اینوزیتول

اینوزیتول چیست؟

اگرچه اینوزیتول اغلب به عنوان ویتامین B8 شناخته می شود، اینوزی یک ویتامین نیست، بلکه نوعی قند با چندین عملکرد مهم است. بر عملکرد انسولین تأثیر می گذارد و ممکن است به سلامت روان و شرایط متابولیک از جمله دیابت کمک کند. اینوزی، گاهی اوقات به عنوان ویتامین B8 شناخته می شود، به طور طبیعی در غذاهایی مانند میوه ها، لوبیا، غلات و آجیل وجود دارد.
بدن شما همچنین می تواند اینوزیتول را از کربوهیدرات هایی که می خورید تولید کند. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که اینوزیتول اضافی در قالب مکمل ها ممکن است مزایای سلامتی متعددی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا نگاهی دقیق به فواید، دوزهای توصیه شده و عوارض جانبی احتمالی مکمل های اینوزی بیاندازیم. اینوزیتول به عنوان یکی از اجزای اصلی غشای سلولی نقش ساختاری در بدن شما ایفا می کند.
همچنین بر عملکرد انسولین، هورمونی که برای کنترل قند خون ضروری است، تأثیر می گذارد.
علاوه بر این، بر پیام رسان های شیمیایی مغز شما مانند سروتونین و دوپامین (3Trusted Source، 4Trusted Source) تأثیر می گذارد. تخمین زده شده است که یک رژیم غذایی معمولی در ایالات متحده حاوی حدود 1 گرم اینوزی در روز است.
منابع غنی شامل غلات، لوبیا، آجیل و میوه ها و سبزیجات تازه است با این حال، دوزهای مکمل اینوزیتول اغلب بالاتر است. محققان فواید دوزهای مصرفی تا 18 گرم در روز را با نتایج امیدوارکننده و عوارض جانبی کمی مورد مطالعه قرار داده‌اند. اینوزیتول  

مزایای اینوزیتول برای سلامت روان

اینوزیتول ممکن است به تعادل مواد شیمیایی مهم در مغز شما کمک کند، از جمله مواردی که اعتقاد بر این است که بر خلق و خوی شما تأثیر می گذارند، مانند سروتونین و دوپامین جالب اینجاست که محققان دریافته‌اند که برخی از افراد مبتلا به افسردگی، اضطراب و اختلالات اجباری سطوح پایین‌تری از اینوزیتول در مغز خود دارند اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است،
مطالعات متعدد نشان می دهد که اینوزیتول پتانسیل این را دارد که یک درمان جایگزین برای شرایط سلامت روان باشد. همچنین به نظر می رسد که عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای سنتی دارد

اختلال هراس

در حالی که تحقیقات هنوز محدود است، مکمل های اینوزیتول ممکن است برای درمان اختلال پانیک، یک شکل شدید اضطراب مفید باشد. افراد مبتلا به اختلال پانیک حملات پانیک مکرر را تجربه می کنند که احساس ناگهانی ترس شدید است. علائم عبارتند از ضربان قلب سریع، تنگی نفس، سرگیجه، تعریق و احساس گزگز یا بی حسی در دست ها در یک مطالعه، 20 فرد مبتلا به اختلال هراس هر روز به مدت 1 ماه یک مکمل 18 گرمی اینوزی یا یک داروی رایج اضطراب مصرف کردند.
کسانی که اینوزیتول مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که از داروهای اضطراب استفاده می‌کنند، در هفته حملات هراس کمتری داشتند به طور مشابه، در یک مطالعه 4 هفته ای، افراد با مصرف 12 گرم اینوزیتول در روز، حملات پانیک کمتر و شدیدتری را تجربه کردند

افسردگی

اینوزیتول ممکن است علائم افسردگی را بهبود بخشد، اما تحقیقات نتایج متفاوتی داشته است. به عنوان مثال، یک مطالعه اولیه نشان داد که مصرف 12 گرم مکمل اینوزیتول هر روز به مدت 4 هفته علائم را در افراد مبتلا به افسردگی بهبود می بخشد در مقابل، مطالعات بعدی نتوانست هیچ مزیت قابل توجهی را نشان دهد به طور کلی، هنوز شواهد کافی وجود ندارد که بگوییم آیا اینوزیتول تأثیر واقعی بر افسردگی دارد یا خیر.

