه بر این، مخازن آب تغذیه، پمپ ها و شیرها نیز مجموعه کاملی از تجهیزات استاندارد هستند که برای افزودن اسید به آب تغذیه، قلیایی به خروجی استفاده می شود. همه اینها در کارخانه پردازش، نصب و تنظیم می شوند. می توان آن را در محل بالا برد و تنظیم کرد، مدت کوتاهی برای اعمال.

(2) پایداری قوی، تعمیر و نگهداری ساده، فرآیند مصرف انرژی کم

از آنجایی که عوامل کمتری بر میزان دفع این سیستم غشایی DTRO تأثیر می گذارد، کیفیت آب نفوذی سیستم بسیار پایدار است و تحت تأثیر عوامل زیست تخریب پذیری، نسبت نیتروژن کربن و غیره قرار نمی گیرد. ماژول DTRO به طور استاندارد در فرآیند تولید طراحی شده است. و قطعات به راحتی جدا می شوند و نگهداری می شوند. ماژول DTRO را باز کنید، می توانید به راحتی هر بالشتک غشایی و سایر اجزا را بررسی و نگهداری کنید. تعمیر و نگهداری ساده است. هنگامی که تعداد اجزا کافی نیست، ماژول اجازه می دهد تا چنین اجزایی را بدون تأثیر بر استفاده از ماژول های غشایی DTRO نصب کنید.

ماژول غشاء DTRO می تواند به طور موثر از پوسته پوسته شدن غشاء جلوگیری کند، رسوب غشاء را کاهش دهد و عمر غشاء اسمز معکوس را افزایش دهد. ساختار ویژه و طراحی هیدرولیک ماژول DTRO باعث می شود که اجزای غشاء به راحتی تمیز شوند، بازیابی شار خوب و عمر طولانی تر شوند. تمرین نشان می دهد که عمر ماژول غشایی DTRO در تصفیه فاضلاب انسولین می تواند تا دو سال یا حتی بیشتر باشد.

در این فرآیند، فقط جداسازی است، نه حذف نهایی آلاینده ها، بنابراین مصرف انرژی در حال اجرا بسیار کاهش می یابد. هر جزء منفرد در ماژول DTRO مجاز است به طور مستقل جایگزین شود. قسمت فیلتراسیون شامل بسیاری از بالشتک های غشایی و دیسک های هیدرولیک است، شما فقط می توانید بالشتک غشایی عملکرد بد را جایگزین کنید و موارد خوب را حفظ کنید، که می تواند هزینه تعویض را تا حد زیادی کاهش دهد.

(3) کیفیت بالای آب تراوش

غشای اسمز معکوس دارای دفع بالایی برای آلاینده های مختلف است و کیفیت آب نفوذی عالی است. در حال حاضر، کاربرد اصلی DTRO تک مرحله ای (تصفیه بعدی پساب بیوشیمیایی) و دو مرحله ای DTRO است که می تواند به طور کامل نیازهای استفاده مجدد / تخلیه فاضلاب کاربر را برآورده کند.

(4) عملیات انعطاف پذیر

به عنوان مجموعه ای از تجهیزات جداسازی فیزیکی، سیستم DTRO در عملیات انعطاف پذیر است. می توان آن را به طور مداوم یا متناوب کار کرد و می توان آن را برای برآوردن نیازهای کیفیت و کمیت آب از طریق اتصال سری یا موازی تنظیم کرد.

(5) دوره ساخت کوتاه، اشکال زدایی سریع و راه اندازی

اجزای اصلی سیستم دو مرحله ای DTRO در کارخانه مونتاژ می شوند، همراه با ساخت کارگاه های پشتیبانی و مخزن آب کوچک است بنابراین سرعت ساخت و ساز سریع است. نصب و اشکال زدایی تجهیزات پس از رسیدن به محل فقط دو هفته طول می کشد.

(6) درجه بالایی از اتوماسیون، عملیات ساده

سیستم فرآیند کاملا اتوماتیک است، کل سیستم مجهز به یک سیستم نظارت و کنترل کامل است، PLC می تواند به طور خودکار با توجه به پارامترهای سنسور تنظیم شود، سیگنال هشدار را به موقع برای محافظت از سیستم ارسال کند. اپراتور می تواند به راحتی کد خطا را برای عیب یابی مطابق با دفترچه راهنمای عملیات پیدا کند، هیچ الزامات بالایی برای تجربه اپراتور وجود ندارد.

(7) ردپای کوچک

تجهیزات اصلی سیستم دو مرحله ای DTRO یک تاسیسات یکپارچه است و سازه ها و تاسیسات کمکی نیز سازه های کوچکی هستند که مساحت بسیار کمی را اشغال می کنند.

(8) استفاده قابل بازیافت

جزء اصلی سیستم دو مرحله ای DTRO تجهیزات یکپارچه DTRO است که جابجایی و نصب آن آسان است. عمر کلی تجهیزات بیش از 10 سال است و پس از اتمام این پروژه می توان آن را برای استفاده بیشتر به پروژه های دیگر منتقل کرد.

3. جریان و شرح فرآیند

تصویر بدون متن جایگزین

معرفی مختصر فرآیند دو مرحله ای DTRO برای تصفیه شیرابه دفن زباله 100 تن در روز

2021-06-07 09:45:59 بازدید: 835

محل دفن بهداشتی رایج ترین فناوری تصفیه زباله خانگی در چین است. از طریق واکنش هوازی و بی هوازی، مواد معدنی و مواد آلی تولید شده در اثر تجزیه در زباله، شیرابه محل دفن زباله را با آب باران، آبی که توسط خود زباله و آب تولید شده در اثر تجزیه ایجاد می شود، تشکیل می دهند. شیرابه محل دفن زباله نوعی فاضلاب با غلظت بالا با ترکیب پیچیده است. اگر به درستی درمان نشود، آب های زیرزمینی، آب های سطحی و خاک محل دفن زباله را به شدت آلوده می کند که آسیب زیادی به محیط زیست و سلامت انسان وارد می کند. بنابراین شیرابه محل دفن زباله شهری باید به درستی تصفیه شود.

1- نمای کلی پروژه

به عنوان مثال، زباله های دفن زباله در یک شهرستان عمدتا زباله های مسکونی هستند. با توجه به بررسی و تحلیل حجم جمعیت، تعداد ایستگاه های جمع آوری زباله و ظرفیت حمل و نقل شهرستان، مقیاس تولید شیرابه در این پروژه 100 تن در روز تعیین شده است. شیرابه محل دفن دفن زباله عمدتاً دارای دو منبع است که بیشتر آنها پس از دفن زباله از پسماندهای تازه فیلتر می شوند و قسمت دیگر ناشی از تبدیل بارندگی از سطح عملیات دفن زباله و سطح پوشش میانی است. شیرابه بیشتر محصول مرحله تخمیر اسیدی زباله است که به فیلتر اولیه معمولی تعلق دارد و غلظت آلاینده ها زیاد است. برای کیفیت آب ورودی و خروجی پروژه به جدول 1 مراجعه کنید. الزامات کیفیت پساب با استانداردهای تخلیه مشخص شده در جدول 2 استاندارد کنترل آلودگی gb16889-2008 برای دفن زباله خانگی مطابقت دارد.

تصویر

2- طراحی فرآیند

2.1 جریان فرآیند

کیفیت شیرابه محل دفن تحت تأثیر عواملی مانند ترکیب زباله، بارش، فرآیند دفن زباله و زمان دفن زباله است که دارای ویژگی های ترکیب پیچیده، غلظت آلی بالا و تغییر کیفیت آب زیاد است. رسیدن به استاندارد با درمان بیوشیمیایی مرسوم دشوار است. در مقایسه با روش بیوشیمیایی، فناوری جداسازی غشایی کمتر تحت تأثیر تغییر کیفیت آب خام قرار می‌گیرد و می‌تواند کیفیت آب را ثابت نگه دارد و مزایای آشکاری در تصفیه مایع نفوذی دفن زباله دارد. جریان فرآیند حفاظت از محیط زیست Jinzheng به شرح زیر است: شیرابه زباله توسط غشای DTRO تصفیه می شود

فرآیند DTRO ثانویه در شکل 1 نشان داده شده است.

شیرابه برای تنظیم کیفیت و کمیت آب به مخزن تنظیم جمع آوری می شود. پساب مخزن ذخیره آب خام با افزودن اسید به مقدار pH تنظیم می شود تا از پوسته پوسته شدن نمک معدنی کربناته جلوگیری شود و سپس غلظت SS توسط فیلتر شنی و فیلتر هسته کاهش می یابد. شیرابه پیش تصفیه وارد سیستم مرحله اول می شود و اسمز معکوس در ماژول غشایی انجام می شود. مایع تولید شده وارد سیستم دوم DTRO می شود و مرحله اول کنسانتره DTRO برای تزریق مجدد به مخزن ذخیره کنسانتره تخلیه می شود. سیستم دوم DTRO از طریق مایع به برج گاز زدایی تخلیه می شود و دی اکسید کربن آب و سایر گازها با دمیده شدن مقدار pH به 6-9 می رسد، سپس وارد مخزن آب تمیز می شود و پس از رسیدن به استاندارد تخلیه می شود. مرحله دوم کنسانتره DTRO به انتهای ورودی DTRO اول برمی گردد.

محصول اجتناب ناپذیر درمان غشایی مایع غلیظ است.

این پروژه روش تزریق مجدد را اتخاذ می کند. روش های زیادی برای تصفیه مایع غلیظ از جمله سوزاندن، پخت، تقطیر و خشک کردن وجود دارد، اما در مقایسه با روش تزریق مجدد، سرمایه گذاری تجهیزات و هزینه عملیاتی سایر روش ها بسیار زیاد است. زباله های دفن زباله یک بیوراکتور و ذخیره سازی عظیم است. تعداد زیادی از آلاینده های آلی موجود در زباله ها در اینجا هضم و تثبیت می شوند. اگرچه غلظت آلاینده ها در کنسانتره بسیار زیاد است، اما میزان آلاینده ها کمتر از کل آلاینده های موجود در پسماند است و حدود 2.4 درصد را شامل می شود. محل دفن زباله به عنوان یک بیوفیلتر با زباله به عنوان پرکننده استفاده می شود و مایع غلیظ به روشی کنترل شده بازیافت می شود و آلاینده ها توسط عملکردهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تجزیه می شوند.

2.2 تزریق مجدد کنسانتره

مایع غلیظ پروژه روش تزریق مجدد کم عمق را اتخاذ می کند، یعنی نقطه چاه توزیع و مقدار آب تزریق مجدد سیستم خط لوله تزریق مجدد را کنترل می کند، به طوری که کنسانتره می تواند در ضخامت 2-3 متر از سطح بدنه دفن زباله پذیرفته شود. برای جلوگیری از تشکیل ستون اشباع در بدنه زباله تزریق مجدد به دلیل غلظت مقدار تزریق مجدد و کاهش اثر درمان تزریق مجدد.

به دلیل بار بالای آلاینده های آلی در مایع غلیظ، سرعت تزریق مجدد باید در 1.6-2.5l / (H · m2) کنترل شود. تصفیه روزانه شیرابه در پروژه 78 درصد و کل تولید مایع غلیظ 22 تن در روز می باشد. مساحت تزریق مجدد بر اساس نرخ تزریق مجدد 1 لیتر در ساعت · متر مکعب محاسبه می شود. 5 نقطه تزریق مجدد دایره ای طراحی شده است و هر منطقه خدمات کمتر از آن نیست.

3، پارامترهای محاسبه سازه های اصلی

3.1 پیش درمان

شیرابه از مخزن تنظیم کننده به مخزن آب خام سیستم اسمز معکوس برداشته شده و H2SO4 اضافه می شود. مقدار شیرابه 1.0-1.5l/m3 برای حذف مواد معدنی کربناته نامحلول و رفع آلودگی غشا می باشد.