اختلال دوقطبی

مانند سایر شرایط سلامت روان، تحقیقات در مورد اثرات اینوزیتول و اختلال دوقطبی محدود است.
با این حال، نتایج مطالعات اولیه امیدوارکننده به نظر می رسد به عنوان مثال، یک مطالعه کوچک در کودکان مبتلا به اختلالات طیف دوقطبی نشان داد که با مصرف ترکیبی از 3 گرم اسیدهای چرب امگا 3 و حداکثر 2 گرم اینوزیتول روزانه به مدت 12 هفته، علائم شیدایی و افسردگی کاهش می یابد علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که مصرف روزانه 3 تا 6 گرم اینوزیتول ممکن است به کاهش علائم پسوریازیس ناشی از لیتیوم، یک داروی رایج که برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می‌شود، کمک کند.

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک را بهبود می بخشد

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی است که باعث عدم تعادل هورمونی در زنان می شود که ممکن است منجر به پریودهای نامنظم و ناباروری شود. افزایش وزن، قند خون بالا و سطوح نامطلوب کلسترول و تری گلیسیرید نیز از نگرانی های PCOS هستند مکمل های اینوزیتول ممکن است علائم PCOS را بهبود بخشد، به ویژه هنگامی که با اسید فولیک ترکیب شود.
به عنوان مثال، مطالعات بالینی نشان می دهد که دوزهای روزانه اینوزیتول و اسید فولیک ممکن است به کاهش سطح تری گلیسیرید در خون کمک کند.
آنها همچنین ممکن است عملکرد انسولین را بهبود بخشند و فشار خون را در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کاهش دهند.
علاوه بر این، تحقیقات اولیه نشان داد که ترکیب اینوزیتول و اسید فولیک ممکن است باعث افزایش تخمک گذاری در زنان مبتلا به مشکلات باروری ناشی از PCOS شود در یک مطالعه، مصرف 4 گرم اینوزیتول و 400 میکروگرم اسید فولیک روزانه به مدت 3 ماه باعث تخمک گذاری در 62 درصد از زنان تحت درمان شد اینوزیتول

بهبود و کنترل عوامل خطر سندرم متابولیک

مطالعات بالینی نشان می دهد که مکمل های اینوزیتول ممکن است برای مبتلایان به سندرم متابولیک مفید باشد (21Trusted Source، 22Trusted Source). سندرم متابولیک گروهی از شرایط است که خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله بیماری قلبی و دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. به طور خاص، پنج بیماری با سندرم متابولیک مرتبط است چربی اضافی در ناحیه معده سطوح بالای تری گلیسیرید در خون سطوح پایین کلسترول HDL “خوب”.
فشار خون بالا قند خون بالا در یک مطالعه بالینی یک ساله بر روی 80 زن مبتلا به سندرم متابولیک، مصرف 2 گرم اینوزیتول دو بار در روز باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون به طور متوسط 34٪ و کلسترول کل تا 22٪ شد. بهبود در فشار خون و قند خون نیز مشاهده شد به طور شگفت انگیزی، 20 درصد از زنانی که مکمل های اینوزیتول مصرف می کردند، تا پایان مطالعه دیگر معیارهای سندرم متابولیک را نداشتند

از دیابت در دوران بارداری جلوگیری میکند

برخی از زنان در دوران بارداری قند خون بالا را تجربه می کنند. این وضعیت دیابت حاملگی (GDM) نامیده می شود و هر ساله تا 10 درصد از بارداری ها را در ایالات متحده پیچیده می کند در مطالعات حیوانی، اینوزیتول مستقیماً با عملکرد انسولین، هورمونی که سطح قند خون را تنظیم می‌کند، مرتبط بوده است (27Trusted Source، 28Trusted Source). فقط تعداد محدودی از مطالعات در مورد مکمل و GDM در انسان موجود است.
با این حال، برخی پیشنهاد می کنند که ترکیبی از 4 گرم میو اینوزیتول و 400 میکروگرم اسید فولیک ممکن است در پیشگیری از GDM مفید باشد که در طول بارداری روزانه مصرف شود با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، زیرا مطالعات دیگر اثرات مشابهی را نشان نداده اند .