آب مخزن آب خام توسط پمپ آب تحت فشار قرار می گیرد و سپس با دقت فیلتراسیون 50 میکرومتر وارد فیلتر شنی کوارتز می شود. روش شستشوی معکوس باید زمانی انجام شود که اختلاف فشار بین آب ورودی و خروجی فیلتر شنی بیشتر شود. 25 کیلوپاسکال دوره شستشوی معکوس حدود 100 ساعت است. برای آب خام با مقدار SS پایین، اگر اختلاف فشار پس از 100 ساعت کارکرد فیلتر شنی بیش از 25 کیلوپاسکال نباشد، باید شستشوی معکوس انجام شود تا از تراکم بیش از حد و تشکیل ورقه شن کوارتز جلوگیری شود. روش شستشوی معکوس ابتدا باید به طور خودکار در زمان فعال شود. شستشوی معکوس فیلتر شنی ترکیبی از گاز و آب، ابتدا شستشوی هوا و سپس شستشو با آب را اتخاذ می کند. زمان شستشو معمولاً 5 دقیقه است. می توان آن را به طور جداگانه با توجه به وضعیت عملیات تنظیم کرد و فاضلاب شستشو به مخزن تنظیم تخلیه می شود.

پس از فیلتراسیون شنی با دقت فیلتراسیون 10 میکرو متر وارد فیلتر هسته می شود. از عنصر فیلتر جت فیوژن 10 μMP استفاده کنید، زمانی که فشار ورودی و خروجی به 200 کیلو پاسکال رسید، عنصر فیلتر را جایگزین کنید. مقدار معینی بازدارنده رسوب در جلوی فیلتر هسته اضافه می شود تا از رسوب سیستم غشایی جلوگیری شود. بازدارنده رسوب مخلوطی از پلیمر و نمک است و دوز آن 115 میلی گرم بازدارنده رسوب و 1 میلی گرم سیلیکات است.

3.2 DTRO اولیه

مایع نفوذی از طریق فیلتر هسته از طریق پمپ فشار بالا وارد ستون غشا می شود. یک پمپ پیستون فشار بالا تنظیم می شود و یک ضربه گیر در پشت پمپ قرار می گیرد تا پالس فشار تولید شده توسط پمپ را جذب کند و فشار پایدار را به ستون غشای اسمز معکوس ارائه دهد. دو پمپ آنلاین فشار قوی تنظیم شده است. از آنجایی که جریان پمپ پرفشار برای تضمین نیاز آب ستون غشا دشوار است، بخشی از مایع غلیظ در خروجی ستون غشا از طریق پمپ آنلاین به ستون غشایی بازگردانده می شود تا جریان کافی در سطح غشاء تضمین شود. ستون غشایی کمتر از 0.8 متر مکعب در ساعت نیست). مواد غشایی غشای کامپوزیت آلی، با 46 ستون غشایی و یک شاخه تک شاخه به وسعت 9.405 متر مربع است. آب خروجی گروه ستون غشایی مایع غلیظ و از طریق مایع است. یک شیر کنترل در انتهای غلظت مایع برای کنترل فشار در گروه غشایی تنظیم شده است. مایع برای تصفیه بیشتر وارد ستون غشای ثانویه می شود و کنسانتره برای تصفیه مجدد به مخزن ذخیره مایع غلیظ تخلیه می شود.

3.3 DTRO ثانویه

پس از تصفیه سیستم غشایی مرحله اول DTRO، مایع از طریق پمپ فشار قوی ثانویه مستقیماً وارد سیستم غشایی ثانویه DT می شود. پمپ فشار بالا با کنترل تبدیل فرکانس تنظیم شده است، به طوری که فرکانس و جریان خروجی آن به طور خودکار مطابق با مقدار بازخورد مرحله اول از طریق سنسور جریان مایع مطابقت دارد. در همین حال، خط لوله ورودی مجهز به دستگاه خود جبران کننده مایع غلیظ است تا عملکرد سیستم ثانویه تحت تأثیر تولید آب سیستم اولیه قرار نگیرد.

DTRO دوم مجهز به 9 ستون غشایی و یک شاخه واحد به مساحت 9.405 متر مربع است. یک شیر کنترل نیز در انتهای کنسانتره ثانویه برای کنترل فشار در گروه غشایی تنظیم شده است. کنسانتره ستون غشایی مرحله دوم به انتهای ورودی سیستم مرحله اول تخلیه می شود تا سرعت بازیافت سیستم را بهبود بخشد و آن را از طریق مایع به داخل برج گاز زدایی تخلیه کند.

3.4 مخزن آب شفاف

پساب حاصل از DTRO ثانویه می تواند استاندارد کنترل آلودگی محل دفن زباله خانگی (gb16889-2008) را برآورده کند. پساب در مخزن آب تمیز ذخیره می شود که می توان آن را تا حد استاندارد تخلیه کرد یا برای آبیاری سبز و غیره استفاده کرد.

3.5 شستشو و تمیز کردن تجهیزات

شستشوی سیستم: هدف جلوگیری از رسوب آلاینده های موجود در فیلتر بر روی سطح غشا است. هنگامی که سیستم خاموش می شود، زمانی که نیاز به توقف در عملکرد عادی است، حالت فلاشینگ معمولاً قبل از حالت خاموشی اتخاذ می شود. در صورت خرابی سیستم، سیستم به طور خودکار متوقف می شود و عملیات شستشو نیز باید انجام شود. شستشوی سیستم به شستشوی فیلتر و شستشوی آب تصفیه شده تقسیم می شود: هنگامی که اولین DTRO خاموش می شود، از آب خام فیلتر برای شستشو استفاده می شود و سپس از آب تمیز برای شستشو استفاده می شود. DTRO دوم فقط باید با آب شسته شود. زمان هر دو فلاشینگ را می توان در رابط عملیات تنظیم کرد، به طور کلی 5-10 دقیقه، مصرف آب برای شستشو 5 متر مکعب در ساعت است و آب پس از شستشو به مخزن تنظیم تخلیه می شود.

تمیز کردن شیمیایی: برای حفظ عملکرد غشا، گروه غشایی باید به طور منظم تمیز شود و مخزن باید به طور منظم با ماده تمیز کننده و بازدارنده رسوب اضافه شود و زمان اجرای تمیز کردن تنظیم شود و تمیز کردن باید به طور خودکار انجام شود. ماده شوینده به دو نوع اسیدی و قلیایی تقسیم می شود که پاک کننده های خاصی هستند. وظیفه اصلی پاک کننده قلیایی حذف آلودگی مواد آلی مانند چربی و اسید هیومیک است. عملکرد اصلی ماده پاک کننده اسید حذف آلودگی های معدنی مانند نمک آهن و کربنات است. زمان تمیز کردن به طور کلی 1-2 ساعت است و مایع تخلیه شده پس از تمیز کردن به مخزن تنظیم ارسال می شود. چرخه تمیز کردن به غلظت آلاینده ها بستگی دارد. هنگامی که سرعت جریان سیستم غشایی از طریق مایع بین 10 تا 15 درصد کاهش می یابد یا اختلاف فشار بین ورودی و خروجی ماژول غشا از مقدار تنظیم مجاز فراتر می رود، چرخه تمیز کردن به شرح زیر است:

اولین سیستم DTRO، شستشوی قلیایی به مدت 5 روز (pH = 10-11)، ترشی به مدت 10 روز (pH = 2.5-3.5).

سیستم دوم DTRO، شستشوی قلیایی به مدت 14 روز (pH = 10-11)، ترشی برای 28 روز (pH = 2.5-3.5).

3.6 مخزن ذخیره مایع غلیظ

تولید مایع غلیظ تولید شده توسط سیستم تصفیه غشایی 22T/D است که به مخزن ذخیره مایع غلیظ تخلیه شده و سپس توسط پمپ بازیافت می شود. زمان اقامت طراحی شده مخزن ذخیره مایع غلیظ t = 15d.

4. نتیجه گیری

(1) شیرابه یک تصفیه خانه زباله داخلی شهرستان با فرآیند DTRO ثانویه تصفیه می شود و اثر پساب خوب است و همه شاخص ها می توانند الزامات استاندارد تخلیه مشخص شده در جدول 2 GB 16889-2008 را برآورده کنند.

(2) استفاده کامل از ویژگی‌های بیوراکتور دفن زباله و استفاده از تزریق مجدد مایع غلیظ برای حذف و تثبیت آلاینده‌ها، یک فرآیند اقتصادی و قابل اعتماد است.