ویژگی های بالقوه اینوزیتول

اینوزیتول به عنوان یک گزینه درمانی بالقوه برای بسیاری از شرایط مورد مطالعه قرار گرفته است. علاوه بر موارد ذکر شده، تحقیقات نشان می دهد که اینوزیتول ممکن است در شرایط زیر مفید باشد: سندرم دیسترس تنفسی: در نوزادان نارس، اینوزیتول به نظر می رسد برای درمان مشکلات تنفسی ریه های توسعه نیافته مفید باشد دیابت نوع 2: یک مطالعه اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه اینوزی و اسید فولیک به مدت 6 ماه ممکن است به کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند اختلال وسواس اجباری (OCD): یک مطالعه کوچک نشان می دهد که مصرف 18 گرم اینوزی روزانه به مدت 6 هفته ممکن است علائم OCD را کاهش دهد.

می توانید با کلیک کردن بر روی دیزل ژنراتور مشخصات این محصول را مشاهده نمایید.

عوارض جانبی اینوزیتول

به نظر می رسد مکمل های اینوزیتول توسط اکثر افراد به خوبی تحمل می شود. با این حال، عوارض جانبی خفیف با دوزهای 12 گرم در روز یا بیشتر گزارش شده است. اینها عبارتند از تهوع، گاز، مشکل در خواب، سردرد، سرگیجه و خستگی در مطالعات بدون عوارض جانبی، روزانه تا 4 گرم اینوزیتول توسط زنان باردار مصرف شده است، اگرچه تحقیقات بیشتری در این جمعیت مورد نیاز است همچنین مطالعات کافی برای تعیین ایمنی مکمل ها در دوران شیردهی وجود ندارد. با این حال، به نظر می رسد شیر مادر به طور طبیعی غنی از اینوزی است علاوه بر این، مشخص نیست که آیا مکمل های اینوزیتول برای استفاده طولانی مدت بی خطر هستند یا خیر. در بیشتر مطالعات، مکمل های اینوزی فقط برای یک سال یا کمتر مصرف می شد.
مانند هر مکمل دیگری، قبل از مصرف اینوزیتول با پزشک خود صحبت کنید. اینوزیتول

معرفی اینوزیتول

اینوزیتول قندی است که در بدن ساخته شده و در غذاها یافت می شود. می توان آن را در نه شکل یافت. میو-اینوزیتول و دی-کیرو-اینوزیتول در مکمل ها رایج ترین هستند . اینوزیتول ممکن است مواد شیمیایی خاصی را در بدن متعادل کند تا به شرایط روانی مانند اختلال هراس، افسردگی و اختلال وسواس فکری کمک کند. همچنین ممکن است به عملکرد بهتر انسولین کمک کند .
افراد از اینوزیتول برای سندرم متابولیک ، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و برای کاهش خطر زایمان زودرس استفاده می کنند. همچنین برای بی خوابی ، اختلال دوقطبی ، PTSD استفاده می شودو بسیاری از شرایط دیگر، اما شواهد علمی خوبی برای حمایت از بیشتر این موارد وجود ندارد. لازم به ذکر است اینوزیتول را با اینوزی نیکوتینات یا IP-6 اشتباه نگیرید. اینها یکی نیستند.

لینک های مفید:

دیسپرسانت

کاربرد پلی آلومینیوم کلراید (PAC)

پلی وینیل استات

اینوزیتول با بدن شما چه می کند؟

اینوزیتول ممکن است مواد شیمیایی خاصی را در بدن متعادل کند تا به شرایط روانی مانند اختلال هراس، افسردگی و اختلال وسواس فکری کمک کند. همچنین ممکن است به عملکرد بهتر انسولین کمک کند.

اینوزیتول از چه چیزی ساخته می شود؟

اینوزیتول پس از چرخه شدن از گلوکز-6-فسفات سنتز می شود. در برخی از حیوانات، به‌ویژه ژربیل‌ها و همسترها، وقتی رژیم‌های حاوی روغن نارگیل به آنها داده می‌شود، نیاز غذایی به اینوزیتول وجود دارد.

اینوزیتول با هورمون ها چه می کند؟

اینوزیتول به احتمال زیاد با افزایش حساسیت به انسولین از سطوح هورمونی متعادل حمایت می کند و در نتیجه قرار گرفتن تخمدان در معرض انسولین را کاهش می دهد. * نقش اینوزیتول به عنوان پیام رسان دوم می تواند هورمون ها از جمله آندروژن ها و همچنین سایر هورمون های دخیل در تخمک گذاری تعدیل کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *